Trzoda-Chlewna - Forum
https://www.trzoda-chlewna.com.pl/forumN/

problem z beztlenowcem
https://www.trzoda-chlewna.com.pl/forumN/viewtopic.php?f=3&t=2190
Strona 1 z 1

Autor:  szekk1987 [ czwartek 07 kwie 2011, 09:55 ]
Tytuł:  problem z beztlenowcem

Mam problem z beztlenowcem w stadzie, jak Wy to kontrolujecie, słyszałem że działa na clostridia dobrze kwas benzoesowy zawarty w zakwaszaczu salmacid, wcześniej stosowałem baracid ale bez rezultatu dodam że antybiotyki niewiele dają, jak sobie z tym radzicie, wiem na pewno że to beztlenowiec clostridium perfringens, mimo zmiany paszy nie ustępuje, mam z tym zrobić doradźcie coś z góry dzięki.

Autor:  gabi [ czwartek 07 kwie 2011, 17:20 ]
Tytuł: 

Beztlenowce to sprawa wtórna. Powiedz jakie panują warunki w chlewni temp, wilgotność, ruch powietrza. Doraźnie kwas mrówkowy do wody lub jakiś inny zakwaszacz nawet przez cały tucz. Na dłuższą metę środowisko: czysto, sucho, ciepło, ruch powietrza-wentylacja, unikanie przeciągów, przerw w dostawie paszy, nieograniczony dostęp do wody itd.

Autor:  szekk1987 [ czwartek 07 kwie 2011, 20:15 ]
Tytuł:  problem z beztlenowcem

warunki mam idealne jednym słowem mają jak u pana Boga za piecem, kontrolowany mikroklimat pasza tylko z zakupu sam nie robię, dezynfekcja nawet co dzień, przyrosty i mięsność bardzo dobre i jak nazłość wyskakuje to clostridium nic poza tym nie sprawia problemu, zawsze po odsadzeniu na jakieś 3 dni zaczyna się i w przeciągu tygodnia lawinowo zaczynają zdychać nie do opanowania antybiotykiem normalna załamka człowiek się stara wszystko robi jak najlepiej a tu takie coś, dzisiaj skontaktowałem się z przedstawicielem jhj i radził mi zmianę zakwaszacza na z baracidu na salmacid mówił że to pomoże, jestem ciekaw czy miał ktoś taki problem i czy rzeczywiście salmacid pomoże jak myślicie?

Autor:  JUREK [ czwartek 07 kwie 2011, 21:04 ]
Tytuł: 

LINKOSPEKTINEM PRUBOWALES ?

Autor:  gabi [ czwartek 07 kwie 2011, 21:12 ]
Tytuł: 

Skąd wiesz że to beztlenowce ? Kto postawił diagnozę ? Czy ktoś robił sekcję ? Wysyłałeś próbki do badań ? Jakie są objawy ?

Autor:  nemezis [ czwartek 07 kwie 2011, 21:32 ]
Tytuł: 

A czy te beztlenowce przypadkiem na drugie imie nie maja obrzekówa

Autor:  marek99a [ czwartek 07 kwie 2011, 21:47 ]
Tytuł: 

piszesz o beztlenowcach ,a preparaty stosujesz na obrzękówke !

Autor:  szekk1987 [ czwartek 07 kwie 2011, 21:48 ]
Tytuł: 

Sąd wiem że to clostridium, wykonałem badanie w którym wyszło: obfity wzrost clostridium perfringens i z tlenowych psudomonas ale wrażliwy na większość antybiotyków za to beztlenowiec wrażliwy najbardziej na tiamulinę i tak po konsultacji z wetem podałem tiamulinę z doxycykliną, po 6 dniach brak poprawy a jak wyglądają otóż zgazowane jelita i spuszone to chyba dużo mówi w porównaniu z wynikiem badania, dodam że nawet coli nie wyrosło na posiewie. Co do obrzękówki to wywołują ją chyba coli a nie clostridia i wtedy jest obrzęk okolic szyjnych ale nie jestem fachowcem, u mnie stwierdzono beztlenowca i tego jestem pewien i to już 2 cykl z takim problemem dlatego jest to dla mnie nowość przynajmniej na taką skalę, zrobię tak jakie dostałem zalecenia i podam na razie salmacid mam nadzieję że pomoże, piszecie aby podawać kwas mrówkowy a on go zawiera, mam nadzieję że za 2 może 3 dni zacznie się uspokajać, jestem ciekaw jak sobie radzicie z takim problemem?

Autor:  baraki [ czwartek 07 kwie 2011, 21:59 ]
Tytuł: 

Czyżby pasza "z zakupu"?
Na twoim miejscu nie ufał bym do końca jakości gotowych mieszanek, Polska to ciągle dziki kraj...

Autor:  Tragon [ czwartek 07 kwie 2011, 22:07 ]
Tytuł: 

Jeśli nagle dużo upadków, to na 99,9% winna jest pasza. Pasza z dobrej firmy?

Autor:  Robek [ czwartek 07 kwie 2011, 23:52 ]
Tytuł: 

Też uważam, że beztlenowce, to najczęściej sprawa wtórna !
Wynik badania a jego interpretacja to dwie różne sprawy, dużo zależy od doświadczenia i fachowości weterynarza !
Skąd wyizolowano te beztlenowce ,z narządów czy treści jelit ?? wysłany materiał był świeży ?
Masowe upadki 3 dni po odsadzeniu tzn. jaki procent tych upadków ?, jakie objawy ? gorączaka ? w jakim wieku odsadzasz ?

Autor:  MAREK.R [ niedziela 10 kwie 2011, 21:19 ]
Tytuł: 

Z beztlenowcami jako przyczynie upadkow po odsadzenie spotkalem sie byc moze 2x w calej mojej praktyce.Wyhodowali clostridium bo to im wyroslo.Ale moim zdaniem to nie jest przyczyna, bo inaczej timulina by zadzialala.Mysle ze tu dziala Coli.Jak masz bardzo wrazliwy szczep to tak dziala.Tiamulina tylko pogorszyla sytuacje bo na coli nie dziala a niszczy bakt.kwasu mlekowego.Podaj colistyne+zakwaszacz od pierwszego dnia po odsadzeniu 7dni.Zmien dostawce paszy bo w tej co masz za duzo skladnikow podwyzszajacych ph/np.zbat duzo bialka,malo energii/.Wysokie ph tj.zmniejszona zawartosc kwasow,wtedy namnazaja sie coli czy clostridia zaczyna sie problem.Na sekcji przy clostridiach pecherzyki gazu pod torebka watroby/nie do przeoczenia/.

Autor:  nemezis [ niedziela 10 kwie 2011, 21:34 ]
Tytuł: 

szek - tak z czystej ciekawosci podaj skład tej paszy odsadzeniowej.Na Twoje ządanie firma musi Ci podac procentowy udział komponetów.Dodam ze jeszcze powinni Ci zapłacic odszkodowanie za padłe prosiaki.

Autor:  rafalvet [ wtorek 12 kwie 2011, 23:14 ]
Tytuł: 

lekko sugeruje ZnO choć to już nielegalne w Polsce z kolistyną można dać spokój działa już tylko na wyobrażnie zalecającego, jeżeli ktoś pójdzie w stronę coli podać linco-spectin, a pasza??? czy ktoś pozwala sobie jeszcze na źle zbilansowaną??? chyba w niemczech

Autor:  nemezis [ środa 13 kwie 2011, 11:07 ]
Tytuł: 

rafalvet pisze:
lekko sugeruje ZnO choć to już nielegalne w Polsce z kolistyną można dać spokój działa już tylko na wyobrażnie zalecającego, jeżeli ktoś pójdzie w stronę coli podać linco-spectin, a pasza??? czy ktoś pozwala sobie jeszcze na źle zbilansowaną??? chyba w niemczech
Odnosnie paszy w naszym kraju [nie kazda mieszalnia]to jeszcze duzo wiedzy przed Tobą.Na papierku bedzie piekny bilans ,a w praktyce upadki.

Autor:  świniarz [ wtorek 24 maja 2011, 16:51 ]
Tytuł: 

Ja myślę że beztlenowce się namnożyły w zwłokach (Pseudomonas też, jest to tak zwana mikroflora agonalna). Jeżeli prosiaki robią się sine i się duszą bez objawów biegunki i jeśli jest duza śmiertelność to może to być streptokokoza. Spróbuj podać Naxcel i do tego Tolfine. U małych prosiaków nie wyjdzie aż tak drogo.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+2godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/