Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - profilaktyka przy zasiedlaniu tuczarni
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piÄ…tek 29 mar 2024, 00:42

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota 06 gru 2008, 15:03 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Mam pytanie do chodowców,czy stosujecie jakieś antybiotyki zapobiegawczo jeśli tak to jakie.Ja na dzieńdobry przez dosatron amoxycylinę lecz często jeszcze nie zdążą jej skonsumować a występuje kaszel i muszę podawać doxycyklinę miałem takie problemy zwłaszcze gdy zasiedlałem prosiakami od handlaży teraz mam to pod kontrolą. Niektóży podają odrazy amoxycylinę ja czekałem kilka dni aby zainfekowały się wzajemnie i dopiero po 5 dniach wchodziłem z antybiotykiem,ale niekiedy po 3 dniach musiałem interweniować iniekcyjnie bo kilku godzinne spóżnienie w interwencji powodowało upadki. Pozdrawiam Alf27


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 06 gru 2008, 21:31 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Antybiotyk to nie żadna profilaktyka tylko leczenie.
O wyborze antybiotyku do leczenia powinieneś decedowac pod względem tego co chcesz leczyć u tych prosiaków a tym na co sa chore powinien powiedziec ci sprzedajacy. Nie kieruj sie tym co stosuja inni bo to niema sensu. A tak wogóle to na co Ci padały te swinki po trzech dniach? Na płuca?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 06 gru 2008, 22:37 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00
Posty: 0
ALF 27 A MOZE TE PROBLEMY Z UKLADEM ODDECHOWYM SÄ„ SPOWODOWANE NIEODPOWIEDNIM OBCHODZENIEM SIE PODCZAS TRANSPORTU


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 07 gru 2008, 15:35 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 22:09
Posty: 174
Lokalizacja: kuj-pom
Baraki jest jeszcze takie pojęcie jak metafilaktyka czyli podawanie leku w okresach zagrozenia i bynajmniej nie jest to jeszcze leczenie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 07 gru 2008, 18:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
Alf27 pisze:
Mam pytanie do chodowców,czy stosujecie jakieś antybiotyki zapobiegawczo jeśli tak to jakie.Ja na dzieńdobry przez dosatron amoxycylinę lecz często jeszcze nie zdążą jej skonsumować a występuje kaszel i muszę podawać doxycyklinę miałem takie problemy zwłaszcze gdy zasiedlałem prosiakami od handlaży teraz mam to pod kontrolą. Niektóży podają odrazy amoxycylinę ja czekałem kilka dni aby zainfekowały się wzajemnie i dopiero po 5 dniach wchodziłem z antybiotykiem,ale niekiedy po 3 dniach musiałem interweniować iniekcyjnie bo kilku godzinne spóżnienie w interwencji powodowało upadki. Pozdrawiam Alf27


pierwsze to dobrostan i nieprzegrzewanie zwierzat
drugie zwierzeta z jednego zródła
trzecie to niech ferma udostempni biogramy i status zrowotny i pełna gentyka.

a tak na margniese czemu ma słuzec amoxy tylko i wyłacznie biegunka
i masz obrzenkówke na dzien dobry.

poz


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 07 gru 2008, 21:06 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Racja gregurius...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 08 gru 2008, 18:01 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Witam.Bardzo trudno w stadzie 70 sztuk zwłaszcza z kompletnie nie wiadomego żródła zapanować nad wszystkimi chorobami dlatego ta amoxycylina przynajmniej ten antybiotyk choć nie tani ale ma dość szerokie spektrum działania np.wszechobecne streptococi, ale z chorobami płucnymi wcale sobie nie radzi i dlatego ta doxycylina. W miare tani i skuteczny. Teraz kupuję wyłocznie holendry i staram się aby były z tego samego gospodarstwa,przynajmniej z obrzękówką nie mam żadnych problemów. Wbrew opinją niektórych uważam ,że profilaktyczne stosowanie antybiotyków naprawdę ma sens bo wejście wtedy gdy choroba już jest prawie zawsze wiąże się przynajmniej z wydłużeniem cyklu tuczu a czasem uniknie się niepotrzebnych strat. Liczyłem,że problem ten dotyczy wszystkich i coś więcej napiszecie na ten moim zdaniem powazny problem bo może niektóży wypracowali jakiś konkretny schemat działania tzw. program działań profilaktycznych. Napiszcie proszę czy np. stosujecie tylan wiem,że na własną rękę nie powinno się go stosowć bo jest zakaz stosowania antybiotykowych stymularorów wzrostu ale pod kontrolą lekarza jest to zgodne z prawem jako lek.Pozdrawiam wszystkich Alf27


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 08 gru 2008, 18:07 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Transport bez żadnych zastrzeżeń zwykle przyczyną były zmiany w płucach,czasami problemy z przewodem pokarmowym zgazowane jelita przekrwione, przy dość dużej chodowli przyczyn jest tyle co chorób. Najlepiej to stwierdzić niestety podczas sekcji.Pozdrawiam Alf27


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 08 gru 2008, 20:45 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Akurat amoksycylina ma dość wąskie spektrum i moim zdaniem niema sensu podawać jej jako lek osłonowy zwłaszcza gdy niewiadomo przed czym ma osłaniac. Przy holenderskich warchlakach to myślę ze głównie potrzebne sa leki na mykoplazmoze i pleuropneomonie, z tego co słyszałem i wiem z własnego doświadczenia te warchlaki nie mają zadnych problemów z układem pokarmowym, doksycyklina spokojnie wystarczy.
A 70 sztuk to zadne stado tylko stadko, można to spokojnie przelecieć strzykawką z igłą 2 razy dziennie i nawet sie nie spocić :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 08 gru 2008, 21:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Ja też uważam, że Dokxy powinna wystarczyć, ewentualnie można sie pokusić o tylozynę, albo przynjamniej tlenku cynku dodać do paszy. Amoksy raczej chyba nie trzeba stosować w przypadku holendrów. Póki co nie mam problemów ze strepto u nich, a zdażało się to często u prosiaków z targowiska.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 08 gru 2008, 21:50 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Prawie zawsze prosiaki po tak długiej podróży są lekko okaleczone na skóże mają nadżerki na uszach i dla tego między innymi ta amoksycylina te otarcia szybko się goją i zamykają drogę wejścia bakterią. Wydaje mi się ,że żadny inny antybiotyk nie jest tak skuteczny.Pozdrawiam Alf27


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 10 gru 2008, 20:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Alf na okaleczenia doxy też pomaga, a te otwarte rany mogą być także zmianą na tle Myco. Ja bym Ci poradził tak

Na dzień dobry iniekcja
- ery
- Ingelwac ( lub inny środek na myco)
- Tetrawet ( na gojenie ran)
Z tego wzgłedu że tetrawet działa 3 dni + 6-7 dni pauzy

Czyli po 10 dniach od wprowadzenia stada do tuczarni dajesz doxy w ilości 300 - 320 ppm przez 11-12 dni!!! Ważne minimum 10 dni!

Następnie 1 tydzień pauzy i do paszy dajesz na odrobaczywianie a po 3 tygodniach od podania doxy podajesz je ponownie ale już tylko przez okres 5 dni ( niech wyniszczy to co się zaczyna odbudowywać)

Taki schemat Ci polecam, oczywiście przy wszystkich załamaniach pogody kiedy wkrada się grypa cały schemat szlak trafia.
Wtedy musisz się postarać o floron do paszy (zaraz się odezwą głosy że to nielegalne ;) ale skuteczne) pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 10 gru 2008, 22:14 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 13 paź 2008, 14:35
Posty: 4
300ppm to ile doksy 50% na 1000l dajesz?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 10 gru 2008, 23:41 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
ppm oznacza w tym wypadku ilość cześci masowych doksycykliny na kazdy milion części wody:
1000litrów=1000000g czyli 300ppm na 1000litrów wyniesie 300g
300g czystej doxy dzielimy przez 0,5 (bo 50% mamy proszek) i to daje 600g/1000litr.
Zakładając zużycie wody 10% x masa ciała to wychodzi 30mg/kgmc. To juz dość wysoka dawka....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 11 gru 2008, 20:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Panowie tą dawkę co ja podałem to miałem na myśli w paszm jak masz 50% to daj 650-700 gram preparatu na tonę paszy bo łatwiej, taniej i wygodniej


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 12 gru 2008, 11:46 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Witam. Bardzo mi miło,że problem z którym się wszyscy borykamy zaczyna interesować innych serdeczne podziękowania dla wszystkich i choć poglądy prezentowane przez niektórych dle innych wydają się przynajmniej dziwne to ważne aby swymi doświadczeniami dzielić się z innymi bo każdy może zweryfikować swoje poglądy na ten temat i sądzę ,że temu właśnie służy to forum.Pozdrawiam Alf27


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 12 gru 2008, 14:16 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
lukas1982 pisze:
Panowie tą dawkę co ja podałem to miałem na myśli w paszm jak masz 50% to daj 650-700 gram preparatu na tonę paszy bo łatwiej, taniej i wygodniej

Do paszy to wyjdzie jakieś 10-15mg na kg/mc. Dużo to to nie jest, ja uważam ze leki dodawane do paszy trzeba trzeba dawać w większych dawkach bo ulegaja częściowej dezaktywacji naprzykład reagując z chlorkami lub kwasami zawartymi w dodatkach paszowych. Trzeba też pamnietać że jak sie ma chlorowana wode z wodociągu to skuteczność leków tez może niebyć najlepsza.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 12 gru 2008, 20:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Masz rację baraki dlatego na odsadzaeniówkę daje 400 ppm przez 15 dni
a na tuczu mniej wiadomo dlaczego


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 13 gru 2008, 23:03 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Jezeli dostajecie warchlaki z Holandii w tym czasie, to one musza jechac przez min 12-15godzin.Stres przy transporcie,brak wody,niska temp.to wszystko powoduje ze takim swiniom trzeba podac antybiotyk na wejsciu.Doxycyklina jest b.dobra bo w Holandii jest ona droga i nie tak czesto stosowana.W ZADNYM WYPADKU!!!!! nie szczepic tych warchlakow.To tylko pogorszy sytuacje.NIE SZCZEPIMY ZWIERZAT W STRESIE I CHORYCH!!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 14 gru 2008, 10:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Byłem w Holandi na kilku fermach i w dwoch z nich podawanie leków do paszy wyglądało następująco, przed każdą odchowalnią stało 5kg oksytetracykliny a pracownik co dwie godziny wsypywał po miarce do tubomatów i ręką zamieszał ;)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚: choroby swiÅ„
Post: niedziela 14 gru 2008, 23:50 
Offline

Rejestracja: środa 30 maja 2007, 20:22
Posty: 83
Panie Marku co pan poleca,na choroby układu oddechowego (kaszel) przy zmiennych warunkach pogodowych ,Floron czy aurofac do paszy czy doxy do paszy bądz do wody w jakich dawkach jaki okres podawania.Zgóry dziekuje za porade pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 15 gru 2008, 23:21 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Ciacho! Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.Trzeba wiedziec czy:
-objawy ostre czy przewlekle
-jakie problemy byly wczesniej w chlewni i jakie bakterie stwierdzono.
-zwierzeta w jakim wieku itp.
Jak widzisz problemow jest sporo.Ale tak ogolnie jak nie wiadomo co podac i doktora w poblizu brak, to Floron lub Doxy w max.dawkach przez 5-7dni.Preparaty z woda dzialaja lepiej jak z pasza.Jest oczywiscie problem smaku ale z tym mozna sobie prosto poradzic.Kupic slodzik/w sklepie/ w plynie i dodac do wody.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 19 gru 2008, 20:50 
Offline

Rejestracja: środa 30 maja 2007, 20:22
Posty: 83
Dziekuje panie marku za cenne wskazówki.Pozdrawiam oraz wesołych świąt.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 24 sty 2009, 19:22 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 cze 2007, 14:32
Posty: 570
Lokalizacja: Podlaskie ale nie Podlasie
zasiedlam tuczarnię i zamierzam na początek dać suibicol i zakwaszacz i mam w pogotowiu doxycylinę. mój dostawca poleca na początek amoxy i mieć w pogotowiu tiamulinę (adenoma..). co o tym sądzicie? dostawca twierdzi, że stado jest wolne od chorób.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 24 sty 2009, 20:15 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00
Posty: 0
JEZELI TWOJ DOSTAWCA TWIERDZI ZE SWINIE SÄ„ WOLNE OD CHOROB TO POCO KAZE CI PODAWAC ANTYBIOTYKI?
POCO LECZYC ZDROWE SWINIE?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 24 sty 2009, 21:03 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Jak radzi to pewnie wie co mówi, wkocu to jego świnki.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 24 sty 2009, 23:13 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
nawaho! Wstawiasz prosieta 12-15kg czy warchlaki 25kg.Suibicol i zakwaszacz to tylko przeciw coli ewentualnie solmonellozie.Jak ten dostawca poleca ci tiamuline to moga byc problemy z dezynteria a to droga i klopotliwa w leczenie choroba.Jakby byla to tylko adenomatoza to by RACZEJ polecal tylozyne .Ta niestety przy dezynteri nie dziala.To jest problem.Ostroznosc nie zawadzi.Spytaj sie innych hodowcow o tego dostawce.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 sty 2009, 10:22 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 cze 2007, 14:32
Posty: 570
Lokalizacja: Podlaskie ale nie Podlasie
dostawca sprzedaje prosiaki 20-23 kg i nie wiem czemu amoxy, a tiamulinę kazał dać jak wystąpi adenomatoza.prosiaki mają jechać około 1,5 godziny i wchodzą do pustego wybielonego budynku.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 sty 2009, 11:45 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Navaho 13!! Wtym wypadku ja bym zrobil tak:
-TEMP: WCHLEWNI MIN. 25°C
-pasza z -tej samej mieszalni!!!! co u producenta warchlakow ok.10dni
-jak dostaniesz warchlaki bez obj.kaszlu!!!! to po 5 dniach doxy.+ tiamulina przez 5-7dni.
te dwa antybiotyki wzajemnie sie uzupelniaja i zalatwiaja sprawe pluc i adenomatozy.Po ok.3tyg. mozna podac przez 5-7dni tiamuline /lub tylozyne/ by zapobiec wystapieniu adenomotozy na tuczu.Mysle ze ten producent warchlakow wie ze ma u siebie w stadzie adenomatoze/mam nadzieje ze nie dezynterie!!!!!/.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 13 lut 2009, 10:34 
Offline

Rejestracja: niedziela 17 cze 2007, 14:32
Posty: 570
Lokalizacja: Podlaskie ale nie Podlasie
panie Marku
Ile doxy 20% i tiamuliny 10% na tone według tego schematu. czy po 0,5kg będzie dobrze?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 13 lut 2009, 12:12 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Po 0,5kg /tona to wychodzi góra 4mg czystej doksy/kg m.c. i 2mg tiamuliny, a dawka powinna wynosic jakieś 6mg tiamuliny/kgm.c. i 18mg doksycykliny(minimum to 12mg)
Moim zdaniem trzeba co najmniej 2kg doksy/tona i 0,8kg tiamuliny.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 13 lut 2009, 14:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
na tone 10% tiamuliny musisz dac min1.5kg do 2kg w przypadku dezynterii
a doksy musisz 2kg
druga sprawa to sobie musisz poiliczyc ile zuzywaja dzienie paszy
ile antybiotyku zuzywaja
moja dygresija timuline to ja bym podał w 10tyg
lub jak pojawia sie bieguna typu ademo lub dezynteria.
trzecia sprawa

w przy tiamulinei to bym zamuwiłsobie pasze lecznicza gdzie 1kg tiamutinu kosztuje ok 70zl z mieszaniem
a pulmodoks kosztuje na tone 240zł

poz


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 13 lut 2009, 17:00 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Muchozolali proporcja doxy do tiamuliny powinna być ok. 3:1(jak to jest np w Tetramutinie OT) więc jeśli 2kg doxy 20% to tiamuliny 10% 1,3kg. W poprzednim poście sie faktycznie pomyliłem. Ja przyjmuje że pobranie paszy jest 4% masy ciała ale najlepiej niech każdy policzy ile ma u siebie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 13 lut 2009, 20:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
wiesz co ale ja bym tak niemieszał doksy z tiamulina
a nie lepiej zastosowac lincospektin

ale to zalezy jakie masz wrazliwe bakterie

na dzin dobry zrobic antybiogramy i posiewy z swiwerzego kału owych swin i wiesz naczym stojisz

pozdrowienia


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB