Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - substancje zapachowe
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 14:55

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: piÄ…tek 17 lip 2009, 23:37 
Offline

Rejestracja: sobota 10 lis 2007, 20:59
Posty: 273
Lokalizacja: lubelskie
Jak sądzicie, czy duży jest wpływ substancji zapachowych zawartych w premiksach, koncentratach, mieszankach pełnoporcjowych na przyrosty, pobranie paszy przez prosięta, warchlaki, tuczniki ? Może macie jakieś spostrzeżenia ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 18 lip 2009, 09:07 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
moim zdaniem ma to duze znaczenie
ostatnio zaczÄ…lem stosowac BONO BLACKA z Trouw nutrition pieknie pachnie i pobranie wzroslo


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 19 lip 2009, 08:49 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Świnie mają dobry węch trufle pod ziemią potrafią znaleźć i zapach na pewno ma znaczenie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 19 lip 2009, 14:59 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
sentimo pisze:
Jak sądzicie, czy duży jest wpływ substancji zapachowych zawartych w premiksach, koncentratach, mieszankach pełnoporcjowych na przyrosty, pobranie paszy przez prosięta, warchlaki, tuczniki ? Może macie jakieś spostrzeżenia ?

Słodziki i aromaty mają znaczenie w pierwszych paszach ,czyli prestarterach mają za zadanie zachęcić do pobrania pierwszej paszy stałej, prosieta dobrze reagują na smak słodki i zapach mleczny, mleczno-waniliowy itp, prawdopodobne skojarzenia smaku mleka lochy !?
Starsze prosięta preferują także inne zapachy i nie reagują już tak wyraźnie ! Ostatnio testowałem eko dodatek do paszy , silny ziołowy zapach (dla mnie nieprzyjemny) reakcja 14-15 kg prosiąt była pozytywna (niewielki wzrost pobrania paszy) !
Co do aromatyzowania pasz dla starszych grup ,to uważam że służy to raczej maskowaniu smaku niektórych składników paszy których świnie nie preferują ! Nie zawsze pasza która ładnie pachnie jest lepsza, przy wyborze kierujmy się raczej efektami produkcyjnym i zdrowotnością , namawiam do rozsądnych testów i skrupulatnego notowania wyników a wtedy jak kiedyś pisał jeden z forumowiczów ; niejedna firma polegnie w waszym gospodarstwie !!
Praktycznie wszystkie swoje pasze produkuję z dodatkiem oleju rybnego i twierdzę że świniom bardzo odpowiada ten smak i zapach !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 16 paź 2009, 21:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
gdzie można kupić olej rybny i ile trzeba go dać na tonę paszy?? pozdeawiam i proszę o odpowiedż.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 17 paź 2009, 09:23 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
olej rybny kupisz u okolicznego dealera pasz!!!!! a ile dawac zalezy dla jakiej grupy wiekowej !!!! i co masz na celu zwiekszenie energi czy tylko zmniejszenie pylenia ie paszy :!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 17 paź 2009, 11:58 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 21:54
Posty: 50
Z tym olejem rybnym to uważaj bo czasami bardziej zaszkodzi aniżeli pomoże,spotykałem sie z tym że był stary no i u kolegi na fermie wystąpiło zatrucie właśnie od oleju rybnego


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 17 paź 2009, 14:13 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
to ile on ladowal tego oleju ?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 17 paź 2009, 15:42 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 21:54
Posty: 50
On dawał go 2procent ,a ty nie wiem chodzi Ci o zapylenie,podwyższenie energii,czy zapach?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 18 paź 2009, 08:56 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
ja stosuje olej glownie w celu zmniejszenia pylenia sie paszy


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 18 paź 2009, 09:45 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 21:54
Posty: 50
Jeżeli chodzi o zapylenie to 1procent w pełni wystarcza,ja jednak bym się skłaniał do rzepakowego,ale twój wybór,chyba że masz pewne źródło zakupu tego oleju


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 21 paź 2009, 14:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
to jednak lepszy jest olej rzepakowy/? a czy dodatek oleju poprawia przyrosty wagowe. czy nie występują biegunki z tego powodu??w ogóle jakie są korzyści ,z dodatku oleju do paszy? pozdrawiam życzliwych ziomali!!!!!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 21 paź 2009, 18:26 
Offline

Rejestracja: niedziela 05 sie 2007, 15:14
Posty: 605
Lokalizacja: woj. lodzkie
Dodajac olej zwieksza sie energie a zmniejsza pylistosc


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 21 paź 2009, 20:40 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 21:54
Posty: 50
mytotoksyna1 pisze:
to jednak lepszy jest olej rzepakowy/? a czy dodatek oleju poprawia przyrosty wagowe. czy nie występują biegunki z tego powodu??w ogóle jakie są korzyści ,z dodatku oleju do paszy? pozdrawiam życzliwych ziomali!!!!!!
tak sądzę słuchaj to jest skomplikowany temat bo olej w proporcji jednego procenta to na zapylenie działa i na pewno ci nie zaszkodzi ale problem tkwi w tym ile twoje zboża mają energii i wtedy można regulować ,zwiększać olej przy niedoborze a nadmiarze białka wtedy automatycznie zwiększysz przyrosty ale przy wysokiej energii może i mieć skutki negatywne stosowany w podwyższonych procentach


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 23 paź 2009, 20:46 
Offline

Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 21:34
Posty: 164
Wrócę do zapachów i aromatów bardziej działają na klienta niż na świnie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 23 paź 2009, 22:32 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 21:54
Posty: 50
KRZYSZTOF11 pisze:
Wrócę do zapachów i aromatów bardziej działają na klienta niż na świnie.
święta prawda to jest chwyt marketingowy na to się łapali kiedyś rolnicy dziś jeszcze znam takich co sprawdzają zapach,kolor zależy kto czego szuka, kolorowanki,drogerii, czy porządnej paszy


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 paź 2009, 19:52 
Offline

Rejestracja: niedziela 21 wrz 2008, 21:29
Posty: 31
Witam wszystkich:)))) i mam pytanko. Mam dostęp do taniego łubinu słodkiego, jak to się ma w żywieniu trzody? ile tego można stosować w mieszankach? i czy jast sens? w to się bawić?
Czekam na podpowiedz i odpowiedz. Pozdrawiam.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 paź 2009, 20:20 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
jarek45 pisze:
Witam wszystkich:)))) i mam pytanko. Mam dostęp do taniego łubinu słodkiego, jak to się ma w żywieniu trzody? ile tego można stosować w mieszankach? i czy jast sens? w to się bawić?
Czekam na podpowiedz i odpowiedz. Pozdrawiam.

A nie mogłeś tego zapytania umieścić niżej tylko zaśmiecasz forum !
Dwie zakładki niżej masz odpowiedź na swoje pytanie tylko najpierw musisz określić jaki to gatunek : żółty, biały czy wąskolistny ,określenie słodki znaczy tylko tyle że to łubin o obniżonej zawartości alkaloidów z przeznaczeniem na nasiona(gorzkie odmiany przeznaczone są na zielonkę) i nic więcej , najlepiej zapytać jak konkretna odmiana się nazywa ! A tak w ogóle to wpisz w wyszukiwarkę hasło łubin i masz co czytać przez kilka godzin !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 paź 2009, 21:06 
Offline

Rejestracja: sobota 10 lis 2007, 20:59
Posty: 273
Lokalizacja: lubelskie
No to z zapachami jesteśmy w punkcie wyjścia. Jedni twierdzą, że mają wielkie znaczenie, drudzy że żadne. Czyżby racja była gdzieś pośrodku?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 25 paź 2009, 21:35 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 21:54
Posty: 50
sentimo pisze:
No to z zapachami jesteśmy w punkcie wyjścia. Jedni twierdzą, że mają wielkie znaczenie, drudzy że żadne. Czyżby racja była gdzieś pośrodku?
ja z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć,że zapach jak najbardziej u prosiąt przy losze ma to być takie źródło wabiące prosięta z tym się zgadzam, jednak bez przesady z tym zapachem a już na pewno,jestem przekonany że po tym nie jesteś w stanie poznać jakości tej paszy, od zapachu nie ma przyrostów ,mięsności itp. myślę że jest bardzo wiele ważniejszych aspektów które trzeba udoskonalać a to zostawmy firmom paszowym bo to jest markieting


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 26 paź 2009, 21:00 
Offline

Rejestracja: niedziela 21 wrz 2008, 21:29
Posty: 31
Robek pisze:
jarek45 pisze:
Witam wszystkich:)))) i mam pytanko. Mam dostęp do taniego łubinu słodkiego, jak to się ma w żywieniu trzody? ile tego można stosować w mieszankach? i czy jast sens? w to się bawić?
Czekam na podpowiedz i odpowiedz. Pozdrawiam.

A nie mogłeś tego zapytania umieścić niżej tylko zaśmiecasz forum !
Dwie zakładki niżej masz odpowiedź na swoje pytanie tylko najpierw musisz określić jaki to gatunek : żółty, biały czy wąskolistny ,określenie słodki znaczy tylko tyle że to łubin o obniżonej zawartości alkaloidów z przeznaczeniem na nasiona(gorzkie odmiany przeznaczone są na zielonkę) i nic więcej , najlepiej zapytać jak konkretna odmiana się nazywa ! A tak w ogóle to wpisz w wyszukiwarkę hasło łubin i masz co czytać przez kilka godzin !

Bardzo dziękuję za odpowiedz i instrukcje.
to może moderator usunie te śmieci? sorry. :cry:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 26 paź 2009, 21:36 
Offline

Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 16:05
Posty: 29
tryptofan zbilansować panowie, tryptofan a prosiaki się zorientują i bedą rosnąć- ta magiczna wartość to 22%

jacek 177 pisze:
sentimo pisze:
No to z zapachami jesteśmy w punkcie wyjścia. Jedni twierdzą, że mają wielkie znaczenie, drudzy że żadne. Czyżby racja była gdzieś pośrodku?
ja z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć,że zapach jak najbardziej u prosiąt przy losze ma to być takie źródło wabiące prosięta z tym się zgadzam, jednak bez przesady z tym zapachem a już na pewno,jestem przekonany że po tym nie jesteś w stanie poznać jakości tej paszy, od zapachu nie ma przyrostów ,mięsności itp. myślę że jest bardzo wiele ważniejszych aspektów które trzeba udoskonalać a to zostawmy firmom paszowym bo to jest markieting
:roll:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB