Trzoda-Chlewna - Forum • Wyświetl temat - ??? Czarniejące prosięta po 4-5 dobach po urodzeniu ???
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piątek 19 kwie 2024, 06:37

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek 21 sie 2008, 21:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek 28 gru 2007, 18:58
Posty: 188
Lokalizacja: Podlaskie
Mam problem z prosiętami a jest to sprawa czarniejącej skóry w okolicy ryjka i kolan, po dłuższym okresie reszta ciała robi się w czarniejących "strupach".
Prosze o pomoc jeżeli ktoś spotkał się z takim samym problemem, co stosować i co może byc tego przyczyną.

Z góry dziękuje za odpowiedz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 21 sie 2008, 22:59 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2007, 01:14
Posty: 463
Lokalizacja: radomskie
Nadmanganian potasu do przemywania i penicylina długodziałająca do iniekcji. Popraw higienę i zlikwiduj muchy (środek odkażający na legowisko np. sanosan lub inny). Dokarmiaj, to nie będą się gryzły przy ssaniu. Pozdrowienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 21 sie 2008, 23:13 
Offline

Rejestracja: wtorek 20 lis 2007, 22:17
Posty: 1808
Lokalizacja: wielkopolska
mirkoski pisze:
Mam problem z prosiętami a jest to sprawa czarniejącej skóry w okolicy ryjka i kolan, po dłuższym okresie reszta ciała robi się w czarniejących "strupach".
Prosze o pomoc jeżeli ktoś spotkał się z takim samym problemem, co stosować i co może byc tego przyczyną.

Z góry dziękuje za odpowiedz.
nie wiem jaka to przyczyna ale tez mialem taki przypadek i to kazdy miot od tej samej lochy reszta ok. podawalem tetradur i skutkowalo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 28 sie 2008, 23:40 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Jeżeli takie prosięta rodzą się od jednej lochy to może lepiej się jej pozbyć a nie na dzień dobry wydawać kasę na leczenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 30 sie 2008, 11:09 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Te objawy ktore tu opisano to zap.skory wywolane przez bakterie /Staphylokoki/.Problem zaczyna sie w 1-3 dniu po porodzie.Maciora ma malo mleka/MMA,genetyka,zla kondycja/,prosieta musza dlugo masowac wymie-zdzieraja sobie skore na ryjku-dolaczaja sie bakterie-mamy tz.wysiekowe zap.skory.Ten proces rozprzestrzenia sie na glowe i reszte ciala.Dlatego gdy mamy do czynienia z narastajacym problemem w stadzie to trzeba ZWROCIC UWAGE NA PROBLEMY Z LAKTACJA LOCH.
Leczenie prosiat:
-najwazniejsza szybka reakcja.Na poczatku mamy zaczerwieniona skore na ryjku-podac Penicyline LA!!! ,opryskac prosieta np.preparatem jodowym Pollena JK,Braunol,moze byc nadmanganiam potasu.
-tym samym preparatem opryskac wymie maciory-prosieta przy ssaniu same sobie wcieraja ten srodek.
Jezeli to zapalenie rozprzestrzeni sie na cala skore to leczenien NIE MA SANSU.Te baktetie produkuja toksyny ktore uszkadzaja narzady wewnetrze-zwierzeta charlaczeja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 04 wrz 2008, 22:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek 28 gru 2007, 18:58
Posty: 188
Lokalizacja: Podlaskie
wszystkim dziękuje za wypowiedzi.
Najpierw spróbowałem to jak mówił wetman i pomogło tylko ze nie do końca, penicyline podawałem 3x co 48 h + nadmanganian + dokarmianie, oraz 1 na tydzień Sanosan do kojca gdzie przebywają prosięta.
Mój wet cały czas mówił ze to od wilgotnej słomy, czy tez od słomy z jarych zbóż, co jest nieprawdą bo tak nie jest i postanowiłem poszukać pomocy na forum.
teraz jest juz lepiej za 5-6 tyg wykonam dokładną dezynfekcje i zobaczymy jak bedzie.

Pozdroffionka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 23 lis 2008, 21:51 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:28
Posty: 489
Lokalizacja: kujawsko pomorskie
umnie też bywają podobne przypadki u nie których prosiaków ale nie występuje to ogólnie u wszytskich miotów tylko wybiórczo tworzą sie strupki na ryjku uszy za uszami na kolanach nóg i muj lekarz stwierdził że to ospa i stosowałem pencyline la. i przechodziło i teraz już głupi jestem kto ma racje ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 13 lut 2009, 21:03 
Offline

Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 20:55
Posty: 399
Lokalizacja: Łódzkie
Witam,

Mam pytanie, czy objawy opisane w temacie mogą określac wysiękowe zapalenie skóry świń? Właśnie takie coś mi się teraz przyplątało do chlewni. Podałem Vetrimoxin L.A i dezynfekuję skórę prosiakom nadmanganianem potasu. Czy to wystarczy? Czy Vetrimoxin będzie dobrze działał w tym przypadku? Jakie jest dawkowanie tego leku? Ja zastosowałem 1centymetr na 10 kg.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje!
Pozdrawiam
jarekw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 14 lut 2009, 19:19 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
jarekw!! Co co robisz to standart w tym wypadku.I powinno zadzialac.To co masz w chlewni to jest wlasnie wysiekowe zap.skory.TYLKO NAJWAZNIEJSZE!!!! Sprawdz czy nie masz problemow z MMA!!!!!! i co z prawidlowym zywieniem macior tj.czy maja dostateczna ilosc mleka po porodzie. Vetrimoxin 0.5ml w 1 oraz 3dniu po por.+ oxytocin dla macior 3-4x 2ml co 2godziny w pierwszym dniu po por.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 14 lut 2009, 19:40 
Offline

Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 20:55
Posty: 399
Lokalizacja: Łódzkie
Problemy z maciorom były i to duże (po porodzie), myślałem, że nie przeżyje. To jest młoda locha (pierwsze prosięta). Częśc prosiąt wyciągał weterynarz. I to właśnie u jej prosiąt pojawiło się to zapalenie. Z pokarmem na pewno miała problemy, bo prawie 5 dni nic nie chciała jeśc. Teraz sytuacja wraca do normy.
A tak wogóle, to ja dopiero uczę się w tych sprawach, więc jeśli będę zadawał "głupie" pytania, proszę o wyrozumiałośc. Jak zauważyłem większośc "aktywnych" użytkowników to ludzie z dużą wiedzą w tym temacie.
Prosiakom podałem tylko tym, u których zauważyłem niepokojące objawy, a czy przypadkiem nie powinienem podac wszystkim? Jeden jest dośc poważnie zaatakowany tym paskudztwem, będzie coś z niego?? Bo nie wiem czy jest sens podawac mu jeszcze Vetrimoxin i dezynfekowac nadmanganianem?
Trochę czytałem o tym MMA, ale gdyby ktoś tak w skrócie opisał jakie objawy jednoznacznie na to wskazują i co wtedy należy robic. Ja póki co posiłkuje się weterynarzem, ale z jego skutecznością też bywa różnie.

@Marek.K, dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 27 sty 2012, 00:32 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 23:06
Posty: 12
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie
Panie Marku czy preparat Bacolam będzie również skuteczny jak penicylina.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB