Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Czy to może być salmnelloza?
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piÄ…tek 19 kwie 2024, 19:46

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: Å›roda 16 wrz 2009, 21:07 
Offline

Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 13:29
Posty: 2
Lokalizacja: lubelskie
Mam problem na tuczarni- 400sztuk waga 50-55 kg, sprowadzone z Holandii.
4 dni wcześniej zaobserwowałem na nichdelikjatną biegunkę, gdzieniegdzie kulawizny. W związku z tym nasunęła mi się na myśl adenomatoza i tak puściłem tylozynę. Na dzięń trzeci się zaczęło. W 2 sekcjach na dziewięć pojawiły się dziwne objawy kliniczne, mianowicie:przekrwienie okolic pośladkow, silny swiąd w tym miejscu, a nawet saneczkowanie. Następnie ten rumień rozszedł sięna podbrzusze oraz tarczę ryjową. Świnie z tymi objawami naq początku silnie się rzucały, a po 2 godzinach stawły się apatyczne iniektóre umierały. Zmiany sekcyjne wykazały: obrzęk węzłów cxhłonnych krezkowych, bez ich przekrwienia oraz obrzęk śledziony. W jelitach cienkich była płynna treść z delkatną domieszką krwi, przy czy nie były one zcieńczone i zmacerowane.
Antybiotyk zmieniłem na amoksycyklinę do wody i zastanawiam się czy nie zmienić go na norfloksacynę?
ProszÄ™ o radÄ™


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 16 wrz 2009, 21:47 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
wielki 316!! Jak mamy problemy z biegunka i nie wiemy czy to jest adenomatoza czy dezynteria to stosujemy Tiamuline bo ona dziala na te dwie choroby.Po podaniu z woda, jak to sa te choroby to po 2-3 dniach jest WIDOCZNA poprawa.Jak nie to trzeba zastanowic sie nad diagnoza i sposobem leczenia.Po podaniu tylozyny to byl rumien/czerwony / czy tez zasinienie?Podanie amoxycyliny bylo bez sensu.Co tym chciales zwalczyc?Jak ta biegunka ma u niektorych sztuk kolor zolto zielonkawy plus zasinienie ryja uszu czy podbrzusza to MOZE TO BYC Salmonelloza czy Coli.Mysle ze colistyna w twoim przypadku w wodzie to najlepsze wyjscie.Ogolnie mozna powiedziec tak:
-kal szary, papkowaty/nie wodnisty/,sluz,domieszka krwi to MOZE BYC adenomatoza lub dezynteria.Leczenie Tiamulina.
-kal wodnisty,szary lub zolto zielony,brak sluzu,zasinienie uszu,ryja ,podbrzusza-to MOZE BYC !!!! colibakterioza lub salmonelloza.Leczenie colistyna do paszy lub wody+enrofloksacyna domiesniowo.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 17 wrz 2009, 12:17 
Offline

Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 11:43
Posty: 17
ja proponuje zamiast strzelac to pobrac od nieleczonego warchlaka narzady i wyslac lub podwiezc do laboratorium diagnostyki weterynaryjnej np. w gnieznie lub innych.zrobia badanie idostaniesz antybiogram.dzieki czemu bedziesz mogl zastosowac dzialajacy antybiotyk.A tak strzelasz juz 3 antybiotykiem w ciemno.Czasami lepiej wydac te ok 100 zl za badanie i miec pewnosc niz stosowac kilogramy antybiotykow bezcelowo.Glownym wektorem salmonelli sa gryzonie proponuje wiec ,,odszczurzenie,, i ,,odmyszowienie,,:) Proponuje tez zbadac komponenty paszowe w Twoim gospodarstwie na obecnosc paleczek salmonelli...jak pewnie wiesz czesto sie zdarza ,ze leczy sie i leczy swinie a to np. w maczce rybnej tkwi problem bo rozwinela sie w niej salmonella:) pozdrawiam. a co do leczenia jesli to naprawde jest salmonella to dobrze dzialac jakas enrofloksacyna:) powodzenia


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 19 wrz 2009, 20:42 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Jeśli to dyzenteria albo spirochetoza to zmiany powinny być przede wszystkim w jelitach grubych ,jak one wyglądały na sekcji bo nic nie piszesz na ten temat ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 22 wrz 2009, 06:43 
Offline

Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 13:29
Posty: 2
Lokalizacja: lubelskie
Badanie paszy potwierdziło obecność pałeczek Salmonelli. Podalem norfloksacynę i to uspokoiło syttuację. Dzięki za podpowiedzi.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 22 wrz 2009, 13:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
no to masz cudowna pasze

poz


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB