Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Karmnik/paÅ›nik/Tubomat co wybrać ?
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest sobota 27 kwie 2024, 23:35

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek 05 lis 2013, 12:32 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 04 lis 2013, 13:58
Posty: 2
Witam

Przepraszam za nie profesjonalne pytanie ale nie mam do kogo się zwrócić.

Otóż hoduje w tej chwili 4 sztuki świń:) tak słownie: cztery. Jest to chów na otwartym powietrzu, świnie mają budę ze słomą w której postawiłem taki zwykły karmnik zasypowy, który kiedyś dostałem. Wodę piją z poidła kilka metrów dalej.

Świnie karmię kupioną mieszanką pszenica-jęczmień z której na śrutowniku robię śrut. Raz dziennie dostają świeżo skoszoną zieleninę w postaci koniczyny perskiej.

PROBLEM:

-świnie od pewnego czasu bardzo duzo rozsypują śrutu, dochodzi do tego że potrafią chyba dla zabawy wysypać 2 wiadra śrutu.
-obserwując zwierzęta zauważyłem że sie męczą z tą suchą mąką, i lataja do wody popijać.
-wydaje mi sie że mało jedzą- 4 sztuki teraz maja po ok 90kg i zjadają 50kg śruty na 5 dni.

Zauważyłem na allegro fajny karmnik jakby z poidłem gdzie świenie sobie popijają/mieszają śrut. Wydaje mi sie to przynajmniej z teorii idealne.

Jednak przeglądając/czytając forum natknołem sie na nazwy TUBOMAT (tez z poidlłem) i paśnik.


Czy ktoś ma z tym doświadczenie? czy to naprawdę tak działa jak opisuje producent?

Obrazek


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 05 lis 2013, 15:04 
Offline

Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Posty: 875
Lokalizacja: Wlkp
Na 4 sztuki to taki jak masz na zdjęciu ci wystarczy w zupełności tylko się upewnij, że to dla świń do 120kg tubomat to fajna sprawa tylko że obsługują kilkanaście do kilkadziesiąt sztuk więc jak takie coś dasz swoim 4 to dopiero ci syfu z paszą narobią. Zraszcz na pewno pomoże i nie będą biegły ciągle pić a przy okazji więcej zjedzą bo mokre lepiej wchodzi.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 06 lis 2013, 00:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa 05 gru 2012, 20:24
Posty: 222
Lokalizacja: WLKP
2 wiadra rozsypuja na dzień czy na rok :D nie martw się, one się nie zmęczą bo co mają robić jak tylko jeść i pić. A jedzą też dobrze bo z paśnika 2,5kg+troche z ziemi=2,8kg :)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 06 lis 2013, 11:59 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Grzebią bo szukają witamin i minerałów , bo nie piszesz że dajesz to 1 a po drugie za mało masz sztuk na karmnik i mają dużo czasu na grzebanie w paszy , a jeszcze jak szczelina za duża to tym bardziej rozsypują
na Twoim miejscu bym im dał koryto i wsypał tyle ile dadzą rady zjeść na raz i najwyżej zalać wodą 2 x na dzień i niech sobie grzebią w ziemi :lol: :lol:
jak im kupisz karmnik ze zraszaczem to co nie zjedzą zacznie pleśnieć i możesz mieć stado mniejsze


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 10 lis 2013, 18:03 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 04 lis 2013, 13:58
Posty: 2
No właśnie tych witamin i minerałów nie daje..mój błąd.

Całe dzień ryją w ziemi, a i tak znajdują czas i ochotę bałaganić przy paśniku:)
Koryto odpada - hodowla ma być maksymalnie bezobsługowa.
Kupiłem ten paśnik z poidłem jak na foto, zobaczymy co będzie, choć ich żywot dobiega końca to na przyszły rok się przyda.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 10 lis 2013, 18:13 
Offline

Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:32
Posty: 1221
Lokalizacja: CLI
stan , na tych zdjęciach widać że minerałów to im nie brakuje...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB