Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - ceny leków i usÅ‚ug weterynaryjnych
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest sobota 27 kwie 2024, 15:31

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 05 gru 2010, 19:12 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2008, 17:42
Posty: 691
Lokalizacja: podlaskie
U mnie 250 ml kosztuje 240 netto


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 05 gru 2010, 19:12 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
no wlasnie wazny sczego wielkosc opakwoania


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 05 gru 2010, 19:46 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
no to ja ostatnio za 250 ml zapłaciłem 310 zeta brutto ale wet mówił ze zamiennik już jest podobno francuski


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 05 gru 2010, 20:17 
Offline

Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 19:19
Posty: 1018
Lokalizacja: Wielkopolska
arek pisze:
a pojemność jaka bo aż mnie strach obleciał


100ml


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 05 gru 2010, 20:21 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
no tak :) bo jak by to byl0 250 ml zaraz bym zamowil 50 butelek:D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 00:43 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
ile od nowego roku maja kosztować świadectwa zdrowia bo weci podnoszą larum grożą strajkiem bo za darmo pracować nie będą tylko my możemy za darmochę rękawy wyrywać


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 10:30 
Offline

Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 20:15
Posty: 2835
Lokalizacja: lubelskie
z tymi kwitami to jest paranoja, przecież przy każdym uboju obowiązkowo jest lekarz weterynarii, i ma obowiązek sprawdzać stan zwierząt przed ubojem, to jest wyrywanie kasy z naszych portfeli, a w tej sytuacji to raczej z debetu, a każdy wie jak jest ze świadectwami, jedzie się do weta wypisuje kwit i jak ja np. sprzedaje jednorazowo 200 szt. to automatycznie lżejszy jestem o ponad 200 zł, paranoja


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 11:16 
Offline

Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 19:19
Posty: 1018
Lokalizacja: Wielkopolska
Te świadectwa to jest składka hodowców na zwalczanie choroby Ach. Paranoja w tym jest taka iż dotychczas płacą za to tylko ci co mają świnie nie zarażone tą chorobą. Tylko w Polsce mogą być takie paradoksy.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 12:38 
Offline

Rejestracja: sobota 30 paź 2010, 13:00
Posty: 818
Lokalizacja: wielkopolska
Cała ta inspekcja i weterynarze to za przeproszeniem banda stworzona ,żeby łupić rolników ,też bym chciał minimum 17 zlp za wypisanie świstka nie widząc świnki czy jest zdrowa czy chora tak się przy tym napracują , jak nie wiem co


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 18:15 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 22:09
Posty: 174
Lokalizacja: kuj-pom
tak weterynarze to banda złodziei ale jak potrzeba o coś zapytać czy to na forum czy przez telefon to wszyscy tacy uprzejmi....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 18:21 
Offline

Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:34
Posty: 636
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Inaczej się z nimi nie da.. może nie złodzieje ale popatrz na dochody rolników a weterynarzy.... który by to nie był to nowe autko itp. itd.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 20:08 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
arek pisze:
no to ja ostatnio za 250 ml zapłaciłem 310 zeta brutto ale wet mówił ze zamiennik już jest podobno francuski

Jest, jak najbardziej tylko, że droższy od oryginału !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 20:21 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Grześ1234 pisze:
Inaczej się z nimi nie da.. może nie złodzieje ale popatrz na dochody rolników a weterynarzy.... który by to nie był to nowe autko itp. itd.

Przesada ..co to dzisiaj nowe auto w większości za kredyt !
Średniej mocy nowy ciągnik jaki u niejednego z Was stoi u mnie zresztą też to wartość co najmniej 3 samochodów, znajomy kupił niedawno beczkę do ciągania gnojowicy ,kosztowała tyle że postawiłby za to mały domek ...!!!Policzcie jakieś większe inwestycje budowlane toż to idzie w miliony !!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 21:08 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
Robek tyle tylko ze to są nasze narzędzia pracy a nie luksusy żaden wet kaszlokim nie jeździ tylko same jeepy a najczęściej dwa


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 21:49 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
A terenówka to nie narzędzie pracy weterynarza, na piechotę będzie chodził albo go może furmanką będziesz woził !!! W co ma inwestować ..w zgarniak obornika czy kombajn do kartofli ??
Jakby kupił sportowe porsche i Ci kury po podwórku straszył to bym może zrozumiał !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 23:17 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
Robek nawet nie wiesz jak można mieć piękny i dobrze wypasiony gabinet a nie tylko skrzynki narzędziowe w bagażniku swego auta przynajmniej w mojej okolicy tak maja


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 23:19 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 22:09
Posty: 174
Lokalizacja: kuj-pom
Grześ jak zorganizujesz swój czas pracy tak że na każdą czynność będziesz miał określoną ilość czasu,twój dzień będzie z góry zaplanowany,określisz swoje cele i będziesz wiedział co chcesz robić w życiu to wierz mi ,że ze świń da się żyć na dobrym poziomie.a skoro uważasz ze to co robisz jest nieopłacalne to przestań to robić i weź się za coś innego...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 23:34 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
popieram gregorius !!!!! narzekanie nic nie daje w dzisiejszych czasach - trzeba sie dostosowac do istniejacej sytuacji


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 14 gru 2010, 23:40 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
tylko czasami ręce opadają jak masz wszystko na 100% i zysków nie możesz osiągnąć nie z własnej winy tylko dlatego ze euro nisko stoi Duńczyk płacze my płaczemy tylko zakłady mięsne się cieszą a raczej markety


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 00:43 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
gregorius pisze:
tak weterynarze to banda złodziei ale jak potrzeba o coś zapytać czy to na forum czy przez telefon to wszyscy tacy uprzejmi....

Niestety gregorius taka jest właśnie mentalnośc typowego polskiego chłopa.
Zastanówcie sie trochę co niektórzy zanim cos napiszecie!
Cytuj:
Cała ta inspekcja i weterynarze to za przeproszeniem banda stworzona ,żeby łupić rolników ,też bym chciał minimum 17 zlp za wypisanie świstka nie widząc świnki czy jest zdrowa czy chora tak się przy tym napracują , jak nie wiem co

Prawda jest taka że gdyby nie "ta banda" to w polsce już od dawna hodowla świnek zniknęła by z powierzchni ziemi. Może co niektórzy nie zdaja sobie z tego sprawy ale Polska jest od jakiegos czasu w strukturach UE i w związku z tym obowiązuja pewne standardy i przepisy i ściśle związane z tym zadania które "ta inspekcja i weterynarze" musza wykonywac coby taki jełop jeden z drugim mógł cokolwiek na ten tzw łunijny rynek sprzedać nie wspominając o wschodzie który tez ma swoje wymagamia i to nie mniejsze. A jeśli juz macie jakieś pretensje to raczej kierujcie je pod adresem KE a nie do polskich lekarzy.
A co do tego czym jeździ wet to jego sprawa aczkolwiek ja bym sie dobrej diagnozy po weterynarzu który jeździ kaszlakiem nie spodziewał :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 06:00 
Offline

Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:34
Posty: 636
Lokalizacja: Świętokrzyskie
gregorius- Czy wyczytałeś w moich opiniach że to nie jest dochodowy interes?? Jest ale nie zawsze można zarobić na tym a nie było by tak gdyby te parę zł. szło do kieszeni rolnika a nie do innych. Wet. jak przyjkedzie to chcesz czy nie musisz tyle i tyle zapłacić a jak tobie z łaską powiedzą cenę i dadzą parę groszy więcej to się cieszysz, a nie powinno tak być tylko każdy powinien zarobić tak żeby był zadowolony a nie że by kombinował jak zrobić żeby zostało po sprzedarzy tucznika, tak jak to większość robi i pisze na forum. A puki co nie mam zamiaru się brać za inny interes bo ten jest ok :D :D :D A co do wet. nie zazdroszczę im niczego niech jeżdżą czym chcą wydają na co chcą ale niech będą w tym fachu dobrzy i niech rozsądnie podchodzą z cenami leków do rolnika :lol: :lol: A i pozdrawiam wszystkich wet. na forum znam prawie wszystkich z mojej okolicy i większość to w porządku ludzie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 06:07 
Offline

Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:34
Posty: 636
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Robek zobacz sobie na ceny tych beczek i dopiero coś pisz aż takie drogie nie są żeby postawić domek no chyba że same mury... a ciągniki to są za gotówkę co mówisz że autka za kredyt... tylko rolnik jak weźmie kredyt to musi kombinować żeby go spłacić....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 10:35 
Offline

Rejestracja: sobota 30 paź 2010, 13:00
Posty: 818
Lokalizacja: wielkopolska
Tylko tak mam świadectwo gospodarstwo wolne od auyaszkiego ,a po chwili wprowadzają przepis ,że przed każdym przemieszczeniem świnek płacić weterynarzowi ,żeby świstek wypisał ,że są zdrowe chociaż ich nie widzi na oczy ,to ja sie pytam po co te całe szopki z badaniami 300 milionów wyrzucone z państwowych pieniędzy czyli naszych ,po to by teraz przez widzi mi sie niektórych prywatnych wet. bo za mało zarabiają przy tych świadectwach i grożą strajkiem przez co cały ten program zaprzepaścić i to jest bandyctwo ,a jeżeli chodzi o wet. to oczywiście są potrzebni ,czasami nawet pomogą i zwierzaka uratują :lol:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 10:47 
Offline

Rejestracja: czwartek 07 cze 2007, 19:07
Posty: 378
Lokalizacja: Kruszwica
A im ciągle mało i mało.

Wiem, że w tym linku jest sporo do przeglądania ale polecam poświęcić kilkanaście minut i zapoznać się z nim.

http://www.medicusveterinarius.pl/forum ... sc&start=0


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 10:50 
Offline

Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 19:19
Posty: 1018
Lokalizacja: Wielkopolska
Gwoli ścisłości to chyba nie weterynarze wymyślili te świadectwa tylko MR. A jeżeli nasza władza stwarza okazje weterynarzom do zarobku to dlaczego nie mieli by z tego skorzystać, nawet gdy całe to przedsięwzięcie nie do końca wygląda zbyt rzetelnie i uczciwie.Weterynarz który jest moim znajomym powiedział mi iż drugiego takiego bubla jak te świadectwa ni będzie łatwo stworzyć. Chodziło mu o nie płacenie za świadectwa tych co mają zarażone stada chorobą Ach. To tak jak ja bym był chory, a za moje lekarstwa płacili inni. Niestety tak jest Ci co mają zdrowe świnie płacą pośrednio poprzez te świadectwa na leczenie stad zarażonych.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 10:52 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
A to co vet niema prawa na nic narzekać? Skoro jak sam zauważyłes działa jako osoba prywatna więc chyba ma prawo decydowac co mu sie opłaci a co nie! Ciebie chyba nikt nie zmusza żebyś zajmował sie hodowla świnek, jeśli uznasz że za mało zarabiasz to masz prawo zrezygnować więc chyba weterynarzowi tez sie takie prawo należy!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 11:02 
Offline

Rejestracja: sobota 30 paź 2010, 13:00
Posty: 818
Lokalizacja: wielkopolska
No vet też niech zmieni zajęcie jak mu źle jeżeli będziemy chodzic takim tokiem myślenie to nigdzie sie nie dojdzie,a rozwiązanie jest proste niech płacą i to więcej gospodarstwa zarażone chorobą ,a wolne niech będą zwolnione ,przy sprzedaży będę dawał kopie świadectwa ,że mam zdrowe stado ,vet będą mieli mniej pracy ,a zarobią to samo


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 11:38 
Offline

Rejestracja: czwartek 07 cze 2007, 19:07
Posty: 378
Lokalizacja: Kruszwica
Z tym, że to bubel prawny to się zgadzamy wszyscy.
Ale przy tworzeniu tego przepisu ktoś musiał naciskać na to, aby pewna grupa zawodowa miała dodatkowe korzyści związane z wynywaniem pewnych czynności. Przecież można byłoby zapisać, że kilkakrotne badanie oraz monitoring wystarczy do tego, aby okazywać przy sprzedaży zaświadczenie od powiatowego o nie stwierdzeniu chA.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 gru 2010, 20:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 00:44
Posty: 656
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
jak mialem stado zarazone to dostawalem swiadectwo z czerwonym paskiem, ale placilem normalnie jak teraz za stado wolne od aujeszkiego... wiec niby jak to zdrowe stado placi za chore??


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 16 gru 2010, 10:17 
Offline

Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 19:19
Posty: 1018
Lokalizacja: Wielkopolska
Bugsik pisze:
jak mialem stado zarazone to dostawalem swiadectwo z czerwonym paskiem, ale placilem normalnie jak teraz za stado wolne od aujeszkiego... wiec niby jak to zdrowe stado placi za chore??


Niby jest jedna Polska, ale jeżeli przepisy (ustawy) są nieprecyzyjne to tak to bywa.
Przykładowo w naszym powiecie stada zarażone nie płacą za świadectwa, a w pobliskim z tego samego województwa płacą.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 16 gru 2010, 20:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 00:44
Posty: 656
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
jak to mozliwe? chyba ustawa jest taka sama dla wszystkich wojewodztw, wiec nie rozumiem jak moze dochodzic do takich sytuacji... dlaczego jeden rolnik musi placic a drugi nie?
takie sytuacje to chyba niestety tylko w Polsce... :/


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 16 gru 2010, 23:07 
Offline

Rejestracja: niedziela 14 cze 2009, 20:26
Posty: 279
Panowie świadectwa z czerwonym paskiem są darmowe i wystawia je powiatowy reguluję tą sprawę rozporządzenie http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=3701


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 16 gru 2010, 23:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 00:44
Posty: 656
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kasiu uwierz mi, ze nie sa, przynajmniej u mnie...
Ale jesli jest tak jak mowisz, to najwyrazniej weterynarze w mojej okolicy oszukuja rolnikow, choc wystawiaja za to rachunki, wiec nie wiem jak to robia...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 17 gru 2010, 00:19 
Offline

Rejestracja: niedziela 14 cze 2009, 20:26
Posty: 279
Bugsik robiÄ… to nielegalnie, wiem to z autopsji


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 17 gru 2010, 14:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 00:44
Posty: 656
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
najwyrazniej nielegalnie, trzeba by to gdzies zglosic :)
choc i tak uwazam, ze kazdy powinien placic, jest to bardziej sprawiedliwe...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 18 gru 2010, 05:55 
Offline

Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:34
Posty: 636
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Tylko kto zapłaci nam żeby dobrze zarobić...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 02 kwie 2011, 11:06 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2009, 22:04
Posty: 375
Ile kosztuje szczepionka Aptovac w waszym rejonie?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 27 cze 2011, 21:06 
Offline

Rejestracja: czwartek 28 paź 2010, 11:05
Posty: 4
witam mam na sprzedaż leki sprowadzone z zachodu za połowę ceny np. draxxin 50 ml 200 zł
hostamox.
draxxin.
baytril 0,5%.
marbocyl 10%.
dinolytik 5mg/ml.
dexamethason.
metapyrin.
metacam 20mg/ml.
coliporc plus.
parvoruvac.
baycox.
porcilis pcv.
mycoplasma.
trimosulf.
virbamec.
oxipra ceny do uzgodnienia


Ostatnio zmieniony piÄ…tek 08 lip 2011, 10:12 przez arek76, Å‚Ä…cznie zmieniany 1 raz

Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 27 cze 2011, 22:38 
Offline

Rejestracja: niedziela 30 sty 2011, 18:19
Posty: 4
Lokalizacja: łódzkie
arek a masz może w swojej ofercie np doxymed 50% , vetrimoxin 50%, jeśli tak to jakie ceny


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 27 cze 2011, 23:07 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 22:09
Posty: 174
Lokalizacja: kuj-pom
raczej wyniesione z fermy...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 30 cze 2011, 08:55 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 30 lis 2007, 09:30
Posty: 21
Lokalizacja: pow. Ciechanów
Jak wyniesione to nieładnie !!!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 30 cze 2011, 09:10 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
A potem się dziwimy, że aktualnie jest niezła nagonka na naszych rodaków pracujących w Holandii !! No cóż widać, że złodziejstwo nadal kwitnie !! Paserstwo także jest karalne !! Albo może handlujesz podróbkami !??
Leki na Zachodzie kosztują podobnie jak w Polsce a niektóre są nawet sporo droższe !!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB