Trzoda-Chlewna - Forum • Wyświetl temat - Pasze odpadowe
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 20:48

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: poniedziałek 20 sie 2012, 21:53 
Offline

Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 20:55
Posty: 399
Lokalizacja: Łódzkie
Jak mi ostatnio ułożyli recepturę to im wychodziło białko ogólne 15,6%, mi na papierowej wyliczance (przy założeniu białka w zbożach tak samo jak spece z LNB) ~14,0% a program EVA PIG podał 14% z małym hakiem.
Więc dochodzę do wniosku, że o swoje świnie najlepiej "zadbac" mogę tylko sam.
A na forum sporo osób zna się na tym znacznie lepiej niż ja i spece z LNB na których do tej pory natrafiłem.

P.S. Tak na marginesie, nie wiem jak to się stało ale w innym temacie miałem umieścic powyższy post, a znalazł się w "paszach odpadowych" :oops: :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 20 sie 2012, 22:23 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
zboże zbożu nierowne
świnia świni nie równa
warunki w chlewniach też równe nie są
zdrowie świnek też jest bardzo ważne
ceny składników koncentratów też zwariowaly wiec w tych workach ???
a papier wszysko przyjmie więc z tym liczeniem to bym nie przesadzał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 21 sie 2012, 10:42 
Offline

Rejestracja: wtorek 22 lis 2011, 02:29
Posty: 137
Jasne ze lepiej samemu zadbac o swoje swinie.
Nie konczylem studiów w kierunku żywienia zwierzat wiec wole polegac na żywieniowcach z firm paszowych (najlepiej z duzym doswiadczeniem).
Nie wiem dlaczego wyszła im taka wartosc bialka, mozliwe ze maja jakies dane na temat zbiorow zbóż i przyjeli że średnia białka jest wyższa w zbozach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 06 paź 2012, 20:04 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 14:31
Posty: 2264
Stosuje ktoś taką metodę, że pasza w karmnikach, woda w poidłach, a serwatka w korytach do oporu? Zastanawiam się, czy jest sens takiego żywienia, i czy jest uzasadniony ekonomicznie taki system karmienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 06 paź 2012, 20:38 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Dołączam się do pytania .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 01:49 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
sens jest.
zabrać wodę niech piją serwatkę.
W zależności od ilości wypitej serwatki ukłądać skład paszy w karmnikach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 08:45 
Offline

Rejestracja: środa 11 lut 2009, 23:06
Posty: 384
Dokładnie tak jak mowi Marucha jeżeli zamkniesz wodę i zmusisz je do picia serwatki wprowadzasz im do jedzenia około 500 gram s/m,[jeżeli wypiją około 10 litrów na sztukę] dodatkowego pokarmu więc na pewno będą pobieradz mniej paszy.Przydała by się nowa receptura z ograniczonym białkiem i sodem dlatego że wprowadzasz dobrej jakości białko .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 09:15 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 14:31
Posty: 2264
Czyli warto przemyśleć taką opcję tuczu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 10:01 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 19:50
Posty: 2013
Lokalizacja: północne mazowsze
spotkałem sie z opinią że serwatka sprzyja padnięciom na beztlenowce ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 11:31 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Swego czasu była u mnie nie daleko mleczarnia
podobno po serwatce świnie ładnie rosły , więc i ja zacząłem wozić
piły zajebi... nawet bez zamykania poideł i oprócz tego że pływały w gnoju żadnych efektow w przyrostach nie zauważyłem
zimą jak sobie pochlały zimnej to aż je trzepało :lol: więc pewnie jeszcze strata
kolor serwatki zależał również od dlugości kolejki ,jakieś tam marne grosze brali
póżniej się dowiedzialem że dobrze rosną ale świnie pracownikow mleczarni :roll: bo z innego zródła czerpali i czasami można bylo łopatą nabierać :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 15:11 
Offline

Rejestracja: środa 11 lut 2009, 23:06
Posty: 384
Kazik warto przemyśleć tą serwatkę ale brzydal ma trochę racji jeżeli serwatka jest stara to może być problem chociaż jest sposób na beztlenowce trzeba zastosować ocet i sprawa jest załatwiona.A co do stan1069@o2.pl to takiego pesymiste to z świecą szukać wiadomo mało POLSKA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 15:25 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 14:31
Posty: 2264
Jak człowiek nie spróbuje to sie nie przekona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 13 paź 2012, 23:46 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
dragonlux pisze:
Kazik warto przemyśleć tą serwatkę ale brzydal ma trochę racji jeżeli serwatka jest stara to może być problem chociaż jest sposób na beztlenowce trzeba zastosować ocet i sprawa jest załatwiona.A co do stan1069@o2.pl to takiego pesymiste to z świecą szukać wiadomo mało POLSKA
Nastepnym wynalazkiem z pośród pasz odpadowych była pulpa [tak to nazywali , jakiś wywar z ziemniakow i kukurydzy chyba z gorzelni ]
wynik tych oszczędności to 5 prosiąt od 10 loch za pól roku i zgnita beczka :lol: :lol: :lol:
jeszcze była testowana kiszonka z całej kukurydzy , taka jak dla krów , jako domieszka do parowanych ziemniaków dla loch prośnych
eksperyment zakończyl się kilkoma poronieniami , a te które ciąże donosiły miały przeważnie bliżniaki :lol: :lol: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 07:10 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
Stan-Pulpa to odpad z produkcji skrobi w zakl. ziemniaczanych.Kiszona kuku w całosci dla macior -to zapewne energetycznie zabijałeś zarodki -płody.A w ramach oszczednosci dla macior to warto zastosowac SIANO.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 08:44 
Offline

Rejestracja: środa 11 lut 2009, 23:06
Posty: 384
Stan musisz zrozumieć że nie wszędzie można zastosować np. pulpę dla macior to jest nie wskazane ale dla tucznika od 50 kg w górę jak najbardziej ale trzeba zachować s/m minimum 25% bo pulpa dostarcza dużo wody. Jak bym miał dojście do taniej pulpy to bym się nie zastanawiał ani minuty tym bardziej że pulpa może leżeć nawet cały rok a na przykład odwirowany wywar z kukurydzy z Bioagry trzeba ładować w rękaw bo ma tylko 35 % s/m i szybko się psuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 09:08 
Offline

Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 12:36
Posty: 2093
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie
nemezis pisze:
Stan-Pulpa to odpad z produkcji skrobi w zakl. ziemniaczanych.Kiszona kuku w całosci dla macior -to zapewne energetycznie zabijałeś zarodki -płody.A w ramach oszczednosci dla macior to warto zastosowac SIANO.
Energetycznie zabijać płody jakoś na dziki to chyba nie działa bo wcześniej dojrzewają a mioty wyjątkowo liczne :lol: :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 09:09 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Poronienia to były najszybciej od zapleśniałej kiszonki . Jak pryzma była odkryta i pobór był zbyt mały , to zaczynała pleśnieć . Bydlak takiej paszy nie zje a świnia owszem . Dla tego właśnie zdecydowałem się na zakiszanie w bagach , aby nie było psucia odkrytej kiszonki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 11:02 
Offline

Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4698
Lokalizacja: kuj-pom
drogonolux Trzemeszno pulpę za darmo daje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 15:33 
Offline

Rejestracja: środa 11 lut 2009, 23:06
Posty: 384
arek pisze:
drogonolux Trzemeszno pulpę za darmo daje
Mozesz coś więcej powiedzieć a może odbierasz od nich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 17:05 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
dragonlux pisze:
Dokładnie tak jak mowi Marucha jeżeli zamkniesz wodę i zmusisz je do picia serwatki wprowadzasz im do jedzenia około 500 gram s/m,[jeżeli wypiją około 10 litrów na sztukę] dodatkowego pokarmu więc na pewno będą pobieradz mniej paszy.Przydała by się nowa receptura z ograniczonym białkiem i sodem dlatego że wprowadzasz dobrej jakości białko .

prawie ok,
tylko że białka to trzeba akurat dodać bo serwatka po odparowaniu to taki jęczmień czyli średnia energia i średnie białko. Za to rzeczywiście wysokostrawne i ma niezłe aminokwasy, ale obniża poziom białka w mieszankach czyli trzeba białka dodać. Pisaliśmy już o tym.
Warto zainwestować w normy żywienia i kalkulator. W normach tucz z serwatką do woli był nawet opisany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 14 paź 2012, 18:48 
Offline

Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4698
Lokalizacja: kuj-pom
nie nie biorę pulpy jak masz transport to cie ozłocą bo zalega im w basenach podobna sytuacja jest w Bronisławiu w necie znajdziesz nr telefonu to się dowiesz co i jak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 15 paź 2012, 10:05 
Offline

Rejestracja: środa 11 lut 2009, 23:06
Posty: 384
Marucha zgadza się to co piszesz ale jeżeli serwatka ma zastąpić wodę no to logiczne jest że wprowadzamy dodatkowo ileś gram białka można w ten sposób zaoszczędzić na np. soi . Ja u siebie żywiąc na mokro wprowadzając serwatke zamiast wody obniżyłem poziom białka i żadnych skutków ubocznych w postaci gorszych przyrostów nie zauważyłem i nawet jak byś nie wierzył w kalkulator zainwestowałem i po chlewni z nim chodziłem . A to co piszą to jedno a praktyka zawsze jest praktyką i tu ''kalkulator'' jet mniej potrzebny jak byś nie wiedział chyba że jesteś tylko teoretykiem no to kalkulator musi być .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 15 paź 2012, 20:26 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 14:31
Posty: 2264
A ja mam pytanie trochę z innej beczki.

Czym dowozicie sobie serwatke do tuczu? Wiem że niektóre mleczarnie sami doworzą towar, ale w niektórych (np. niedaleko mnie) odbiór jest tylko własnym transportem. Ja mam do najbliższej mleczarni ok. 23km (centrum miasta), to trochę daleko i zastanawiam się jakbym miał tą serwatkę dowozić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 16 paź 2012, 11:41 
Offline

Rejestracja: wtorek 22 lis 2011, 02:29
Posty: 137
Kazik miałem zadac takie pytanie, ale mnie uprzedziles. w takim razie mam nadzieje ze ktos kto wozi serwatke podzieli sie info czym to wozi nie komplikujac sobie zycia. zastanawialem sie jak wozic serwatke zeby nie trzeba bylo od razu inwestowac w ciezarowke lub busa ew. przyczepke. Chociaz i tak to bedzie inwestycja na poczet pozniejszych oszczenosci. w busie zmieszcza sie 2 pojemniki 1000 litrow (mam taka nadzieje) nie wiem jak bedzie z ładownoscia busa czy nie bedzie przeladowany. Bus powiedzmy spali z 11litrow na 100km. Nie majac systemu na mokro, czym zaaplikowac serwatke? Moze kupic hydrofor i podłaczyc zamiast wody do poideł?
Doradźcie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 16 paź 2012, 18:33 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 14:31
Posty: 2264
ChlewMistrz na aplikowanie serwatki do koryt to znalazłem sposób :)

Kupujesz pompę do brudnej wody (wiadomo, serwatka to nie czysciutka woda), np. taką
http://allegro.pl/pompa-dolnossaca-do-b ... 09060.html

Ważne, żeby była dolno ssąca, wtedy wypompuje Ci wszystko do dna z pojemników 1000l.

Następnie kupujesz np. taki wynalazek
http://allegro.pl/show_item.php?item=2709855242

Jest wiele takich urządzeń ma allegro. Podłączasz pompę do tego sterownika, a sondy do koryta mocujesz, tak żeby tuczniki nie miały dostępnu do tych sond. Sterownik włącza automatycznie pompę, gdy tuczniki wypiją serwatkę z koryt. Gdy jest pełno w korycie wtedy pompa jest wyłączana do czasu jak tuczniki nie wypiją z koryt wszystkiego. I tak w koło. Pomysł niespraktykowany, acz kolwiek myślę że powinien się sprawdzić.

Co do transportu to myślałem o czymś takim
http://otomoto.pl/star-asenizacyjny-T3223568.html
Ale to chyba trzeba mieć prawo jazdy inne niż kat.B

lub takim

http://allegro.pl/lublin-iii-i2698408498.html
tu kat.B wystarczy.

Pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 16 paź 2012, 19:36 
Offline

Rejestracja: wtorek 22 lis 2011, 02:29
Posty: 137
Bardzo dobry pomysl z pompa i sterownikiem.
ale odnosnie tego stara asenizacyjnego to mysle ze powiatowy lekarz weterynarii nie wyda zgody na wozenie serwatki, mimo ze jest to traktowane jako odpad, moge sie mylic w tej kwestii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 16 paź 2012, 19:47 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 14:31
Posty: 2264
Czyli zostają pojemniki 1000l.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 16 paź 2012, 23:19 
Offline

Rejestracja: sobota 05 lut 2011, 20:56
Posty: 54
Lokalizacja: kutno
które otręby są lepsze (strawność, wart. odżywcze) dla świnek żytnie czy pszenne ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 16 paź 2012, 23:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 00:44
Posty: 656
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
a które zboże jest lepsze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 18 paź 2012, 10:29 
Offline

Rejestracja: wtorek 22 lis 2011, 02:29
Posty: 137
Moj teoretyczny system na aplikowanie serwatki wyglada tak:
-hydrofor (stałe ciśnienie) do tego podłączone takie cudo
http://www.polnet.poznan.pl/hodowla/1,1,17,0,poidla_stalego_poziomu_wody.html (koszt tego bajeru to 150zł ). Po zamontowaniu ustawiam poziom wody jaki ma miec w korycie(wysokoscia rurki nad powierzchnie lustra serwatki). Zastanawia mnie czy hydrofor nie skoroduje od środka bo serwatka jest kwasna i moze wejsc w reakcje z metalami.
Do jednego hydrofora mozna podlaczyc kilka takich urzadzeń co utrzymuja wode w korycie, 1 urzadzenie na koryto.
Co wy na to?
czekam na wypowiedzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 18 paź 2012, 20:38 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Pomysł z poidłem bardzo dobry , tylko hydroforu w razie kontroli nie trzeba by pokazywać . Była dziś u mnie pani doktor z powiatowego i zgody nie wydała , bo sama nie wie jak to ma wyglądać . Zbiornik w którym serwatka będzie gromadzona ma być zbiornikiem zamkniętym . Moja piwnica jest zbiornikiem zamkniętym i można po przez właz wejść i wymyć , ale nie nada . Mam dwie beczki 9 000 l i większą , ale nie nada . Mam dwie plastikowe po 1000l ale nie nada , bo jak ją po każdym opróżnieniu umyć . Pani doktor ma się dowiedzieć jak to ma wyglądać i się odezwie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 18 paź 2012, 20:44 
Offline

Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4698
Lokalizacja: kuj-pom
chyba najlepszym wyjściem będzie użycie zbiornika po mleku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 18 paź 2012, 22:12 
Offline

Rejestracja: wtorek 22 lis 2011, 02:29
Posty: 137
mietko75 - Jesli hydrofor to tylko z atestem PZH, http://www.hydrofor.gotoweprojekty.com/instalacji_pompe.php
http://www.hydrofor.gotoweprojekty.com wiec jesli bedziesz mial atest to powiatowy lekarz weterynarii nie ma nic do systemu.
http://www.artpol.biz.pl/userfiles/cennik/CENNIK-ZBIORNIKI-HYDROFOROWE.pdf
Czyli po kazdym oproznieniu trzeba umyc zbiornik?
Nie mam za bardzo miejsca i tez kombinuje jak by to zrobic zeby bylo zatwierdzone i chyba postawie pomieszczenie z płyty garażowej 2x2m ocieple styropianem,wylewka,płytki ceramiczne ściany,podłoga i sufit też i myśle będzie dostęp żeby umyć, będzie czysto.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 18 paź 2012, 22:36 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Panowie kiedyś woziłem serwatke i powiem Wam szczerze du..sobie nie zawracajcie tymi chlapami :lol: :lol: :lol:
podczas mycia na mleczarni doleją Wam jakiegoś syfu do odkażania i potrujecie żywicielki :lol: :lol:
trochę tam w niej jak jest nierozcieńczona jest składników odżywczych to fakt ale o ile się nie mylę i dobrze pamiętam to są wykorzystane dobrze jężeli zachodzi ciągłość podawania tzn.od karmienia mlekiem matki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 18 paź 2012, 23:24 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 14:31
Posty: 2264
Nie u wszystkich tak robią stan.

ChlewMistrz, jeśli masz sporą obsadę tuczników do wykarmienia serwatką to hydrofor może się sprawdzić, tylko jak on będzie się załączał, jak w korycie świnie trochę upiją to już bedzie dopompowywał serwarkę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 19 paź 2012, 10:16 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 19:50
Posty: 2013
Lokalizacja: północne mazowsze
nie wiem czy ci sie sprawdza zawory du utrzymywania stałego poziomu w korycie są bardzo delikatne i dysza w nich jest cienka morze sie zapychać nieraz jest tak ze sie zatnie i leje wode w koryto bez pszerwy a serwatki troche szkoda żeby w kanał szła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 19 paź 2012, 11:04 
Offline

Rejestracja: środa 23 mar 2011, 11:32
Posty: 1614
Lokalizacja: wlkp
Wątpie,żeby jakiś automatyczny system się sprawdził. Woziłem z dwóch mleczarni i stwierdzam, że w jednej jest jak pisze stan. Nawet jakby do domu przywieźli to szkoda to świniom lać. W drugiej jest ok. Serwatka jest ładna, czasami gęsta jak kisiel więc żaden automatyczny system tego nie przerobi. A świnie wtedy tak łakomie piją,że co niektóre by pękły gdyby dostały do woli. Do tego na ogół ma temperature 30, 40 stopni więc szczególnie zimą szkoda ją chłodzić jakimiś systemami. Zwykła pompa i węże gumowe. Co jakiś czas wypłukać całość bo się bardzo osadza na ściankach, a wtedy można sobie tam takiego beztlenowca wyhodować że większe straty niż zyski z tego całego interesu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 19 paź 2012, 13:12 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Ja dziś wpiąłem się z serwatką wprost w linię , przed pierwszym karmnikiem .Baniak z serwatką 1m ponad karmnikami i leci samo . Drugą nitkę zrobię i tak , ale jak będzie więcej czasu . W dzień będzie szła serwatka a w nocy woda .Zobaczymy czy będzie się coś osadzało .
Do mleczarni mam 8km i prawdopodobnie sami będą wozić , bez biurokracji.
Pani doktor przysłała dziś esemesa w którym zaleca zbiornik ze stali nierdzewnej , w którym to najłatwiej utrzymać czystość . Zaznacza też iż serwatki nie wolno długo przechowywać . Gdy będziemy przygotowani do kontroli , prosi o powiadomienie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 20 paź 2012, 18:31 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
Miał ktos z was do czynienia z białkiem ziemniaczanym w zywieniu. Ile taka przyjemnosc ewentualnie moze kosztowac,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 20 paź 2012, 20:25 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
suszone na pewno za dużo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 20 paź 2012, 20:40 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
A rusz sie trafi partia z bliskim koncem przydatnosci. :D :D :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 20 paź 2012, 20:47 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
cena? i porównanie do soi w przypadku starterka, rzepaku, słonecznika, bobików, soi w przypadku growera finiszera. Chyba było jednak za drogie skoro się przeterminowało. Krwinka też poszybowała w górę, wracamy do taniejącej soi. W porcie była w piątek po 1908 netto


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 20 paź 2012, 21:03 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
Trochę optymizmu Marucha -może jakiemuś pośrednikowi żmija teściową dziabnęła i potrzebna szybka kasa na leczenie gada .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 21 paź 2012, 09:05 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
wrzucisz do receptury i wtedy ujrzysz czy przypadkiem cena leczenia gada nie przewyższy jego wartości, bo jak będziesz w podobnej potrzebie to sobie może nie poradzisz, a naiwnych coraz mniej, choć ich jeszsze i nie brakuje.
Matematyka, nie emocje. Chłodna kalkulacja. A leczeniem gadów niech się zieloni zajmują. Jak na świniach zarobisz to możesz potem ich lub innych wesprzeć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB