Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Koszt budowy chlewni
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest niedziela 28 kwie 2024, 16:21

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 06 sty 2009, 22:17 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
jak juz budowac to tylko na ruszcie latwiej o porzadek i pracy mniej bo robocizna coraz drozsza niestety


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 06 sty 2009, 23:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Ja mam na ruszcie i dzisiaj rano poszedłem sprawdzić temperature i było prawie 18 stopni, a na dworze -20. Budynek ocieplony, jedna cześć ze stropem, druga kryta płytą warstwową.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 06 sty 2009, 23:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Dodam, ze na rusztach mam cześciowo rozłożone maty. Są to takie pasy z gumy ze starych tasmociągów.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 07 sty 2009, 13:51 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Peron a kto niedawno lamentował że nie może sobie poradzić z kaszlem u holenderskich warchlaków? Nie chodzi o to żeby przykręcic wentylacje i parować świnki w parze w0odnej i amoniaku a potem wydawać na kolejna porcję antybiotyków prawda?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 07 sty 2009, 13:57 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
arek pisze:
jak juz budowac to tylko na ruszcie latwiej o porzadek i pracy mniej bo robocizna coraz drozsza niestety

Arku masz racje ale budynak na ruszcie będzie kosztował dużo wiecej niż na ściółce, sam zbiornik na gnojowice jest dośc kosztowny. Jak chce sie rozwijac świnki na dużą skale to oczywiście tylko ruszta ale przy kilokuset stanowiskach ściółka nie jest zła. Nie sztuka wydac kupe kasy na budynek a potem płakć że nic nie zosytaje po spłacie raty kredytu.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 07 sty 2009, 14:14 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
jelonek pisze:
Baraki kto powiedział że świnie na rusztach dłużej rosną ?
Przeciez tuczniki na sciółce zjadają słomę która stanowi niepotrzebny balast w zołądku i przez to dłuzej rosną

Jelonek zacznij sypiać i odpoczywac przez mniesiąć na betonowych rusztach zamniast na łóżku to zobaczysz czy będziesz przybierał na wadze czy tracił.
Kolega ma chlewnię tuczrnie na rusztach i kilka kojców na głebokiej ściółce i gdy wstawia warchlaki (od własnych loch) w podobnej wadze ze ściółki sprzedaje dwa tyg. wcześniej. Jest dużo badań na ten temat które tez potwierdzaja powyższą prawidłowośc.
A co do słomy to swinki nie tyle ja zjadaja co żuja i wypluwaja dobrze sie przy tym bawiąc.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 07 sty 2009, 14:17 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
SZCZYPIOREK pisze:
NA SCIOLCE KOLEGO TUCZNIKI ROSNÄ„ OK 2 TYG DLUZEJ A POZA TYM W SLOMIE JEST DUZO GRZYBA CO NEGATYWNIE WPLYWA NA ZDROWIE SWIN

Trzeba mnieć słome bez grzyba. Jak masz grzyba w słomnie to w ziarnie pewnie jescze więcej.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 07 sty 2009, 14:26 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
baraki to podpowiedz mi jak to zrobic aby 1500 bel120 x120 miec bez grzyba


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 07 sty 2009, 19:01 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Arek nie wiem w czym tkwi problem z tą słomą? Jak masz nie zachwaszczone pola to poprostu prasujesz odrazu za kombajnem i tyle.
Ja zbieram u siebie 300 bel 180x150 i mam w mniarę dobra słome.
Odnośnie tego czy lepsza jest ściółka czy ruszt tak naprawde niema jednoznacznej odpowiedzi, jedno i drugie ma swoje zalety i wady. W jednym gospodarstwie lepiej pasuje ściółka w innym ruszt. Ja np zdecydowałem się na ściółkie m.in. dlatego ze mam piaszczyste gleby ubogie w próchnice i zamnierzam je wzbogacać obornikiem. Z kolei jak będe budował nastepna tuczarnie bedzie to raczej ruszt.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 18:05 
Offline

Rejestracja: czwartek 27 gru 2007, 14:53
Posty: 12
@porażka-na 10 maciorach coś tam na pewno zarobie, ale jak na razie nie chce utrzymywać się tylko z gospodarstwa. Chciałbym znaleźć prace oraz prowadzić gospodarstwo, co przy trzodzie chlewnej da się pogodzić (nie tak jak np. przy bydle mlecznym-dojenie, karmienie oraz wszelkie prace polowe, takie jak np. robienie kiszonek itd), a przy trzodzie to wiadomo, że dwa razy do chlewni trzeba zajrzeć, ale nie zajmuje to tyle czasu-na co dzień wystarczy tylko do karmników nasypać paszę (i ją "zrobić"), pościelić i raz na jakiś czas wyrzucić obornik. Mam chęci do pracy to trzeba to wykorzystać ;).

@SZCZYPIOREK-z tego co się orientuje, to właśnie na rusztach tuczniki rosną trochę dłużej. Hodowla pisze się przez samo "h" ;).

@baraki, ile sprzedajesz rocznie tuczników ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 19:24 
Offline

Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 19:24
Posty: 204
czysta amatorka nic dodac nic ujac. przez takie myslenie niektorych to tylko gorki swinskie sa


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 19:51 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
MarcinPykus jak ty myslisz ze hodowla polega tylko na sypaniu paszy w karmiki to jak zarobisz na swiniach choc grosz to jestes debesciak nie ma co


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 20:31 
Offline

Rejestracja: czwartek 27 gru 2007, 14:53
Posty: 12
No dobrze, ale co będę miał do roboty :shock: ? Będę je musiał na spacer wyprowadzać, czy co ;)?

Coś o świniach wiem, teraz mamy 3 maciory, ale ja jeszcze tego sam nie obrabiam, od czasu do czasu coś pomogę, ale jak jest praca w polu to większość robię ja. Napisałem, że na co dzień nie będę miał dużo pracy, bo co-będę je musiał codziennie szczepić itd, itp?

@rychu, amatorka? To mam wziąć kredyt i od razu postawić chlewnie na 100 macior? Nie rozumiem twojego posta...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 20:38 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 20:00
Posty: 89
Lokalizacja: pleszew
Zysk na jednej szt tucznika jaki Marcinie planujesz :?:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 20:44 
Offline

Rejestracja: czwartek 27 gru 2007, 14:53
Posty: 12
Kiedyś robiłem kosztorys, nie wiem już dokładnie ile wychodziło średnio na 1 sztuce, dziś już nie mam czasu, żeby to napisać-jutro ;).


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 20:59 
Offline

Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 19:24
Posty: 204
nie lepiej nie bierz tego kredytu. amatorka z tego wzgledu ze w stylu w jakim chcesz prowadzic hodowle nie da sie osiagnac zyskow i przezyc z tego o rozwoju juz nic nie wspominajac


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 21:06 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00
Posty: 0
PANOWIE NIE SCIGAJCIE MARCINA CHLOPAK MA AMBITNE PLANY I DOBRE INTENCJE A MOZE TO BEDZIE KLUCZ DO SWINSKIEGO BIZNESU? KTO WIE?
MARCINIE NIE ZWRACAJ NA NICH UWAGI CHLEWNIE I PRACE MOZNA POGODZIC WYSTARCZY NABRAC TROCHE UMIEJETNOSCI :D
P.S. DZIEKUJE ZE POPRAWILES MOJ BLÄ„D OD RAZU WIDAC ZE BYSTRY JESTES........AHA APROPO KALKULACJI Z 10 LOCH TEZ KIEDYS ROBILEM BEDÄ„C JESZCZE KAWALEREM - CALY ZYSK NETTO WYSTARCZAL MI TYLKO NA PREZERWATYWY........ :wink:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 21:12 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 20:00
Posty: 89
Lokalizacja: pleszew
Ale tylko na unimila bo na durexa już nie :lol:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 21:15 
Offline

Rejestracja: niedziela 05 sie 2007, 15:14
Posty: 605
Lokalizacja: woj. lodzkie
Tak jest nie każdy ma taki luksus ze dziedziczy po rodzicach dyza chlewnie wraz ze zwierzętami.
Chce spróbować niech próbuje i oby mu się udało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
POWODZENIA :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 08 sty 2009, 21:17 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 cze 2007, 23:58
Posty: 4700
Lokalizacja: kuj-pom
chlopaki to wy bogaci byliscie bo jak ja bylem kawalerem to wybieralem tylko takie co mialy spirale bo na prezerwatywy nie bylo mnie stac a przeciez nie bede cerowal jak moj kolega na studiach


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 09 sty 2009, 16:42 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
MarcinPykuS pisze:
@porażka-na 10 maciorach coś tam na pewno zarobie, ale jak na razie nie chce utrzymywać się tylko z gospodarstwa. Chciałbym znaleźć prace oraz prowadzić gospodarstwo, co przy trzodzie chlewnej da się pogodzić (nie tak jak np. przy bydle mlecznym-dojenie, karmienie oraz wszelkie prace polowe, takie jak np. robienie kiszonek itd), a przy trzodzie to wiadomo, że dwa razy do chlewni trzeba zajrzeć, ale nie zajmuje to tyle czasu-na co dzień wystarczy tylko do karmników nasypać paszę (i ją "zrobić"), pościelić i raz na jakiś czas wyrzucić obornik. Mam chęci do pracy to trzeba to wykorzystać ;).

@SZCZYPIOREK-z tego co się orientuje, to właśnie na rusztach tuczniki rosną trochę dłużej. Hodowla pisze się przez samo "h" ;).

@baraki, ile sprzedajesz rocznie tuczników ?

Marcinie ja do niedawna sprzedawałem około 400 tuczników w cyklu zamknietym, obecnie mógłbym produkować 2500 ale jeszcze nie mam pełnej obsady.
Jeśli chcesz pracować i jednocześnie produkowac tuczniki z własnych prosiat to jest to mozliwe ale pod warunkiem że w gospodarstwie stale będzie obecna inna kompetentna osoba która będzie doględac wszystkiego gdy ciebie nie będzie. Świnki wymagaja stałej obserwacji i nadzoru!!! Np jak chcesz mnieć dobre wyniki to prosięta przy maciorach dokarmnia sie świerzą porcja paszy co 3-4 godziny a czasem nawet częściej! Reakcja na wszelkie biegunki i inne choroby musi byc natychmniastowa bo podięcie leczenia po kilku godzinach to przysłowiowa musztarda po obiedzie. Nadzorowanie wyproszeń, obserwacja rui, itd.
Jeśli zostawisz wszystko samemu sobie to będziesz tylko liczył straty a nie zyski.
A jeśli myślisz że trzoda wymaga mniejszej dyspozycyjności niz krowy to bardzo sie mylisz!! Jest raczej odwrotnie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 09 sty 2009, 19:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
ludzie co to jest za róznica czy to sa kury kaczki krowy byki czy tuczniki
wszysko wymga ogromnej kompetencji i organizacji
a jesli jest to odwrotnie to juz niemozna miec pretesji do nikogo tylko do siebie.

a co do budowy chlewni:
- okreslamy jakie mamy otoczenie wokół siebie
- czy mamy słome lub odbiorcow odchodow.
- i przedewszyskim czy czujemy sie na siłach aby pracowac przytym
.
na twojim miejscu to niebudował bym chlewni tylko tanie wiaty na byki.

poz


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 19 wrz 2009, 13:12 
Offline

Rejestracja: sobota 19 wrz 2009, 13:06
Posty: 2
Mam chlewniÄ™ do sprzedania 300m2
takÄ… z lat 70tych. i tylko 0,76ha ziemia do tego
ile za takie coś można wołać
a może opłacało by się hodować świnie?

liczÄ™ na podpowiedzi

Miejscowość Drawsko Pom.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 21 wrz 2009, 20:54 
Offline

Rejestracja: wtorek 03 lut 2009, 12:07
Posty: 55
Lokalizacja: podkarpackie
zależy w jakim jest stanie :?: i gdzie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 21 wrz 2009, 20:56 
Offline

Rejestracja: wtorek 03 lut 2009, 12:07
Posty: 55
Lokalizacja: podkarpackie
przepraszam jest gdzie tylko pozostaje stan techniczny :wink:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 21 wrz 2009, 21:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 19:41
Posty: 711
Lokalizacja: ÅšlÄ…skie
MarcinPykuS pisze:
Witam wszystkich.

Chciałbym się dowiedzieć jaki jest przybliżony koszt budowy chlewni na około 400-500 sztuk świń (oczywiście chodzi mi o to, żeby wybudować jak najtaniej ;)).

Chlewnia miała by być na głębokiej ściółce, obornik byłby wywalany po sprzedaży świń, ładowaczem cyklop lub czymś innym :).

Z góry dziękuje za pomoc.

POZDRAWIAM


wytłumacz mi kolego jak ty sobie wyobrazasz wyrzucanie obornika z chlewni na głębokiej ściółce cyklopem?? :shock: bo czegoś takiego jeszcze nie widziałem...
:D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 22 wrz 2009, 08:18 
Offline

Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 22:40
Posty: 451
Lokalizacja: near Szamotuły Poznań
ja widziałem ale to walka ekstremalna i czasochłonna i dwóch ludzi - chwyt i wsteczny - czyli jedynka no i na pełnym rozchyleniu ramienia


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 22 wrz 2009, 20:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 19:41
Posty: 711
Lokalizacja: ÅšlÄ…skie
to już chyba lepiej CIAPKIEM :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 12 lip 2012, 20:17 
Offline

Rejestracja: czwartek 12 lip 2012, 20:13
Posty: 4
witam mam pytanko czy moglby ktos mi powiedziec jaki bylby koszt budowy chlewni na polrusztach tzn, chlewnia ma miec 70*20 ruszta maja byc na powierzchni 12*70. prosze o kontakt z wiadomoscia i kosztem budowy z gory dziekuje. moj mail krystiano2808@wp.pl


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 12 lip 2012, 23:10 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 gru 2011, 22:29
Posty: 31
Lokalizacja: warmia
Panowie czy moze wiecie kiedy minister wypusci pieniazki na kredyty preferencyjne?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 14 lip 2012, 21:42 
Offline

Rejestracja: sobota 07 lis 2009, 12:46
Posty: 468
Lokalizacja: wielkopolska
jak dojedzie papier z chin - bo nie ma na czym drukować euro, podobno na przełomie sierpnia i września


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 14 lip 2012, 22:15 
Offline

Rejestracja: czwartek 01 gru 2011, 22:29
Posty: 31
Lokalizacja: warmia
To na warmi podobnie mowia.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 23 lip 2012, 20:22 
Offline

Rejestracja: czwartek 12 lip 2012, 20:13
Posty: 4
witam mam male pytanie moglby ktos mi powiedziec przyblizony koszt chlewni o wymiarach 20na 70m. dach pokryty plyta warstwowa 10mm chlewni ma byc na polrusztach czyli 12m ruszta a reszta beton plus zbiornik na gnojowice pozdrawiam i prosze o szybka odpowiedz na maila krystiano2808@wp.pl


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 31 lip 2012, 10:46 
Offline

Rejestracja: środa 25 lip 2012, 08:37
Posty: 10
Taki koszt to do 500 tys. zł , ja jednak polecam przerobienie stodoły na chlewnie, można zaoszczędzić około 200 nawet 300 tys. zł :) Pozdrawiam!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 31 lip 2012, 10:52 
Offline

Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:32
Posty: 1221
Lokalizacja: CLI
chyba w snach...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB