Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Wentylacja a wilgoc
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest wtorek 16 kwie 2024, 16:37

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 TytuÅ‚: Wentylacja a wilgoc
Post: niedziela 01 lut 2009, 13:53 
Offline

Rejestracja: niedziela 01 lut 2009, 13:23
Posty: 3
Lokalizacja: mazowieckie
Witam.
Mam problem z wilgocia w chlewni, mam wentylacje ale strasznie skrapla sie para z zimnego powietrza czy ktos ma na to jakieÅ› rozwiazanie?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 01 lut 2009, 15:12 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Opisz dokładnie problem, budynek, technologie chowu, zagesczenie na 1m2 itd. wtedy bedziemy mogli cos powiedzieć.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 01 lut 2009, 15:35 
Offline
Site Admin

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 07:23
Posty: 462
Lokalizacja: Poznań
wojtal24 pisze:
Witam.
Mam problem z wilgocia w chlewni, mam wentylacje ale strasznie skrapla sie para z zimnego powietrza czy ktos ma na to jakieÅ› rozwiazanie?


wojtal24!
Sam sobie odpowiedziałeś: trzeba podgrzać powietrze w chlewni.
Aby to zrobić skutecznie, należy dostosować parametry wentylacji do ogrzewania, tzn. do chlewni może wchodzić tylko tyle powietrza, żeby można je ogrzać (temperatura w chlewni nie może spadać!). Jeśli temperatura w chlewni spada, trzeba zwiększyć ogrzewanie...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 01 lut 2009, 16:28 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Rozpuszczalnośc pary wodnej w powietrzu zależy od je temperatury, im wyższa temperatra tym więcej pary pochłania powietrze. Gy powietrze w chlewni jest mocno nasycone para wodną to jego schłodzenie np. przez wpadające zimne powietrze z zewnatrz powoduje wytrącanie pary wodnej w postaci widocznej gołym okiem mgiełki.
Myślę że podgrzanie pomniesczenia nic tu nie da, skraplaniu mogłoby zapobiec jedynie podgrzanie powietrza wpadające do chlewni co technicznie nie jest łatwe.
Jeśli masz ściółkowy system chowu to najłatwiej zmniejszyc poziom wilgoci utrzymując suchą ściółkę na całej powieżchni kojcy poprzez czeste ścielenie i rzątanie kojcy. Można też zwiększyc poziom wentylacji co z jednej strony wyciągnie wiecej wilgotnego powietrza, a z drugiej obniży temperaturę wewnątrz co z kolej zmniejszy parowanie gnojowicy czy obornika i tym samym emisja pary wodnej.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 01 lut 2009, 16:53 
Offline

Rejestracja: niedziela 01 lut 2009, 13:23
Posty: 3
Lokalizacja: mazowieckie
chlewnia jest na plytkiej sciólce codziennie zgarniacz hydrauliczny wypycha obornik. zastanawiam sie nad ta iloscia szt na m kw moze jest zadużo szt lub za mało. a jeszcze mam pytanie. Skad czerpiecie swieze powietrze bo u mnie wloty sa do paszarni. A najwiecej pary skrapla sie gdy jest bardzo niska temperatura na dworzu a w chlewni jest ciepło.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 01 lut 2009, 17:11 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
to masz za slabo ocieplona chlewnie u mnie na tuczarni płytkoscielonej na dworze -17 wentylatory caly czas pracowaly temperatura w srodku ok 18,5 powietrze pobierane jest rownierz z paszarni !!!!! skraplania raczej nie ma jak byl tak duzy mroz to tylko w okolicy wlotow powietrza lekko sie skraplało ale tego uniknac sie nie da


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB