Indeks witryny Indeks witryny

a-one a-one agrobios
medale

premiery
sanitbiotech polnet zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest wtorek 28 sty 2020, 13:27

Strefa czasowa UTC+2godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomo┼Ť─ç
Awatar u┼╝ytkownika

Mam ostatnio du┼╝e problemy z przepuchlinami u wieprzk├│w.
Około trzeciego tygodnia życia pojawia się przepuchlina u ok 20% kastrowanych wieprzków.
Kastruj─Ö na trzeci dzie┼ä strzypcami krusse. Nie ucinam nab┼éonk├│w tylko wyrywam razem z j─ůdrami.
Pytanie moje brzmi, czy te przepuchliny mog─ů by─ç konsekwencj─ů tej metody kastracji??, czy mog─ů mie─ç one pod┼éo┼╝e mechaniczne??

Do.dam, ┼╝e nie operuje tego. Ok 90% wci─ůga j─ů z powrotem przy masie ok 60kg. Problem jest tylko przy sprzeda┼╝y prosi─ůt

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

przepuchlina przekazywana jest przez knura

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Po pierwsze przepuklina, po drugie owszem knury przekazuj─ů ale przepuklin─Ö wrodzon─ů a nie pokastracyjn─ů !
Specjalne kleszcze do kastracji a nie do kie┼ék├│w maj─ů ostrze sklapela w r─Ökoje┼Ťci i tym ostrzem nale┼╝y obcina─ç a nie wyrywa─ç ! Wtedy przepuklin pokastracyjnych praktycznie nie ma , zabieg trzeba wykonywa─ç delikatnie , bez po┼Ťpiechu i nie szarapa─ç ,kwestia wprawy!!

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Mam teraz miot prosi─ůt w kt├│rym s─ů dwie ┼Ťwinki z j─ůdrami tzw ka┼Ťka wojtek . Nigdy nie mia┼éem takiego przypadku , czy zda┼╝aj─ů si─Ö wam takie przypadki i czy mo┼╝na ich kastrowa─ç . Jedna z nich ma te┼╝ przepuklin─Ö :)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

U nas jest przepuchlina i już ;) tak jak presa do słomy i balociara która zwija baloty:)
A ponadto kremer, szleper itp ;))

A tak na powa┼╝nie jako┼Ť ten skalpel mi nie pasuje do obcinania tych b┼éonek.
To jak to robisz nacinasz, chwytasz jajko w r─Ök─Ö i wtedy skalpelem to ucinasz??

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Tu mamy spu┼Ťcizn─Ö tych lichych lat wielu rolnik├│w zacz─Ö┼éo oszcz─Ödza─ç nawet na genetyce.┼╗eby doj┼Ť─ç do odpowiedniego poziomu te┼╝ trzeba kilku lat.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

Krzysztof akurat genetyka loch u mnie jest na poziomie, nasienie 100% z Wchirz Gostyń a problemy były zawsze ale marginalne a od jakis trzech m-cy mam z tym duży problem

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Spr├│buj raz niech ci lekarz zrobi kastracje . Ciekawe czy b─Ödzie mniej przepuklin?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

lukas1982 pisze:
U nas jest przepuchlina i już ;) tak jak presa do słomy i balociara która zwija baloty:)
A ponadto kremer, szleper itp ;))

A tak na powa┼╝nie jako┼Ť ten skalpel mi nie pasuje do obcinania tych b┼éonek.
To jak to robisz nacinasz, chwytasz jajko w r─Ök─Ö i wtedy skalpelem to ucinasz??

Przecianam oba j─ůdra jednocze┼Ťnie w poprzek ,wyciskam a potem zamiast wyrywa─ç zak┼éadam powr├│zki do r─Ökoje┼Ťci i poci─ůgam po skosie do g├│ry a umieszczony tam skalpel odcina wszystko i jest OK ! Jak masz takie same kleszcze to wiesz o co chodzi , ja swoje kupi┼éem w Polnecie ze 3 lata temu nie pami─Ötam jakiej firmy tyle ┼╝e du┼äskie !

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Lukas podstawowa przyczyna to genetyka i jescze raz genetyka!!! Pierwsze lochy od kt├│rych zaczyna┼éem hodowle dawa┼éy prosieta bez przepuklin, nawet jak trafi┼é si─Ö jaki┼Ť 1 na 100 to po jakims czasie sama znika┼éa, niestety nast─Öpne loszki od innego dostawcy rodzi┼éy juz prosieta z przepuklinami. Moga byc dodatkowe przyczyny kt├│re sprzyjaj─ů ujawnianiu sie tych przypad┼éo┼Ťci np. w okresie letnim gdy jest wysoka temperatura na porod├│wce mo┼╝e dochodzi─ç do cz─Östrzych przypadk├│w przygniecen przez lochy i mechaniczne p─Ökanie b┼éon. Kastrowanie nie zale┼╝nie od sposobu wykonywania ja bym raczej wykluczy┼é jako czynnik, gdyby dochodzi┼éo do uszkodze┼ä b┼éon przy tym zabiegu to efektem by┼éo by wypadni─Öcie jelit na pod┼éog─Ö!

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

No nie do ko┼äca ... przyk┼éad z fermy K.....y , zmienia si─Ö chlewmistrz ,kastruje >na wy┼Ťcigi < i przepuklin pokastracyjnych (brak j─ůder, mniejsze lub wi─Öksze zrosty) jest ok 4 % w ci─ůgu 6 miesi─Öcy, po wymianie cz┼éowieka (zgadnijcie za co wylecia┼é z roboty ?) odsetek spada do ok. 0,3 %( norma w tym gospodarstwie), podczas gdy odsetek przepuklin wrodzonych (obecno┼Ť─ç j─ůder przy zabiegu) jest na tej fermie sta┼éy od lat i wynosi ok. 0,6 % !!

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.