Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Jakość zakupionego nasienia - jak siÄ™ zabezpieczyć
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piÄ…tek 19 kwie 2024, 12:23

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek 09 wrz 2008, 18:44 
Offline

Rejestracja: środa 30 maja 2007, 16:42
Posty: 164
witam

właśnie przerabiam wpadkę nasienia ze SHiUZ
na grupę 20 kilku pokrytych loch powtórzyło mi 9 (wszystkie po nasieniu od jednego knura) a dodatkowo te które zostały prośne mają po 3-7 prosiąt (normalnie 12-14)

wyniki badań OK, żadnych innych niepokojących objawów więc obstawiam na jakość nasienia

w zwiÄ…zku z tym mam pytanie

Czy badacie zakupione nasienie przed inseminacja żeby zapobiec takiej wpadce (np jedna probka jednego knura) ? Jeśli tak to jaki mikroskop i jak to się ocenia.

Czy lepiej sprawdzają się wam tuby czy GEDIS'y ? (ja dotychczas używam te drugie)

Jeśli tuby to czy używacie łaźni ?

pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 09 wrz 2008, 19:10 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Ja sam pobieram i obrabiam ale porcjuje do butelek, łatwo mi wtedy pobrać i sprawdzić ! Wkładam do łaźni nasienie pobrane do czystej strzykawki około 2 ml z 2 losowo wybranych butelek podgrzewam 10 minut i patrzę pod mikrosopem oceniając ruchliwość i aglutynację , jeśli nie mam zastrzeżeń podgrzewam odpowiednią ilość porcji już do inseminacji, mam zasadę, że nasienie sprawdzam zawsze ! Używam zwykłego mikroskopu z podświetleniem powiększenie 100 - 200 razy !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 09 wrz 2008, 20:13 
Offline

Rejestracja: środa 30 maja 2007, 16:42
Posty: 164
fajnie ze sie odezwales bo mam kilka pytan do kogos kto przygotowuje sam nasienie do inseminacji

co jest potrzebne żeby zacząć ?

z tego co sie orientuje:
- termos do pobrania
- mikroskop
- klin (do gestosci?)
-waga elektroniczna
- fantom (chyba mozna pobrac tez jak knur skoczy na loche)
- buteleczki, rekawiczki itd,
- rozcienczalnik
- lodowka na 17C
- mieszadlo magnetyczne ?

czy o czyms zapomnialem ?
napisz co jest w calej sprawie najtrudniejsze i z czym sa na poczatku najwieksze problemy

ile zrobisz porcji inseminacyjnych ( średnio - z jednego pobrania) ?

mikroskop mam zamowiony wiec moze ktos podpowie jak sie ocenia nasienie ? moze jest jakas literatura albo bylo cos w TRZODZIE CHLEWNEJ

pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 20 wrz 2008, 12:31 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Witaj kaBAD ! Organizacja pobierania nasienia we własnym zakresie opłaca się na dzisiaj dopiero powyżej 200 loch zwłaszcza, że nasienie jest relatywnie tańsze niż bywało kiedyś, duża konkurencja na rynku zrobiła swoje ! Niestety zakup knurów inseminacyjnych to wydatek coraz większy ! Jeśli nadal cie to interesuje i chcesz pogadać na ten temat to kontaktuj sie ze mną przez PW ! Pozdrawiam !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 21 wrz 2008, 08:23 
Offline

Rejestracja: środa 13 cze 2007, 20:29
Posty: 29
Lokalizacja: Bydgoszcz
kaBAD pisze:
witam

właśnie przerabiam wpadkę nasienia ze SHiUZ
na grupę 20 kilku pokrytych loch powtórzyło mi 9 (wszystkie po nasieniu od jednego knura) a dodatkowo te które zostały prośne mają po 3-7 prosiąt (normalnie 12-14)

wyniki badań OK, żadnych innych niepokojących objawów więc obstawiam na jakość nasienia

w zwiÄ…zku z tym mam pytanie

Czy badacie zakupione nasienie przed inseminacja żeby zapobiec takiej wpadce (np jedna probka jednego knura) ? Jeśli tak to jaki mikroskop i jak to się ocenia.

Czy lepiej sprawdzają się wam tuby czy GEDIS'y ? (ja dotychczas używam te drugie)

Jeśli tuby to czy używacie łaźni ?

pozdrawiam


Witaj
mam cały zestaw do pobierania i porcjowania nasienia
jest on dla mnie już nie potrzebny bo zrezygnowałem z produkcji prosiaka
zestaw zawiera
mikroskop łażnia wodna fantom rozcięczalnik SAFS 7 dni lodówka do przechowywania katetery butelki klin Kerasa do gęstości nasienia wagę elektroniczną
mogę nauczyć pobierać i porcjować
pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 07 sie 2010, 13:18 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 31 maja 2010, 15:36
Posty: 1769
Lokalizacja: nakło nad notecia
kaisyp pisze:
kaBAD pisze:
witam

właśnie przerabiam wpadkę nasienia ze SHiUZ
na grupę 20 kilku pokrytych loch powtórzyło mi 9 (wszystkie po nasieniu od jednego knura) a dodatkowo te które zostały prośne mają po 3-7 prosiąt (normalnie 12-14)

wyniki badań OK, żadnych innych niepokojących objawów więc obstawiam na jakość nasienia

w zwiÄ…zku z tym mam pytanie

Czy badacie zakupione nasienie przed inseminacja żeby zapobiec takiej wpadce (np jedna probka jednego knura) ? Jeśli tak to jaki mikroskop i jak to się ocenia.

Czy lepiej sprawdzają się wam tuby czy GEDIS'y ? (ja dotychczas używam te drugie)

Jeśli tuby to czy używacie łaźni ?

pozdrawiam


Witaj
mam cały zestaw do pobierania i porcjowania nasienia
jest on dla mnie już nie potrzebny bo zrezygnowałem z produkcji prosiaka
zestaw zawiera
mikroskop łażnia wodna fantom rozcięczalnik SAFS 7 dni lodówka do przechowywania katetery butelki klin Kerasa do gęstości nasienia wagę elektroniczną
mogę nauczyć pobierać i porcjować
pozdrawiam



witam masz moze jeszcze ten caly zestaw bylbym nim zainteresowany prosze o odpowiedz na moja poczte matoperator@wp.pl


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 25 wrz 2010, 20:37 
Offline

Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:34
Posty: 636
Lokalizacja: Świętokrzyskie
To może koledzy doradzicie w jakiej temp. mam trzymać nasienie przed zapłodnieniem i jak kupuję na co patrzeć??????


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB