Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Czerwone oczy
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest sobota 20 kwie 2024, 07:26

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚: Czerwone oczy
Post: sobota 12 mar 2011, 01:41 
Offline

Rejestracja: sobota 12 mar 2011, 01:26
Posty: 7
Lokalizacja: Szczebrzeszyn
Witam! Mam problem z oczami u moich świń, mianowicie pojawiły im się na oczach czerwone, mięsiste błony, które częściowo lub całkowicie przykrywają gałkę oczną. Jak z tym walczyć? Czy to choroba wirusowa/bakteryjna czy wpływ innych czynników?

Dodam, że we wszystkich budynkach mam wentylację mechaniczną, która pracuje non-stop, głęboka ściółka, temperatura 20'C, ścielenie co 2 dni.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 12 mar 2011, 19:29 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
temperatura moze nie ma wplywau na ta dolegliwosc ale ustaw na 17,5-18 stopni bedzie duzo lepsze powietrze


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 12 mar 2011, 20:11 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Czerwone oczy to jeden z objawów PRRS


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 12 mar 2011, 21:39 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 18:31
Posty: 100
Obrzęk trzeciej powieki, owszem powodem może być infekcja ale częściej jest jest wpływ wysokiego stężaenia szkodliwych gazów min. amoniaku.
Co rozumiesz przez stwierdzenie wentylacja chodzi non stop ??
Jeśli dosłownie tak jest to albo jest ona niewydolna albo źle wyregulowana i dla tego prawdopodobnie ten problem !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 13 mar 2011, 23:22 
Offline

Rejestracja: sobota 12 mar 2011, 01:26
Posty: 7
Lokalizacja: Szczebrzeszyn
Też, podejrzewam, że przyczyną mógłby być amoniak, ale z drugiej strony powietrze we wszystkich chlewniach jest w miarę świeże, praktycznie nie czuć większej różnicy miedzy powietrzem z zewnątrz/wewnątrz (oczywiście oprócz temperatury)

Źle się wyraziłem, wentylacją sterują sterowniki, ustawione na 20'C, wentylatory fi 82cm pracują ciągle z mocą 20-40% i utrzymują zadaną temp. Obsada jest duża, stąd i wymiana powietrza jest większa Nad każdym kojcem jest wlot (uchylone okno), także powietrze wpływa do środka budynku równomiernie.

Tuczniki mam w wadze 50-70kg, 19'C będzie optymalna temperaturą?
Słyszałem, że poniżej 19'C świetnie rozwija się dezynteria, niżej raczej nie zejdę.

Czyli problemem może być amoniak. Nie zaobserwowałem innych niepokojących objawów, świnie ładne rosną, niektóre z tymi oczami należą do największych w kojcu.

Czy to może mieć większy wpływ na przyrost/ zdrowotnośc?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 14 mar 2011, 09:44 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Gdybys mial problem z amoniakiem to mozna go wyczuc w chlewni gdy jest duze stezenie.Ale jak scielisz co 2 dni i sloma jest dluga i twarda to BYC MOZE swinie uszkadzaja sobie oczy mechanicznie.Nic innego nie przychodzi mi do glowy.PRZY PRRS MAMY ZACZERWIENIONE SPOJOWKI.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚: To nie zakÅ‚ucia
Post: czwartek 17 mar 2011, 00:21 
Offline

Rejestracja: sobota 12 mar 2011, 01:26
Posty: 7
Lokalizacja: Szczebrzeszyn
Zakłucia raczej wykluczam, bo trudno by jedna świnia zakłuła mocno oboje oczu a druga nie. Zresztą słoma jest głównie pszenna, jęczmienna także jest miękka i nie ma takiego niebezpieczeństwa. Zresztą w tamtym roku w ogóle mało słomy było.
To napewno jakaś choroba, ale widocznie nie groźna skoro tuczniki szybko rosną :)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB