Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Chodowla Pastwiskowa Trzody
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piÄ…tek 19 kwie 2024, 18:06

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: piÄ…tek 01 sie 2008, 10:25 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 sie 2008, 10:10
Posty: 7
Lokalizacja: lubuskie
Witam Wszystkich
Mam prośbę i pytanie odnośnie chodowli tzody chlewnej w warunkach pastwiskowych . Czy ktoś widział tako hodowlę i czy może kilka zdań powiedzieć na ten temat?
Narazie mam 4 laszki 1 knura(myśle o powiększeniu stada), tuczników nie licze bo one będą w tuczarni.
Z góry zaznaczam ,że nie jestem hodowcą zarobkowym , zajmuję się tym bo lubię :lol: .
Pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 01 sie 2008, 10:28 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 sie 2008, 10:10
Posty: 7
Lokalizacja: lubuskie
Przepraszam za byka w temacji HODOWLA


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 01 sie 2008, 22:41 
Offline

Rejestracja: środa 26 mar 2008, 13:15
Posty: 21
Lokalizacja: Thorning/Norre Felding DK
Ja cos takiego widzialem. Na lace sa ustawione budki w ktorych sobie przebywaja zwierzaki, a przy budkach sa koryta z woda i skrzynki z pasza. Calosc jest ogrodzona drutem pod napieciem aby zmniejszych ryzyko dostania sie na teren hodowli drapieznikow i zarazem aby nasze stworki sie nie wybraly na spacer do miasta...
Jak masz wiecej pytan to prosze bardzo, moze uda mi sie pomoc.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 01 sie 2008, 23:30 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45
Posty: 174
W naszym klimacie trzymanie swin na powietrzu nie ma uzasadnienia, chyba ze w jakims gospodarstwie agroturystycznym. Cieple miesiace w budkach, zimne do pomieszczen.
Dochodza jeszcze takie aspekty jak wieksze zuzycie paszy i bioasekuracja.
Trzymajac sie watku. Bydki takie nalezy przenosic sie z jednego miejsca na drugie, dlatego, ze po paru dniach wkolo budek nic juz nie rosnie. A gdy deszcz pada, to robi sie tam bagno. Przy duzym stadzie taka praca, to sa meczarnie, oczywiscie dla obslugi.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 02 sie 2008, 13:42 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 sie 2008, 10:10
Posty: 7
Lokalizacja: lubuskie
Witam i dzięki z odpowiedzi .
Może i faktycznie z tym sposobem hodowli będzie trochę "zachodu" ale myślę ,że samopoczucie macior będzie na pewno lepsze.
Co do pytań to mam ich kilka:
-jaki pastuch ( napięcie itp.) powinienem zastosować do ogrodzenia ?
-czy każdej loszce lub maciorze wydzielam osobny rewir czy trzymam wszystkie razem przy czym karzda ma własną budkę?
-czy knur powinien być trzymany osobno czy może powinien poruszać się swobodnie w stadzie (tak jak to ma miejsce w chowie bydła mięsnego całorocznie na pastwisku)
To tak na początek .Będe miał napewno więcej pytań.
Wielkie dzieki.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 02 sie 2008, 18:53 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45
Posty: 174
Takie ogrodzenia maja napiecie 9V-12V. Mozna je zasilac z akumulatora.
Maciory po zaproszeniu trzyma sie grupowo, dlatego dla nich potrzebne sa wieksze pomieszczenia. W mniejszych - pojedynczo (tak jak na porodowce) trzyma sie maciore z prosiakami. Przy wyjsciu z tzw. budki umieszcza sie cos na wzor kraweznika, aby maciora mogla wyjsc na zewnatrz ale aby prosiaki zostaly. Jak troche podrosna to te przeszkode sie demontuje.
Knura mozna trzymac z maciorami, ale nie warto z tych samych wzgledow co w budynkach.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 02 sie 2008, 22:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 19:41
Posty: 711
Lokalizacja: ÅšlÄ…skie
Tragon pisze:
Takie ogrodzenia maja napiecie 9V-12V. Mozna je zasilac z akumulatora.
Maciory po zaproszeniu trzyma sie grupowo, dlatego dla nich potrzebne sa wieksze pomieszczenia. W mniejszych - pojedynczo (tak jak na porodowce) trzyma sie maciore z prosiakami. Przy wyjsciu z tzw. budki umieszcza sie cos na wzor kraweznika, aby maciora mogla wyjsc na zewnatrz ale aby prosiaki zostaly. Jak troche podrosna to te przeszkode sie demontuje.
Knura mozna trzymac z maciorami, ale nie warto z tych samych wzgledow co w budynkach.

co do tego napięcia nie byłbym taki pewien...np. przy owcach napiecie w pastuchu to 10000 V a do bydła ma 12000 V tylko jest bardzo niskie natezenie (bo w przeciwnym razie by wszystko pozabijało co znajdzie sie w odległości conajmniej 2 m) czyli do swin powinno byc podobne jak do owiec wydaje mi sie... A co do tej hodowli na pastwisku to wydaje mi sie ze jak ktos ma duzo pieniedzy i czasu zeby przy tym robic to niech sie bawi ale według mnie to jest śmieszne...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 03 sie 2008, 11:56 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 01 sie 2008, 10:10
Posty: 7
Lokalizacja: lubuskie
Witam

Co do tego napięcia to zdaje mi się ,że Tragonowi chodziło o napięcie zasilania ( źródło zasilania ) a tu jest mowa o napięciu ,które płynie na ogrodzeniu.
A co do pieniędzy to na dzień dzisiejszy każdy hodowca trzody musi mieć dużo pieniędzy na koncie lub dodatkową pracę ,bo więcej w ten biznes wkłada niż wyciąga .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 03 sie 2008, 19:29 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Jeżeli więcej wkłada niż wyciąga to po grzyba taka praca dla idei??


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 04 sie 2008, 20:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 19:41
Posty: 711
Lokalizacja: ÅšlÄ…skie
kamilo pisze:
Witam

Co do tego napięcia to zdaje mi się ,że Tragonowi chodziło o napięcie zasilania ( źródło zasilania ) a tu jest mowa o napięciu ,które płynie na ogrodzeniu.
A co do pieniędzy to na dzień dzisiejszy każdy hodowca trzody musi mieć dużo pieniędzy na koncie lub dodatkową pracę ,bo więcej w ten biznes wkłada niż wyciąga .

Jeśli chodzi o źródło zasilania to normalnie 230V a dalej jest przecież przetwornica ona za wszystko odpowiada....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 06 sie 2008, 23:49 
Offline

Rejestracja: wtorek 03 lip 2007, 12:28
Posty: 4
Lokalizacja: południowa wielkopolska
posiadam lochy na pastwisku w budkach wraz z prosiętami służe radą 607797129


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 14 paź 2009, 00:19 
Offline

Rejestracja: piątek 12 paź 2007, 23:01
Posty: 12
Zbudowanie ogrodzenia elektrycznego tzw. pastucha nie nastręcza większych trudności. Warto jednak wcześniej poszukać czegoś na ten temat. Jest kilka serwisów informacyjnych o pastuchach elektrycznych. Dużo też jest sklepów w internecie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB