Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - PadajÄ…ce tuczniki, pomocy !
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest wtorek 19 mar 2024, 08:12

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota 17 maja 2014, 09:58 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
Witam. Prowadzimy tucz w cyklu otwartym na głębokiej ściółce, warchlaki są importowane z Danii. Problem zaczyna się po około 6 tyg. tuczu. Pojawiają się nagłe upadki bez wcześniejszych objawów chorobowych. Charakterystyczną cechą padłych tuczników jest krew w jelitach, natychmiastowe puchnięcie (robią się wzdęte jak balon) i szybki rozkład. Weterynarz podejrzewał że są to bakterie beztlenowe, wykonaliśmy szczepienie gletvaxem 6, do paszy był zadawany również zakwaszacz ale to wszystko nie przyniosło żadnych rezultatów. Problem ten trwa już parę cykli produkcyjnych i za każdym razem ta sama sytuacja. Proszę o pomoc.


Ostatnio zmieniony piÄ…tek 30 maja 2014, 18:43 przez Emil144, Å‚Ä…cznie zmieniany 2 razy

Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 17 maja 2014, 16:20 
Offline

Rejestracja: sobota 30 paź 2010, 13:00
Posty: 818
Lokalizacja: wielkopolska
Skoro masz weterynarza to niech zbada porządnie w laboratorium te padnięte sztuki jak sie chcesz problemu pozbyć ,a nie podejrzewa na oko co to może być , a porady internetowe to raczej chybił a nie trafił przy takim problemie chorobowym świń


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 17 maja 2014, 17:32 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
Badania laboratoryjne również były robione, nic nie wykryto.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 17 maja 2014, 17:50 
Offline

Rejestracja: czwartek 23 gru 2010, 14:02
Posty: 1442
Lokalizacja: podlasie
Skoro nic nie wykryto to czarny muszą być


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 17 maja 2014, 19:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2007, 21:00
Posty: 634
Lokalizacja: --SUBKOWY
Witaj mozesz spróbować zakwaszacz płynny z schalmanna ,szałmacid protekt u mnie koledzy którzy też tuczą po zastosowaniu byli bardzo zadowoleni z efektów


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 17 maja 2014, 20:03 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Na glebokiej to niema sily zeby beztlen czegos nie wywalil, ponoc perhydrol do wody podany pomaga, no i wazne zeby pasza i woda byla caly czas dostepna, jesli zdazaja sie przerwy w dostepie do paszy to z tego tez sa te baloony.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 18 maja 2014, 11:21 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 20 lis 2009, 18:36
Posty: 661
Lokalizacja: wlkp
to pewnie obrzękówka ,kiedyś była ok 4-8 tygodni a teraz mają nawet tuczniki ok 70 kg


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 18 maja 2014, 22:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
Emil144 pisze:
Witam. Prowadzimy tucz w cyklu otwartym na głębokiej ściółce, warchlaki są importowane z Danii. Problem zaczyna się po około 6 tyg. tuczu. Pojawiają się nagłe upadki bez wcześniejszych objawów chorobowych. Charakterystyczną cechą padłych tuczników jest natychmiastowe puchnięcie (robią się wzdęte jak balon) i szybki rozkład. Weterynarz podejrzewał że są to bakterie beztlenowe, wykonaliśmy szczepienie gletvaxem 6, do paszy był zadawany również zakwaszacz ale to wszystko nie przyniosło żadnych rezultatów. Problem ten trwa już parę cykli produkcyjnych i za każdym razem ta sama sytuacja. Proszę o pomoc.

.........................to zapewne PLAMIATUS PYSKATUS -zaznaczam ,że to nie wyleczalne!!!!
-tylko ziemniaki parowane z serwatką i śrutem jęczmiennym mogą temu zapobiec!!!
..no troszeczkę mleka od krowy dolej (umiarkowanie ,umiarkowanie to wykonaj ,bo może być obrzękówa /.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 19 maja 2014, 21:07 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 24 gru 2010, 11:04
Posty: 627
Lokalizacja: wielkopolska
Napisz jak wygląda wątroba u tych padłych sztuk i czy jest krew w jelitach


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 22 maja 2014, 20:27 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
U padłych sztuk widać krwe w jelitach a wątroba pokryta kropkami, jest krucha i szeleszczy podczas krojenia.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 22 maja 2014, 22:48 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 19:50
Posty: 2013
Lokalizacja: północne mazowsze
napewno masz doczynienie z beztlenowcem daj do laboratorim wycinki narządów na bakteriologie musisz porządnie zakwasić pasze albo wodę do picia


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 23 maja 2014, 15:46 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 31 mar 2014, 21:44
Posty: 28
opis dwóch nietypowych przypadków z terenu związanych ze wzrostem śmiertelności:
http://www.3trzy3.pl/przypadki_kliniczne_%C5%9Bwiecie/przypadek-wysokiej-%C5%9Bmiertelno%C5%9Bci-w-okresie-odsadzania-prosi%C4%85t_4/
http://www.3trzy3.pl/przypadki_kliniczne_%C5%9Bwiecie/przypadki-nag%C5%82ych-padni%C4%99%C4%87-oraz-obrz%C4%99kow-u-%C5%9Bwi%C5%84-w-ro%C5%BCnym-wieku_64/


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 23 maja 2014, 20:51 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2007, 21:23
Posty: 474
Lokalizacja: niemcy
Z objawow ktore podal Emil:
-nagla smierc bez widocznych objawow
-zasinienie powlok brzusznych+szybki rozklad zwlok
-charakterystyczne zmiany w watrobie tj.pecherzyki powietrza pod blona surowicza
wynika jednoznacznie ze mamy do czynienia z beztenowcami-Clostridia.Te bakterie sa w kazdym przewodzie pokarmowym.W zdrowym p.pok.miedzy bakteriami jest rownowaga.Rozwuj jednych hamuje rozwoj innych. To sie dzieje poprzez okreslona kwasowosc ktora okresla liczba ph.Jezeli zmienimy posze lub tez mamy do czynienia ze stresem np.wysoka lub niska temperatura wtedy zmienia sie srodowisko w p.pok.wzrasta ph.Bakterie beztlenowe czy tez Coli rozmnazaja sie i mamy chorobe.Czyli te klopoty ktore masz w stadzie sa wynikiem niedpowiedniego zywienia/nagla zmiana paszy,zbat duzo bialka czy tez wapnia/,czy tez stresu /temperatura,przeganianie,mieszanie zwierzat itp.I tu nalezy szukac rozwiazania.Leczenie to wynik zlej organizacji produkcji.
Jezeli mamy sytuycje gdzie mozemy spodziewac sie wystapienia choroby to mozna:
-Tylozyna do paszy 100gr.tone lub wody roztwor jest gorzki trzeba dodac slodzika lub sacharyne
-zakwaszacz do paszy lub wody w max.dawkach-minimum 7 dni
-srodek do dezynfekcji instalacji wodnej podawany w obecnosci zwierzat zawierajacy perchydrol o nazwie HYDROCARE/mam nadzieje ze jest na polskim rynku/3dni-5dni przerwy 3dni/
-Stallosan/nie dopuszczony do stosowania w paszy/3.5kg.tone paszy 5dni- 7dni przerwy- 5dni do ustapienia objawow
Ta szczepionka ktora zastosowal ci lek. wet.jest tylko dla macior.Stosowana przy problemach TYLKO W PORODOWCE!!!!!!!Jej nie stosuje sie po odsadzeniu.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 28 maja 2014, 21:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
MAREK.R pisze:
Z objawow ktore podal Emil:
-nagla smierc bez widocznych objawow
-zasinienie powlok brzusznych+szybki rozklad zwlok
-charakterystyczne zmiany w watrobie tj.pecherzyki powietrza pod blona surowicza
wynika jednoznacznie ze mamy do czynienia z beztenowcami-Clostridia.Te bakterie sa w kazdym przewodzie pokarmowym.W zdrowym p.pok.miedzy bakteriami jest rownowaga.Rozwuj jednych hamuje rozwoj innych. To sie dzieje poprzez okreslona kwasowosc ktora okresla liczba ph.Jezeli zmienimy posze lub tez mamy do czynienia ze stresem np.wysoka lub niska temperatura wtedy zmienia sie srodowisko w p.pok.wzrasta ph.Bakterie beztlenowe czy tez Coli rozmnazaja sie i mamy chorobe.Czyli te klopoty ktore masz w stadzie sa wynikiem niedpowiedniego zywienia/nagla zmiana paszy,zbat duzo bialka czy tez wapnia/,czy tez stresu /temperatura,przeganianie,mieszanie zwierzat itp.I tu nalezy szukac rozwiazania.Leczenie to wynik zlej organizacji produkcji.
Jezeli mamy sytuycje gdzie mozemy spodziewac sie wystapienia choroby to mozna:
-Tylozyna do paszy 100gr.tone lub wody roztwor jest gorzki trzeba dodac slodzika lub sacharyne
-zakwaszacz do paszy lub wody w max.dawkach-minimum 7 dni
-srodek do dezynfekcji instalacji wodnej podawany w obecnosci zwierzat zawierajacy perchydrol o nazwie HYDROCARE/mam nadzieje ze jest na polskim rynku/3dni-5dni przerwy 3dni/
-Stallosan/nie dopuszczony do stosowania w paszy/3.5kg.tone paszy 5dni- 7dni przerwy- 5dni do ustapienia objawow
Ta szczepionka ktora zastosowal ci lek. wet.jest tylko dla macior.Stosowana przy problemach TYLKO W PORODOWCE!!!!!!!Jej nie stosuje sie po odsadzeniu.

....Mar już przestań , bo pękam z zachwytu z tych wywodów ---ty Jackowski ,czy Kaspirowski!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 10 cze 2014, 10:42 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
Znaleźliśmy przyczynę upadków, sprawa wyjaśniona.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 10 cze 2014, 15:39 
Offline

Rejestracja: niedziela 01 kwie 2012, 20:05
Posty: 241
Lokalizacja: pomorskie
Emil szukałeś na forum pomocy wiec teraz napisz co było przyczyną bo może ktoś ma podobny problem i możesz mu pomóc.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 12 cze 2014, 21:05 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
Przyczyna upadków nadal nie znaleziona.


Ostatnio zmieniony sobota 05 lip 2014, 08:06 przez Emil144, Å‚Ä…cznie zmieniany 2 razy

Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 12 cze 2014, 21:40 
Offline

Rejestracja: czwartek 23 gru 2010, 14:02
Posty: 1442
Lokalizacja: podlasie
Pewnie bagienna była


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 14 cze 2014, 16:30 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Emil144 pisze:
Przyczyną upadków była woda z własnego ujęcia, ale jaki czynnik w niej ? Nie wiem . Może ktoś z forumowiczów się wypowie w czym tkwi sęk ?
Skoro ustalono że woda odpowiada za upadki to powinno być wiadomo jaki czynnik , no chyba że ustalono że za mokra była :lol:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 14 cze 2014, 20:20 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
Zbyt twarda ,za dużo kamienia :D :D
A na poważnie z mojego rewiru, rolnik mały krowiarz mieszkający na uboczu od wsi i z tego powodu brak wodociągu, a żeby sprzedać mleko musi mieć co pół roku przebadaną wodę jeśli pobiera z własnego ujęcia [z wodociągu jest git mleczarnia nie wymaga badania] no i wiecznie brzydka-we wyniki tej wody z własnej studni. W końcu poszedł po rozum do głowy i pojechał po wodę do siostry [z wodociągu]. Zawiózł zapłacił i czeka, jest tel. proszę się natychmiast zgłosić po wyniki- jedzie i słyszy panie ...ABSOLUTNY ZAKAZ SPOŻYWANIA WODY PRZEZ LUDZI I ZWIERZĘTA............... :D :D :D :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 27 cze 2014, 15:48 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
Niestety problem po 2-óch tygodniach znowu powrócił :/


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 27 cze 2014, 15:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
Na pewno powodem upadków nie jest woda.
Co za bzdury wypisujesz Emil.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 29 cze 2014, 17:14 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2007, 01:14
Posty: 463
Lokalizacja: radomskie
Pewnie nie była poświęcona. Szybko do plebana i dać na tacę. Marek ma całkowitą rację (jak zawsze!). Pozdrowienia Marku.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 04 lip 2014, 21:08 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 02 cze 2014, 07:21
Posty: 6
Znajomy miał taki sam przypadek ( nagłe upadki dunów, krew w jelitach i b. szybkie puchnięcie), nie wiem aż tak szczegółowo co tak było ale tam był jakiś beztlenowiec i po podaniu linco-spectinu jak ręką odjął bez dalszych problemów.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 04 lip 2014, 23:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Puchną calusieńkie, kończyny także? Jeśli nie to może hmm wątroba??
W takim wypadku efekt poprawy będzie doraźny tj w czasie podawania antybiotyku i tydzień po.
Później problem powraca.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 04 lip 2014, 23:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
wit E + selen i do tego ostropest z Karczochem.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 05 lip 2014, 00:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
Na pewno powodem upadków nie jest woda.
Co za bzdury wypisujesz Emil.

co ty wiesz na ten temat
na tak zwanego beztlena
to bym prace naukową napisał
mogę powiedzieć ze odniosłem sukces w tej sferze
a epilog tej sprawy to zawiadomienie prokuratora
poz


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 05 lip 2014, 09:32 
Offline

Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 19:50
Posty: 2013
Lokalizacja: północne mazowsze
pozwałeś beztlenowca za straty do sądu ? :wink:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 05 lip 2014, 22:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
Muchozolali pisze:
Na pewno powodem upadków nie jest woda.
Co za bzdury wypisujesz Emil.

co ty wiesz na ten temat
na tak zwanego beztlena
to bym prace naukową napisał
mogę powiedzieć ze odniosłem sukces w tej sferze
a epilog tej sprawy to zawiadomienie prokuratora
poz

..o wodzie to se pisz .
elementaszszsz do pierwszej klasyy podstawówki.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 17 gru 2014, 20:10 
Offline

Rejestracja: czwartek 23 sie 2012, 09:53
Posty: 52
Lokalizacja: łódzkie
Ja podawałem CIID 2000 co pieć dni do wody i roztwór z octu prawie przez cały czas tuczu (upadków nie było)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 12 lut 2015, 15:49 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
Upadki są od paszy, zmniejszając ilość koncentratu białkowego do 8 % na koniec tuczu upadków brak. Tylko wydaje mi się że tak niska zawartość białka pogorszy mi przyrosty i wykorzystanie paszy. W czym tkwi problem ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 13 lut 2015, 21:02 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Najpierw upadki były od wody teraz od paszy a za chwile napiszesz że od wiosny a potem od upałów
jak Tobie doradzają i wskazują na beztlenowce to spróbuj
8 kg to niedługo premiksu trzeba dawać :lol: :lol: ujołeś białka to może i beztlenowiec głoduje ?????? i siedzi spokojnie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 13 lut 2015, 22:27 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 24 gru 2010, 11:04
Posty: 627
Lokalizacja: wielkopolska
A jaki procent świń pada Ci na te sprawy jelitowe? 8% koncentratu to troszkę mało ale masz słuszną racje że wysokie poziomy białka powodują częstsze występowanie tych problemów.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 15 lut 2015, 12:07 
Offline

Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 20:58
Posty: 226
Lokalizacja: Mazowieckie
zeus-1 pisze:
A jaki procent świń pada Ci na te sprawy jelitowe? 8% koncentratu to troszkę mało ale masz słuszną racje że wysokie poziomy białka powodują częstsze występowanie tych problemów.

Około 1-1,5 % dużych sztuk. Na 12 % koncentratu są upadki, czyli białka też nie jest zbyt wiele. Przy 8% upadków brak. Od jakiegoś czasu zacząłem zastępować te 4 % śrutą sojową aby uzupełnić białko lizynę i też jest dobrze. Jak to wytłumaczyć ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 16 lut 2015, 00:07 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
1 % to sÄ… nie upadki a przypadki :oops:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 17 lut 2015, 22:23 
Offline

Rejestracja: wtorek 20 lis 2007, 22:17
Posty: 1808
Lokalizacja: wielkopolska
Miałem podobny problem ,też padło podejrzenie wody bo bardzo duże stezenie żelaza i manganu mamy, pózniej wet, zaproponował mi (bez badań) że to adenomatoza postać ostra tak sie objawia i oczywiście miała iść tylozyna ,a wiadomo tania nie jest. Przez czysty przypadek rozwiązanie przyszło same -na szczęście bo perspektywa choróbska trochę mnie dołowała tym bardziej że wszystko jest myte ,dezynfekcja ,cykl zamknięty etc i sam się zastanawiałem skąd mogło się przywlec. Miałem w silosie swój super jeczmien niemalże bez łuski i tak zdawało mi się że w paszy może być za mało włókna (nie stosuje otrąb) Przywiozłem wanne jęczmienia ozimego i problem zniknął . Sam się dziwiłem ale na szczęście od 3 mies. spokój ,a objawy były identyczne z tymi o których piszesz


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 21 maja 2015, 00:40 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 12 sie 2011, 10:30
Posty: 1058
witam !
a ja mam taką sytuacje : tuczniki około 70 kg w ciągu kilku dni zaczynają chudnąć, potem nie mogą chodzić i umierają (w ciagu 2-3 dni). Zero reakcji na leki : linkospectin, amoxy, floron, tiamutin. Co to może być ? dodam że na sekcji wszystko niby ok, poza płucami .. wymaz z nosa, z płuc i wątroby pobrany na antybiogram i zobaczymy za kilka dni czym to ugryźć.. bo już za dużo tych leków nie ma do dyspozycji innych... może ktoś już miał podobną sytuacje?
ogólnie dunczyk niby czysty blau spf.. ale widać że z płucami mają problem od początku -rosną nie równo, co sugeruje że leki nie działają dobrze, tym bardziej że pojawiają się upadki.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 12 wrz 2015, 23:02 
Offline

Rejestracja: sobota 18 kwie 2015, 21:45
Posty: 65
Podstawa kolego to grubsza pasza, więcej włókna i kwas do wody


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 13 wrz 2015, 20:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
gos11 pisze:
Podstawa kolego to grubsza pasza, więcej włókna i kwas do wody

:shock: :shock:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB