Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - czym karmić maciorÄ™ z prosiÄ™tami?
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 22:36

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚:
Post: sobota 14 lis 2009, 22:08 
Offline

Rejestracja: sobota 10 lis 2007, 20:59
Posty: 273
Lokalizacja: lubelskie
Ktoś pisał, że plazma kosztuje ok. 18zł.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 14 lis 2009, 22:09 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
luk2782 pisze:
mączka rybna z Firmy Matro po 3,11zł netto białko 68-72% tłuszcz około 15%(nie pamietam dokładnie)
Ma ktos doswiadczenia z suszona plazma krwi w zywieniu swin? czytałem w TCH, ze w przypadku loch jej stosowanie wpływa korzystnie na rozród i odchów prosiat.

Plazma dla prosiÄ…t super sprawa ! Dla macior plazma jest za droga, moim zdaniem to czyste marnotrawstwo !!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 14 lis 2009, 22:30 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
luk2782 pisze:
A jak poprawic smakowitosc albo żernosc loch na porodówce? mam z tym mały problem. ogólnie lochy nie sa zatuczone karmi je stacja wec na porodówke wchodza w dobrej kondycji. LK u mnie : 42,5%jeczmien, 42% pszenica, 12%soja, 2% mączka rybna (68%b.o.) MPU 2,5% (de Heus linia HQ)do tego 10 kg kredy pastewnej, 10 litrów oleju rybnego no i 4kg zakwaszacza AGROCID FORMIK( kilka kwasów w składzie). lochy staram sie rozkrecac do 14 dnia od 0,5kg dzien po porodzie kiedy dochodza do 6-7 kg maja dość czesto nie wyjadaja. wiec im lekko zmniejszam dawke. Karmie dwa razy dziennie. problem widze wtym ze odsadzam ponad 10 a czasami 11 sztuk w 28 dniu i trafiaja sie 2 -3 sztuki co maja 6-6,5kg i musze je wtedy z mamka zostawic. nie odsadzam prosiat poniezej 7kg. prosieta sa dokaramiane od 10 dnia zycia. zastanawiam sie czy macie jakies doswiadczenia jak namówic lochy do jeszcze wiekszego pobierania paszy zeby uzyskac wieksza mlecznosc. w miocie trafiaja se sztuki które maja po 8-9kg i zasatanawiam sie czy wczesniejszy odsad tych wybitnych np 7-10dni wczesniej poprawił by mase tych mniejszych z miotu? oczywiscie wczesniej odsadzone prosieta na pasze przygotowana dla nich. ma ktos doswiadczenia z takim sposobem ?lochy u mnie WBPxPBZ knury najczesciej DxP sporadycznie PBZ

Na apetyt loch karmiących ma wpływ nie tylko jakość ,skład czy smakowitość paszy choć tutaj można sporo eksperymentować !
Jest wiele innych czynników chociażby temperatura na porodówce !
Tylko że ja tu nie widzę bezpośredniego związku zróżnicowania w obrebie miotu z apetytem lochy.
Ty widzisz problem ,tyle że dostrzegasz go chyba zbyt poźno ,zdrowe prosięta nie różnicują się z dnia na dzień ,pewnie są nieco mniejsze przy urodzeniu a wtedy trzeba równać mioty (fostering) albo niektóre sutki twoich loch sa mniej wydajne, takie lochy trzeba eliminować !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 16 lis 2009, 09:33 
Offline

Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 10:47
Posty: 54
Lokalizacja: dolnośląskie Borszyn Wielki o. Góry
wentylacja faktycznie lezy bo budynek jest stary co prawda kubatura jest duza ale brak mechanicznej wentylacji. mimo tego udaj sie nam utrzymac temp na dzien dzisiejszy około 19 st. nie wyrównuje miotów poniewaz nie mam stałych przegród miedzy wszystkimi kojcami czesto jesttak ze dwie lochy odchowuja razem. Co do sutków to faktycznie zauważyłem ze nie wszystkie sa jednakowo wydajne a niektóre nie sa w ogóle zbyt mleczne staram sie je eliminowac ze stada. Z natury pierwsze pary sutków od przodyu lochy sa bardziej produktywe niz dalsze. Teraz pytanie czy duza liczba loch i nie wyrównanym wymieniu pod wzgledem produkcji mleka przez gruczoły mlekowe to wina genetyki czy moze bardziej przygotowania loszek do pierwszej inseminacji(wiek masa ruja itd)?bo jak na razie lochy które maja problem pochodza od jednego hodowcy


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚: cena palzmy
Post: piÄ…tek 15 sty 2010, 17:20 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 sty 2010, 17:07
Posty: 5
sentimo pisze:
Ktoś pisał, że plazma kosztuje ok. 18zł.

Cena plazmy uzależniona od ilości jak i która 70% czy 80%


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 15 sty 2010, 22:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Daję 2kg plazmy dodatkowo na dwa tyg przed porodem i masa prosiąt podniosła mi się z 1,4 na 1,55kg ;)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 23 sty 2010, 15:29 
Offline

Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 10:47
Posty: 54
Lokalizacja: dolnośląskie Borszyn Wielki o. Góry
ja spróbuje dodatku Payapro(stymuluje mlecznosc lochy) koszt 28zł/kg na jedna loche w laktacji idzie około 260gram. czytałem artykuł na temat tego preparatu w TCH zobacze u siebie. I spróbuje dac plazme dla loch karmiacych w ilosci 5kg/t zobaczymy. w czwartek mam porody zobaczymy po 28dniach jaki bedzie efekt


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 11 sie 2010, 23:44 
Offline

Rejestracja: sobota 22 sie 2009, 21:52
Posty: 15
odświeże trochę ten temat
obecnie maciorom karmiącym podaję pasze o składzie: 41% jęczmień, 41% pszenica i 18% matry. jednak ze względu na małą ilość pszenicy chciałbym zastąpić ją pszenżytem i dodatkowo natłuścić olejem rzepakowym. Czy taka pasza z pszenżytem i olejem rzepakowym może dawać takie efekty jak nienatłuszczona ale z pszenicą. Chodzi o to aby maciory przy zejściu z porodówki nie były zbyt wychudzone i masa prosiąt też w miarę dobra
czekam na opinie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 11 wrz 2010, 21:30 
Offline

Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:34
Posty: 636
Lokalizacja: Świętokrzyskie
bydlak- a jak te lochy karmisz ile paszy dziennie i do koryta czy jakiś inny sposób???????? a luźnym te same proporcje???? jak byś mógł doradzić jak najlepiej żeby się nie tuczyły....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 12 wrz 2010, 01:31 
Offline

Rejestracja: sobota 22 sie 2009, 21:52
Posty: 15
maciorom karmiącym do koryta 2x dziennie, dzienna dawka zależna od liczby prosiąt czyli jak np. 12 prosiąt to ok. 7,2 kg/ dzień
luźnym daję dużo oszczędniej tj. 25% pszenżyto, 20% żyto, 35% owies, 10% jęczmień , 10% listki waflowe do tego kieliszek (75gram) na sztukę polfamixu

to jak z tą pszenicą można zastąpić?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 08 maja 2012, 21:08 
Offline

Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 20:38
Posty: 8
Ja daję maciorom 3x dziennie po 3kg, wiadomo, że trzeba poświęcić trochę więcej czasu przy takim karmieniu ale uważam że maciory się wtedy nie przejadają.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: wtorek 08 maja 2012, 23:43 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Mate0 pisze:
Ja daję maciorom 3x dziennie po 3kg, wiadomo, że trzeba poświęcić trochę więcej czasu przy takim karmieniu ale uważam że maciory się wtedy nie przejadają.
A kto Ći mydekło i pasze kupuje ?? bo ja już widze że i na zdrowie trzeba łożyć


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 09 maja 2012, 06:39 
Offline

Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 20:38
Posty: 8
stan1069@o2.pl A co ci nie pasuje w tym że wyrazam swoja opinie na temat karmienia? Spinasz sie jak byś mial zatwardzenie. Jak proponujesz inny styl żywienia to napisz a nie


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 10 maja 2012, 10:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
bydlak pisze:
maciorom karmiącym do koryta 2x dziennie, dzienna dawka zależna od liczby prosiąt czyli jak np. 12 prosiąt to ok. 7,2 kg/ dzień
luźnym daję dużo oszczędniej tj. 25% pszenżyto, 20% żyto, 35% owies, 10% jęczmień , 10% listki waflowe do tego kieliszek (75gram) na sztukę polfamixu

to jak z tą pszenicą można zastąpić?


++ lampka wytrawnego wina.
To nada wysublimowany smak tej paszy , zapewne maciory po tak skomponowanej diecie zatańczą tango Milonga!! :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB