Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Wybór Loszek
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piÄ…tek 29 mar 2024, 02:20

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚: Wybór Loszek
Post: niedziela 18 lip 2010, 11:17 
Offline

Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:04
Posty: 28
Lokalizacja: Przasnysz
Witam szanownych rolników . Posiadam małe prosiaki i chciał bym zostawić sobie z nich loszki do dalszej hodowli i mam takie pytanie na co powonieniem zwracać uwagę przy wyborze loszki i gdy zostaną one wybrane to czy je karmić je pasza dla tuczników czy jakaś inna , czy oddzielić je od reszty ? . Będę wdzięczny za porady .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 18 lip 2010, 14:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Na genetykę!!!!!!!!!!! czym tą lochę pokkryłeś?? I czy ona jest w czystej rasie??


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 18 lip 2010, 14:42 
Offline

Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:04
Posty: 28
Lokalizacja: Przasnysz
Pytam tak na zapas bo mam pare prosiaków z zakupu i z swojej hodowli bo Pietrenka mi sie oprosliła miesiac temu i wyszł y prosiaki białe wiec chyba była pokryta PBZ . A mam tez czysta rase PBZ pokryta PBZ . A z tego co sie orintuje to nie wszystkie loszki sie nadaja to dalszej hodowli . A mi chodzi ktore swinki z tyh małych mam wybrac do dalszej hodowli i jak je karmic czy takimi paszami jak te przeznaczone na tucz czy je oddzielić do innego kojca i podawac im jakies inne pasze .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 24 lip 2010, 18:08 
Offline

Rejestracja: sobota 24 lip 2010, 17:53
Posty: 38
no wiesz, tucz to co innego niż utrzymywanie loszek w dobrej kondycji . Przy wyborze loszek najważniejsze kryteria to :
-liczba sutek , najlepiej 7-7, po 8 ideał
-budowa zewnętrzna
-zachowanie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 24 lip 2010, 20:40 
Offline

Rejestracja: niedziela 23 maja 2010, 14:14
Posty: 127
Lokalizacja: Wielkopolska
patrz czy nie choruje dla mnie zawsze liczy się długa i mięsna a pasze daje normalnie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 24 lip 2010, 22:41 
Offline

Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56
Posty: 678
o kur..


Ostatnio zmieniony wtorek 02 lip 2013, 00:37 przez robak, Å‚Ä…cznie zmieniany 1 raz

Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 lip 2010, 08:49 
Offline

Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:04
Posty: 28
Lokalizacja: Przasnysz
Jarpo16x budowa zewnętrzna czyli musi być dobrze umięśniona itd. dobrze myślę ? zachowanie tzn? . Sory ze zadaje takie dziwne pytania ale jestem początkującym hodowca .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 lip 2010, 10:54 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Pierwszej selekcji wstępnej dokonujemy w okresie po odsadzeniu, wybierając z miotów prosięta rodzaju żeńskiego w ilości 2-3 razy większej niż potrzeby remontowe stada. Zwrócić należy wówczas uwagę na ich zdrowotność.
Drugą selekcję należy przeprowadzić w czasie, gdy wybrane wstępnie prosięta będą w wieku 13-14 tygodni i wadze około 30-45 kg. Wybieramy wtedy z tej grupy loszki - warchlaki o dobrej budowie, zdrowe, ruchliwe, dobrze wyjadające paszę i o odpowiedniej ilości sutek (minimum 12). O wartości hodowlanej loszek decydują głównie: płodność, plenność, mleczność i troskliwość ich matek lub starszych sióstr przebywających w tych samych warunkach bytowych co przygotowane do selekcji loszki remontowe, gdyż w złych warunkach środowiskowych nawet najlepszy materiał mateczny nie ujawni swoich pozytywnych cech.
Należy pamiętać, że nie dokonuje się wyboru loszek do dalszej hodowli z grupy tuczników, ponieważ mogą być zatuczone, a narządy rodne otłuszczone i słabo rozwinięte.
Podstawowym kryterium wyboru loszek do remontu stada jest ocena pokroju - wyglądu ogólnego zwierzęcia w powiązaniu z budową poszczególnych partii ciała: głowa, tułów, klatka piersiowa, grzbiet zwierzęcy, brzuch, lędźwian i krzyż, szynka i nogi. Oceny pokroju loszki dokonuje się w wieku 5-6 miesięcy. W czasie oceny zwrócić należy również uwagę na stan zdrowia zwierzęcia. O złym stanie świadczyć może matowa i nastroszona szczecina, sucha - łuszcząca się skóra, blada i sucha śluzówka oka, osowiały wygląd itp. Nie należy przeznaczać do hodowli loszek, które w okresie wychowu chorowały na grypę, zapalenie oskrzeli, płuc.
Bardzo ważnym kryterium oceny jest wymię lochy. Sutki powinny być dobrze wykształcone, równomiernie i symetrycznie rozmieszczone w liczbie przynajmniej 12, najlepiej 14.
(na podstawie art. TCH nr 3/05)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 lip 2010, 11:36 
Offline

Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:04
Posty: 28
Lokalizacja: Przasnysz
Dzięki baraki !!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB