Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - infromacje o biogazie
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 13:14

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela 03 sty 2010, 19:21 
Offline

Rejestracja: niedziela 03 sty 2010, 19:13
Posty: 8
Na stronie internetowej www.energetyka.edu.pl - kurs, szkolenie dotyczące biogazu, biogazowni, projektowania, budowy i eksploatacji tych obiektów.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 03 sty 2010, 20:35 
Offline

Rejestracja: sobota 28 mar 2009, 20:49
Posty: 241
po co nam to jak i tak nikogo nie stać aby budowac biogazownie:D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 03 sty 2010, 21:52 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00
Posty: 0
agroenergetyka pisze:
Na stronie internetowej www.energetyka.edu.pl - kurs, szkolenie dotyczące biogazu, biogazowni, projektowania, budowy i eksploatacji tych obiektów.


Szanowny Panie
Proponuje zaczÄ…c od rentownosci tego biznesu czyli przykladowych kosztow ktore nalezy poniesc na takÄ… inwestycje , kosztow eksploatacyjnych oraz cen ktore w Polsce mozna uzyskac za sprzedanÄ… energie. Porownania kosztow budowy i eksploatacji oraz cen uzyskanych za sprzedanÄ… energie w innych krajach UE np (Niemcy) do cen ktore mozna uzyskac w Polsce za ten sam produkt.
W zwiÄ…zku z tym ze jest to forum trzody chlewnej proponuje udzielenie odpowiedzi na przykladzie biogazowni.
Po uzyskaniu takiej odpowiedzi my hodowcy bedziemy wiedziec na czym stoimy i po jakim czasie moze zwrocic sie inwestycja oraz dowiemy siÄ™ w jaki sposob jestesmy traktowani w porownaniu np z naszymi sÄ…siadami z Niemiec (mam tu na mysli ceny uzyskane za sprzedanÄ… energie)
Pozdrawiam serdecznie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 04 sty 2010, 21:55 
Offline
Site Admin

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 07:23
Posty: 462
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Od jutra (5 stycznia) przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ARR o dofinansowanie inwestycji w zakresie bioenergii.
Więcej pod linkiem: http://tiny.pl/hmm1j


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 04 sty 2010, 22:35 
Offline
Site Admin

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 07:23
Posty: 462
Lokalizacja: Poznań
Witam!
I jeszcze trochÄ™ innych informacji w tej sprawie pod linkiem http://tiny.pl/hmmjp


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 18 sty 2010, 23:03 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00
Posty: 0
http://biznes.onet.pl/pse-za-duzo-mocy- ... news-detal


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 12 lut 2010, 14:25 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 12 lut 2010, 12:21
Posty: 3
Lokalizacja: Niemcy
SZCZYPIOREK pisze:
agroenergetyka pisze:
Na stronie internetowej www.energetyka.edu.pl - kurs, szkolenie dotyczące biogazu, biogazowni, projektowania, budowy i eksploatacji tych obiektów.


Szanowny Panie
Proponuje zaczÄ…c od rentownosci tego biznesu czyli przykladowych kosztow ktore nalezy poniesc na takÄ… inwestycje , kosztow eksploatacyjnych oraz cen ktore w Polsce mozna uzyskac za sprzedanÄ… energie. Porownania kosztow budowy i eksploatacji oraz cen uzyskanych za sprzedanÄ… energie w innych krajach UE np (Niemcy) do cen ktore mozna uzyskac w Polsce za ten sam produkt.
W zwiÄ…zku z tym ze jest to forum trzody chlewnej proponuje udzielenie odpowiedzi na przykladzie biogazowni.
Po uzyskaniu takiej odpowiedzi my hodowcy bedziemy wiedziec na czym stoimy i po jakim czasie moze zwrocic sie inwestycja oraz dowiemy siÄ™ w jaki sposob jestesmy traktowani w porownaniu np z naszymi sÄ…siadami z Niemiec (mam tu na mysli ceny uzyskane za sprzedanÄ… energie)
Pozdrawiam serdecznie


Witam Szczypiorku!
Jestem nowa w ty mforum, ale spróbuję Panu coś na ten temat odpowiedzieć:
Nie jestem technologiem, więc na znam się na technice tych instalacji, ale żyję w Niemczech, mam kontakt z producentami takich instalacji, a także z rolnikami, które takie biogazownie eksploatują.
Sytuacja: W Polsce będą i muszą być budowane tzw. biogazownie rolnicze. Powstaje za dużo nie wykorzystywanych odpadów, które trzeba gdzieć utylizować, co jest związane z dużymi kosztami i marnotrawstwem. Są to też nakłady UE.
Problem: W związku z ww. powstają w Polsce firmy doradcze jak grzyby po deszczu, które zaczynają szkolić, edukować itd. Pojęcia o praktyce nie mają, zajmują się teorią i otrzymują na to znowu dotacje. Coś podobnego jak szkolenia nt. otrzymywania dotacji z UE (w zeszłyc hlatach). W żadnym z krajów UE nie ma tyle firmy doradczych (odnośnie szkolenia na temat dotacji z UE) jak w Polsce. Oznacza to też, że te "zjadają" pewną sumę tych dotacji.
Plusy i minusy biogazowni:
Biogazownie "produkują" ciepło i prąd (nie wnikam w szczegóły techniczne), a także odpady, które jako nawóz wyprowadzane są na pola. Biogazownie nie są produkowane w pierwszej kolejności, dla tego aby sprzedawać energię. Energia dla sprzedawania pochodzi przede wszystkim z fotowoltaiki. Te instalacje montują sobie rolnicy na swoich domach i oborach/chlewniach/stodołach (tam, gdzie mają dachy). Ta energia i jest sprzedawana i mają gwarancję na odbiór przez 20 lat. Ale i w Polsce jest taka możliwość sprzedaży energii. Nie mówię tutaj o różnicy cenowej.
Inwestycje na budowę biogazowni są różne. Można już otrzymać od 500.000 EUR. Ale nie tylko cena decyduje o takiej inwestycji.
Aby postawić sobie biogazownię, muszę najpierw wiedzieć, co mam i czym muszę ją "nakarmić".
Oprócz bardzo dobrego odpadu jakim jest gnojownica, która się jak najbardziej nadaje dla "karmienia" biogazowni, rolnicy mają i odpady zielone i inn. Wyprodukowanym ciepłem można ogrzewać i chlewnię i swój dom. A przefermentowana gnojownica jest dobrym nawozem. Jeszcze lepiej jest, jeżeli np. rolnicy się połączą i razem eksploatują taką biogazownię, może nawet z ubojnią w pobliżu, która też produkuje odpady i za ich utylizację musi płacić. W kombinacji z władzami miejskimi/gminą można np. ocieplać szkołę, przedszkole.
Jak Pan widzi, jest sporo możliwości. Ale oprócz teorii jest potrzebna praktyka: zwiedzenie takich biogazowni, które już pracują, rozmowa nie tylko z producentami, ale przede wszystkim z rolnikami.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 12 lut 2010, 22:04 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00
Posty: 0
Witam DAMAWA !
Dziekuje za udzielenie wyjasnien moze przydadzą sie one innym forumowiczom , bo dla mnie niestety nie . Nie chce byc wscipski ale prosze odpowiedziedz mi na pytanie czy zainwestowanie minimum 2 mln zl po to aby ogrzac sobie dom czy budynki gospodarcze ma sens ? Rozumiem ze kilku rolnikow moze zalozyc spolke i wspolnie eksploatowac biogazownie i czerpac korzysci w postaci biogazu na ogrzanie swoich budynkow , byc moze dla nich by to mialo sens ale spolki to jest ciezka sprawa i z nimi zawsze są problemy wczesniej czy pozniej. Jezeli osobiscie mialbym zainwestowac 2 mln zl w biogazownie po to zeby ogrzac swoj dom i budynki gospodarcze to nigdy bym sie na to niezdecydowal , poniewaz jest zbyt duza kwota zeby bawic sie w takie rzeczy. Inwestując taką sume pieniedzy musiał by to byc dla mnie jakis biznes , ktory po jakims czasie pozwoliłby na zwrocenie kosztow inwestycji i oczywiscie na zyski mam tu namysli napedzanie agregatu biogazem i sprzedaz energii do sieci a w naszym kraju przy stawkach ktore proponują odbiorcy ten biznes poprostu nie ma sensu. Zeby egsploatowac taką biogazownie trzeba zasiac kilkadziesiąt ha. kukurydzy na kiszonke - a to kosztuje , trzeba zapewnic kilka tys ton obornika i gnojowicy jak rowniez innych odpadow - to tez kosztuje , poniewaz tony trzeba przerzucac :? wiec do tego potrzebny jest jakis sprzet i paliwo. Co z tego ze firmy doradcze doradzają i duzo sie o tym mowi , są jakies tam programy jak biznes jest nierentowny . Z tego co sie orientuje Niemiec , ktory posiada taką biogazownie , ktorej wybudowanie kosztuje min. 500. 000 euro ma okolo 50 do 60 tys. euro zysku netto rocznie , zapewnioną cene i zbyt. Natomiast dla mnie po zainwestowaniu w ten biznes pozostałby chyba tylko ten "dobry nawóz" :wink:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 15 lut 2010, 14:36 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 12 lut 2010, 12:21
Posty: 3
Lokalizacja: Niemcy
Witam Szczypiorku!

Powiedzmy tak: Jeżeli chodzi o taką inwestycję jak biogazownia to mówimy tutaj nie o 2 świnkach i jednej krówce. Bo wtedy się taka inwestycja naprawdę nie opłaca, przynajmniej nie dla ogrzewania jednego małego budynka. Ile Niemiec ma rocznie zysku z takiej biogazowni, nie mogę powiedzieć, bo zależy to od mocy takeij instalacji, ile zużywa na sowje potrzeby, ile zainwestował, ile miał swojego kapitału itd.
Ale jest to inwestycja na dobrowolnych warunkach, nikt Pana nie zmusza. Jest to biznes nowy w Polsce, będzie się coraz lepiej rozwijał. Proszę np. zwrócić uwagę na firmę Poldanor w Polsce, która już ma parę takich biogazowni. Jeżeli by to nie był interes, to na pewno by się ty, nie zajęli.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 09 sty 2013, 19:29 
Offline

Rejestracja: środa 09 sty 2013, 15:27
Posty: 8
Lokalizacja: Wrocław
Trochę się pozmieniało po wprowadzeniu nowego OZE dla biogazowni o mocy 200kW naprawdę będzie niezły interes


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB