Trzoda-Chlewna - Forum • Wyświetl temat - Modernizacja tuczarni z płytkiej ściółki na ruszta - porady.
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest sobota 27 kwie 2024, 10:23

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek 07 lip 2009, 14:19 
Offline

Rejestracja: środa 30 maja 2007, 08:09
Posty: 6
Lokalizacja: mazowsze
Witam, nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda, zauważyłem że ruch robi sie dopiero poniżej 3zł za kilogram żywca :D ale poszukuje porady, mysle nad przerobieniem tuczarni z płytkiej ściółki na ruszta, jak narazie jest to tylko plan, chce policzyć koszty, rozważyć wszystkie za i przeciw, przeanalizować zanim wezme sie do roboty. Uprzedzam od razu porady typu "głęboka ściółka jest lepsza.." itd. mam stare budynki z lat 70-tych i ich rozwiązania nie pozwalają na nic innego a moim zdaniem ruszt można założyć w każdym nawet najbardziej pokręconym pomieszczeniu, więc wybór padł na ruszta betonowe. Przechodząc do sedna sprawy, jaki system usuwania gnojowicy jest najlepszy, myslałem o kanałach gnojowych pod rusztami o takiej głębokości aby zmagazynować gnojowice z jednego rzutu tucznika, no i właśnie ile tego sie produkuje w tym czasie, jak głęboki musiał by byc taki kanał? ile metrów kwadratowych powierzchni powinno przypadać na jednego tucznika w przypadku utrzymania na ruszcie? jak sprawdzają sie wygrodzenia z PCV w tuczarniach i jaki jest pzrybliżony koszt 1mb takiego wygrodzenia? jakiej wydajności wentylacja powinna być zamontowana w komorze dla 100 sztuk tucznika bo według mojej wiedzy min 8000m3/h czyli wystarczy wentylator fi 56cm i 6 wlotów powietrza? jeśli wloty mają byc umieszczone z jednej strony pomieszczenia a komin wentylacyjny z drugiej to w jakiej odległości od ściany?? dużo tego a jak coś mi sie przypomni to jeszcze będe pytał, prosze o porade użytkowników. Dzieki i pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa 08 lip 2009, 12:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
http://www.youtube.com/watch?v=GE3I7rFG ... re=related

moja rada zadnych pierdoł .


pozdrowienia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa 08 lip 2009, 12:52 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
metr wygrodzenia pcv kosztuje ok 17 zł !!! powierzchnie pod tucznika sprawdz wedlug broszur informacyjnych AriMR zeby bylo zgodnie z wymogami UE co do wentylacji najlepiej zapros przedstawiciela jakiejsc firmy i niech on powie co by najlepiej pasowalo pod twoj budynek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa 08 lip 2009, 12:56 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
a muchozali co do tego filmiku ktory przedsyawiles !! jest tu pokazany jakis skrajny przypadek , jesli tuczarnia bedzie zrobiona dobrze to swinie nawet brudne nie beda !!!! a te urazy konczyn na ruszcie to tez jest przereklamowana sprawa, na plytkiej sciolce jakies urazy tez sie zdazaja. Kazdy system utrzytmania jest dobry w zaleznosci od potrzeb rolnika ale przedewszytkim w zaleznosci od prawidlowego wykonania - na budowie nie warto oszczedzac !!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa 08 lip 2009, 13:16 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Maciek zapomiałes tylko dodać że 17zł kosztuje m bierzący deski pcv 20cm szerokości, czyli m gotowego wygrodzenia będzie około 70zł (chyba że ostatnio były jakies przeceny o których nie wiem) :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa 08 lip 2009, 15:02 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
no tak metr biezacy wysokosci 25 cm :) przepraszam za drobne przeoczenie sadze ze na tuczarni musiał by byc metr wiec wychodzi tak jak mowisz 68 zł /m biezacy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 08:28 
Offline

Rejestracja: środa 30 maja 2007, 08:09
Posty: 6
Lokalizacja: mazowsze
@Muchozolali nie wiem czy dobrze zrozumiłem, ale chciałeś mi przekazać ze nie wolno popelnic błędu w czasie projektowania i budowy chlewni i trzeba dbac o swinki i czystość w budynku :D moim zdaniem najlepszym systemem utzrymania był by jakis ogrodzony sad i swinki po nim biegajace i ryjace w blotku, ale czy ktos moze sobie na cos takiego pozwolic? a jak sie nie dba to i sciółka nie wiele pomoże.
@maciek* napewno zaprosze jakiegoś przedstawiciela firmy wyposazającej budynki ale chciałem tez usłyszeć opinie uzytkownikow, głównie chodzi mi o usuwanie gnojowicy i głębokość kanałów pod rusztem, jakie według Was rozwiązanie jest najodpowiedniejsze.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 09:24 
Offline

Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Posty: 813
Lokalizacja: Lubelskie
u nas kanał był kopany albo do poczatku fundamentów lub do tego pozimu az woda nie wychodziła. JEdne są o głebokosci 90 cm a inne tez o 120 cm, ruszta o długsći 5m, 2x250. na sodku jest belka betonowa na 2 słupkach. Miedzy słupkami jest scianka łącząca słupki, umożliwia to lepsze mieszanie. I nie załuj otworów do wyciągania.
U nas na ruszcie swinki są czystsze niz u niektórych na słomie, zalezy od gospodarza:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 13:51 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
no dokladnie bobo jesli wentylacja bedzie pracowala prawidlowo to swinki beda czyste


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 14:49 
Offline

Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Posty: 813
Lokalizacja: Lubelskie
Maciek a jaka drubośc tej deski?? Ojciec płacił za metr2 100zł deska grubosći 4cm i szeroksć 50 cm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 17:01 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
nie powiem dokladnie jaka grubosc ale tak na oko moze byc te 40 mm sprawdze w chlewni to napisze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 19:28 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
sprawdzilem moje plyty maja 35mm grubosci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 20:47 
Offline

Rejestracja: środa 30 maja 2007, 08:09
Posty: 6
Lokalizacja: mazowsze
@maciek* czyli każdy błąd w wentylacji przybliża do takiego stanu jak w filmiku od Muchozolali-ego?
@bobo w czasie jednego wsadu czyli od warchlaka do oprużnienia ile gnojowicy przybywa w takim kanale czy te 90cm wystarczy aby nie opruzniać w trakcie tuczu, bo gdziesz slyszałem ze w czasie jednego żutu przy pełnej obsadzie i kanale pod całym rusztem gnojowicy przybywa ok 75-80 cm czyli robiac takiej głębokości kanał można opruzniać go z gnojowicy po zakończeniu tuczu, czy tak jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 09 lip 2009, 22:42 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
znaczy bledy w wentylacji moga sie przyczynic do takiego stanu rzezcy - choc przypadek pokazny przez muchozalali jest totalnie skrajnym przypadkiem jak bylismy u dunczyka w chlewni to byly 2 kojce pod sciana brudne swinie reszta czysiutkie - mowil ze mial robione pomiary i ze tam nie ma odpowiedniej wymiany powietrza ( czyt wieksza wilgotnosc , stezenie gazow )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 10 lip 2009, 00:37 
Offline

Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Posty: 813
Lokalizacja: Lubelskie
tak 90 wystarczy, ale jak masz możliwość to zrób głębsze. A nie bedziesz miał możliwości w czasie tuczu wybrania chociażby beczki gnojowicy??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 16 lis 2010, 23:51 
Offline

Rejestracja: środa 27 maja 2009, 21:37
Posty: 42
Panowie jeżeli przerabiacie chlewnie to ruszta pod całość wtedy świnki są czyściutkie jakby z pod prysznica wyszły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 23 lis 2010, 15:41 
Offline

Rejestracja: wtorek 23 lis 2010, 15:06
Posty: 180
Lokalizacja: ŁOWICZ woj.ŁÓDZKIE
Dokładnie tak jak kolega napisał ruszt pod całym kojce a płoty można z robić z płyt betonowych oczywiście wzmocnionych u mnie w okolicy facet takie produkuje a słupki do tych płyt z ceownika tylko hutniczego!. A co do wentylacji to uważam że trzeba zaprosić jak najwięcej przedstawicieli firm wyposażających chlewnie wziąć przypuszczalne cenniki a także wysłuchać rad z każdego z nich,bo na prawdę każdy coś ciekawego powie i samemu se przeanalizować!:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 04 sie 2011, 23:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Panowie w tym roku jest mało słomy u mnie ok 40% mniej niż w zeszłych latach. Powiedziałem sobie jednak że żadnego balota nie kupię (wołają po 40zł za balot!!) i zimą będę przerabiał część komór na ruszta.

Chciałbym dać pełen ruszt, a jak się to ma do wymogów dobrostanu zwierząt??
Czy przepisy unijne na to zezwalają??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 05 sie 2011, 08:30 
Offline

Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Posty: 813
Lokalizacja: Lubelskie
Tak zezwalają, tylko przy maciorach chyba jest inaczej ale tuczniki mogą stać na 100% rusztu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB