Trzoda-Chlewna - Forum • Wyświetl temat - problem z beztlenowcem
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 15:16

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek 07 kwie 2011, 09:55 
Offline

Rejestracja: czwartek 07 kwie 2011, 09:44
Posty: 4
Lokalizacja: mazowsze
Mam problem z beztlenowcem w stadzie, jak Wy to kontrolujecie, słyszałem że działa na clostridia dobrze kwas benzoesowy zawarty w zakwaszaczu salmacid, wcześniej stosowałem baracid ale bez rezultatu dodam że antybiotyki niewiele dają, jak sobie z tym radzicie, wiem na pewno że to beztlenowiec clostridium perfringens, mimo zmiany paszy nie ustępuje, mam z tym zrobić doradźcie coś z góry dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 17:20 
Offline

Rejestracja: środa 29 wrz 2010, 22:50
Posty: 54
Lokalizacja: wielkopolska
Beztlenowce to sprawa wtórna. Powiedz jakie panują warunki w chlewni temp, wilgotność, ruch powietrza. Doraźnie kwas mrówkowy do wody lub jakiś inny zakwaszacz nawet przez cały tucz. Na dłuższą metę środowisko: czysto, sucho, ciepło, ruch powietrza-wentylacja, unikanie przeciągów, przerw w dostawie paszy, nieograniczony dostęp do wody itd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek 07 kwie 2011, 20:15 
Offline

Rejestracja: czwartek 07 kwie 2011, 09:44
Posty: 4
Lokalizacja: mazowsze
warunki mam idealne jednym słowem mają jak u pana Boga za piecem, kontrolowany mikroklimat pasza tylko z zakupu sam nie robię, dezynfekcja nawet co dzień, przyrosty i mięsność bardzo dobre i jak nazłość wyskakuje to clostridium nic poza tym nie sprawia problemu, zawsze po odsadzeniu na jakieś 3 dni zaczyna się i w przeciągu tygodnia lawinowo zaczynają zdychać nie do opanowania antybiotykiem normalna załamka człowiek się stara wszystko robi jak najlepiej a tu takie coś, dzisiaj skontaktowałem się z przedstawicielem jhj i radził mi zmianę zakwaszacza na z baracidu na salmacid mówił że to pomoże, jestem ciekaw czy miał ktoś taki problem i czy rzeczywiście salmacid pomoże jak myślicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 21:32
Posty: 661
Lokalizacja: ŁÓDZKIE
LINKOSPEKTINEM PRUBOWALES ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 21:12 
Offline

Rejestracja: środa 29 wrz 2010, 22:50
Posty: 54
Lokalizacja: wielkopolska
Skąd wiesz że to beztlenowce ? Kto postawił diagnozę ? Czy ktoś robił sekcję ? Wysyłałeś próbki do badań ? Jakie są objawy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 21:32 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
A czy te beztlenowce przypadkiem na drugie imie nie maja obrzekówa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 21:47 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2011, 20:01
Posty: 364
piszesz o beztlenowcach ,a preparaty stosujesz na obrzękówke !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 21:48 
Offline

Rejestracja: czwartek 07 kwie 2011, 09:44
Posty: 4
Lokalizacja: mazowsze
Sąd wiem że to clostridium, wykonałem badanie w którym wyszło: obfity wzrost clostridium perfringens i z tlenowych psudomonas ale wrażliwy na większość antybiotyków za to beztlenowiec wrażliwy najbardziej na tiamulinę i tak po konsultacji z wetem podałem tiamulinę z doxycykliną, po 6 dniach brak poprawy a jak wyglądają otóż zgazowane jelita i spuszone to chyba dużo mówi w porównaniu z wynikiem badania, dodam że nawet coli nie wyrosło na posiewie. Co do obrzękówki to wywołują ją chyba coli a nie clostridia i wtedy jest obrzęk okolic szyjnych ale nie jestem fachowcem, u mnie stwierdzono beztlenowca i tego jestem pewien i to już 2 cykl z takim problemem dlatego jest to dla mnie nowość przynajmniej na taką skalę, zrobię tak jakie dostałem zalecenia i podam na razie salmacid mam nadzieję że pomoże, piszecie aby podawać kwas mrówkowy a on go zawiera, mam nadzieję że za 2 może 3 dni zacznie się uspokajać, jestem ciekaw jak sobie radzicie z takim problemem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 21:59 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Czyżby pasza "z zakupu"?
Na twoim miejscu nie ufał bym do końca jakości gotowych mieszanek, Polska to ciągle dziki kraj...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 22:07 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45
Posty: 174
Jeśli nagle dużo upadków, to na 99,9% winna jest pasza. Pasza z dobrej firmy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 07 kwie 2011, 23:52 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Też uważam, że beztlenowce, to najczęściej sprawa wtórna !
Wynik badania a jego interpretacja to dwie różne sprawy, dużo zależy od doświadczenia i fachowości weterynarza !
Skąd wyizolowano te beztlenowce ,z narządów czy treści jelit ?? wysłany materiał był świeży ?
Masowe upadki 3 dni po odsadzeniu tzn. jaki procent tych upadków ?, jakie objawy ? gorączaka ? w jakim wieku odsadzasz ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 10 kwie 2011, 21:19 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Z beztlenowcami jako przyczynie upadkow po odsadzenie spotkalem sie byc moze 2x w calej mojej praktyce.Wyhodowali clostridium bo to im wyroslo.Ale moim zdaniem to nie jest przyczyna, bo inaczej timulina by zadzialala.Mysle ze tu dziala Coli.Jak masz bardzo wrazliwy szczep to tak dziala.Tiamulina tylko pogorszyla sytuacje bo na coli nie dziala a niszczy bakt.kwasu mlekowego.Podaj colistyne+zakwaszacz od pierwszego dnia po odsadzeniu 7dni.Zmien dostawce paszy bo w tej co masz za duzo skladnikow podwyzszajacych ph/np.zbat duzo bialka,malo energii/.Wysokie ph tj.zmniejszona zawartosc kwasow,wtedy namnazaja sie coli czy clostridia zaczyna sie problem.Na sekcji przy clostridiach pecherzyki gazu pod torebka watroby/nie do przeoczenia/.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 10 kwie 2011, 21:34 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
szek - tak z czystej ciekawosci podaj skład tej paszy odsadzeniowej.Na Twoje ządanie firma musi Ci podac procentowy udział komponetów.Dodam ze jeszcze powinni Ci zapłacic odszkodowanie za padłe prosiaki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 12 kwie 2011, 23:14 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 22:36
Posty: 12
lekko sugeruje ZnO choć to już nielegalne w Polsce z kolistyną można dać spokój działa już tylko na wyobrażnie zalecającego, jeżeli ktoś pójdzie w stronę coli podać linco-spectin, a pasza??? czy ktoś pozwala sobie jeszcze na źle zbilansowaną??? chyba w niemczech


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa 13 kwie 2011, 11:07 
Offline

Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
rafalvet pisze:
lekko sugeruje ZnO choć to już nielegalne w Polsce z kolistyną można dać spokój działa już tylko na wyobrażnie zalecającego, jeżeli ktoś pójdzie w stronę coli podać linco-spectin, a pasza??? czy ktoś pozwala sobie jeszcze na źle zbilansowaną??? chyba w niemczech
Odnosnie paszy w naszym kraju [nie kazda mieszalnia]to jeszcze duzo wiedzy przed Tobą.Na papierku bedzie piekny bilans ,a w praktyce upadki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 24 maja 2011, 16:51 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 14:52
Posty: 53
Lokalizacja: Pomorze
Ja myślę że beztlenowce się namnożyły w zwłokach (Pseudomonas też, jest to tak zwana mikroflora agonalna). Jeżeli prosiaki robią się sine i się duszą bez objawów biegunki i jeśli jest duza śmiertelność to może to być streptokokoza. Spróbuj podać Naxcel i do tego Tolfine. U małych prosiaków nie wyjdzie aż tak drogo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB