Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Czy to parwowirus?
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 18:44

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚: Czy to parwowirus?
Post: Å›roda 16 wrz 2009, 22:47 
Offline

Rejestracja: wtorek 09 paź 2007, 20:49
Posty: 5
Lokalizacja: łódzkie
schemat wyglądał tak ; locha trzecia ciąża .w 113 podany biosterwet na indukcję ,poród rozpoczął się dopiero po 48 godzinach od podania preparatu.czas porody 12godzin ,pierwsze 7 prosiąt żywe ale nie były w stanie dojść do wymienia żadne nie potrafiło ssać przewracały się na bok i piszczały ,locha nie reagowała na podawaną oxytocynę,pozostałe 7 prosiat urodziły się martwe wszystkie były białe żadne zmumifikowane.Wet twierdzi że to parwowirus,co o tym myślicie .po 36 godzinach od podania bioesterwetu podał jeszcze raz 1ml.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 17 wrz 2009, 11:52 
Offline

Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 11:43
Posty: 17
hej,moim zdaniem to zalezy...pierwsze pytanie : czy maciory szczepisz np. parvoruvaxem jesli robisz to dobrze tzn. 2 tyg. przed pokryciem to nie ma szans ,zeby bylo to parvo....ja bardziej podezewalbym prrs-a jesli ma to byc choroby zakaznej.Ja osobiscie jestem zdania zeby nie stosowac srodkow typu bioestrovet do indukcji porodu...Ostatnio czytalem publikacje w ktorej stanowczo tego sie odradza.Jeszcze jedno pytanie...gdy maciora prosila sie juz ok 2-3 godz to wlozyles reke zeby powyciagac prosieta?jesli nie to pewnie odkleilo sie lozysko i po tych 12 godz porodu poprostu prosieta sie udusily...na nastepny porob proponuje zaopatrzyc sie w rekawice porodowe ,zel eksploracyjny,Sensiblex przy ciezkich porodach..i jesli pilnujesz porodow to po ok 2-3 prosieciu podac ok 3 ml oksytocyny i tak co pol godz z 3 razy....Tylko musisz uwazac bo gdy podasz oksytocyne a np. prosiak w drogach rodnych sie zblokuje ,moze dojsc do pekniecia macicy:) pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 17 wrz 2009, 13:16 
Offline

Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 11:43
Posty: 17
:D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 17 wrz 2009, 20:51 
Offline

Rejestracja: wtorek 09 paź 2007, 20:49
Posty: 5
Lokalizacja: łódzkie
nie nie było szczepień,przeczytałem objawy prrs i to co mi do tego pasuję to powieki żadne z prosiąt nie patrzyło na oczy,nie nie wkładałem ręki i nigdy nie miałem takich problemów, widocznie taka kolej losu kiedys musi być pierwszy raz ,a odklejenie łożyska czym jest spowodowane?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚: oksytocyna
Post: czwartek 17 wrz 2009, 22:05 
Offline

Rejestracja: czwartek 10 wrz 2009, 16:06
Posty: 52
częściej trzeba maciorze pomóc ręką niż podawać oksytocynę


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 17 wrz 2009, 23:32 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Swina to nie krowa.W drogach rodnych maciory nie ma miejsca na dluga manipulacje, bo dochodzi do uszkodzenia blony sluzowej i krwawienia, a w nastepstwie tego do zakazenia.Jak nie da sie wyciagnac prosiecia to lepiej podac antybiotyk i czekac do czasu jak maciora sama wyprze plody.Choc oczywiscie jest mozliwosc upadku.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 18 wrz 2009, 13:59 
Offline

Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 11:43
Posty: 17
a no wlasnie...otwieraliscie kiedys maciore po tyg. od porodu gdy wszystkiego nie urodzila?:) a feee rozlozone prosiaczki,takie nie fajne kosci i wnetrznosci jakby trawione w stezonym kwasie solnym:) kolego kup rekawiczki porodowe i zel porodowy...bo zel usg moze podrazniac sluzowke.I wloz to reke gdy maciora ma problem,no chyba ,ze masz reke jak Pudzianowski...:P jesli tak to popros zone lub jakiegos szczypiorka.Niech sie polozy i delikatnie wlozy reke i sprawdzi co jest grane w srodku.Jesli sie polozysz ujestes wstanie dosc daleko siegnac.Warto to robic bo naprawde nieraz maciora prze i prze a tu poprostu prosiak sie zaklinowal..Tylko pamietaj rekawiczka jest na raz!!nie odkladaj jej na pozniej pudelko trzymaj zdala od brudu...a po porodzie gdy juz uratujesz prosieta mozesz podac oslonowo np. Shotapen,bardzo fajna penicilinka.I jeszcze jedna rada bo jesli reki nie wkladasz to pewnie tego tez nie stosujesz...w dzien spodziewanego porodu wysyp wkolo maciory stalosan(taki srodek krzemionkowy) prosieta sie w nim osusza,dziala dezynfekujaco ,pepowina ladnie sie zasuszy...i gdy jestes przy porodzie i prosiak ma zadliga pepowina proponuje ja zmiazdzyc na dlugosci Twojej dloni(jakies 5 cm) bo czasami gdy jest za dluga i np gdzies nia zaczepi to moze blisko brzuszka urwac...a wtedy juz gorzej.a kazdego prosiaka szkoda zwlaszcza gdy cena sie trzyma:) pozdrawiam


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB