Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - chodowla przydomowa Å›wiÅ„ ?
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest sobota 27 kwie 2024, 14:30

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: piÄ…tek 04 lis 2011, 16:41 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 04 lis 2011, 15:28
Posty: 13
Lokalizacja: lubuskie
Witam ,mam pytanie odnośnie warunków trzymania świń ?.
Z góry zaznaczam że jest to chów amatorski przydomowy ,świnie do własnej komsumpcji .
obecnie mam 2 tuczniki takie około 100 kg ,trzymam je od czerwca na dworzu ,mają wybetonowany ogrodzony wybieg. Mają osobno zrobiony domek (dużą budę ) z drewna podwójna ścianka z desek 2,5 cm a w środku styropian 3 cm ,całość tego wybiegu jest zadaszona blachą
obecnie jest listopad temperatura już kilka razy w nocy spadła poniżej 0 stopni ,a świnki mają się świetnie ,za około 2 tygodnie będe je zabijał .

Pytanie brzmi czy warchlaki takie powyżej 20 kg można w tej porze odchować na dworzu . Pytałem jednego chodowcę który trzyma świnie ,powiedział że nic im nie będzie że świnie mają silny instykt przetrwania ,że jak mają zadaszony wybiek i taką ocieploną budę i dużo słomy w tej budzie i co najważniejsze sucho to przetrwają .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 04 lis 2011, 20:14 
Offline

Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 20:15
Posty: 2835
Lokalizacja: lubelskie
przetrwać przetrwają, na następne boże narodzenie urosną napewno


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 04 lis 2011, 20:52 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 04 lis 2011, 15:28
Posty: 13
Lokalizacja: lubuskie
turbogrocho49 pisze:
przetrwać przetrwają, na następne boże narodzenie urosną napewno




ale masz doświadczenie z takiej hodowli ?
a to że bendą rosły wolniej to doskonale wiem o tym , (duże potrzeby bytowe świń w takich warunkach )

Tym się najmniej przejmuje mam pod dostatkiem żywności dla nich ,a po drugie nie zależy mi na tym aby szybko rosły tak jak w profesjonalnych tuczarniach ,ja je karmie samym śrutem . żadnych premiksów .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 04 lis 2011, 22:11 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Powyżej 20 kg bez problemu możesz w takiej budzie utrzymywać pod warunkiem że będą to zdrowe warchlaki tzn wolne od chorób układu oddechowego, w przeciwnym wypadku mogą zacząc kaszleć, wtedy będziesz musiał je podleczyc antybiotykiem. Na poczatek radził bym Ci dac do paszy koncentratu białkowego odpowiedniego dla tego przedziału wiekowego a karmienie czysta śruta zbożowa zacząć po osiągnięciu 60kg.
Z tym następnym BN to troche przesada, znam gościa co choduje ekologiczne tuczniki karmiąc zbożem z łubinem i grochem i w 8 mcy od urodzenia ma wage ubojową.
Powodzenia :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 04 lis 2011, 22:31 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 04 lis 2011, 15:28
Posty: 13
Lokalizacja: lubuskie
baraki pisze:
Powyżej 20 kg bez problemu możesz w takiej budzie utrzymywać pod warunkiem że będą to zdrowe warchlaki tzn wolne od chorób układu oddechowego, w przeciwnym wypadku mogą zacząc kaszleć, wtedy będziesz musiał je podleczyc antybiotykiem. Na poczatek radził bym Ci dac do paszy koncentratu białkowego odpowiedniego dla tego przedziału wiekowego a karmienie czysta śruta zbożowa zacząć po osiągnięciu 60kg.
Z tym następnym BN to troche przesada, znam gościa co choduje ekologiczne tuczniki karmiąc zbożem z łubinem i grochem i w 8 mcy od urodzenia ma wage ubojową.
Powodzenia :D


ok dzięki ,tylko chcę zaznaczyć jeszcze raz że te świnki aby pobrać pokarm czy napić się wody a nawet się opróżnić ,będom musiały wyjść na wybiek bo ta buda jest rozmiaró 150 cm na 250 cm .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 04 lis 2011, 22:43 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Wszystko będzie ok tylko jak przyjdą mrozy wypadałoby aby miały dużo suchej słomy i wodę a nie lód .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 04 lis 2011, 23:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17
Posty: 3339
baraki pisze:
Powyżej 20 kg bez problemu możesz w takiej budzie utrzymywać pod warunkiem że będą to zdrowe warchlaki tzn wolne od chorób układu oddechowego, w przeciwnym wypadku mogą zacząc kaszleć, wtedy będziesz musiał je podleczyc antybiotykiem. Na poczatek radził bym Ci dac do paszy koncentratu białkowego odpowiedniego dla tego przedziału wiekowego a karmienie czysta śruta zbożowa zacząć po osiągnięciu 60kg.
Z tym następnym BN to troche przesada, znam gościa co choduje ekologiczne tuczniki karmiąc zbożem z łubinem i grochem i w 8 mcy od urodzenia ma wage ubojową.
Powodzenia :D


bezproblemu tylko zuzycie paszy bedzie bardzo wysokie
jak mrozy to ciepła woda zeby sie dobrze napily


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 05 lis 2011, 12:07 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Jak przyjda z cieplego chlewika to zanim sie dostosuja to odjada.poczekaj do wiosny .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 05 lis 2011, 13:26 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 04 lis 2011, 15:28
Posty: 13
Lokalizacja: lubuskie
stan1069@o2.pl pisze:
Jak przyjda z cieplego chlewika to zanim sie dostosuja to odjada.poczekaj do wiosny .



Ale ja je będe kupował od mojego kolegi ,a u niego to one za dobrych warunków nie mają . Nie to żeby miały fatalne warunki ,ale jakby to określić chlewik nie ocieplany kojec mają koło samych dzwi wejściowych za dużo ścióki im nie daje itp.

A słyszałęm że do takiego chowu jak ja chcę je trzymać to takie wychuchane ,i z ogrzewanej chlewni to by się nie nadawały .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 12 lis 2011, 23:40 
Offline

Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 23:58
Posty: 507
W zeszłym roku miałem 2 szt.(30kg) co je musiałem odseparować w jedyne wtedy możliwe miejsce i przy -10 bez budy dały rade i fakt że 2 rzuty przeczekały ale były piękne na koniec:)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: poniedziaÅ‚ek 14 lis 2011, 22:20 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 04 lis 2011, 15:28
Posty: 13
Lokalizacja: lubuskie
magier pisze:
W zeszłym roku miałem 2 szt.(30kg) co je musiałem odseparować w jedyne wtedy możliwe miejsce i przy -10 bez budy dały rade i fakt że 2 rzuty przeczekały ale były piękne na koniec:)



ale trzymałeś je przez całą zimę na dworzu ? ,ja za tydzień kupuje 4 sztuki od znajomego takie powyżej 20 kg
:)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB