Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - wychowanie loszki
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 22:32

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚: wychowanie loszki
Post: czwartek 10 mar 2011, 19:49 
Offline

Rejestracja: niedziela 04 paź 2009, 14:22
Posty: 290
Lokalizacja: Mazowsze
Witam


Panowie mam pytanie

jak wyglÄ…da wychowanie loszki od prosiaka tzn jak sie je przetrzymuje czy w osobnym kojcu czy z innymi loszkami jak wyglÄ…da karmienie jakie pasze itd...


p.s Proszę nie piszcie żebym lepiej kupił lochę bo dla mnie te informacje które napiszecie będą czysto teoretyczne...poprostu mnie to ciekawi i chcę się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 10 mar 2011, 21:29 
Offline

Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:32
Posty: 1221
Lokalizacja: CLI
pysiek99 w większości gospodarstw do 5-go m-ca ,jedzą jak tuczniki później ocena pokroju i pasza jak dla loch prośnych ,7m-cy inseminacja i masz teoretycznie maciorę....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 10 mar 2011, 21:55 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2011, 20:01
Posty: 364
Witam cię kolego ,też robie reprodukcje na potrzeby własne, u mnie to tak wygląda; z całego stada wybrałem 5 loch babek-cechy-mleczne, opiekuńcze plenne, i które w dwóch miotach ostatnich rodziły większość loszek,bo do reprodukcji wybieram lochy od 3 miotu i służą do 6 miotu.Po wyproszeńiu zawsze w grupach z innymi lochami zostawiam przy nich max 8 szt.(więcej ,żle wpływa na odchów przyszłych matek- powstaje zakodowana agresja) odpowiednio je znakuje,żeby ich nie zgubić , przy odsadzeniu selekcja-ilość sutków i dalsze znakowanie wybranych .Do 60-70 kg postępuje normalnie jak z resztą tuczników , powyżej tej wagi następna selekcja- ilość dobrze wykszkałconych sutków -14 i więcej , poniżej nie zostawiam, dobra budowa nóg i ogólna kondycja , wybrane loszki w tym okresie przechodzą na sektor odchowu loszek i paszę dla młodzieży chodowlanej do momentu krycia, co następuje między8-9 mc. życia (pasza dla loch prośnych jest za słaba moim zdaniem). łącze je w grupy po 8 szt, bo tyle u mnie liczą . Po drodze wykonuje różne szczepienia typu ery,parvo, odrobaczenia.Z reguły odchowuje od 1 babki 2,5 loszki na miot,praca mozolna ,ale można dobrze wyprowadzić sobie loszki, niższa cena jak z zakupu, no i najważniejsze stan zdrowotny - taki sam jak posiadasz na chlewni , zapomniałem dodać babki rasy PBZ i kryje sztucznie WBP .Ten sposób stosuje już 6 lat i sobie cenie, jak narazie żadnego syfa nie mam .Pozdro.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 10 mar 2011, 23:45 
Offline

Rejestracja: niedziela 04 paź 2009, 14:22
Posty: 290
Lokalizacja: Mazowsze
dzięki koledzy...a pasza dla młodzierzy hodowlanej to znaczy jaka?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 11 mar 2011, 20:06 
Offline

Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56
Posty: 678
Ja miałem dwie babki, miały wilczy apetyt, 10 kg paszy na raz nie było problemem. Zawsze między 12-14 odchowanych prosiąt, urodzonych zwykle jeszcze więcej. prosiaki przy odsadzeniu niczym sie nie wyróżniały, ale były sprzedawane zawsze sproro wcześniej, jakieś wyjątkowe przystosowanie do mych dość trudnych warunków. to samo obseruje u ich córek. Agresji nie widać, maciory bardzo powolne, na razie czas ciąży spędzają z siostrami z miotu,ale ich matki wegnane do jednego kojca w wieku 4 lat jadły z jednego koryta i razem spały.
Obecnie wszystkie maciory mam właśnie od nich po pbz oraz wbp pokryte w wieku 8 miesiecy 110-130 kg wagi w pierwszej rui


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 11 mar 2011, 21:40 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2011, 20:01
Posty: 364
pysiek99 pisze:
dzięki koledzy...a pasza dla młodzierzy hodowlanej to znaczy jaka?
Pasza to jest indywidualna rzecz , w zależności jakie zboże posiadasz, jaką firmę stosujesz ,czy koncentraty ,czy premixy albo granulat -żywieniowiec z twojej firmy paszowej którą stosujesz powinien ci ułożyć dawkę odpowiednio dla tych zwierząt ,aby ich nie zatuczyć ani zamorzyć , pod warunkiem jeśli chce utrzymać klienta .Poz.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB