Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Odrobaczanie prosiÄ…t
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest wtorek 19 mar 2024, 06:21

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: Å›roda 12 cze 2013, 21:23 
Offline

Rejestracja: środa 24 mar 2010, 10:14
Posty: 444
Kiedy szczepicie prosięta iwermektyną? Czy szczepienie 4-5 tygodniowych prosiąt w dniu odsadzenia to prawidłowe działanie?Czy jeszcze czymś szczepicie w dniu odsadzenia? Np AD3E? A może jakiś antybiotyk?.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 13 cze 2013, 08:56 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Ja odrobaczam 2-3 tyg po odsadzeniu łatwiej jest podać preparat z paszą nie trzeba zwierzaków dodatkowo stresować.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 13 cze 2013, 18:09 
Offline

Rejestracja: środa 24 mar 2010, 10:14
Posty: 444
Ale nie zrobisz wtedy np świerzbu


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 13 cze 2013, 18:23 
Offline

Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 19:01
Posty: 971
Marcin, jeśli czegoś nie masz, to poco z tym walczyć?
Na pasożyty zewnętrzne lepszy np. Dektomax. Trochę drożej, a efekt dużo lepszy. Przeszczep stado podstawowe, a prosiętom prawdopodobnie wystarczy podać w wodzie lub paszy od pasożytów wewnętrznych.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 15 cze 2013, 13:05 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Jak masz świerzb i cykl zamknięty to zlikwiduj gościa raz na zawsze u wszystkich sztuk i będziesz miał spokój, a jak nie masz świerzbu to po co się męczyć. Dectomax o którym pisze krzywy jest droższy ale podasz domięśniowo i będzie działał, biomectin musisz podać podskórnie a to już bardziej upierdliwa zabawa źle podasz i kicha. Jest także iwermektyna premiks i w opisie jest informacja że świerzbowce też załatwia, a nie będziesz się męczył z kłuciem każdej sztuki i karencja 12 dni więc możesz zrobić na raz całe stado. Na pasożyty wewnętrzne z preparatów doustnych masz np. levamol, levamisol ale skubany ma 28 dni karencji bez problemu możesz podać warchlakom po odsadzeniu bo karencja na pewno minie, a z fajniejszych środków to fenbenat 4 dni karencji ale droższy.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 27 kwie 2015, 11:46 
Offline

Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 12:36
Posty: 2093
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie
Szczepiłem stado podstawowe Dectomaxem ale nie u wszystkich sztuk podziałał co mogło być powodem?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 27 kwie 2015, 12:24 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Ale na co nie podziałał? Świerzb?
Jak jest mocno zaawansowany u starszych loch to dectomax nie da rady, w takich sytuacjach to oprysk tactic- em


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 27 kwie 2015, 12:59 
Offline

Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 12:36
Posty: 2093
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie
Nie na wszy nie wiem skąd się to dziadostwo wzięło chyba na wecie przyjechały bo u loch gdzie krew na Aujeszky brali próby


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 27 kwie 2015, 23:19 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 19:50
Posty: 2013
Lokalizacja: północne mazowsze
niezłe jaja :lol: trzeba najpierw weta odwszawić


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 28 kwie 2015, 21:38 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 03:47
Posty: 1295
Lokalizacja: wlkp
F1 pisze:
Nie na wszy nie wiem skąd się to dziadostwo wzięło chyba na wecie przyjechały bo u loch gdzie krew na Aujeszky brali próby

Mniej więcej rok temu u mnie wystąpiły na tuczarni, nawet nie pamiętam ile lat wcześniej były ostatnio. Nie wiem skąd akurat tam przywędrowały, bo mnie kilka lat wet nie odwiedzał, ci od Aujaszego też tam nie wchodzili bo lochy mam w innym budynku. I to nie kilka tylko po kilkadziesiąt sztuk na każdej. Pewnie i wcześniej było mniej, nie zauważyłem i się namnożyły. Kiedyś był na rynku bardzo dobry i tani środek Pularyl ale został wycofany. Wet nic nie miał, sprzedał mi za parę groszy przeterminowany środek dla bydła na gzy i muchy. Wylałem każdej po kilka ml. ma grzbiet i rozsmarowałem rękawicą. Nie zauważyłem, żeby zdechła od tego chociaż jedna mucha, ale na wszy pomogło. Pozdychały i od tego czasu nie ma. Problem był tylko z tym, że po ponad dwóch tygodniach szły na sprzedaż i były na grzbietach prawie tak samo zielone jak tuż po smarowaniu. I najgorsze, że można tego było zmyć. Bałem się że mi je zutylizują, na szczęście nic się nie stało.
Co do Dectomaxu, używałem trzy razy, trzy razy falowo robiłem lochy i mam nie najlepsze zdanie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 03 maja 2015, 19:21 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Witam!!! Z tym odrobaczaniem to jest tak:
WSZAWICA:opryskac odpowiednim preparatem zwierzata /glownie maciory/ ale DWA-TRZY RAZY W ODSTEPIE dwoch tygodni.A to dlatego ze preparat zabija glownie osobniki dorosle-gnigy zostaja i powstaja nowe osobniki
.Cykl rozwojowy ok .25dni Trzeba zadzialac wtedy by nie dojrzaly i produkowaly jaja.
SWIERZB:zwalczamy glownie u macior bo one dlugo zyja i objawy u nich sa rozwiniete.Moze byc Dektomax czy ivomec podany w zastrzyku bo wtedy mymy pewnosc ze zwierze dostalo swoja dawke ale tez dwa trzy razy w odstepie 14 dni.To podanie niszczy osobnikim ktore sa pod skora.Zostaja te ktore sa na zewnatrz, na sprzetach itp.Bez obecnosci zwierzat swiezbowce zyja do 10dni.Te osobniki zwalczamy stosujac oprysk jakims preparatem w plynie np.Sebacilem.Mozna stosowac preparaty w paszy czy te bezposredni na skore ale NIE ZAPOMNIEC O SRODOWISKU ZEWNETRZNYM.
Moim zdaniem podawanie 4-5tyg.prosietom preporatow iniekcyjnych nie ma sensu.Zwalczac swierzb u macior.
PASOZYTY JELITOWE: zaczac od prosiat ok.25kg.dwa razy w odstepie 5tygodni+dezynfekcja srodowiska preparatem dzalajacym na jaja posozytow.Jak mamy chlewnie na slomie to jedyne wyjscie- odrobaczanie co 5tyg.az do konca tuczu:Wten sposob nie dopuszczamy czy ograniczamy rozwoj osobnikow doroslach.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 05 maja 2015, 20:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
MAREK.R pisze:
Witam!!! Z tym odrobaczaniem to jest tak:
WSZAWICA:opryskac odpowiednim preparatem zwierzata /glownie maciory/ ale DWA-TRZY RAZY W ODSTEPIE dwoch tygodni.A to dlatego ze preparat zabija glownie osobniki dorosle-gnigy zostaja i powstaja nowe osobniki
.Cykl rozwojowy ok .25dni Trzeba zadzialac wtedy by nie dojrzaly i produkowaly jaja.
SWIERZB:zwalczamy glownie u macior bo one dlugo zyja i objawy u nich sa rozwiniete.Moze byc Dektomax czy ivomec podany w zastrzyku bo wtedy mymy pewnosc ze zwierze dostalo swoja dawke ale tez dwa trzy razy w odstepie 14 dni.To podanie niszczy osobnikim ktore sa pod skora.Zostaja te ktore sa na zewnatrz, na sprzetach itp.Bez obecnosci zwierzat swiezbowce zyja do 10dni.Te osobniki zwalczamy stosujac oprysk jakims preparatem w plynie np.Sebacilem.Mozna stosowac preparaty w paszy czy te bezposredni na skore ale NIE ZAPOMNIEC O SRODOWISKU ZEWNETRZNYM.
Moim zdaniem podawanie 4-5tyg.prosietom preporatow iniekcyjnych nie ma sensu.Zwalczac swierzb u macior.
PASOZYTY JELITOWE: zaczac od prosiat ok.25kg.dwa razy w odstepie 5tygodni+dezynfekcja srodowiska preparatem dzalajacym na jaja posozytow.Jak mamy chlewnie na slomie to jedyne wyjscie- odrobaczanie co 5tyg.az do konca tuczu:Wten sposob nie dopuszczamy czy ograniczamy rozwoj osobnikow doroslach.


...widzę ,że ty Marek masz ogrom problemów z tymi świniami!!
..tak dalej być nie może -GENERUJESZ KOSZTY ,a to żle wróży na przyszłość.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB