Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Tuczarnia na glÄ™bokiej Å›ciółce czy na ruszcie?
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 13:25

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek 30 wrz 2010, 13:10 
Offline

Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 20:27
Posty: 14
Lokalizacja: war-maz
Witam koledzy i koleżanki
Zastanawiam się z ojcem nad przerobieniem głębokiej ściółki na ruszta. Może ktoś z was to już zrobiłi by się wypowiedział czy warto się w to bawić?
U mnie mam 10 kojców i do każdego wchodzić po 50 sztuk na m2 przypada 0,9 sztuki. Jest to chlewnia ze stropem wiec słomę mam nad chlewami wiec ścielę kiedy mi się podoba nie muszę się przejmować pogodą itp kto ma jaki sposób utrzymania wie o co chodzi. W tym roku sprasowaliśmy część słomy w baloty o średnicy 160 cm (równa się to 18 pęczkom małej kostki ). Jak wrzucę taki balot to z scięleniem mam spokój na tydzień przy wadze świń powyżej 100kg mniejsze świnie mniej słomy wychodzi wiadomo :D . Planowaliśmy wyciąć tzn powiekszyć dziury w stropie do zrzucania słomy 130x180 żeby balot się zmnieścił. Ale teraz się zastanawiamy nad przerobieniem na ruszta więc bez sensu było by wycinać dziury a może je za jakiś czas zalewać.
Usuwanie obornika trwa u mnie z całej chlewni ok 8 godzin 2 razy do roku. więc szybciej niż wywóz gnojowicy ale jesli dodam czas prasowania i zwózkę słomy to wyjdzie na to samo.
Jak bym chciał przerabiać na ruszta to muszę zerwać posadzkę wykopać kanał itp bo podest a legowisko to różnica 80 cm a wolał bym nie budować zbiornika bo to dodastkowe koszta wiadomo :D Chciałbym mieć kanal ok 150 cm głęboki.
Wiadomo że na rusztach w jednym chlewie by się zmnieściło 70 sztuk i nie było by ścielenia a na tydzień jak sam to robię to jakieś 2 godziny wychodzi.
Obornik usuwam ładowarką a słomę zbieram turem więc nie ma pracy fizycznej jedynie przy ścieleniu.
Każdy mówi że na rusztach świnie nie wytrzymują na stawy jest więcej agresji itp więć jeśli ktoś ma na ruczcie niech się szczerze wypowie jak ma kłamać to niech lepiej zamilknie
Więć zastanawiam się czy warto to przerabiąć czy może tak zostawić jak jest czekam na wasze mądre komentarze i rady :D
P.S. Mam cykl zamknięty


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 30 wrz 2010, 19:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Ja miałem dawniej na płytkiej ściółce, teraz mam na rusztach. Różnica kolosalna, roboty dużo mniej, no ale Ty masz na głębokiej, to też nie masz dużo. Na rusztach wylewam kiedy chce, czyli wiosną i jesienią. Spokojnie starcza, ale ja mam doły głębokie. 150 to trochę mało, ale mi do dołów leci deszczówka, żeby gnojowica była żadsza. Z tymi stawami to jest tak: jak kupisz zdrowe prosiaki i o nie dbasz, to nic się nie dzieje. Ktoś widocznie miał problemy ze strepto na rusztach i tak powstała ta bajka. Na głębokiej też świnie na to chorują, tylko rzadziej.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 30 wrz 2010, 23:17 
Offline

Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 20:27
Posty: 14
Lokalizacja: war-maz
Ja mam cykl zamknięty więc prosiaki mam swoje.
Żebym miał na płytkiej ściółce to dawno już bym przerobił na ruszta bez żadnego zastanawiania.
A jak mam głęboko to się zastanawiamy.
Szczerze bardziej mi się podoba wywóz gnojowicy niż obornika. Oczywiście jeśli ktoś ma dobre mnieszadło i beczkę. No i jeszcze dlatego że gnojowice wozisz kiedy chcesz a słomę możesz zbierać tylko w żniwa i jak jest pogoda
Ja mam beczkę z aplikatorem doglebowym piękna sprawa :D Nie kupił bym już beczki bez aplikatora co wywieżiesz masz zaraz wymieszane z glebą, nie spływa z rzadnej górki itp. i przede wszyskim wogóle nie śmierdzi na polu jak ktoś nie wiedział by że na pole była wożona gnojowica to nie może uwierzyć bo tak wygląda jak by było z gruberowane :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 30 wrz 2010, 23:32 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
z tym brakiem smrodu to lekko przesadziles!!!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 01 paź 2010, 20:00 
Offline

Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 20:27
Posty: 14
Lokalizacja: war-maz
Nie przesadziłem bo taka prawda jest. Naprawdę nie czuć na polu że jest wożona gnojowica.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 22 paź 2010, 22:26 
Offline

Rejestracja: środa 27 maja 2009, 21:37
Posty: 42
PANOWIE NIE ZASTANAWIAJCie SIE TYLKO PRZERABIAJCIE,


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 29 paź 2010, 22:08 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Tomek nim coś zrobisz przemyśl. Jakiś czas temu miałem ten sam problem zdecydowałem głęboką ściółkę dlaczego. Mam 40 ha połowa to 4 i 5 klasa pytanie co w glebie decyduje o plonie próchnica nigdy nie dasz jej tyle co w oborniku. Druga sprawa koledzy mają ruszta pojechałem kiedyś latem na grilla pierwsze pytanie jaki hałas drugie jak tam naprawdę Śmierdzi dosłownie o rachunkach za energię już nie spytam. Dobrostan zwierząt dużo lepszy może w upały problem ja otwieram wrota bo nic mięcej nie mogę zrobić i wystarczy. Nie bardzo wyobrażam sobie jak taki balot zleci na te zwierzęta to trochę ekstremalne. Pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 29 paź 2010, 22:48 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
Alf dlaczego mowisz z e na ruszcie wyzsze naklady na energie ???? wentylacja tak czy tak musi byc!!!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 30 paź 2010, 06:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
A jak masz dobrze zrobioną went na głębokiej śc to otweranie wrót latem jest wręcz niewskazane!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 30 paź 2010, 19:27 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Jeśli temperatura w środku 35 na zewnątrz 30 to co byś zrobił poza tym świeże powietrze ten argument zawsze górą. Mam wysoki budynek i dużą kubaturę. Jeśli chodzi o pytanie to odpowiem, że grawitacyjne jest nie zawodne i nigdy się nie zepsuje. Kolega miał wyjazd wrócił rano i 70 szt odebrał zakład utylizacji bo przepalił się bezpiecznik za 5 zł.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 30 paź 2010, 20:02 
Offline

Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 15:16
Posty: 330
Lokalizacja: Wielkopolska
Zgadzam się z lukasem(niewskazane otwieranie bram),Alf-jeżeli masz grawitacyjnš wentylacje to nie dziwota że masz 35 stopni pomimo dużej kubatury,a najnowsze sterowniki majš wbudowane najróżniejsze alarmy włšcznie z powiadomieniem na komórkę.Ja jak będę budował nowe komory to zwiększę ich wysokoœć w porównaniu do aktualnych,ale wentylacja tylko mechaniczna!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 30 paź 2010, 20:10 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Wiem masz rację ale nawet telefon możesz mieć poza zasięgiem albo się rozładuje prawda. W upały nikt chyba niema klimatyzacji może tylko zamgławiacze więc nie wiele możesz poradzić prawda.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 30 paź 2010, 20:32 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Wentylacja grawitacyjna w czasie upałów nie działa (działa ona na zasadzie wypierania lżejszego ciepłego powietrza przez cięższe zimne a skąd wziąć zimne powietrze latem?) dlatego wentylatory są niezbędne!!! I nie chodzi tu o to że obniżą one temperaturę tylko przedewszystkim usuną szkodliwe gazy na zewnątrz budynku, otwarcie wrót pomoże w tym jedynie wtedy gdy będzie wiał wiatr, w spokojne bezwietrzne dni praktycznie nic nieda bo 2m od wrót wgłąb kojca będzie brak jakiejkolwiek wymiany.
Co do awarii to polecam dwa niezależne wentylatory na jedną komorę (małe prawdopodobieństwo że padna 2 na raz), agregat prądotwórczy gotowy do użycia w każdej chwili i stały nadzór nad fermą.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 31 paź 2010, 21:38 
Offline

Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17
Posty: 196
Baraki częściowo się z Tobą zgadzam . Mechaniczne ma tą zaletę, że możesz sobie regulować ale jeśli zasysane powietrze ma 30 stopni to nie możesz zmniejszyć temperatury ale lepiej wietrzysz pomieszczenie. Ja oprócz otwierania wrót w trakcie tuczu wywożę obornik i mają gołą posadzkę nie ma tyle gazów i nie jest tak źle.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 01 lis 2010, 10:09 
Offline

Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 15:16
Posty: 330
Lokalizacja: Wielkopolska
Do grawitacyjnych kominów załóż wentylatory a zobaczysz różnicę- gdy nie będzie pršdu może zadziała grawitacja


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 01 lis 2010, 20:51 
Offline

Rejestracja: czwartek 14 cze 2007, 13:20
Posty: 17
a co myślicie o zamgławianiu na głębokiej ściółce? MyślĘ o zainstalowaniu nad wlotami powietrza, ciepłe powietrze wchodząc do chlewni zabierało by mgiełkę. Zamgławianie obniża temperaturę o około 5 stopni. Czy ktoś z Was stosuje taka metode?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 01 lis 2010, 21:08 
Offline

Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 15:16
Posty: 330
Lokalizacja: Wielkopolska
Widziałem takie coœ u kolegi, jest z tego zadowolony, ale z tymi 5 stopniami to duuuuuża przesada


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 01 lis 2010, 21:21 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
odczuwalna temperatura bardziej spada niz rzeczywista


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 01 lis 2010, 21:23 
Offline

Rejestracja: czwartek 14 cze 2007, 13:20
Posty: 17
ale na głębokiej ściółce? mi przedstawiciel takie parametry podał, odradza mi to mówiąc, że będzie parno w chlewni z powodu ściółki, na ruszcie jest wszystko w porządku


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 23 lis 2010, 14:20 
Offline

Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 20:27
Posty: 14
Lokalizacja: war-maz
Alf27 co do ścielenia balotami to jeden musiał by być na dole i odganiać świnie a drugi zrzucić go ze stropu na dół. a co do smrodu to jak masz dobrą wentylację to nie śmierdzi no chyba ze wywozisz gnojowicę to trochę czuć ale to dlatego że mieszasz itp Ja mam wentylację wymuszoną i w lato wogóle nie otwieram drzwi


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 23 lis 2010, 15:28 
Offline

Rejestracja: środa 11 lut 2009, 23:06
Posty: 384
Mam pytanie związane z rusztami .Czy w przepisach o dobrostanie są zapisy ile ma być podłogi a ile rusztu [jaki to ma być stosunek]. W Holandii takie zmiany mają być prawdopodobnie po 2013 roku wchodzą nowe przepisy.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB