Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - OpÅ‚ata za prawa autorskie do wysiewanego ziarna
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 16:32

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela 18 lip 2010, 18:52 
Offline

Rejestracja: niedziela 02 mar 2008, 22:31
Posty: 215
Lokalizacja: śląskie
Dostałem pocztą list z AGENCJI NASIENNA Sp.z o.o. z LESZNAa w nim druki do wypełnienia"informacja o wykorzystaniu materiału ze zbioru odmiany chronionej wyłącznym prawem jako materiału siewnego w 2009" oraz takie samo na 2010r.Wychodzi na to że część materiału siewnego pochodzącego z własnego gospodarstwa muszę płacić ok 0,08-0,1gr/kg ziarna użytego do wysiewu!!!!!! Ciekawe czy to też dostaliście(pow.10ha) i jak się zapatrujecie na nowy podatek?!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 18 lip 2010, 21:49 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
To nie nowy podatek tylko opłata za wykorzystanie materiału siewnego który ktoś wyhodował przez wiele lat i ma prawa autorskie do tej odmiany ty siejąc własne zboże ze zbioru owszem siejesz swoje ale korzystasz z czyjegoś dorobku i trzeba za o zapłacić, takie prawo. Poza tym ta opłata nie jest aż taka wysoka. My nigdy czegoś takiego nie dostaliśmy ale co roku zakupujemy część materiału do siewu i pewnie dlatego.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 18 lip 2010, 22:14 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4698
Lokalizacja: kuj-pom
TJ a skąd ta agencja wie ze to ich odmianę wysiewałeś


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 18 lip 2010, 22:42 
Offline

Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Posty: 813
Lokalizacja: Lubelskie
Do wielu rolników to przychodzi, to było już od bardzo dawna wprowadzone ale nikt tego nie płącił a urzędasom kasy się chce ;/ i od chłopa trzeba ściągnąć...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 12:59 
Offline

Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56
Posty: 678
i powiedzci drodzy panowie. Czy nie lepiej by było gdyby państwo finansowało te badania za część np dopłat???


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 16:15 
Offline

Rejestracja: niedziela 02 mar 2008, 22:31
Posty: 215
Lokalizacja: śląskie
Do "Andrzej-guzik" Ja co roku kupuje świeże zboże w centrali na ok 50% obsiewów,w liscie oprócz deklaracji jest jeszcze spis wszystkich odmian na szczeblu krajowym(do 30ha) i spis odmian na szczeblu unijnym (pow.30ha)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 19:06 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Hodowle nowych odmian niech finansuje ten komu na tym zależy.
Postęp genetyczny= większa efektywność=niższe koszty produkcji=tańsza żywność
Komu zależy na taniej żywności?
Napewno nie rolnikom, rolnicy mają w głębokim poważaniu czy wyprodukuja 3t/ha i sprzedadzą za 1000zł/t czy tez urośnie im 6t/ha i będzie po 500zł/t, większa wydajność nie idzie w parze z większa opłacalnością, czesto wręcz przeciwnie! Jeśli ktoś chce taniej żywności to niech sponsoruje badania nad postepem a nie zmusza do płacenia za to rolników którzy sie o wydajne odmiany nie prosili!
Niby za co ja mam płacić? Jakie ja mam korzyści z tytułu wysiewania danej odmiany?
Mam wyłączność na wyższe plony? Nie. Każdy może ja zasiać więc konkurencji nie wykosze.
Mogę liczyć na to że jak zbiorę więcej ziara to więcej zarobię?Nie. Odmiana wprowadzona do powszechnej uprawy podniesie globalna produkcje co obniży cenę.
Skoro nie mam z czegoś żadnej korzyści to czemu zmusza sie mi do płacenia za to?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 21:49 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Baraki przecież nie musisz iść z postępem. Jeśli ci nie zależy na wydajności. Ja 100% co roku sieję nowym zbożem i nie wyobrażam sobie aby te kilka zł spowodowało abym to zmienił. To bardzo wygodne i praktyczne do tego jeszcze korzystne finansowo. Uważam jednak,że opłatę tą powinni odprowadzać producenci materiału siewnego i doliczyć do faktury sprzedaży rolnikom znacznie ułatwiło by to nam życie po co jeszcze dodatkowe dokumenty urzędnicy do ich sprawdzania czy to kolejny sposób walki z bezrobociem. Wszyscy mamy już nadmiar dokumentów a tu jeszcze dodatkowe. Zupełnie nie przemyślane rozwiązanie moim zdaniem nadaje się do kosza. Nawiasem mówiąc co mają powiedzieć np producenci loszek hodowlanych czyż nie powinni też doliczać sobie za postęp biologiczny. Bardzo złe rozwiązanie. Pozdrawiam.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 22:00 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4698
Lokalizacja: kuj-pom
alf jeżeli kupujesz z centrali nasiennej lub producenta zarejestrowanego w inspekcji nasiennej zboże do siewu to już oni odprowadzają tą opłatę od kilkunastu lat ty nic płacić nie musisz po wprowadzeniu tej ustawy znikły z prasy ogłoszenia typu zboże do siewu sprzedam bo od razu interesowała się takim gostkiem inspekcja nasienna teraz są ogłoszenia typu zboże czyszczone sprzedam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 22:04 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Arek serdeczne dzięki za informację a po co mi przysłali z resztą pierwszy raz tak pękatą kopertę pojęcia nie mam. Będę patrzył co dalej. Pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 22:25 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4698
Lokalizacja: kuj-pom
jak masz faktury zakupu zboża siewnego to odeślij im ksero tych faktur i po problemie pewnie w ciemno ślą takie upomnienia


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 19 lip 2010, 22:51 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Ja również kupuje 100% gotowego materiału siewnego bo sie to opłaci i wolałbym żeby się nadal opłacało. Teraz jest dopłata która zwiększa popyt na mat siewny i dzięki temu fimy hodowlane maja dochody. Kiedy zaczną skutecznie ściągać opłaty licencyjne 2 krokiem będzie likwidacja dotacji, a 3 podwyższenie opłat licencyjnych. Jak nie będzie alternatywy tylko monopol firm naiennych to w perspektywie nic dobrego dla rolnika z tego nie będzie.
Można zastosować rozwiązania analogiczne do licencji programów komputerowych np. kupuje ziarno a wraz z nim prawo do uprawy na określonej powieżchni, raz kupione prawo do uprawy danej odmiany powinno bezterminowo zezwalać na jej uprawę na danej powieżchni.
Przeciez kiedy nabywam program komputerowy to nie płace jego twórcy za każde odpalenie kompa...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 20 lip 2010, 12:26 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Baraki piszesz że kupujesz bo ci si,ę to opłaci więc i tobie zależy żeby był postęp genetyczny. Mi osobiście zależy żeby zebrać jak najwięcej bo jeżeli wysieje nawóz i zastosuję środki ochrony roślin do tego koszty pracy maszyn to chciałbym żeby te koszty nie były większe niż wartość zboża która mi urośnie. Nie porównywał bym tego do programu komputerowego bo programu nie powielasz. A co do tego kto powinien płacić to nie ma sensu bo wystarczy odpowiednio podnieść cenę materiału siewnego i opłata tak spadnie na rolnika.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 20 lip 2010, 21:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2007, 21:00
Posty: 634
Lokalizacja: --SUBKOWY
panowie ,panie najpierw płacimy od 1200 do 2000 zł za tone a oni potem chcą od nas kase za ponowne wysianie jeśli twierdzicie że jest o,k to my producenci materiału hodowlanego ..loszki'' też chcielibyśmy kasiorkę za to że nasz materiał został wykorzystany ponownie np. jak klijent kupi loszki i pokryje je czystym genetycznie materiałem i zostawi sobie młodzież od nich na dalszy chów to przecież my mamy wyłączność na loszkę zakupioną z naszych stad ,bo przecież np.lara z pawłowic jest tylko w polsce i nikt drugiej takiej nie wyprodukuje .pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB