Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Schemat postÄ™powania z loszkami.
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest sobota 27 kwie 2024, 07:53

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: piÄ…tek 02 lip 2010, 11:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Przymierzam siÄ™ do modernizacji loszkarni i przedstawiÄ™ wszystkim jak to widzÄ™ i proszÄ™ o rzetelne i fachowe doradztwo.

Loszkarnie zrobię na 6 kojców dla loszek w wieku
13-16tyg
16-19
19-22
22-25
25-28
28-31tyg

Do wieku 31 tyg loszki nie będą widziały knura aby do tego czasu nie wywołać u nich rui.

W wieku 31 tyg loszki przechodzą do innego budynku (tam gdzie lochy prośne) w tym samym czasie co są odłączane lochy na porodówce od prosiąt i
- na dzień dobry fluszing 4 kg
-kojec obok kojca knura i
-knur non stop przy loszkach do wystąpienia pierwszej rui a później knur zabrany w inne miejsce.

w wieku 34 tyg loszki są zabrane do kojców indywidualnych w sektorze krycia w ten sam dzień co są odłączane lochy na porodówce od prosiąt i ponownie idzie fluszing i kontakt z knurem dwa razy dziennie po 10 minut.

Loszki kryte w wieku 35 tygodni w drugiej rui.

Pytanie mam takie czy w takim schemacie działania wszystko mi wypali i loszki będą pokryte w jednym terminie z lochami?.
Czekam na porady


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 02 lip 2010, 16:38 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Gdyby to było takie proste że zrobi się wszystko według schematu i wszystkie loszki będą pokryte w jednym terminie to świat byłby piękny niestety tym rządzi matka natura oczywiście jest szansa że ci się uda ale to będzie duży fuks i raczej na to bym nie liczył bo może się zdarzyć że niektórym z niewiadomych przyczyn nie zachce się wejść w ruję i nic na to nie poradzisz może się też zdarzyć że loszka będzie niezdolna do rozrodu i nigdy nie będzie miała ruji ale spróbować możesz jeszcze bym się zastanowił nad preparatami do wywoływania ruji to na pewno pomoże w uzyskaniu zbliżonego terminu


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 02 lip 2010, 16:51 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
lukas teoretycznie to wszystko ladnie wyglada ale praktycznie moze nie wiele z tego wyjsc !!!!! przychodza upaly i hormonom odbija i cala twoja taktyka idzie na marne


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 02 lip 2010, 21:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Chodzi mi tylko o to czy organizacyjnie nie popełniam jakiegoś błędu. Czy może to jakoś lepiej ktoś rozwiązał u siebie??


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 04 lip 2010, 00:01 
Offline

Rejestracja: czwartek 08 paź 2009, 21:49
Posty: 13
witam mam taki problem
wybrałem 2 loszki (waga ok. 75kg) z grupy tuczników i włączyłem do stada podstawowego tak aby móc żywić je dawką normowaną aby nie doszło do zatuczenia. Następnie chciałem wywołaać ruję, przepuścić ją i inseminować je w następnej rui ( w wieku ok. 8 miesięcy).
Jednak te loszki zrobiły mnie w bambuco bo weszły w ruję już tuż po włączeniu do stada podstawowego (tj w wieku 4 i pół miesiąca)
mam pytanie co teraz robić czy nie będzie to szkodzić że będzie aż tyle rui przepuszczonych (czyli do wieku 8 miesięcy)??


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 04 lip 2010, 09:20 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
teraz napewno wystapila ruja "Trasportowa" w wyniku zmiany warunkow srodowiskowych !!!!! a co do przepuszczania rui nie bedzie to mialo zadnego wplywu !!!! najwazniejsze by loszka przy kryciu miala odpowiednia mase i byla w odpowednimi wieku, opoznienie pierwszego pokrycia jescze nikomu na zle nie wyszlo


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 04 lip 2010, 09:48 
Offline

Rejestracja: czwartek 08 paź 2009, 21:49
Posty: 13
aha dzięki
pytałem bo myślałem że po pewnym czasie ruja przestaje być taka wyraźna jak na początku
masz racje ta ruja wystąpiła w wyniku "zmiany miejsca zamieszkania" tych loszek
myślę że dodatkowo wpływ miało to że miały one kontakt z starszymi lochami które po laktacji weszły w ruję


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 05 lip 2010, 11:45 
Offline

Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56
Posty: 678
Maciek , mów za siebie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 05 lip 2010, 12:20 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
napewno nie mowie za siebie !!!! jesli juz to w imieniu moich swin !!!!! a co do twoich metod postaram sie zostawic bez komentarza !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB