Indeks witryny Indeks witryny

a-one a-one

polnet zuromin blattin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest wtorek 18 lut 2020, 19:29

Strefa czasowa UTC+2godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Suszarnia kukurydzy

Witam. Mam zamiar si─Ö zainteresowa─ç upraw─ů kukurydzy na ziarno..
Szukam pomocy i do┼Ťwiadcze┼ä waszych zwi─ůzanych z suszeniem nasion.
czyli. jak─ů suszarnie wybra─ç, w gr─Ö wchodzi oczywi┼Ťcie u┼╝ywana na jakie paliwo opa┼é czy s┼éoma, jak─ů przystawk─Ö wybra─ç kombajn to bizon, czy do kombajnu opr├│cz przystawki trzeba go wyposa┼╝y─ç jeszcze w inne sprawy np. sita, gardziel itp. m├│j pocz─ůtkowy area┼é to oko┼éo 10 ha. szuka uwag, porad itp co wiecie to piszcie ch─Ötnie wys┼éucham waszych uwag. Nie ukrywam ┼╝e jestem amatorem w tej sprawie. dzi─Ökuje z g├│ry pozdrawiam.. :)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

uprawiam kuku od paru lat nie zawsze bedzie taka wydajnosc jak ostatnie 2lata Jak masz wolne 50 tysiecy to kupisz przystawke FKA bez docinacza i mala suszarnie a uzywany siewnik jako taki 15 20 tys chyba ze uslugowe suszenie 18tonowa suszarnia 12 godz przy 35% 300 tysiecy zl

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Siewniczek becker (najlepiej sieje) 4 rzedowy z podsiewem kupisz za 6-8 ty┼Ť.
A przystaweczk─Ö radze z rozdrabniaczem, np. geringhoff pc, ja taka 6 w zesz┼éym roku za 8000 naby┼éem i ┼éadnie ┼Ťmiga.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Baraki a jak tam twoja suszarnia miałes sie podzielic doswiadczeniami.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

slyszeliscie o takim jakby zakiszeniu nie wiem jak to napisac znajomy mi to powidzial ze pisali o tym w gazecie jakiejs rolniczej zakiszasz jakims srodkiem jest to cos takiego jakby zaprawiar ziarno ale zamiast srodka grzybobojczego jest jakis srodek do zakiszania i mozna trzymac ziarno kuku na kupie czy to prawda ?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

pewnie chodzi ci o konserwacje zakwaszaczem, na forum już ktos o tym pisał koszt podobno 120 zł /t :shock:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

mo┼╝na tak przechowywa─ç ale koszt konserwacji 1 tony ziarna waha si─Ö w granicach 100-130z┼é w zale┼╝no┼Ťci od wilgotno┼Ťci kukurydzy i okresu na jaki chcemy go przechowa─ç

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

To ju┼╝ lepiej wysuszy─ç i mie─ç spokoj i porz─ůdne ziarno a takie po zakiszaczu to te┼╝ r├│┼╝nie sie trzyma..

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Z suszonym robisz co chcesz a kiszone tylko spasanie Jestem ciekaw jak sie teraz bierze z rekawa i ile trzeba brac latem aby nie psulo sie

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Rolmix pisze:
mo┼╝na tak przechowywa─ç ale koszt konserwacji 1 tony ziarna waha si─Ö w granicach 100-130z┼é w zale┼╝no┼Ťci od wilgotno┼Ťci kukurydzy i okresu na jaki chcemy go przechowa─ç

czy ja wiem czy 100 to az tak duzo a nie mozna samemu taka maszyne zrobic i zakwaszaczem zrobic mokra okolo 500 zl za tone u mnie sucha po 1000 zl koszt suszenia jest bardzo wysoki i duzo drozej na pewno wyjdzie i nie ma problemu bo trzeba ta kukurydze zawiesc i przywiesc wiec to tez koszt a tak sammeu mozna by zadzialac

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

dzialasz i suszysz wszystko mozna zrobic "sam" tylko czy warto Wysuszyc samemu mozna podobno za sto kilkadziesiat zl Zalezy od wilgotnosci

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

tylko koszt suszarni jest bardzo drogi kikladziesiat tysiecy zlotych a tak taka zaprawiarka i heja zakwaszaczem i po robocie

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

mat, gdyby to wszystko by┼éo takie proste, to pewnie kukurydzy mieliby┼Ťmy w kraju kilka milion├│wn ha.
Co do suszarni, uwzgl─Ödniaj─ůc co teraz dzieje si─Ö z biomas─ů, to suszarnia na s┼éom─Ö, czy trociny to pomy┼éka. W ka┼╝dym trataku o trociny to jest kolejka, sprzedane maj─ů z rocznym wyprzedzeniem. S┼éoma te┼╝ jest droga, poza tym zebrac j─ů z pola i spalic w piecu zamiast zostawic w polu to chyba kr├│tkowzroczne dzia┼éanie.
Przy suszarni zastanawiałbym się raczej czy na olej czy na gaz.
Druga sprawa wa┼╝niejsza, przewo┼║na czy stacjonarna? Z nadmuchem czy daszkowa z wentylatorem wyci─ůgowym pary?
Mo┼╝e kto┼Ť z do┼Ťwiadczeniem zabierze g┼éos.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Mogę podesłać telefon o przystawkę 4 do bizona cena ok 3000,tel-518971586 okolice sokołowa

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

jarekw pisze:
mat, gdyby to wszystko by┼éo takie proste, to pewnie kukurydzy mieliby┼Ťmy w kraju kilka milion├│wn ha.
Co do suszarni, uwzgl─Ödniaj─ůc co teraz dzieje si─Ö z biomas─ů, to suszarnia na s┼éom─Ö, czy trociny to pomy┼éka. W ka┼╝dym trataku o trociny to jest kolejka, sprzedane maj─ů z rocznym wyprzedzeniem. S┼éoma te┼╝ jest droga, poza tym zebrac j─ů z pola i spalic w piecu zamiast zostawic w polu to chyba kr├│tkowzroczne dzia┼éanie.
Przy suszarni zastanawiałbym się raczej czy na olej czy na gaz.
Druga sprawa wa┼╝niejsza, przewo┼║na czy stacjonarna? Z nadmuchem czy daszkowa z wentylatorem wyci─ůgowym pary?
Mo┼╝e kto┼Ť z do┼Ťwiadczeniem zabierze g┼éos.

no wlasnie mi ni chodzi o susznie ale o to zakiszanie zakwaszaczem czy ktos tutak to stosuje i jak ?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

farmer84 pisze:
Mogę podesłać telefon o przystawkę 4 do bizona cena ok 3000,tel-518971586 okolice sokołowa

Czy na pewno tylko trzy zera przy tr├│jce? :roll:
Gdy ja si─Ö rozgl─ůda┼éem za przystawk─ů, to wszystko poni┼╝ej 10 ty┼Ť nadawa┼éo si─Ö na z┼éom, ewentualnie kupic i postawic w pokrzywach dla ozdoby :?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Znajomy ma suszarnie przesypow─ů kiedys suszy┼é olejem opa┼éowym od dwuch lat jedzie na gaz ziemny wychodzi naj taniej dodatkowo suszarnia zasysa powietrze z kurnika o temperatuze 20 stopni co dodatkowo obni┼╝a koszty.
Całkowity koszt suszenia kuku owlgotnosci 30 procentmiesci sie w stu złotyh od tony.
Chemiczna konserwacja zakwaszaczem wyjdzie napewno taniej ale kukurydza nie mo┼╝e miec wi─Öcej jak 30 procent wigotnosci do przechowywania wy┼éoncznie magazyn p┼éaszk i z otwieran─ů kaleni─ça zeby mia┼éa wlgoc gdzie odparowa─ç.Kukurydza po konserwacji nadaje si─Ö wy┼éonczniedo skarmienia takze najlepiej wysuszyc ispokuj.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Ale suszenie to 15-20% strat na warto┼Ťci pokarmowej, kiszenie to +5% na warto┼Ťci, tak┼╝e przeliczaj─ůc na pieni─ůdze to suszac po kosztach 100z┼é/tona i potem to skarmiajac jeste┼Ťmy oko┼éo 200 do ty┼éu na tonie w por├│wnaniu z zakiszeniem.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Co┼Ť mi si─Ö wydaje ┼╝e tyle kukurydzy nasiejecie ┼╝e kula ziemska b─Ödzie mia┼éa spory problem ┼╝eby si─Ö obr├│ci─ç :lol: :lol:
sam nawet si─Ö zastanawiam czy polowe area┼éu nie obsia─ç kuku i sprzeda─ç mokr─ů , ale troche mam obawy czy mokra pokryje nasiona jak si─Ö wszystcy rzuc─ů do uprawy kukurydzy :roll:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Ale brak strat jakosciowych przy suszeniu, wpierdzieli sie mysz worki potnie i po kiszonce, a nie kazdemu chce sie bawic w mielenie, ┼éadowanie w big baga, teraz meczyc sie i to kruszy─ç(nie kazdy ma chwytak). Latem tez nie bede sie martwi┼é ┼╝e kiszonka nie wybierana i si─Ö zepsuje. a moze odechce mi si─Ö chowu trzody i co mam sam je┼Ťc kiszonk─Ö? Stan napewno nie bedzie wiecej kuku jak w tamtym roku a bioetanol ch┼éonie ka┼╝d─ů ilo┼Ť─ç.. Teraz tez lepiej kupi─ç kuku ni┼╝ pszenice po 1000z┼é jak kukurydza po 900-920z┼é/t

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Mnie si─Ö te┼╝ wydaje ┼╝e kiszenie i karmienie kiszon─ů kuku to takie pierdl... jak wysuszysz to mo┼╝esz zrobi─ç z ni─ů co zechcesz :lol:
a jak zakisisz to trzeba przymusowo ┼Ťwinie tuczy─ç bez wzgl─Ödu na cene ┼Ťwi┼ä i kuku :lol: i dodatkowy problem ; to szczur wlezie do sto┼é├│wki , to si─Ö zawiesi w pa┼Ťniku ze ┼Ťrutowaniem te┼╝ problem i mieszaniem
such─ů u┼Ťrutujesz , wymieszasz i mo┼╝e le┼╝e─ç a┼╝ j─ů zjedz─ů
a z kiszonk─ů to trzeba lata─ç po ┼Ťniegu i przy ┼Ťrutowniku co dzie┼ä
suszona mo┼╝e poczeka─ç i na cene ┼Ťwin i na cene ziarna nawet 2 lata :roll:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

i mozna dawa─ç spokojnie 40%

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

[quote="jarekw"][quote="farmer84"]Mogę podesłać telefon o przystawkę 4 do bizona cena ok 3000,tel-518971586 okolice sokołowa[/quote]

Czy na pewno tylko trzy zera przy tr├│jce? :roll:
Gdy ja si─Ö rozgl─ůda┼éem za przystawk─ů, to wszystko poni┼╝ej 10 ty┼Ť nadawa┼éo si─Ö na z┼éom, ewentualnie kupic i postawic w pokrzywach dla ozdoby :?[/quote] to kup now─ů :) poda┼éem z og┼éoszeniowej gazety.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

baraki pisze:
Ale suszenie to 15-20% strat na warto┼Ťci pokarmowej, kiszenie to +5% na warto┼Ťci, tak┼╝e przeliczaj─ůc na pieni─ůdze to suszac po kosztach 100z┼é/tona i potem to skarmiajac jeste┼Ťmy oko┼éo 200 do ty┼éu na tonie w por├│wnaniu z zakiszeniem.

Te bakterie te┼╝ Ci za darmo nie zakisz─ů. Straty energii b─Öd─ů.
Odparowanie 1% wody- ubytek masy ziarna 2%.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Za darmo to mo┼╝na tylko w jape dosta─ç :lol:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Czasem i na to trzeba zasłużyć.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

jakie pi---ie kukurydza kiszona to jedyna alternatywa do ceny zboża ,koszt zakiszenia w rękawie 1,5 m to około40 zł plus zakwaszacz .Pasza zajebiaszcza pod warunkiem że masz obsadę powyżej 300 sztuk

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

w czasie suszenia tracisz tylko wod─Ö, a podczas kiszenia tracisz energi─Ö na rzecz rzeczy X czyli niby witamin i czego┼Ť jeszcze. Kiszenie by┼éoby dobre gdybym mia┼é automatyk─Ö do pracy na mokro, ale mam paszoci─ůg to raz a dwa najlepiej jest robi─ç pasze codziennie tym sposobem, je┼Ťli kto┼Ť robi pasz─Ö raz na tydzie┼ä przy ccm'ie to wol─Ö nie wiedzie─ç jak─ů ma pasz─Ö pod koniec tygodnia...

ccm jest dobry do byd┼éa bo byd┼éo ma ┼╝o┼é─ůdek od tego ┼╝eby trawi─ç takie rzeczy. Suszona jak kto┼Ť przedtem wspomnia┼é po to ci b─Ödzie ┼╝e w razie zmniejszysz hodowle to sprzedasz cz─Ö┼Ť─ç kukurydzy i zawsze to na plus, a kiszonego nie wysuszysz i nie sprzedasz. Moim zdaniem kiszenie kuku to ogromna strata energii i straty na przechowaniu, lepiej ju┼╝ by┼éoby dawa─ç tucznikom czosnek czy inne rzeczy co maj─ů witaminy ni┼╝ traci─ç cenn─ů energi─Ö na rzecz witamin kt├│re nie w ka┼╝dym bigbaku b─Öd─ů w takiej samej ilo┼Ťci

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Kto nie daje kiszonej, ten zbytnio poj─Öcia nie ma co si─Ö ze ┼Ťwinksami dzieje po jej za┼╝yciu. Wiadomo ilo┼Ť─ç trzeba mie─ç, przy ilo┼Ťci to tez raczej nikt nie robi paszy na tydzien. Roboty troche jest wi─Öcej, jak by bylo mniej to wszyscy by tak karmili i ┼╝adna to wtedy oszcz─Ödno─ç, tylko standard. Traktor trzeba mie─ç, co do┼Ť─ç ┼éatwo odpala zima, albo gara┼╝ nie zaraz ogrzewany ale szczelny to temp w miar─Ö lepsza. Krowiarze co dzie┼ä odpalaj─ů ┼éadowarki i traktor z wozem paszowym i jako┼Ť chyba co zim─Ö nie remontuj─ů. Jakby policzyli kuku po cenie obecnej to te┼╝ z tego mleczka nie za wiele by im zosta┼éo.
Je┼Ťli chodzi o suszarke, to mam star─ů ameryka┼äska przewo┼║n─ů na gaz. Suszenie mieszcze si─Ö w 100 z┼é. Ale najpierw trzeba j─ů kupic a to wydatek nie ma┼éy. Je┼Ťli masz gaz ziemny to jeszcze taniej wyjdzie. Suszarnie z w┼éoch wozi m├│j dobry znajomy. Pierwsza w jego karierze sprawadzona stoi u mnie w┼éa┼Ťnie. Ceny od 20 do 50 tys. Przystawka to lepiej sobie wynaj─ů─ç kombajn moim zdaniem bo bizonem koszenie dobrej kuku przystawk─ů za 3 tys to paliwo wychodzi tyle co wynajem. U mnie kiedy┼Ť 3 godz ha i podzi─Ökowa┼éem, bo ani do niego to interes ani dla mnie. W okolicy do rekorda kupi┼é now─ů na bednarach ok 40 tys da┼é to jemu robota idzie ┼éadnie i wygl─ůda dobrze. Tylko rekord ma troche wi─Ökszy zbiornik to nie trzeba co 100 metr├│w wysypywa─ç. Tak┼╝e 60 tys na sprz─Öt,zak┼éadam ┼╝e ze trzy wywrotki ok 10 ton masz, bo inaczej to sobiee r─Öce wyrwiesz.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

A co s─ůdzicie o suszarni na s┼éom─Ö.? S┼éom─Ö b─Öd─Ö mia┼é praktycznie za darmo posiadam sw├│j sprz─Öt do jej zbioru, oczywi┼Ťcie w bele. To na dzie┼ä dzisiejszy chyba najta┼äszy spos├│b wysuszenia kukurydzy..A co do s┼éomy ┼╝e powinna by─ç rozdrobniona i pozostawiona na polu to mam dosy─ç spore ilo┼Ťci obornika.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Przystawka oczywi┼Ťcie z ci─Öciem b─Ödzie zastanawiam si─Ö nad przystawk─ů geringhoffa...co o tym s─ůdzicie.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

A na ile taka bela wystarczy? bedziesz wstawa┼é w nocy bele wk┼éadac? Masz gdzie j─ů przechowac zeby sucha by┼éa?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

taki piec jest bardzo drogi. Na allegro 90 tys wystawiony, na 3baloty od razu.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Ja mam koncepcje palnika na s┼éom─Ö z zasilaniem ci─ůg┼éym i bez wymiennika. Troche juz zacz┼éaem rze┼║bi─ç prototyp.
Gringhoff to bardzo dobry wyb├│r. Trzeba tylko umie─ç ocenic stan techniczny przy zakupie bo je┼Ťli trzeba b─Ödzie wymieni─ç elementy robocze i pare ┼éo┼╝ysk to trzeba si─Ö liczy─ç z kosztem oko┼éo 20000 w przypadku 4PC i 50000 w przypadku 4RD.
Jesli masz jakies pytania na tema przystawki Geringhoff to dzwoń (606832207) wiem o tych maszynach wszystko od a do z.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

baraki Ty debesciaku moze bys skombinowal taka maszynke ktura drukowala by w nocy coby robic wcale nie trzeba

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

podejrzewam ze baraki juz na jakim┼Ť prototypie 5z┼é stuka w piwnicy :lol:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Raczej euro drukuje:)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

No c├│┼╝ jak trzeba zarwa─ç par─Ö nocek to trzeba co┼Ť kosztem czego┼Ť nic darmo w ┼╝yciu nie przyjdzie niestety ...a co do s┼éomy to mam gdzie przechowywa─ç.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Na razie si─Ö wstrzymaj , mo┼╝e Baraki co┼Ť wymy┼Ťli do jesieni

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Suszarnie zakupiłem w Hamechu, sprawdź u nich na stronie pozostałe produkty http://hamech.pl/

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.