Trzoda-Chlewna - Forum • Wyświetl temat - ASF temat jeszcze wyłącznie dla Podlasia
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest środa 15 maja 2024, 04:04

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4337 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 87  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela 03 sie 2014, 12:39 
Offline

Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 19:19
Posty: 1018
Lokalizacja: Wielkopolska
MekkaB pisze:
Marucha żal mi was bo przerabiałem te tematy. Zlikwidowali mi stado przy Aujeszkego. Koszty odbudowy stada do niedawna mi się czkały. Za lochy płacili po 1000 zł, prosięta przy cyckach po 50 zł, warchlaki po 140 zł/ parka. Jak przyszło mi kupić to za loszkę (raczej swinia rodzaju żeńskiego) płaciłem po 1500 zł, a warchlaki po 400 zł/para. Jak zaniosłem rachunki do powiatowego, że niestety mają dopłacić bo ich wycena nie pokryła mi kosztów nowych swiń to mało mu nie wjebałem. Gdyby nie moja żona dostałby w ryj. Teraz żałuje bo trzeba było do sądu iść.
O jakości nabytego towaru nie będę się rozpisywał za dużo. Z pierwszych 12 oproszonych loszek /certyfikaty polsus/ 51 prosiąt!!!
O zgrozo w następnym roku wszystkie zboża mi wymarzły. Pszenicę po 3100 zł/tona /z kwitem/ nr z wschodniej polski, 2200 bez kwitu /czeska/ To będę długo pamiętał!!!
konkluzja: NIKT NADE MNĄ I WIELOMA W PODOBNEJ SYTUACJI NIE PŁAKAŁ


Taka mała uwaga i tak miałeś dużo szczęścia że ta pszenica bez papierów po 2200za tonę okazała się jarą. Niestety nie wszyscy w mojej okolicy mieli takie szczęście zostając nabici przez nieuczciwych handlowców którzy zamiast pszenicy jarej sprzedawali mieszaninę jarki z ozimą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela 03 sie 2014, 13:04 
Offline

Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 12:36
Posty: 2093
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie
Stanislaw pisze:
f1 nie tedy droga postep hodowlany powinien nastepowac ,tylko nadzor weterynaryjny powinien byc na znacznie lepszym poziomie a nie ze sobie za te 800 dodatkowe tylko chorob nawleczesz

Masz rację musi następować ale nie może loszka kosztować 3 krotność ceny tucznika, kupiłem cztery loszki z nie dużej hodowli w pierwszych miotach każda odchowała po 14 prosiąt jednej nie udało się pokryć ale i tak jestem zadoolony zosawiłem sobie od nich kilka na lochy zobaczę co z nich wyrośnie 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela 03 sie 2014, 17:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek 25 lut 2011, 11:34
Posty: 835
Lokalizacja: Wielkopolska
F1 pisze:
MekkaB pisze:
Marucha żal mi was bo przerabiałem te tematy. Zlikwidowali mi stado przy Aujeszkego. Koszty odbudowy stada do niedawna mi się czkały. Za lochy płacili po 1000 zł, prosięta przy cyckach po 50 zł, warchlaki po 140 zł/ parka. Jak przyszło mi kupić to za loszkę (raczej swinia rodzaju żeńskiego) płaciłem po 1500 zł, a warchlaki po 400 zł/para. Jak zaniosłem rachunki do powiatowego, że niestety mają dopłacić bo ich wycena nie pokryła mi kosztów nowych swiń to mało mu nie wjebałem. Gdyby nie moja żona dostałby w ryj. Teraz żałuje bo trzeba było do sądu iść.
O jakości nabytego towaru nie będę się rozpisywał za dużo. Z pierwszych 12 oproszonych loszek /certyfikaty polsus/ 51 prosiąt!!!
O zgrozo w następnym roku wszystkie zboża mi wymarzły. Pszenicę po 3100 zł/tona /z kwitem/ nr z wschodniej polski, 2200 bez kwitu /czeska/ To będę długo pamiętał!!!
konkluzja: NIKT NADE MNĄ I WIELOMA W PODOBNEJ SYTUACJI NIE PŁAKAŁ

Mekka czemu po 1500 kupowałeś ,bo chciałeś mieć dobre papiery? Za 700 zeta to loszek mogłeś kupić do bulu ale kto bogatemu zabroni Sokołów też po tyle sprzedaje i podobno ludzie w kolejce się zapisują a potem taką lochę za 600 zł na skup i w lament ale nauka musi kosztować :lol:


F1 stada przez Aujeszkiego likwidowali bodaj 6 lat temu (o ile dobrze pamiętam) uwierz mi, że gdybym w tamtym czasie kupił loszki po 700 zł to gotowy byłbym sprzedającego w dupe pocałować :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek 04 sie 2014, 21:48 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
straciliśmy już stanowczo za dużo czasu, lada moment kolejne dziki zASF znajdą się w strefie z ograniczeniami a potem wyjdą ze strefy i stworzymy nowe strefy z ograniczeniami z powodu ASF dzika. Już dzisiaj niektóre zakłady bezprawnie nie kupują świń z całego Podlasia a nie tylko ze strefy z ograniczeniami. Sokołów podał -topagrar 8/2014 jakiś powód opierając się na decyzji wykonawczej KE 27 marca 2014 roku która wcale nie podaje aby z całego Podlasia świń nie kupować. Ale kilkaset świń ze strefy a i ograniczenia kilku zm dotyczące bezprawnie całego Podlasie to jest pikuś.
Wielomiesięczne apele do polityków, ministrów, wydawnictw givów i moje tłumaczenia że ASF to nie jest problem Podlasia. To jest problem całej Polski i Europy, apele do kolegów świniarzy którym uzmysłowiłem że tak niewielka ilość świń jaka jest w strefie z ograniczeniami to jest pikuś. Gdzieś się te niewielkie w skali kraju ilości sprzedaje. Ale co będzie jak taki ASF świń trafi do Wielkopolski? Jeżeli to będzie jeden przypadek to też pikuś bo w promieniu 3 km wytłuką świnie dając rekompensaty a w promieniu jeszcze 7 km też zapewne ubiją. Zapłaci za to budżet państwa. Zaraza zostanie zlikwidowana. Ale co będzie jak taki dziczek z ASF trafi na Wielkopolskę? -To co było na początku na Poligonie Podlasie .Zapowietrzą może z pół województwa i nikt od was świń nie kupi. I będziecie błagać aby was zutylizowano. Nie kupi ani pini, ani sokołów, ani łuków. Nikt nie kupi. Bo nie musi. Bo nigdzie nie sprzeda. Świnie z rejonu dziczego są jakby trędowate pomimo że są to jedyne świnie które mają udowodnione że są wolne od ASF.
I dlatego aby hodowca świń nie modlił się o to aby mu świnie zutylizowano w końcu mam nadzieję że dzięki temu http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzec ... 52227.html doprowadzimy wspólnie do redukcji populacji dzika do takiego stanu aby nie przenosił ASF w następne rejony. Już dzisiaj musimy zredukować dzika do bezpiecznego ponoć dla ASF dzika stanu liczebności na poziomie 0,5 sztuki na km2. I to nie tylko w strefie. To musi się odbyć w całej Polsce. Można też wybić darmozjada tak jak to zrobiła Dania. Czasu jest coraz mniej, Wyznaczone decydentom terminy są krótkie. Jeżeli nie zrozumieją powagi sytuacji to myślę że w końcu wy zrozumieliście że to także wasz problem i razem sprawę załatwimy. A w przypadku wspólnego wroga Polska zawsze potrafiła się jednoczyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek 04 sie 2014, 22:05 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Marucho kochany , wiem że serce Twe krwawi , ale nie licz na to że my po lasach za dzikami będziemy chodzić . Każdy z nas ma hektary do obróbki , budy do poprawki i graty do remontu i do puki u każdego z nas zakazu hodowli na wiele lat Unie nie narzuci , do póty nie będziemy świadomi tego co nam szykują . Ku-rwy chcą nas z rynku Europejskiego po cichutku wyeliminować


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek 04 sie 2014, 22:20 
Offline

Rejestracja: piątek 24 gru 2010, 11:04
Posty: 627
Lokalizacja: wielkopolska
Za kłusownictwo jest kryminał a myśliwi o zredukowaniu populacji dzika ani myślą. A Pejsakowi się odmieniło że nagle chce redukować populacje dzika bo jeszcze niedawno w Puławach też cytował jakieś śmieszne opracowania twierdzące że to nic nie pomoże :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek 04 sie 2014, 22:38 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Może poszedł po rozum do głowy i doszedł do wniosku że chroniąc dzika zniszczy kupujących jego książeczki i w końcu słuch o Pejsaku zaginie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 05 sie 2014, 19:44 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://www.topagrar.pl/articles/top-swi ... rweniowac/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 06 sie 2014, 20:57 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://www.topagrar.pl/articles/top-swi ... sokolow-s/
O Ś W I A D C Z E N I E
W nawiązaniu do informacji dotyczącej sprawy wykrycia
wirusa ASF na Litwie oświadczamy, że dostarczane odbiorcom
przez „SOKOŁÓW” S.A. mięso jest produkowane pod stałym
nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej z zachowaniem wymagań
określonych w przepisach dotyczących zwalczania Afrykańskiego
Pomoru Świń (ASF).
Produkowane mięso spełnia kryteria bezpieczeństwa określone
w przepisach prawa żywnościowego.
Informujemy również, że nie skupujemy świń z obszarów
objętych ograniczeniami zarówno z terenów Polski jak i
pozostałych krajów UE, w których wykryto ASF.
Antoni Gibowicz
Pełnomocnik Zarządu ds. SZJ w SOKOŁÓW S.A.
(Lekarz weterynarii/Specjalista z Zakresu
Higieny Zwierząt Rzeźnych i Żywności
Pochodzenia Zwierzęcego)
Sokołów S.A., Siedziba Spółki: Al. 550-lecia 1; 08-300 Sokołów Podlaski, tel. 025 64 08 381, fax: 025 787 61 32
NIP: 823 000 14 44; Sąd Rejonowy dla m .st. w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy;
Regon 710023709; KRS 0000050909; Kapitał Zakładowy: 101 467 444 zł;
Sokołów S.A., Biuro Eksportu, Ul. Bukowińska 22B; 02-703 Warszawa; tel. 022 521 33 01; fax: 022 521 33 33
http://www.sokolow.pl
zapomnieli dopisać że prewencyjnie nie kupują świń z całego województwa Podlaskiego a nie tylko z obszaru objętego ograniczeniami
ale fakt faktem w zakupionych ( stale kupują bo to przecież ich fermy na Litwie więc nie ma co się dziwić że swoje biorą) tucznikach ASF na szczęście nie stwierdzono. Ale żaden zakład w Europie na dziś nie może być pewien że w zakupionych tucznikach nie znajdzie ASF. Jedyne pewne świnie to te którym zbadano krew na ASF czyli właśnie te których akurat Sokołów, Pini i Łuków nie kupują. To świnie z Podlasia a w szczególności z rejonu z ograniczeniami. W dobie jeżdżących wszędzie samochodów i chodzących wolnych dzików bez badania krwi z każdej partii wykluczyć ASF się nie da. Na szczęście ASF jest wyłącznie problemem hodowców i politycznym straszakiem. Dla konsumenta nie ma on żadnego znaczenia. To taka sama przypadłość świńska jak PRRS. Myślę że więcej jest na świecie strat związanych z PRRS, cirkowirusem czy mykoplazmą niż z ASF. Wystarczy kupować świnie będące pod nadzorem wetów wolne od ASF. Gorzej jest z ASF dzików bo za te rozsadniki zarazy nikt się jeszcze nie zabrał. Czekamy do 15 sierpnia. Może zdążymy je upolować zanim one zwojują całą Europę?


Ostatnio zmieniony środa 06 sie 2014, 21:59 przez marucha, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 06 sie 2014, 21:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
zeus-1 pisze:
Za kłusownictwo jest kryminał a myśliwi o zredukowaniu populacji dzika ani myślą. A Pejsakowi się odmieniło że nagle chce redukować populacje dzika bo jeszcze niedawno w Puławach też cytował jakieś śmieszne opracowania twierdzące że to nic nie pomoże :shock:



..a kto to ??
..ten Pejsak ?!
.nazwisko na pewno nie polskie!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 07 sie 2014, 20:06 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 19:34
Posty: 637
Lokalizacja: wlkp
http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,164 ... #BoxBizTxt


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 07 sie 2014, 21:55 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://kzp-ptch.pl/index.php/asf/debata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 07 sie 2014, 22:33 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Szkoda czasu na te debaty. Nie pytajcie skąd ale wiem z pewnego źródła że w samym centrum decyzyjnym sa osoby którym rozprzestrzenianie asf jest na rękę, i przez to wszelkie działania żeby te zaraze powstrzymać mają i dalej będa miały jedynie charakter pozorowany. Dla jednych asf to powazne zagrożenie dla innych niepowtarzalna okazja zarobienia fortuny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 07 sie 2014, 23:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
baraki pisze:
Szkoda czasu na te debaty. Nie pytajcie skąd ale wiem z pewnego źródła że w samym centrum decyzyjnym sa osoby którym rozprzestrzenianie asf jest na rękę, i przez to wszelkie działania żeby te zaraze powstrzymać mają i dalej będa miały jedynie charakter pozorowany. Dla jednych asf to powazne zagrożenie dla innych niepowtarzalna okazja zarobienia fortuny.

..w dobie GLOBALIZACJI GOSPODARCZEJ przychylam się do powyższego STWIERDZENIA!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 08 sie 2014, 14:08 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://www.kzp-ptch.pl/index.php/asf/debata
my to gadu gadu z decydentami którzy nie mogą nic zrobić bo prawo blokuje im ręce.
Panie i Panowie decydenci i urzędnicy, jak mawia moja żona. A kto te prawo stworzył? Ludzie przecież, to ludzie muszą to dzicze prawo zmienić, wystarczy tylko trochę chęci.
[size=200]A jak nie ma chęci do pracy bo w sejmie żrą się jak wściekłe psy walcząc o michę to mamy kolejny przypadek ASF świni[/size]
ale oni mają jeszcze czas, jeszcze nie cała Polska została przecież zapowietrzona, a po co coś wogóle robić skoro przez prawie 40 lat zwalczała ASF Hiszpania, czy my Polacy potrafimy zrobić coś lepiej, szybciej?
Potrafimy. Pogoniliśmy Krzyżaka, Turka, Szweda i Moskala. Ale trzeba mądrego przywódcy i mobilizacji całego kraju.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 08 sie 2014, 15:45 
Offline

Rejestracja: środa 20 lip 2011, 09:19
Posty: 1034
Lokalizacja: CBY
Marucha walczysz z wiatrakami jak Don Kichot!Wcale Ci się nie dziwię bo jak powiększą strefę zapowietrzoną i zlikwidują wasze stado to stracisz fuchę pewnie.Ale nie masz co liczyć na nasz nierząd bo oni mają swoje kalkulacje i liczą na etaty w Brukseli a nie interesują się problemami rodaków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 08 sie 2014, 18:15 
Offline

Rejestracja: środa 18 sty 2012, 21:57
Posty: 3302
dyskusja naszego rzadu na temat ASF i nie tylko https://www.youtube.com/watch?v=Y3V57euYuD0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 09 sie 2014, 10:54 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
marucha pisze:
http://www.kzp-ptch.pl/index.php/asf/debata
my to gadu gadu z decydentami którzy nie mogą nic zrobić bo prawo blokuje im ręce.
Panie i Panowie decydenci i urzędnicy, jak mawia moja żona. A kto te prawo stworzył? Ludzie przecież, to ludzie muszą to dzicze prawo zmienić, wystarczy tylko trochę chęci.
[size=200]A jak nie ma chęci do pracy bo w sejmie żrą się jak wściekłe psy walcząc o michę to mamy kolejny przypadek ASF świni[/size]
ale oni mają jeszcze czas, jeszcze nie cała Polska została przecież zapowietrzona, a po co coś wogóle robić skoro przez prawie 40 lat zwalczała ASF Hiszpania, czy my Polacy potrafimy zrobić coś lepiej, szybciej?
Potrafimy. Pogoniliśmy Krzyżaka, Turka, Szweda i Moskala. Ale trzeba mądrego przywódcy i mobilizacji całego kraju.


Ostatni mądry i zdolny przywódca jeżeli dobrze pamiętam to był Jagiełło potem już tylko się pieprzyło.
Też mnie strzyka jak słyszę, że asf się roznosi ale cały czas jest w strefie więc jest ok. Jak dziki roznoszą syfa to je komisyjnie wybić i patrzeć czy pomogło, jak nie pomogło to wybić większy obszar. Jak znaleźli wira w hodowli to od ręki w promieniu kilku km świnie się likwiduje a dziki??? pewnie popierdzielają dalej a przecież i tak prędzej czy później zarażą się i zdechną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 09 sie 2014, 11:06 
Offline

Rejestracja: środa 18 sty 2012, 21:57
Posty: 3302
Stefan Batory


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 12 sie 2014, 09:09 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
https://www.facebook.com/pages/Głodny-po-jabłku-Zjedz-duży-kotlet/303727973133195
polityków temat wieprzowiny nie interesuje.Zżerają się nawzajem. Lobby myśliwych ani myśli o ASF dzika i konieczności depopulacji lub choćby ograniczenia liczebności dzików do poziomu w którym nie będą się wzajemnie zarażały. Chore dziki przenoszą chorobę do polskich gospodarstw wtedy w majestacie prawa niszczy się wszystkie świnie w gospodarstwach promieniu 10 km. Do konfiskowania świń z podlaskich gospodarstw musiano użyć oddziałów antyterrorystycznych bo chłopi bronili się widłami. Oddziały specjalne, snajperzy powinny być skierowane do zwalczania chorego dzika na Podlasiu bo myśliwym nie chce się polować na dziki. Chory, chroniony prawem dzik rozniesie zarazę po całej Polsce. Myśliwi - niektóre koła zamiast polować na dziki aby zmniejszyć ich populację zrobili sobie 2 tygodnie przerwy w strzelaniu aby nie płoszyć zwierzyny. Albowiem przyjeżdżają dewizowi myśliwi z zachodu i do kasy koła wpadnie kilka złotówek. To jest chore. To jest prywata. Myśliwi to elita naszego kraju. Sędziowie, senatorowie, posłowie, i inni prominenci. To chora elita. Choruje na brak wiedzy. Wiedzy o szkodliwości dzika. Dzik to szkodnik na polskich polach. Za szkody rolnicze wypłacane są odszkodowania po 100 złotych za hektar lub wcale nie wypłacane bo za taką sumę zdrowy polski rolnik nie będzie tracił czasu na dochodzenie swoich praw. A w sądach sądzą przecież myśliwi- prawnicy. Dzik to siewca zarazy. Zaraza ta zdziesiątkowała pogłowie świń w Rosji i teraz kroczy ze wschodu na zachód Europy. Komu na tym zależy? Unia przygląda się temu spokojnie a w naszych polityków zaszczepiła wirusa zobojętnienia. Dzik jest ważniejszy od człowieka. Dziczej lochy z warchlaczkami odstrzelić nie wolno a na Litwie wolno było zutylizować kilkanaście tysięcy świń. http://www.farmer.pl/.../na-litwie-wykr ... a-jednej... Były tam i świnie w ciąży, i z prosiaczkami, i w trakcie porodu. Były małe i duże. Litości nie było. To dzicze prawo trzeba zmienić. Jak polski rząd tego nie zrozumie to chłopi nie tylko żywią ale i bronią. Polski chłop widłami broniąc swojego dobytku wołał ! Dlaczego niszczycie zdrowe świnie a nie chcecie palcem ruszyć aby zlikwidować źródła tej zarazy- waszych państwowych dzików.


Ostatnio zmieniony środa 13 sie 2014, 11:12 przez marucha, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 12 sie 2014, 15:14 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
mamy trzynastego
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1, ... skiem.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 14 sie 2014, 13:33 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
pismo zostało przesłane dzisiaj wszystkim prominentom i wybranym mediom, może wiecie jeszcze kto mógłby nam pomóc
'listy@prezydent.pl'; kontakt@kprm.gov.pl; kancelaria@minrol.gov.pl; 'info@mos.gov.pl'; wet@wetgiw.gov.pl; 'bok@bialystok.uw.gov.pl'; 'kancelaria@wrotapodlasia.pl'; 'starostwo@powiatbielski.pl'; 'starostwo@powiat.hajnowka.pl'; 'starosta@powiatbialostocki.pl'; 'zo.bialystok@pzlow.pl'; 'k.pilawa@wiw.podlasie.pl'; 'm.czech@wiw.podlasie.pl'; 'biuro@pis.org.pl'; 'krzysztof.jurgiel@sejm.pl'; 'biuro@platforma.org'; 'podlaskie@platforma.org'; 'biuro@kudrycka.pl'; 'biuronkw@psl.org.pl'; 'bialystokpsl@wp.pl'; Ania Pietraszewicz (pietraszewicz@pirol.pl); Anna Kurek (a.kurek@topagrar.com.pl); iwona.dyba@farmer.pl; a.dargiewicz@kzp-ptch.pl; Paweł Hadyński (aaa730@wp.pl); 'sekretariat.bialystok@tvp.pl'; 'sekretariat@tv-trwam.pl'; 'studio@radio.bialystok.pl''jaroslaw.kaczynski@sejm.pl'

W związku z tym że ASF dzika został zaliczony do broni biologicznej, którą zaatakowano nasz kraj, istnieje pilna, natychmiastowa potrzeba aby wprowadzić skuteczne metody zwalczanie ASF dzika.
W załączeniu stanowisko naszego Stowarzyszenia odnośnie możliwych skutecznych metod zwalczenia ASF dzika popartych wypowiedziami specjalistów oraz dodatkowo naszych w związku z tym rozwiązań. Prosimy o zapoznanie się z tym tematem. Grożą nam wielomiliardowe straty budżetu z tytułu odszkodowań dla rolników i niepoliczalne straty w związku ze zniszczeniem rodzimego przemysłu mięsnego, gospodarstw rolnych, stanowisk pracy.
Już dzisiaj wszyscy Polacy, a w szczególności prominenci powinni zacząć walczyć z ASF dzika. Jutro będzie już za późno.

Z poważaniem

Mariusz Nackowski
Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie”
Parcewo 138
17-100 Bielsk Podlaski
505123346

Stowarzyszenie Producentów Bielsk Podlaski, dnia 13 sierpnia 2014 roku
Trzody Chlewnej “PODLASIE”
Adres: Parcewo 138, 17-100 Bielsk Podlaski
Stanowisko Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie” wobec
skutecznej możliwości zwalczenia ASF dzików i świń.
Zgodnie z opiniami specjalistów o zwalczaniu ASF dzika można mówić dopiero
wtedy kiedy zmniejszy się populację dzika poniżej 0,5 sztuki na kilometr
kwadratowy.
Według ekspertów, na dzień dzisiejszy zagęszczenie populacji dzików woj.
podlaskim może wahać się na poziomie 2/km2, a nawet i większym Niestety wirus
nie ma możliwości, aby się zdegradować i wyciszyć w populacji dzików. Aby tak się
stało ich zagęszczenie powinno wynosić 0,5/km2, wówczas chore dziki nie miałyby
szans zarażać innym osobnikom – mówił profesor Zygmunt Pejsak z PIWet w
Puławach, podczas konferencji na temat ASF, zorganizowanej przez KZPPTCh.
–załącznik 1
Należy więc znacznie zwiększyć odstrzał dzików ponad zakładane na ten rok plany
i trzeba to zrobić bezzwłocznie. Dotychczas wszyscy rozkładali ręce i mówili że nic
nie można zrobić, bo najpierw wstrzymano odstrzały, zamknięto skupy dziczyzny.
Potem zezwolono na zabicie i utylizację około 3000 dzików, jednak do dzików
myśliwi niechętnie strzelają bo do 15 sierpnia na szkodnika polowego- dziczą lochę
wprowadzono okres ochronny. Teraz już nie ma żadnej proceduralnej wymówki, to
znowu okazuje się że do dzików myśliwi strzelać nie mają ochoty, a na dodatek w
niektórych kołach przez ostatnie 2 tygodnie wcale nie przeprowadzano polowań aby
nie płoszyć zwierzyny. Spodziewają się bowiem niedługo myśliwych dewizowych
więc prywata myśliwych przesłania interes Polski.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 listopada 2007 r.
w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów
hodowlanych § 5. 1. Dopuszcza się zmianę planu rocznego w szczególnych
przypadkach.
Naszym zdaniem dzik jest szkodnikiem i zwierzęciem niepotrzebnym w naszym
kraju. Zyski Państwa Polskiego z tytułu posiadania dzików szacujemy na kilka
milionów złotych z tytułu podatku VAT od przetworów z dzika, natomiast
szacowane straty w przypadku objęcia przez ASF całego kraju wyniosą kilkadziesiąt
miliardów złotych. Dania dawno już odstrzeliła swoje dziki, nie ma tam i nie będzie
wobec tego żadnych problemów z ASF dzików.
2
Poza lasami dzik nie powinien podlegać jakiejkolwiek ochronie i leśnicy razem z
myśliwymi nie powinni dopuszczać do tego aby tak groźne zwierzęta poza lasem
terroryzowały mieszkańców miast i rolników.
W zakresie zwalczania ASF w Polsce dzika należy najpierw doprowadzić do
zmniejszenia populacji w całym kraju tak, aby dziki mogły korzystać ze swoich
naturalnych żerowisk czyli lasów.
W pasie przygranicznym w odległości 10 km od granicy z Litwą, Białorusią i Ukrainą
należy przystąpić do bezwzględnej likwidacji dzików. Pozwoli to zapobiec
przenoszeniu się zarazy z krajów w których pomór dzika występuje.
W przypadku wystąpienia przypadków pojawienia się ASF dzika w Polsce należy
dokonać dodatkowo wybicia i utylizacji dzików w promieniu 10 km od miejsca
stwierdzenia przypadku. To jedynie skuteczna metoda walki z ASF świń i
przeniesiona na grunt walki z ASF dzika przyniesie wkrótce spodziewane efekty.
Jak twierdził Janusz Zalewski podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa nie ma
możliwości wybicia wszystkich dzików więc w żadnym wypadku nie grozi nam
całkowita depopulacja dzika więc obawy zielonych są niczym nieuzasadnione.
Z upływem czasu można już stwierdzić że doświadczenia unijnych doradców w
zakresie zwalczania ASF przeniesione na grunt wschodnioeuropejski spowodowały
że dzisiaj mamy już w Polsce 13 przypadków ASF dzika i dwa ogniska ASF świń na
Podlasiu. Nikt z dotychczasowych europejskich doradców nie gwarantuje że
dotychczasowe metody zwalczania ASF doprowadzą do wygaszenia tej choroby
wśród dzików. Część polskich decydentów jest mylnie przekonana o
bezsensowności jakichkolwiek działań i już poddali się ASF nie podejmując nawet
próby zwalczania ASF dzika. Uważają że tak musi być, a Unia za nasze zaniedbania
zapłaci.
Unia nam nie zapłaci za wszystkie nasze szkody z ASF podobnie jak nie zapłaci nam
za wszystkie szkody związane z embargiem na owoce i warzywa.
Specjaliści europejscy zakładają błędnie, że ASF będzie przemieszczał się z
prędkością kilkuset km rocznie ze wschodu na zachód.
My uważamy że będzie się przemieszczał nawet szybciej i dotrze do zachodniej
Europy wcześniej niż oni się spodziewają. Stanie się tak jeżeli nadal będziemy się
tylko przyglądać jak ochraniany prawem dzik przenosi wirusa w coraz to inne
tereny, a my tylko śledzimy drogi jego przenoszenia.
Lobby ekoterrorystów i myśliwych nie przyjmuje do wiadomości jakiejkolwiek
możliwości ingerencji w ich hobby. Stworzyli sobie bowiem elitarny przywilej–
zabijania dzików, które pasą się na chłopskiej biedzie. Nie przyjmują do wiadomości
3
że ich hobby jest dla innych śmiertelnie niebezpieczne. Teraz nie dość że chłop nie
ma z karmienia dzików na swoich polach żadnego pożytku to jeszcze dziki wniosły
do naszego kraju śmiertelną zarazę. I chciałoby się krzyczeć za Ignacym Krasickim
„chłopcy przestańcie, bo się źle bawicie, Dla was to igraszka, nam chodzi o życie.
Trzeba uczciwie powiedzieć że doradcy unijni się mylili. Popełniono wiele błędów.
1.Błędnie przewidziano możliwe drogi wprowadzenie wirusa bo miał wejść z
kanapkami turystów, a wszedł z dzikiem przez niezabezpieczoną w żaden sposób
granicę.
2.Wybrano błędny sposób zwalczania ASF dzika, bo zamiast redukowania
populacji dzika w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF wprowadzono zakaz
polowania na dziki doprowadzając do zwiększenia się ich populacji, przez co mamy
stale nowe przypadki zachorowań.
3. Teraz dopuszczono odstrzał dzików na obszarze z ograniczeniami i ochronnym
ale określono ściśle ilość do odstrzału która nawet nie przekracza rocznego planu
odstrzału dzików. Plany odstrzału nie zostały zwiększone w całym kraju pomimo że
powinny zostać zwiększone .
4. Nadal nie dokonywane są nawet planowane odstrzały albowiem na takiego
szkodnika jakim jest dzicza locha do 15 sierpnia obowiązuje okres ochronny.
Jest jeszcze wiele innych błędów które popełniono nie tylko w naszym kraju ale i
Europie. Zaniechania w zabezpieczeniu kraju przed ASF dzika i dopuszczenie do
stałego zwiększania się populacji dzików spowodowały że wirus szaleje już nie
tylko w Polsce i Litwie ale i na Łotwie.
Naszym zdaniem to ASF dzika, i dzik jest dla Polski największym problemem. Jeżeli
ASF dzika rozprzestrzeni się po całym kraju, wtedy żaden kraj nie kupi od nas
wieprzowiny i będziemy musieli dokonać utylizacji wszystkich, nawet tych
zdrowych świń. Inspekcja weterynaryjna na dzień dzisiejszy na walkę ze skutkami
chorób zwalczanych z urzędu dysponuje prawdopodobnie budżetem 36 milionów
złotych, natomiast według prof. Zygmunta Pejsaka konieczność likwidacji stad świń
w całej Polsce budżet będzie musiał wypłacić 30 miliardów złotych. Całkowite
wybicie stad przeprowadzała już Holandia w 1986 roku z powodu braku chętnych
do zakupu świń z kraju w którym wirus się pokazał, a nie tylko z powodu że świnie
były chore. Chorych świń było niewiele, natomiast całe pogłowie około 8 milionów
świń zabito z powodu zagęszczenia ferm z których nie kupowano świń. Trzeba było
je zutylizować. Stracimy rynki zbytu, padnie przemysł mięsny, stracimy miejsca
pracy.
4
Temat ASF jest w naszym kraju problemem niedocenianym, obrosłym urzędniczą i
polityczną niekompetencją i bezsilnością. Nie wprowadzono do dzisiaj zasad
bioasekuracji stad trzody w całym kraju a ograniczono planuje się go się jedynie do
rejonów z ograniczeniami.
Słuszne są apele weterynarii aby w rejonach z ograniczeniami nie wchodzić do
lasów. Ale tu nie trzeba apelować. Tu trzeba wydać zakaz a potem egzekwować
wykonanie tego zakazu. Należałoby jeszcze wprowadzić zakaz chodzenia po polach,
łąkach i drogach po których przemieszczają się dziki bo wszędzie tam znajdują się
wydaliny tych zwierząt które z lasów w poszukiwaniu karmy idą na pola rolników.
Aby zakaz był skuteczny należałoby więc praktycznie wysiedlić wszystkie
gospodarstwa w rejonie z ograniczeniami.
Czyż nie prościej zabrać się w końcu za prawdziwego siewcę choroby czyli dzika?
Jeżeli zlikwidujemy wszystkie dziki w promieniu 3 kilometrów zakładając
zagęszczenie 2 sztuk na km2, to w przypadku wystąpienia ASF dzika lub świń to w
tym obszarze znajdzie się tylko 56 dzików które należałoby zabić i zutylizować. W
przypadku zwiększenia promienia do 10 km ilość dzików podlegającym ubiciu
wyniesie analogicznie 628 sztuk.
Gdybyśmy więc zlikwidowali 628 dzików w lutym to zapewne już dzisiaj
moglibyśmy sprzedawać swoją wieprzowinę do Japonii. Gdybyśmy prewencyjnie w
czasie kiedy Białoruś polowała na dziki wystrzelalibyśmy wszystkie dziki w pasie
przygranicznym nie bacząc na jakieś zakazy to dzisiaj pomór byłby tylko na Litwie.
Tylko trzeba zmienić to dzicze prawo. Prawo stanowią ludzie i ludzie mogą je
zmienić.
Z wczorajszej wypowiedzi Ministra Sawickego po przyjeździe z negocjacji
dotyczących rekompensat za owoce i warzywa zapamiętaliśmy, że spotkał się tam z
niezrozumieniem i opieszałością urzędniczą. Powiedział też, że to dobrze, że teraz
cała Unia została objęta embargiem bo zaczną w końcu nasze problemy lepiej
rozumieć.
My od wielu już miesięcy w naszym kraju, z naszymi urzędnikami i politykami
podobnie jak minister w rozmowie z Ciolosem, spotykamy się z niezrozumieniem
problemu jakie polskie rolnictwo i polscy producenci mają z dzikami.
5
Nie chcielibyśmy z powodu opieszałości naszych polityków i urzędników już
wkrótce mówić tego, co teraz myślimy:
Gdyby ASF dzika byłby już dzisiaj za Wisłą, albo najlepiej za Odrą to błyskawicznie
problem dzika szkodnika i nosiciela pomoru przestałby istnieć. Niemcy bowiem bez
możliwości eksportu ugotują się we własnym wieprzowym sosie. Wtedy Unia a za
nią nasi decydenci inaczej podejdą do tematu.
Załączniki – sztuk 1
Andrzej Brzozowski
prezes Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie”


Załącznik 1
Artykuł ASF na Litwie i Łotwie - Estonia z niepokojem obserwuje sytuację.
farmer.pl 8.08.2014
Afrykański pomór świń nie zatrzymuje się. Po tym jak, jednorazowo
zlikwidowano na litewskiej fermie około 20 tys. świń, wirus ponownie
pojawił się w tym kraju. Z chorobą nie radzi sobie również Łotwa, gdzie
obserwujemy ciągle nowe ogniska choroby. Z powodu ASF ogłoszono
tam stan wyjątkowy.
Łotewskie służby weterynaryjne poinformowały, że nowe ognisko ASF wystąpiło w
gospodarstwie, gdzie utrzymywanych było 196 świń. Wszystkie zwierzęta zostały
zlikwidowane. Gospodarstwo znajduje się w regionie Kraslavskim, który już
wcześniej został wyznaczony jako obszar z ograniczeniami, z powodu przypadków
ASF.
Łotewskie służby podają, że od pierwszego przypadku ASF u dzików i ogniska u
świń, pod koniec czerwca br. które pojawiły się przy granicy z Białorusią, do tej pory
wykryto 45 przypadków chorych dzików i 46 chorych na ASF świń.
Z kolei, na Litwie po tym jak wykryto ASF na jednej z największej ferm świń, gdzie
wszystkie zwierzęta musiały być zlikwidowane pojawiło się nowe ognisko pomoru w
gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną. Ognisko wystąpiło w regionie Utena
we wschodniej Litwie. Przyczyna padnięć dwóch świń z tego gospodarstwa została
potwierdzona 6 sierpnia br. jako ASF. Nie udało się określić drogi wprowadzenia
wirusa świń do gospodarstwa.
Estonia z niepokojem przygląda się szerzeniu wirusa, w szczególności na Łotwie i
Białorusi. Nowe ogniska ASF u świń i nieustannie pojawiające się przypadki ASF u
dzików, w rejonach przygranicznych pomiędzy tymi krajami wskazują, że lada
moment wirus wkroczy na teren Estonii. Jest to nieuniknione. Tak samo jak to było w
przypadku pojawienia się pierwszego przypadku ASF u dzików w Polsce, gdzie chory
dzik prawdopodobnie przeszedł ze strony białoruskiej.
Teraz można powiedzieć, że w chwili obecnej chorują już polskie dziki, bo ostatnie,
nowe przypadki ASF u dzików pojawiały się dość regularnie. Niestety wirus nie ma
możliwości, aby się zdegradować i wyciszyć w populacji dzików. Aby tak się stało
ich zagęszczenie powinno wynosić 0,5/km2, wówczas chore dziki nie miałyby
szans zarażać innym osobnikom – mówił profesor Zygmunt Pejsak z PIWet w
Puławach, podczas konferencji na temat ASF, zorganizowanej przez KZPPTCh.
Według ekspertów, na dzień dzisiejszy zagęszczenie populacji dzików woj.
podlaskim może wahać się na poziomie 2/km2, a nawet i większym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 15 sie 2014, 09:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
Dziś Szanowny Pan Minister poinformował że
Rolnicy produkujący warzywa i owoce
dostaną wsparcie z UE na sprawę embarga.
I tak Panie Szanowny Rolnicy Produkujący trzodę
są Rolnikami Drugiej Kategorii nie to za dobrze jest
powiedziane tylko śmieciami drugiej kategorii
z przeznaczeniem do utylizacji.
Z największym poważaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 15 sie 2014, 17:16 
Offline

Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Posty: 813
Lokalizacja: Lubelskie
A moze jebnąć pomór na całą polske i bedzie spokoj, kazdy dostanie odszkodowanie, predziej czy później i tak to sie rozlezie i tak kazdy na równo byłby traktowany i wtedy moze by sie cos cos ruszyło jakby cały kraj był w strefie, samo podlasie nie da sobie z tym rady( to raczej kraina mlekiem płynąca a nie trzodą) wielkopolska, piotrków tu jest siła trzodowa narodu..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 15 sie 2014, 18:01 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2008, 17:42
Posty: 691
Lokalizacja: podlaskie
...ale i na podlasiu mamy gospodarstwa rodzinne, które od pokoleń żyły z trzody. Wieloletnia praca całych rodzin doprowadziła i na naszym terenie do powstania dobrze prosperujących gospodarstw trzodziarskich. Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka i mówić, że tu na Podlasiu to tylko mleko!!!!
Nie prawda!!!!
W mojej okolicy na suwalszczyźnie w promieniu ok 10-15 km mamy co najmniej kilkanaście gospodarstw rodzinnych w cyklu zamkniętym w ilości 80-500 loch.
Tucze zamknięte nawet do 4000 w rzucie także występują!!!
Robią z naszego terenu siekę!! Animex np ubój z podlasia ustawił na poniedziałek i piątek, negocjacji wielkich już nie mamy bo z każdym kolejnym wymysłem, albo kolejny zakład zamyka bramę dla naszych świń, albo kolejne chore zasady do spełnienia!!
Załatwią nasz teren przyjdzie czas i na kolejne!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 15 sie 2014, 18:15 
Offline

Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Posty: 813
Lokalizacja: Lubelskie
NIe mówie ze u Was nie ma trzody ale jest jej mniej jak np w piotrkowie czy wlkp.. Jeszcze z miesiac i lubelskie pewnie bedzie w strefie jak tak dalej pojdzie to wszystko.. Zachód embarga nie nałozył wiec na *** lament Animexu.. Oni prędzej bez nas nie wytrzymaja jak my bez nich..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 15 sie 2014, 18:50 
Offline

Rejestracja: wtorek 21 gru 2010, 20:23
Posty: 1857
Właśnie , tak się zastanawiam czy wstawiać warchlaka w byłej strefie czy nie , zboże tanie , dobrze by było przepuścić je przez świnie , chociaż rzut.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 19 sie 2014, 08:09 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
wstawiaj,
jak będziesz miał szczęście i w promieniu 10 km wybuchnie ASF świń to kupca znajdziesz dobrego, cena nawet wyższa od rynkowej, płatnik rzetelny - budżet państwa. A jak trafisz w epicentrum to zapewne i zboże od ciebie odkupią i na skupy nie będziesz musiał jeździć, obornik z chlewa usuną i gratis dezynfekcja.
A jak nie będziesz miał szczęścia i szalony dzik koło ciebie się znajdzie to już będzie twój kłopot, bo z tytułu ASF dzika żadnych odszkodowań nie przewidziano. Świń nigdzie nie sprzedasz bo już z tymi co są w strefie są problemy a obowiązku zakupu zakłady nie mają. Może potem jak już się zagęszczą to z tytułu braku dobrostanu będą je utylizować ale czy zapłacą? tego nie wiadomo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 19 sie 2014, 08:23 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Ten rzetelny płatnik na razie płaci bo choroba jest tu gdzie świń nie ma albo jest ich niewiele
jak wirus dotrze tam gdzie świń dużo to nawet nie będzie gdzie tego zutylizować i wszystko w kiełbache :lol:
no ale problem jest dosyć poważny , bo chociaż z tych świń za wiele nie zostaje to chociaż jest co ze ziarnem zrobić a jak świnie kaputną to nawet na pola nie będzie po co zaglądać a co dopiero uprawiać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 19 sie 2014, 12:32 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
tak,
te kilkaset sztuk to jest pryszcz. Te tereny to dzikie pola, tatarskie nadania. W promieniu kilku km kilkadziesiąt świń. Spektakularna akcja i zutylizowane, ale jak trafi do fermy takiej jak na Litwie to ciekawe jak długo będą to zabijać. Pewnie szybciej same padną to i się na kosztach zaoszczędzi.
Na razie nasi politycy na wakacjach. Premiera temat nie bardzo zagrzał. Tradycyjnie, maniana i spychologia. Może pomór poczeka?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 19 sie 2014, 13:58 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzec ... 52516.html
kto tu w końcu rządzi? nierząd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 19 sie 2014, 14:12 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://pl.wikipedia.org/wiki/Broń_masowego_rażenia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Broń_biologiczna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Afrykański_pomór_świń
z tym mamy w tej chwili do czynienia a nasze misie śpią

Wieczna sromota i nienagrodzona
Szkoda, Polaku! Ziemia spustoszona
Podlaska leży, a pohaniec sprosny,
Nad Wołgą siedząc, dzieli łup żałosny!
Cieszy mnie ten rym: "Polak mądry po szkodzie";
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą i po szkodzie głupi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek 19 sie 2014, 22:31 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
,, Odwroc me oczy niech na marnosc nie patrze,, (ps 119)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 20 sie 2014, 22:38 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://www.suwalki24.pl/article/3,-litw ... niz-polska
a nasze nygusy na wakacjach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa 20 sie 2014, 23:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
a jak było mówione o płocie wzdłuż granicy to wielki lament bo zwierzęta itc
rolnicy tylko mogą mówić
i tyle i znowu wyzysk
jak długo to ma trwać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 21 sie 2014, 09:16 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Ludzie bierzmy sie wszyscymwspolnymi silami za ten bajzel bo inaczej wszyscy pojdziemy z torbami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 21 sie 2014, 09:49 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/ ... 0/16510225
trzeba będzie razem wkrótce ruszyć bo niedługo niespodzianka kolejna nas może czekać.
Materiał pokazuje ogrom strat rolników.
Strat wynikłych z świadomego, od wielu lat nie wykonywania planów odstrzału dzików.
Indolencja konkretnych osób i instytucji w tym:
Odpowiedzialnych za gospodarkę łowiecką i utrzymywanie dzika w jego naturalnym leśnym środowisku. Odpowiedzialnych za wpuszczenie zarażonych ASF dzików do Polski. Odpowiedzialnych za dalsze rozprzestrzenianie się ASF dzików po kraju. Odpowiedzialnych za to że chore dziki siejąc zarazę spowodowały już ASF świń. Odpowiedzialnych za niezwalczanie ASF dzików poprzez zmniejszenie ich populacji do poziomu 0,5 sztuki na km2. Odpowiedzialnych za wiele innych zaniedbań lub zaniechań. Odpowiedzialnych za ogromne w związku z tym straty gospodarki narodowej.
Tu zawinili konkretni ludzie. Te dzikie zwierzęta mają przecież swoich właścicieli którzy za nie odpowiadają. Państwowe nie znaczy przecież bezpańskie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 22 sie 2014, 11:12 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
i niespodzianka zapewne już wystąpiła.
http://www.kzp-ptch.pl
My tu jesteśmy zwarci, silni, gotowi a oni "zapowietrzają" nam dodatkowo 20 gmin. To mamy problemy z ASF dzików, bo przecież nie świń? Czy nie mamy? Czy unijni doradcy mówiący że dzików najlepiej nie straszyć strzelając do nich, mają rację czy Nie? O tym dowiemy się w następnym odcinku kiedy będzie czternasty przypadek lub trzecie ognisko. A na razie- sielanka, same sukcesy i brak zmiany myślenia na polski a nie unijny sposób. Litwa myśli po swojemu.
Czas aby inni zaczęli inaczej myśleć
http://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/
http://www.topagrar.pl/articles/aktualn ... ar-polska/
ale czy to wystarczy?
Nie nie wystarczy! tu partyjny, poselski, europoselski beton trzeba skruszyć. Trzeba ich nauczyć - czytać takie artykuły
Teraz można powiedzieć, że w chwili obecnej chorują już polskie dziki, bo ostatnie, nowe przypadki ASF u dzików pojawiały się dość regularnie. Niestety wirus nie ma możliwości, aby się zdegradować i wyciszyć w populacji dzików. Aby tak się stało ich zagęszczenie powinno wynosić 0,5/km2, wówczas chore dziki nie miałyby szans zarażać innym osobnikom – mówił profesor Zygmunt Pejsak z PIWet w Puławach, podczas konferencji na temat ASF, zorganizowanej przez KZPPTCh. Według ekspertów, na dzień dzisiejszy zagęszczenie populacji dzików woj. podlaskim może wahać się na poziomie 2/km2, a nawet i większym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 22 sie 2014, 21:41 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
baraki pisze:
Ludzie bierzmy sie wszyscymwspolnymi silami za ten bajzel bo inaczej wszyscy pojdziemy z torbami.


I tak prędzej czy później pójdziemy ten pomór to chyba ma dobić naszą oporną na wszelkie zagrania produkcję, a jak już nas dobije to się może znajdzie szczepionka na ASF i reszta UE się uchroni i zajmie nasze miejsce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 22 sie 2014, 22:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
No przecież o to chodzi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek 22 sie 2014, 22:25 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Aujaszki miał wykasować nam lochy i to zrobił a ASF zlikwiduje pozostałych . Przecież ta zaraza dla naszej weterynarii jest jak zbawienie . Nygusy dziwaczne świadectwa chcieli wypisywać aby być potrzebnym a teraz to to już są konieczni . Kalemba jest za pizd... y aby pięścią w stół walnąć i prawdę wyjawić . Powinien całą weterynarię do prokuratury podać za nic nie robienie w chwili gdy pomór był tuż przy granicy . On dobrze wie komu zależy na zakażeniu całego kraju , tylko że to KALESONY A NIE CHŁOP :!:
Teraz po żniwach to ten wirus z ziarnem i słomą pójdzie w kraj błyskawicznie . chyba że dziki po zbożach nie chadzały i wydzielin nie oddawały .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 09:30 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
0909 pisze:
Mięso powinniśmy spożywać nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu, po około 150-200 gramów. Najlepiej, żeby zamiast mięsa czerwonego (wieprzowiny) jeść mięso białe (kurczak, indyk, a przede wszystkim ryby słodko- i słonowodne). Jest ono bogate w pełnowartościowe białko, witaminę B, potas i magnez, ma również niską zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Najlepiej, żeby mięso było młode (im ciemniejszy kolor, tym starsze). Będzie wtedy chudsze i zdrowsze, a przede wszystkim – smaczniejsze. Wybierajmy mięso możliwie z jak najmniejszą ilością tłuszczu, świeże i bez włókien. Obliczono, że statystyczny Polak zjada rocznie ponad 40 kg wieprzowiny.

Zdaniem Julity Krawczyk z Centrum Naturhouse codzienne jedzenie ciężkostrawnej wieprzowiny może doprowadzić do niszczenia flory bakteryjnej przez zaleganie w jelitach. – Jedzenie tłustych wędlin, boczku, golonek czy mięsa mielonego, będących dużym skupiskiem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, może powodować wiele chorób – zwraca uwagę specjalistka. Dlatego wieprzowina nie jest dobra dla osób, które mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi i są zagrożone chorobami układu krążenia.

Ewa Podsiadły-Natorska


Żegnamy wieprzowinę

Jakby światu zależało na wieprzowinie to dziki wybili by
ja uważam że niema żadnego pomoru to propagada tylko


oj nieładnie Pani Ewo ktoś nas tutaj próbuje wpuścić w maliny. Przecież ryby zwłaszcza morskie są środkiem wczesnoporonnym. http://www.portalspozywczy.pl/ryby/wiad ... 04254.html, Nie podlegają dobrostanowi, nie wizytuje ich żaden wet.
Natomiast owoce i warzywa, zwłaszcza te importowane też donoszą że są skażone i z jakimiś robalami. http://www.topagrar.pl/articles/top-war ... asozytami/
To ja już zamiast Pani Ewie wolę wierzyć Pani Fernandez która po wieprzowinie czuje się jak po Viagrze. http://www.cbsnews.com/news/in-argentin ... an-viagra/. Jej mina jest bardziej przekonywująca niż mina Pani Julity http://www.naturhouse-polska.pl/peso-pe ... a-korycka/
Ja jem swoją wieprzowinę, wiem co świnki jedzą bo ja je karmię. Są polskie i zdrowe więc w ich diecie nie ma antybiotyków i wspomagaczy. Ja wiem co jem. Może jeszcze do polskiej viagry- wieprzowiny dodałbym jakieś warzywko Mietka? Przy bliższym poznaniu nie jest bowiem taki straszny. Od wieków Polacy jedli kiszoną kapuchę i pasternak, potem przyszła moda ma ziemniaki. Świnie jedli zawsze. I zawsze w końcu wytłukli krzyżaków, Tatarów, Turków, Szwedów i Bolszewików. Tylko teraz jak im się zmianę diety na śródziemnomorską się proponuje to jakby zdziecinnieli. Jakaś maniana w nich wstąpiła. Unii o wszystko trzeba się pytać. Swoje zdanie się nie liczy, jacyś tacy nie przekonywujący jesteśmy. Dzika zastrzelić nie wolno bo niemieccy zieloni będą protestować. A czort z niemieckimi zielonymi. Niech u siebie protestują jak im w Berlinie do ich dzików strzelają TCh 8/14. http://www.trzoda-chlewna.com.pl Tu Polska jest. Tu niedługo Polski chłop o swoje prawa się upomni. Plany łowieckie nie wykonywane, cztery razy do roku gospodarstwa mieli odwiedzać
tak miało być
Zakłada się, że ciągu roku ok. 8000 dzików zostanie odstrzelonych na w/w obszarach.
a tak jest
http://www.topagrar.pl/articles/aktualn ... ar-polska/
Pan Doktor będzie dopingował myśliwych? Z całym szacunkiem dla Pana Doktora który już ten bajzel w końcu zaczął sprzątać, Pan Doktor który skinieniem jednego palca może skazać na śmierć 20 000 świń na każdej fermie w Polsce zmuszony jest dopingować nygusów myśliwych do zwalczania ASF dzików? Żeby zrobili to, za co im płacą, dając przywilej polowania w królewskich lasach? Wyrzucić w końcu ze związku tych warchołów, powołać gwardię narodową strzelców wyborowych zabrać się za robotę.
tak pisali do unii
Z uwagi na fakt, iż zagęszczenie pogłowia dzików w w/w obszarach jest relatywnie niskie, na tych obszarach nie planuje się intensywnych polowań na dziki.
a u nas pogłowie wysokie i dziki mnożą się jak króliki
tak miało być
Kategoria D: siedziby stad, niezależnie od stopnia bioasekuracji, w których utrzymywane są dziki łub świniodziki w pomieszczeniach zamkniętych podlegają w ciągu roku czterokrotnym kontrolom, przeprowadzanym zgodnie z załącznikiem nr 3 do Planu, w możliwie równych odstępach czasu, w trakcie których określony odsetek zwierząt w stadzie podlega badaniom klinicznym, jak również, zależnie od wyników badania klinicznego, badaniom laboratoryjnym.W każdym przypadku stwierdzenia w stadzie świń, w którym utrzymywane są dziki lub świniodziki, objawów klinicznych, na podstawie których nie można wykluczyć ani potwierdzić ASF, siedziba stada podlega kontroli zgodnie z procedurą określoną w załączniku 3 do Planu, ze szczególnym uwzględnieniem pkt 8 tej procedury.
a tu dopiero szuka się stad które mają świnie.
I nie myślcie że takie numery to tylko na Podlasiu. Wkrótce Polska a potem cała Europa.
Na razie tylko kolejnych 20 gmin w strefie ochronnej.
Na razie.
Mamy jeszcze czas?
Czas na zmianę poglądów?
Tylko krowa nie zmienia poglądów.
0,5 dzika na kilometr kwadratowy- to jest recepta na ASF dzików i świń w Polsce. Litwa wytłukła dziki i płot na granicy nie oczekując czyjejś unijnej łaski i nie patrząc na biadolenia leśników i zielonych wybudowała. ASF dzika u nich do dzisiaj nie ma. Coś przynajmniej próbowali zrobić. My nie zrobiliśmy nic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 10:28 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
nie chcę nikogo straszyć ale
http://www.gazeta-mosina.pl/2014/asf-gr ... ment-10243


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 13:41 
Offline

Rejestracja: czwartek 30 cze 2011, 07:33
Posty: 2491
ruszamy.
Żniwa skończone, dziki nie odstrzelone. Był na to czas. My już czasu nie mamy. 13 przypadków dzika i 2 ogniska ASF świadczą o nieskuteczności wybranych metod zwalczania zarazy. Dziki pustoszą chłopskie pola a myśliwi ani myślą do nich strzelać.
Na początek rusza Zabłudów 28 sierpnia o godzinie 9.00. Potem przejazd około 100 ciągników w kierunku Białegostoku i do Urzędu Wojewódzkiego lub Marszałkowskiego do naszych włodarzy.
Kto ma czym to jedzie ciągnikiem. Można od Zabłudowa, można włączyć się po drodze. Kto nie ma czym jechać to gromadzi się przed Urzędem. Zróbmy wszystko aby pokazać swoją siłę.
Protestujemy przeciw nadmiernej zagrażającej interesom Polski populacji dzików. Przeciw choremu prawu które pozwala aby państwowy dzik stołował się na chłopskim polu. Przeciw uwłaczająco niskim odszkodowaniom za szkody łowieckie. Przeciw indolencji władz. Przeciw właścicielowi dzików który nic nie zrobił i nadal nie robi nic aby zapobiec roznoszeniu zarazy po całym kraju.
Kto zechce nas wesprzeć swoim sprzętem lub osobą dzwonić do
Marcin 506026110
Paweł 513343334

teraz rusza Zabłudów, potem Podlasie, potem liczę że i Polska nam pomoże.
Pomożecie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 16:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
Słuszna prawda !!
Dziki powinny zostać zlikwidowane co do jednego !
Polska czeka na KOGO ?
..kto za nas ma to zrobić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 17:06 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
A kogo w tym kraju trzeba w d... kopnąć żeby wreszcie pozbyć się dzików chociażby w strefie "0" one i tak za chwilę zdechną to tylko kwestia czasu a jak zieloni maja z tym problem to niech kraj zmienią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 17:12 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Gdyby ten dzik naprawdę był zagrożeniem i uni by zależało na tym żeby się wirus nie rozprzestrzeniał to by Tusek zamiast na wakacjach w lesie siedział i szukał ostatniego dzika :lol: :lol: :lol: tak by go gnębili :oops: :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 18:41 
Offline

Rejestracja: piątek 24 gru 2010, 11:04
Posty: 627
Lokalizacja: wielkopolska
Widzę Stan że masz bardzo ufasz naszemu premierowi- dzięki właśnie myślącym tak jak ty on cały czas jest u władzy. Prawda jest taka że Polska nierządem stoi i póki w sprawie dzików rolnicy nie upomną się o swoje to będzie tak jak jest


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 20:31 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
Stan ma racje,wiadomo że sznurkami w ue pociąga Ciotka merklowa -gdyby naprawde bano sie w ue ASF już dawno bylibyśmy odgrodzeni od wschodu.Jest olewka czyli prace nad zabezpieczeniem-szczepionką są zaawansowane lub zakończone i narazie jest kurew...ko na ręke dla kogoś aby nas gnębić wirusem ,było też na rekę jak wirus szalał gdzieś w ROSJI,nie trzeba być idiotą aby zrozumieć że ktoś zarobi kokosy na szczepionce i ktoś zapłaci.Ktoś tu pisał że zakażona duńska ferma na litwie nagle wyzdrowiała -bioasekuracja pomogła????? w maseczkach tam ogony biegają??????? Najlepsze wyjście to kawał miecha skażonego podrzucić niemcowni i pilnować aby media się dowiedziały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota 23 sie 2014, 21:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
nemezis pisze:
Stan ma racje,wiadomo że sznurkami w ue pociąga Ciotka merklowa -gdyby naprawde bano sie w ue ASF już dawno bylibyśmy odgrodzeni od wschodu.Jest olewka czyli prace nad zabezpieczeniem-szczepionką są zaawansowane lub zakończone i narazie jest kurew...ko na ręke dla kogoś aby nas gnębić wirusem ,było też na rekę jak wirus szalał gdzieś w ROSJI,nie trzeba być idiotą aby zrozumieć że ktoś zarobi kokosy na szczepionce i ktoś zapłaci.Ktoś tu pisał że zakażona duńska ferma na litwie nagle wyzdrowiała -bioasekuracja pomogła????? w maseczkach tam ogony biegają??????? Najlepsze wyjście to kawał miecha skażonego podrzucić niemcowni i pilnować aby media się dowiedziały.



...mówisz do rzeczy , ale w POLSCE jest cała armia urzędników na pensji ,którzy te sprawy powinny mieć na tzw "oku"
..gdzie oni SĄ??
.gdzie byli jak wykryto pierwszy przypadek choroby?
..co zrobili ? Profilaktyka zawiodła, a czy w ogóle BYŁA?
PolskA to kraj ,który działa od przypadku do PRZYPADŁOŚĆI .
Czarno to widzę !!!!!!
...będzie tragedia narodowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4337 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 87  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB