Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Trzydniowe prosiÄ™ta- niedowÅ‚ad koÅ„czyn
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest wtorek 19 mar 2024, 13:12

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota 18 lip 2015, 19:25 
Offline

Rejestracja: środa 24 mar 2010, 10:14
Posty: 444
Prosięta urodzone w grupie 6 macior, 13 szt, ładne, równe, odpojone siarą, w trzeciej dobie dostają paraliżu, przestają chodzić, leżą na boku i nie potrafią dojść do mleka. Występuje to u około połowy prosiąt od jednej maciory, czyli ok 7 szt. Reszta prosiąt od tej maciory i wszystkie od innych zupełnie zdrowe. Co może być przyczyną?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 18 lip 2015, 21:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
marcin80wlkp pisze:
Prosięta urodzone w grupie 6 macior, 13 szt, ładne, równe, odpojone siarą, w trzeciej dobie dostają paraliżu, przestają chodzić, leżą na boku i nie potrafią dojść do mleka. Występuje to u około połowy prosiąt od jednej maciory, czyli ok 7 szt. Reszta prosiąt od tej maciory i wszystkie od innych zupełnie zdrowe. Co może być przyczyną?


.od 6 sztuk macior ta 13 ?
..a tak ad vocem antybiotyki używasz ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 18 lip 2015, 22:28 
Offline

Rejestracja: środa 24 mar 2010, 10:14
Posty: 444
mytotoksyna1 pisze:
marcin80wlkp pisze:
Prosięta urodzone w grupie 6 macior, 13 szt, ładne, równe, odpojone siarą, w trzeciej dobie dostają paraliżu, przestają chodzić, leżą na boku i nie potrafią dojść do mleka. Występuje to u około połowy prosiąt od jednej maciory, czyli ok 7 szt. Reszta prosiąt od tej maciory i wszystkie od innych zupełnie zdrowe. Co może być przyczyną?


.od 6 sztuk macior ta 13 ?
..a tak ad vocem antybiotyki używasz ?


Od jednej maciory 13 szt. W sumie od 6 macior jest 77 szt.Prosięta tak jak zawsze ucięte kiełki i ogonki, zabezpieczone antybiotykiem. Przy wszystkich maciorach prosięta normalne, a te zaczynają zdychać. Obawiam się, iż znalazłem winowajcę. Czy możliwe, aby odpowiedzialny za to był Spectam, który stał dość długo czasu po otwarciu? Tylko to jedno gniazdo go dostało, więc nie przychodzi mi nic innego do głowy. Maciory mam zaszczepione przeciwko kolibakteriozie, ale jak pojawi się biegunka, to Spectam sprawdza się u mnie najlepiej. Może stał za długo, bo nie jest często używany, więc starcza na długi czas. Myślicie, że to możliwe?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 18 lip 2015, 23:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
.taki mały sekret ,zawierzysz chemiiii ww hodowli to PRZEPADNIESZ.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 28 lip 2015, 11:39 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 03:47
Posty: 1295
Lokalizacja: wlkp
marcin80wlkp pisze:
Obawiam się, iż znalazłem winowajcę. Czy możliwe, aby odpowiedzialny za to był Spectam, który stał dość długo czasu po otwarciu? Tylko to jedno gniazdo go dostało, więc nie przychodzi mi nic innego do głowy. Maciory mam zaszczepione przeciwko kolibakteriozie, ale jak pojawi się biegunka, to Spectam sprawdza się u mnie najlepiej. Może stał za długo, bo nie jest często używany, więc starcza na długi czas. Myślicie, że to możliwe?


Spectam mógł być winny ale tylko bardzo pośrednio. W końcu z jakiegoś powodu go dostały no nie? Chyba, że w tym miocie dostało je tylko te siedem sztuk które padły, reszta nie. Jak wyglądała skóra u tych chorych? Nie chodzi o żadne wykwity, wypryski itp, chodzi o to czy była jakby słaba, taka skóra liniejącego węża?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 28 lip 2015, 20:05 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 20 lis 2009, 18:36
Posty: 661
Lokalizacja: wlkp
obstawiam strepto postać mózgowa lub maciora ma mma i te zdychają z głodu
jaki podajesz antybiotyk przy obcinaniu kiełków?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 28 lip 2015, 21:55 
Offline

Rejestracja: czwartek 14 mar 2013, 22:29
Posty: 56
A nie podawałeś przypadkiem enrofloxacyny ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 31 lip 2015, 18:58 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Ja obstawiam podobnie jak kolega Kaluś brak pokarmu u lochy. W 3 dobie to chyba poza brakiem pokarmu tylko koli może prosiaka wykończyć ale wtedy jest tez biegunka. Ale to przecież sa podstawy, jak ktos ma lochy to powinien od poczatku potrafić rozpoznac kiedy prosię zdycha z głodu! A djagnostyka jest prosta jak budowa cepa, rozcinamy prosiaka, sprawdzamy zołądek, jesli pusty to wiadomo gdzie przyczyna. Żyjącemu można wystarczy zaaplikować 10ml glukozy, jeśli niedomagał z głodu to za 10min będzie biegał po kojcu. A :wink: doświadczonemu hodowcy to wystarczy rzut oka na miot i odrazu widac czy sa problemy z pokarmem.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 31 lip 2015, 20:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
Baraki , widzę ,że coś z ciebie dobrego wyrośnie !! :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB