Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Krycie knurem
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 20:36

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚: Krycie knurem
Post: piÄ…tek 08 paź 2010, 07:57 
Offline

Rejestracja: niedziela 14 cze 2009, 20:26
Posty: 279
Panowie (Panie) powiedzcie mi jak to jest z kryciem knurem obcych loch? Jest jakaś ustawa zakazująca puszczania knura na lochy sąsiada (nie mam na myśli krycia loch na wielką skalę ani zarobkowo ale takie sąsiedzkie wzajęmności - on mi coś to ja mu knurka na lochę).
PILNE!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚: Re: Krycie knurem
Post: piÄ…tek 08 paź 2010, 08:16 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Kasia i Paweł pisze:
Panowie (Panie) powiedzcie mi jak to jest z kryciem knurem obcych loch? Jest jakaś ustawa zakazująca puszczania knura na lochy sąsiada (nie mam na myśli krycia loch na wielką skalę ani zarobkowo ale takie sąsiedzkie wzajęmności - on mi coś to ja mu knurka na lochę).
PILNE!

Są takie przepisy, nie podam ci paragrafów bo nie pamiętam ,chodzi o tzw punkty kopulacyjne bo tylko tak możesz to legalnie robić, skala nie ważna , a punkty mają swoje szczegółowe wymogi dotyczące min. okresowych badań krwi i nasienia knura, jego pochodzenia, warunków utrzymania... itd.
Od siebie dodam że jesli bawisz się w takie rzeczy to zaponij że bedziesz miał zdrowe stado !!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 08 paź 2010, 08:25 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Od czego jest internet ?? Zasada jest taka że nie ma zakazu jako takiego ale żeby to robić musisz spełnić szereg wymogów a jak ich nie spełniasz to robić tego nie możesz i łamiesz przepisy ,poniżej fragment tych przepisów resztę doczytasz ....wpisując w Gogle wymogi dla punktów kopulacyjnych :
ROZPORZÄ„DZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu punktów kopulacyjnych (Dz. U. z dnia 29 stycznia 2003 r.)

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. W punkcie kopulacyjnym mogą być wykorzystywane reproduktory bydła, świń, owiec, kóz, koni, zwane dalej "reproduktorami" albo stosownie do gatunku "buhajami", "knurami", "trykami", "kozłami" albo "ogierami", które spełniają łącznie następujące warunki:
1) pochodzą ze stad lub gospodarstw, które spełniają wymagania określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2) najpóźniej na 30 dni przed wstawieniem do punktu kopulacyjnego zostały przebadane przez lekarza weterynarii i zaopatrzone w orzeczenie lekarsko-weterynaryjne stwierdzające, że zwierzęta są zdrowe i przydatne do rozrodu;
3) w dniu krycia nie wykazują objawów klinicznych chorób.
2. Wzór orzeczenia lekarsko-weterynaryjnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dla buhajów, knurów, tryków, kozłów i ogierów stanowi odpowiednio załącznik nr 2, 3, 4 i 5 do rozporządzenia.

§ 2. 1. Reproduktor jest nie rzadziej niż raz do roku poddawany badaniom w zakresie określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2. Jeżeli badanie, o którym mowa w ust. 1, da wynik dodatni, reproduktor nie powinien być używany do rozrodu.

§ 3. 1. Teren punktu kopulacyjnego, w którym odbywa się krycie, powinien być ogrodzony.
2. Przy wjeździe na ogrodzony teren, o którym mowa w ust. 1, oraz przed wejściem do budynku wykłada się maty dezynfekcyjne.
3. Na teren punktu kopulacyjnego nie mogą mieć wstępu osoby postronne oraz zwierzęta, niebiorące udziału w kryciu.
4. Åšrodki do mycia i dezynfekcji umieszcza siÄ™ w zamykanym pojemniku albo szafie.
5. Reproduktora przetrzymuje się w przeznaczonym do tego celu boksie, kojcu albo pomieszczeniu z dostępem do wybiegu.
6. Miejsce do przetrzymywania reproduktora, o którym mowa w ust. 5, powinno być:
1) oznakowane;
2) zabezpieczone przed dostępem innych zwierząt;.................. i dużo dużo wiecej !!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB