Indeks witryny Indeks witryny

terraexim

a-one 50

terraexim

agrol
zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest wtorek 28 wrz 2021, 04:15

Strefa czasowa UTC+2godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna
Autor Wiadomo┼Ť─ç

chyba trzeba ju┼╝ znakowa─ç prosi─Öta po urodzeniu, jak to wygl─ůda w praktyce: jaka tatuownica, tusz, atrament, technika?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Niech sami sie oznakuj─ů chorzy ludzie w ARIMR i w uni eueopejskiej. kompletne debile.......

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

kolczyki. sprawa czysta ┼éatwa i bezstresowa. z tatua┼╝em usznym du┼╝o roboty a uderzeniow─ů prosiaka to zabije,.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

ja jestem hodowca zarodowym uszy juz i tak pełne tatuazy, wiec gdzie mam nabic numer gospodarstwa , na ogonie???? a pozatym masz obowiazek oznakowac swinie przed wyjazdem z gospodarstwa !!!!!! wiec ja znakuje tuczniki a loszki dostaja koloczyk

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

tuczniki przy odstwaie

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Witam!Ja te┼╝ tuczniki dopiero przy odstawie a jak nieraz sprzedaje prosiaki to jeszcze narazie bez oznakowania?Ale chce zacz─ů─ç kolczykowa─ç bo chyba wtedy nie trzeba ju┼╝ przey sprzeda┼╝y tatuowa─ç je┼╝eli na kolczyku jest ju┼╝ m├│j numer?tak my┼Ťle

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Kolczyk mo┼╝na usun─ů─ç a tatua┼╝ to chyba tylko operacyjnie wi─Öc lepszy je┼╝eli chodzi o trwa┼éo┼Ť─ç.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

no a ile kosztuje tatua┼╝nica do tatuowania ucha a ile kolczykownica,a tak wogle to jak kto┼Ť kupuje to itak sw├│j numer wbija na tuczniku i dotychczas tak by┼éo ┼╝e nikt nie patrza┼é na kolczyki czy tatua┼╝e u prosi─ůt

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

jak zdajesz kartki urodzenia ┼Ťwi┼ä do agencji to tam trzeba wpisa─ç jak s─ů oznaczone: tatua┼╝em czy kolczykiem. Z dyskusji wynika, ┼╝e nikt prosi─ůt nie znaczy, dopiero tuczniki tatua┼╝em przy sprzeda┼╝y. A co w razie kontroli warchlak├│w w chlewni?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

niko┼Ť ja mam now─ů tatu┼éownice i jej nie u┼╝ywam bo nie potrzebuje m├│j odbiorca nabija numery przy odbiorze ┼Ťwi┼ä kupi┼éem j─ů bo na pocz─ůtku muwili ┼╝e trzeba tatulowa─ç ale jest to pracochlonne i jak nie musze to po co robi─ç sobie problemy p├│┼╝niej kupowa┼éem kolczyki ale te┼╝ okaza┼éy si─Ö nie potrzebne wi─Öc moge odsprzeda─ç

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

kolczyki powinny by─ç z numerem gospodarstwa, wi─Öc jak mo┼╝esz odsprzeda─ç? Po co komu┼Ť tw├│j numer gospodarstwa?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

janek ale to jest ta do uszu czy ta du┼╝a do tucznik├│w

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

to jest ta ma┼éa do uszu a co do numerkow to te kt├│re pasuj─ů to mo┼╝esz bra─ç ─ů reszte dokupi─ç nie ma z tym problemu i nie s─ů drogie

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

do Senitimo
agencja w swoim biuletynie informacyjbnnym pisze ze masz swinie oznakowac najpozniej przed opuszczeniem gospodarstwa!!! wiec jaka kontrola warchlakow, nie ma sie czego bac !!!!!! i jak juz poisalem ja osobiscie nie mam mozliwosci zrobienia tauazu na uszach u warchlakowa bo całe uszy zajete sa przez tatuaze hodowlane

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

janku a ile by┼Ť sobie za ni─ů ┼╝yczy┼é

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

ja my┼Ťle ┼╝e sprawa jest do omuwienia ale nie na forum podaje tel 601233734

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

My znakujemy tatuownic─ů, kolczyki wychodz─ů znacznie dro┼╝ej i trzeba je za┼éatwia─ç , zawsze mamy pecha ┼╝e brakuje. Najlepiej wali─ç tatua┼╝ w uszy tatuownic─ů zaciskow─ů z ma┼éymi cyframi, szybko i sprawnie.
Zreszt─ů tutaj jest opisane jak tatuowa─ç
znakowanie ┼Ťwi┼ä. My mamy dwie tatuownice, w jednej po┼éaw i wdrugiej druga po┼éowa numeru stada. Jak juz sie dojdzie do wprawy to tatuowanie to sama przyjemno┼Ť─ç.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Kiedy┼Ť zaciskowa , teraz wcale :oops:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

:) ja mam takie pytanie, kiedy najwcze┼Ťniej mo┼╝na tatuowa─ç ma┼ée prosi─Öta?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

wed┼éug agencji masz termin 3 tygodnie od zaj┼Ťcia zmiany czyli w twoim przypadku najp├│┼║niej 3 tygodniowe

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

:D dzi─Ökuje

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

mo┼╝e tutaj otrzymam odpowied┼║, chce kupi─ç kolczyki dla ┼Ťwi┼ä, ale nie wiem czy nikt si─Ö nie doczepi je┼Ťli sam numer gospodarstwa na nich napisz─Ö:
http://www.tatuownice.pl/23-kolczyki-ok ... szt.html... czy lepiej si─Ö nie bawi─ç i kupi─ç tatuownic─Ö?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Awatar u┼╝ytkownika

...........ja BIJE NUMER PROSIAKOWI W DNIU URODZENIA !
..nie podoba mu si─Ö to ,ale cuuuu┼Ť┼╝ ZROBI─ć !!
.,..łunia ma wymagania!!!

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Jak to jest z tym znakowaniem jak kupujecie duna to ma kolczyki a jak sprzedajecie to niekt├│re zak┼éady chc─ů by by┼éy znakowane tatuownic─ů ja kolczykuj─Ö i w Bermoncie nie chcieli bra─ç wi─Öc ju┼╝ tucznika odemnie nie dostan─ů

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Podejrzewam że tucznikowi na linii ubojowej jak był tatuowany jako maluszek zostaje tylko dziura w uchu a kolczyk w kanale :lol:
przecie┼╝ tatuowanie jest du┼╝o wygodniejsze od kolczykowania , mowa o cyklu zamkni─Ötym

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

stan1069@o2.pl pisze:
przecie┼╝ tatuowanie jest du┼╝o wygodniejsze od kolczykowania , mowa o cyklu zamkni─Ötym

Stan...Tw├│j problem (oczywi┼Ťcie nie twierdz─Ö, ┼╝e masz z tym problem :lol: ) polega na tym, ┼╝e w wi─Ökszo┼Ťci Twoich wypowiedzi dotycz─ůcych hodowli na kilometr czu─ç teori─Ö, a nie praktyk─Ö - rasowy teoretyk gaw─Ödziarz z Ciebie jest :wink:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Bezbarwny jak masz co┼Ť do powiedzenia to powiedz a nie r├│b mi tu wyk┼éad├│w o mnie dobra . tak si─Ö sk┼éada ┼╝e i troch─Ö praktyki mam :lol: zakolczykowa┼éem 2 dniowe ┼╝eby mi si─Ö nie pomiesza┼éy bo od jednej by┼éy inseminowane na loszki to tydzie┼ä chodzi┼éy z wykrzywionymi ┼ébami , po tygodniu jeden zgubi┼é , po odstawie jeden sobie rozdar┼é ucho bo si─Ö zahaczy┼é o sznurek a zanim by┼éy do krycia to ani jedna nie mia┼éa kolczyka tylko dziure w uchu i ta dziura nie by┼éa ma┼éa bo jak ucho ros┼éo to i dziura . Pewnie jak bym je zakolczykowa┼é jako warchlaki to by donosi┼éy do uboju np. ale kolczyk plastikowy podczas parzenia mi─Öknie i wylatuje do tego jeszcze p├│┼╝niej w─Ödruje do opalania sier┼Ťci i kolczyka . Swego czasu by┼é potrzebny do sprzeda┼╝y paszport od so┼étysa i przy okazji dawali kolczyki po z┼éot├│wce , ale zak┼éad do kt├│rego sz┼éy tuczniki kolczyki kaza┼é sobie schowa─ç a tatuowali nr dostawcy wtedy podobnie t┼éumaczyli jak ja wy┼╝ej i jeszcze dodawali ┼╝e pod kolczykiem zastaje syf .
w cyklu zamkni─Ötym ┼Ťwinia ma by─ç oznaczona jak opuszcza gospodarstwo i chyba l┼╝ej j─ů klepn─ů─ç w ┼éopatke ni┼╝ zagoni─ç do k─ůta i si─Ö z ni─ů m─Öczy─ç do tego tatuownica zostaje a kolczyk ju┼╝ nie i jeszcze zale┼╝y jakie kolczyki sobie kupisz , bo np. w maciore nie ka┼╝dy wejdzie :lol: .Tatuownice mo┼╝esz kupi─ç wraz ze swoim nr gospodarstwa i masz spok├│j , gorzej jest z liczbami w niej bo igie┼éki mog─ů wylecie─ç . Masz jeszcze jakie┼Ť w─ůtpliwo┼Ťci ????

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Oznakowane to maj─ů by─ç jak opuszczaj─ů gospodarstwo na wbc kupuj─ůcy i tak nabija swoim numerem po ┼Ťmierci to ju┼╝ tatua┼╝ nie jest im potrzebny bo jak by tak by┼éo to by┼Ť go miiia┼é jeszcze na schabowym

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Przepisy m├│wi─ů, ┼╝e maj─ů zosta─ç trwale oznakowane najp├│┼║niej w dniu opuszczania gospodarstwa. Tak ┼╝e jak kto┼Ť sprzedaje prosi─Öta czy warchlaki musi je oznaczy─ç czy to tatua┼╝em czy kolczykiem nie p├│┼║niej ni┼╝ w dniu opuszczania gospodarstwa. S─ů tatuownice do tatuowania prosi─ůt. Tyle ┼╝e pro┼Ťciej i szybciej jest im za┼éo┼╝y─ç kolczyk. No i pro┼Ťciej to zrobi─ç kilkudniowemu prosiakowi ni┼╝ warchlakowi

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

F1 pisze:
Oznakowane to maj─ů by─ç jak opuszczaj─ů gospodarstwo na wbc kupuj─ůcy i tak nabija swoim numerem po ┼Ťmierci to ju┼╝ tatua┼╝ nie jest im potrzebny bo jak by tak by┼éo to by┼Ť go miiia┼é jeszcze na schabowym
Nie wiem o jakim nabiciu nr. przez kupuj─ůcego piszesz , domy┼Ťlam si─Ö ┼╝e to jest piecz─ůtka lekarza odno┼Ťnie przydatno┼Ťci do spo┼╝ycia i piecz─ůtka m├│wi─ůca jaka klasa nieboszczyka .obowi─ůzkiem hodowcy jest tak oznaczy─ç ┼Ťwinie ┼╝eby je by┼éo mo┼╝na znale┼║─ç w ubojni co do jednej na wypadek jakiego┼Ť wykrycia niedozwolonego dopingu np.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Podaj konkretne przepisy na jakiej podstawie tak twierdzisz? Maj─ů by─ç oznakowane najp├│zniej z chwil─ů opuszczenia gospodarstwa kolczykiem lub tatua┼╝em dalej mnie nic nie obchodzi acha jak by┼éy kolczykiem z Dani np nie mas prawa ich znakowa─ç tatua┼╝em wszystko w temacie 8)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

A po co jest oznakowanie , ??????? we┼║ si─Ö ch┼éopie nie o┼Ťmieszaj . To prawda ┼╝e mo┼╝esz wbi─ç kolczyk albo zatatuowa─ç ale nie jest prawda ┼╝e Ciebie wi─Öcej nic nie obchodzi , bo r├│wnie dobrze ZM mo┼╝e powiedzie─ç ┼╝e ┼Ťwinie z kolczykiem go nie interesuj─ů . Z tatua┼╝em jest mniej roboty i jest wygodniejszy dla wszystkich i nie wiem po co si─Ö czepiasz ???????????? domy┼Ťlam si─Ö ze masz wi─Öcej jak jedna siedzib─Ö stada i zamiast powiedzie─ç konkretnie o co Ci chodzi to si─Ö czepiasz . Du┼äczyk ma nr stada gdzie si─Ö urodzi┼é ale ma r├│wnie┼╝ napisane ma sk─ůd przyby┼é do ubojni , nie wiem jak jest z nim jak zgubi kolczyk ale si─Ö domy┼Ťlam

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

stan1069@o2.pl pisze:
Bezbarwny jak masz co┼Ť do powiedzenia to powiedz a nie r├│b mi tu wyk┼éad├│w o mnie dobra . tak si─Ö sk┼éada ┼╝e i troch─Ö praktyki mam :lol: zakolczykowa┼éem 2 dniowe ┼╝eby mi si─Ö nie pomiesza┼éy bo od jednej by┼éy inseminowane na loszki to tydzie┼ä chodzi┼éy z wykrzywionymi ┼ébami , po tygodniu jeden zgubi┼é , po odstawie jeden sobie rozdar┼é ucho bo si─Ö zahaczy┼é o sznurek a zanim by┼éy do krycia to ani jedna nie mia┼éa kolczyka tylko dziure w uchu i ta dziura nie by┼éa ma┼éa bo jak ucho ros┼éo to i dziura . Pewnie jak bym je zakolczykowa┼é jako warchlaki to by donosi┼éy do uboju np. ale kolczyk plastikowy podczas parzenia mi─Öknie i wylatuje do tego jeszcze p├│┼╝niej w─Ödruje do opalania sier┼Ťci i kolczyka . Swego czasu by┼é potrzebny do sprzeda┼╝y paszport od so┼étysa i przy okazji dawali kolczyki po z┼éot├│wce , ale zak┼éad do kt├│rego sz┼éy tuczniki kolczyki kaza┼é sobie schowa─ç a tatuowali nr dostawcy wtedy podobnie t┼éumaczyli jak ja wy┼╝ej i jeszcze dodawali ┼╝e pod kolczykiem zastaje syf .
w cyklu zamkni─Ötym ┼Ťwinia ma by─ç oznaczona jak opuszcza gospodarstwo i chyba l┼╝ej j─ů klepn─ů─ç w ┼éopatke ni┼╝ zagoni─ç do k─ůta i si─Ö z ni─ů m─Öczy─ç do tego tatuownica zostaje a kolczyk ju┼╝ nie i jeszcze zale┼╝y jakie kolczyki sobie kupisz , bo np. w maciore nie ka┼╝dy wejdzie :lol: .Tatuownice mo┼╝esz kupi─ç wraz ze swoim nr gospodarstwa i masz spok├│j , gorzej jest z liczbami w niej bo igie┼éki mog─ů wylecie─ç . Masz jeszcze jakie┼Ť w─ůtpliwo┼Ťci ????

Absolutnie ┼╝adnych w─ůtpliwo┼Ťci nie mam. Dodam jeszcze, ┼╝e jak nikt inny potrafi┼ée┼Ť uzmys┼éowi─ç mi, i┼╝ to ja mam problem z poj─Öciem tego, ┼╝e tak naprawd─Ö mam cykle...otwarte :wink: :lol: Tym co napisa┼ée┼Ť o rosn─ůcej wraz z uchem dziurze po kolczyku itd... udowodni┼ée┼Ť ┼╝e┼Ť nie tylko gaw─Ödziarz, ale i praktyk(czo┼éa chyl─Ö)...je┼Ťli jeszcze kiedy┼Ť przyjdzie Ci kolczykowa─ç prosi─Öta, r├│b to nie w drugim dniu, a drugim tygodniu ┼╝ycia, wtedy ju┼╝ na tyle mocne karki maj─ů, ┼╝e ┼éby im si─Ö od ci─Ö┼╝aru kolczyka nie wykrzywiaj─ů.
Pozdrawiam.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

To siedż dłużej w chlewni to będziesz miał cykl zamknięty :lol: :lol:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Żeby Twoje ''życzenie'' mogło się spełnić, musiałbym w ogóle z niej nie wychodzić :lol:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Koledzy mam pytanie odno┼Ťnie kredek do znakowania ┼Ťwi┼ä, ile tak naprawd─Ö utrzymuje si─Ö wam kolor, producent podaje, ┼╝e niby do 14 ale jako┼Ť nie chce mi si─Ö wierzy─ç?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

minut

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Awatar u┼╝ytkownika

..kiedy┼Ť ,chyba rok temu kupi┼éem kredk─Ö do zaznaczenia na kolczyku numeru (tzw. niezniszczaln─ů )
..teraz nie mog─Ö doj┼Ť─ç do ┼éadu , kiedy termin macior do proszenia .

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Ja do znakowania prosi─ůt u┼╝ywam tatuownicy zaciskowej. Jak uda mi si─Ö kupi─ç dobry tusz to znaki s─ů nie do zdarcia :)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

mia┼éem tak─ů sam─ů i znaki mi si─Ö zacze┼éy rozpada─ç a potem ca┼é─ů rdza zjad┼éa nie polecam

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Teraz przepisy się zmieniły i do znakowania potrzebna jest kolczykownica i kolczyki trzeba zakładać w pierwszych 30 dniach.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

A czy kolczyki musz─ů by─ç typowo agencyjne, czy mog─Ö kupi─ç czyste, kt├│re sobie opisz─Ö? np. takie:
http://www.hodowlany.pl/i616_Kolczyki_okragle_dla_swin__10_szt.html
A jak to jest jak kupuję już z kolczykami warchlaki? zgłaszam na tym numerze czy mam zmienić kolczyki, bo tucznikom to już trudno kolczyk będzie założyć ...

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

uderzeniow─ů wystarczy w chwili wyjazdu do rze┼║ni. Info z weterynarii

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Awatar u┼╝ytkownika

saszeta pisze:
uderzeniow─ů wystarczy w chwili wyjazdu do rze┼║ni. Info z weterynarii

...to jednak ty uderzeniowy nie mamy wywalić na złom ? 8)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Kamil1234 pisze:
A czy kolczyki musz─ů by─ç typowo agencyjne, czy mog─Ö kupi─ç czyste, kt├│re sobie opisz─Ö? np. takie:
http://www.hodowlany.pl/i616_Kolczyki_okragle_dla_swin__10_szt.html
A jak to jest jak kupuję już z kolczykami warchlaki? zgłaszam na tym numerze czy mam zmienić kolczyki, bo tucznikom to już trudno kolczyk będzie założyć ...

18 października weszła ustawa i trzeba zakładać kolczyki agencyjne

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Dzięki, już zamówiłem agencyjne; )

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

A jeszcze jedno pytanie, czytałem te przepisy i w takim razie jak kupie prosięta z kolczykiem to wtedy muszę im zrobić tatuaż już ze swoim nr gospodarstwa. Ogólnie jak kupie młode to czy taka tatuownica się sprawdzi: http://www.hodowlany.pl/i2368_Tatuownic ... _7_mm.html
Czy jak kupie uderzeniowa to b─Ödzie ok? Wcze┼Ťniej tylko kupowa┼éem kolczyki i opisywa┼éem jak trzeba by┼éo

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Witam koleg├│w tatuowa┼éem prosi─Öta tatuownic─ů najpierw smarowalem tuszem w sztyfcie p├│┼║niej przyciska┼éem tatuownic─ů przy odsadzaniu warchlak├│w nie bardzo widze te znaki co mo┼╝e byc tego przyczyn─ů z┼éy tusz czy za s┼éabo zgniatanie tatuownicy? dadam tylko ┼╝e dosyc sporo smaruje tuszem i czu─ç ┼╝e numerki se wbijaj─ů w ucho nie wiem mo┼╝e zanurza─ç w tuszu t─ů tatuownic─Ö ?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Awatar u┼╝ytkownika

xwaldas pisze:
Witam koleg├│w tatuowa┼éem prosi─Öta tatuownic─ů najpierw smarowalem tuszem w sztyfcie p├│┼║niej przyciska┼éem tatuownic─ů przy odsadzaniu warchlak├│w nie bardzo widze te znaki co mo┼╝e byc tego przyczyn─ů z┼éy tusz czy za s┼éabo zgniatanie tatuownicy? dadam tylko ┼╝e dosyc sporo smaruje tuszem i czu─ç ┼╝e numerki se wbijaj─ů w ucho nie wiem mo┼╝e zanurza─ç w tuszu t─ů tatuownic─Ö ?

Sk─ůd ty sie urwa┼ée┼Ť?
..przecie┼╝ kolczykujemy lewe ucho .

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

xwaldas pisze:

Bardzo ┼╝le robisz zaciskaj suche tatuownice na ucho a to miejsce znak├│w nak┼éadasz tusz masuj─ůc wciera─ç w znaki a b─Öd─ů widoczne do ko┼äca ┼╝ycia ┼Ťwini w dwie osoby to trzeba robi─ç a nawet trzy

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna

Strefa czasowa UTC+2godz.