Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Przeróbka chlewni - wentylacja
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piÄ…tek 19 kwie 2024, 16:25

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela 30 paź 2016, 20:04 
Offline

Rejestracja: sobota 29 paź 2016, 11:05
Posty: 2
Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum i od razu pragnę prosić o pomoc. Jestem na etapie zmian w gospodarstwie. Do tej pory miałem własne lochy, lecz na wiosnę przyszłego roku mam zamiar wziąć pierwszą partię duńczyków. A co za tym idzie muszę wprowadzić zmiany w obecnym budynku. Może ktoś z Was ma ogarnięte co i jak z wentylacją by dobrze to funkcjonowało i może pomóc.

Do rzeczy, budynek ma wymiary 29,5mx11,5m. Po środku szerokości i po 7,5m od końców budynku znajdują się dwa kominy wentylacyjne które chciałbym wykorzystać. Otwory kominów mają wymiar 80cmx130cm. Planowałem założyć wentylatory 63cm średnicy o wydajności około 12000 m3/h. Budynek posiada 15 okien w wymiarze 80x120cm, na razie w tym roku muszą zostać jeszcze stare drewniane okna już mocno nadgnite, potem będą plastiki. Chciałbym założyć wloty wentylacyjne jednak jak je rozmieścić by wentylacja dobrze funkcjonowała. Oraz ile tych wlotów zrobić? Na pierwszy rzut przewiduję 150szt. trzody, po wszystkich przeróbkach będzie maks 170-180 szt. W przyszłości być może 200-220, bo w tej chwili w jednej części budynku znajduje się 10 szt bydła.

A jeszcze co do wentylatorów brać Multifan czy Ziehl-Abegg który ma podobną wydajność a jest trochę cichszy, ma mniejszą moc i jest tańszy. Trochę obawiam się że tyle zalet a niższa cena. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 30 paź 2016, 20:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
DarX86 pisze:
Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum i od razu pragnę prosić o pomoc. Jestem na etapie zmian w gospodarstwie. Do tej pory miałem własne lochy, lecz na wiosnę przyszłego roku mam zamiar wziąć pierwszą partię duńczyków. A co za tym idzie muszę wprowadzić zmiany w obecnym budynku. Może ktoś z Was ma ogarnięte co i jak z wentylacją by dobrze to funkcjonowało i może pomóc.

Do rzeczy, budynek ma wymiary 29,5mx11,5m. Po środku szerokości i po 7,5m od końców budynku znajdują się dwa kominy wentylacyjne które chciałbym wykorzystać. Otwory kominów mają wymiar 80cmx130cm. Planowałem założyć wentylatory 63cm średnicy o wydajności około 12000 m3/h. Budynek posiada 15 okien w wymiarze 80x120cm, na razie w tym roku muszą zostać jeszcze stare drewniane okna już mocno nadgnite, potem będą plastiki. Chciałbym założyć wloty wentylacyjne jednak jak je rozmieścić by wentylacja dobrze funkcjonowała. Oraz ile tych wlotów zrobić? Na pierwszy r zut przewiduję 150szt. trzody, po wszystkich przeróbkach będzie maks 170-180 szt. W przyszłości być może 200-220, bo w tej chwili w jednej części budynku znajduje się 10 szt bydła.

A jeszcze co do wentylatorów brać Multifan czy Ziehl-Abegg który ma podobną wydajność a jest trochę cichszy, ma mniejszą moc i jest tańszy. Trochę obawiam się że tyle zalet a niższa cena. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

....moja rada - usuń połać dachową na całej powierzchni i zrób dach z pleksi tak przezroczystego ,ażeby było dobrze widać wszechświat i zajmij się egzorcyzmem. 8)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 30 paź 2016, 21:10 
Offline

Rejestracja: czwartek 27 paź 2016, 20:45
Posty: 5
W lato na głębokiej ściółce towarzystwo się ugotuje.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 31 paź 2016, 07:53 
Offline

Rejestracja: sobota 29 paź 2016, 11:05
Posty: 2
mytotoksyna1 pisze:
....moja rada - usuń połać dachową na całej powierzchni i zrób dach z pleksi tak przezroczystego ,ażeby było dobrze widać wszechświat i zajmij się egzorcyzmem. 8)


Do patrzenia we wszechświat mam dwa teleskopy i zapewniam, lepiej przez nie widać niż przez pleksi. Egzorcyzmy mogę zacząć od Ciebie, proponuję oczyszczanie przez pałowanie. :P

gmichal1 pisze:
W lato na głębokiej ściółce towarzystwo się ugotuje.

Nie rozumiem czemu ma się ugotować, w najlepszym okresie obsada była tylko trochę mniejsza i nic się nie ugotowało mimo braku mechanicznej wentylacji.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: poniedziaÅ‚ek 31 paź 2016, 10:26 
Offline

Rejestracja: czwartek 27 paź 2016, 20:45
Posty: 5
Świnie podczas intensywnego tuczu będą miały przyśpieszony metabolizm. To nie będzie to co miałeś do tej pory. W granicach 75 dnia mają ok 120 kg . W lato najlepiej trzymać towarzystwo pod tzw. wiatą.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 01 lis 2016, 12:14 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
gmichal1 pisze:
Świnie podczas intensywnego tuczu będą miały przyśpieszony metabolizm. To nie będzie to co miałeś do tej pory. W granicach 75 dnia mają ok 120 kg . W lato najlepiej trzymać towarzystwo pod tzw. wiatą.

żeby miały taka mase jak podałes to musiały by przyjechać w wadze blisko 40kg
i jak masz komuś doradzać żeby hodował świnie pod wiatą to lepiej puknij się w czoło po czym najlepiej nic nie pisz...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 01 lis 2016, 13:24 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Na Twoim miejscu zaczął bym od przerobienia tego budynku na ruszt, oknami się nie przejmuj, można kawałek folii dechami przybic i będzie git ale ruszt zrób koniecznie!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 01 lis 2016, 14:02 
Offline

Rejestracja: czwartek 27 paź 2016, 20:45
Posty: 5
Chief pisze:
żeby miały taka mase jak podałes to musiały by przyjechać w wadze blisko 40kg



Co do wagi to udowadniasz tym że nie masz wiedzy o temacie, tucznika trzymam pierwszy raz w życiu ale dzięki mojej upartości w dążeniu do wiedzy i otwartości na sugestie innych efekt jest widoczny i namacalny a nie czysto teoretyczny

Wiata - miałem na myśli budynek w rzucie prostokąta z możliwością  najlepszej wentylacji (okres lata) której nie osiągniesz w inny sposób
Obrazek

chyba że możesz zapewnić szczelność pomieszczenia oraz wytworzyć podciśnienie, po długości przydałby się przedmuch budynku aby w najbardziej kryzysowych sytuacjach spać spokojnie.

Kolega doradza ruszta, owszem niesamowita wygoda ale proszę mi powiedzieć

1. jak odbywa siÄ™ dezynfekcja pod rusztami, rozbieracie wszystko i myjecie co rzut ?
2. czy gnojowica ma wyższość nad gnojem - nawożenie ?
3. czy tak często wymagane jest ściółkowanie jeśli wielkość obsady jest prawidłowo dobrana do powierzchni chlewni ?
4. kwestia/ekonomia ogrzewania ?
5. przechowywanie gnojowicy / obornika ?

Zrobiliśmy jeden rzut i już dzisiaj wiemy że aby w to się bawić budynek będzie najlepiej postawić od zera. Ale znamy już swoje oczekiwania.

Pozdrawiam,
Michał Grefkowicz


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 01 lis 2016, 15:34 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Jak odbywa sie dezynfekcja słomy? Rozwija się bele i psika ecocidem? Czy może gorąca para traktuje kazda porcję? :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 02 lis 2016, 10:40 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
gmichal1 pisze:
Chief pisze:
żeby miały taka mase jak podałes to musiały by przyjechać w wadze blisko 40kg



Co do wagi to udowadniasz tym że nie masz wiedzy o temacie, tucznika trzymam pierwszy raz w życiu ale dzięki mojej upartości w dążeniu do wiedzy i otwartości na sugestie innych efekt jest widoczny i namacalny a nie czysto teoretyczny

Wiata - miałem na myśli budynek w rzucie prostokąta z możliwością  najlepszej wentylacji (okres lata) której nie osiągniesz w inny sposób
Obrazek

chyba że możesz zapewnić szczelność pomieszczenia oraz wytworzyć podciśnienie, po długości przydałby się przedmuch budynku aby w najbardziej kryzysowych sytuacjach spać spokojnie.

Kolega doradza ruszta, owszem niesamowita wygoda ale proszę mi powiedzieć

1. jak odbywa siÄ™ dezynfekcja pod rusztami, rozbieracie wszystko i myjecie co rzut ?
2. czy gnojowica ma wyższość nad gnojem - nawożenie ?
3. czy tak często wymagane jest ściółkowanie jeśli wielkość obsady jest prawidłowo dobrana do powierzchni chlewni ?
4. kwestia/ekonomia ogrzewania ?
5. przechowywanie gnojowicy / obornika ?

Zrobiliśmy jeden rzut i już dzisiaj wiemy że aby w to się bawić budynek będzie najlepiej postawić od zera. Ale znamy już swoje oczekiwania.

Pozdrawiam,
Michał Grefkowicz

No i widzisz baraki udowodnił ci ze co dla jednych jest sufitem dla drugich podłogą....
Wrzechwiedzacy człowieku :D
I masz racje rób takie przeciągi swiniakom tak jak opowiadasz to w zimę bedziesz w trampkach chodził


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 02 lis 2016, 13:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
nie jest możliwa sprzedaż świń w średniej wadze ok.120 kg po 75 dniach tuczu, jeśli przyjechały w wadze nominalnej 28kg na miejscu, tym bardziej w okresie lata. Z pewnością znajdą się sztuki o takiej wadze, ale będzie to ok 20 procent rzutu.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 02 lis 2016, 13:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
nie jest możliwa sprzedaż świń w średniej wadze ok.120 kg po 75 dniach tuczu, jeśli przyjechały w wadze nominalnej 28kg na miejscu, tym bardziej w okresie lata. Z pewnością znajdą się sztuki o takiej wadze, ale będzie to ok 20 procent rzutu.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 02 lis 2016, 13:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
DarX86 Okna to najmniejszy problem. Zrób swoimi możliwościami tak aby powietrze z tych okien nie szło od razu na świnie tylko pod sufit lub na ganek. Pomieszczenie masz ponad 300m2. Na rusztach weszło by ok 320szt.
Wentylatory ok, zimą zakładasz ringi zmniejszające przeciąg i dadzą radę.
No i jednak w miarę możliwości ruszt.



1. jak odbywa siÄ™ dezynfekcja pod rusztami, rozbieracie wszystko i myjecie co rzut ?
SiÄ™ nie odbywa. Jak koniecznie chcesz to posyp czymÅ› do suchej dezynfekcji.

2. czy gnojowica ma wyższość nad gnojem - nawożenie ?
W obsłudze tak, poza tym równomierniej ją rozlejesz na polu - warunek - mieszanie.

3. czy tak często wymagane jest ściółkowanie jeśli wielkość obsady jest prawidłowo dobrana do powierzchni chlewni ?
ok 2 balotów tyg/60-70szt

4. kwestia/ekonomia ogrzewania ?
Nie rozumiem pytania

5. przechowywanie gnojowicy / obornika ?
Gnojowicę najlepiej w zamkniętych zbiornikach, nie traci wtedy swojej wartości.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 03 lis 2016, 15:46 
Offline

Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 17:12
Posty: 10
DarX86 pisze:
Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum i od razu pragnę prosić o pomoc. Jestem na etapie zmian w gospodarstwie. Do tej pory miałem własne lochy, lecz na wiosnę przyszłego roku mam zamiar wziąć pierwszą partię duńczyków. A co za tym idzie muszę wprowadzić zmiany w obecnym budynku. Może ktoś z Was ma ogarnięte co i jak z wentylacją by dobrze to funkcjonowało i może pomóc.

Do rzeczy, budynek ma wymiary 29,5mx11,5m. Po środku szerokości i po 7,5m od końców budynku znajdują się dwa kominy wentylacyjne które chciałbym wykorzystać. Otwory kominów mają wymiar 80cmx130cm. Planowałem założyć wentylatory 63cm średnicy o wydajności około 12000 m3/h. Budynek posiada 15 okien w wymiarze 80x120cm, na razie w tym roku muszą zostać jeszcze stare drewniane okna już mocno nadgnite, potem będą plastiki. Chciałbym założyć wloty wentylacyjne jednak jak je rozmieścić by wentylacja dobrze funkcjonowała. Oraz ile tych wlotów zrobić? Na pierwszy rzut przewiduję 150szt. trzody, po wszystkich przeróbkach będzie maks 170-180 szt. W przyszłości być może 200-220, bo w tej chwili w jednej części budynku znajduje się 10 szt bydła.

A jeszcze co do wentylatorów brać Multifan czy Ziehl-Abegg który ma podobną wydajność a jest trochę cichszy, ma mniejszą moc i jest tańszy. Trochę obawiam się że tyle zalet a niższa cena. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.


W przypadku tuczników przelicza się 1m3 na 1 kg tucznika, przy założeniu 200 szt x 120 kg wydajność wentylacji musi wynosić 24000 m3/h , więc musiałbyś mieć 8 takich wlotów: http://www.fermo.pl/produkt-2546-wlot-p ... ir-xl.html, 4 po jednej stronie i 4 po drugiej i najlepiej 3 takie wentylatory: http://www.fermo.pl/produkt-2879-wentyl ... -230v.html, wydajność jest zależna od ciśnienia, więc lepiej mieć zapas, żeby się nie podusiły. W kwestii wentylatorów to Ziehl-Abegg jest bardzo dobrą marką i jak je zamontujesz to na pewno nie będziesz żałował.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 03 lis 2016, 19:49 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
gregor588 pisze:

W przypadku tuczników przelicza się 1m3 na 1 kg tucznika, przy założeniu 200 szt x 120 kg wydajność wentylacji musi wynosić 24000 m3/h , więc musiałbyś mieć 8 takich wlotów: http://www.fermo.pl/produkt-2546-wlot-p ... ir-xl.html, 4 po jednej stronie i 4 po drugiej i najlepiej 3 takie wentylatory: http://www.fermo.pl/produkt-2879-wentyl ... -230v.html, wydajność jest zależna od ciśnienia, więc lepiej mieć zapas, żeby się nie podusiły. W kwestii wentylatorów to Ziehl-Abegg jest bardzo dobrą marką i jak je zamontujesz to na pewno nie będziesz żałował.

Jeżeli założy po dwóch stronach te wloty to wentylatory bedzie musiał po środku montować
Zależy jak budynek usytuowany Z reguły wloty montuje sie po jednej stronie obiektu zaś wentylatory po drugiej
Wtedy powietrze ma możliwość przełamania temperatury nie lecąc bezpośrednio na świniaki szczególne w okresie zimowym


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: piÄ…tek 04 lis 2016, 23:47 
Offline

Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 17:12
Posty: 10
w przypadku wentylatorów ściennych wloty montuje się tylko z jedne strony, ale DarX86 pisał , że ma kominy więc w takim przypadku wloty zakłada się z 2 stron. Zimą wloty uchyla się minimalnie, wtedy zimne powietrze przy wysokim podciśnieniu kieruje się do góry i po zmieszaniu z ciepłym powietrzem z pomieszczenia opada na dół. W okresie letnim wloty otwiera się szeroko i powietrze kieruje w dół, później zużyte powietrze usuwa wentylator kominowy. Na wlotach można zamontować takie listwy kierunkowe: http://www.fermo.pl/produkt-2687-listwa ... ir-xl.html , żeby można ustawić kierunek pod jakim powietrze ma wpadać do chlewni.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 05 lis 2016, 11:11 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
gregor588 pisze:
w przypadku wentylatorów ściennych wloty montuje się tylko z jedne strony, ale DarX86 pisał , że ma kominy więc w takim przypadku wloty zakłada się z 2 stron. Zimą wloty uchyla się minimalnie, wtedy zimne powietrze przy wysokim podciśnieniu kieruje się do góry i po zmieszaniu z ciepłym powietrzem z pomieszczenia opada na dół. W okresie letnim wloty otwiera się szeroko i powietrze kieruje w dół, później zużyte powietrze usuwa wentylator kominowy. Na wlotach można zamontować takie listwy kierunkowe: http://www.fermo.pl/produkt-2687-listwa ... ir-xl.html , żeby można ustawić kierunek pod jakim powietrze ma wpadać do chlewni.

Ciekawe kto ci takich rad udzielał...?
Ja mam wszędzie kominy, budynki usytuowane północ-południe
Wloty jak i korytarze mam od wschodu zaś kominy wentylacyjne po zachodniej części i wtedy wlatujace powietrze moze sie ogrzać nie lecąc bezpośrednio na zwierzynę


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 05 lis 2016, 20:49 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Rozwiązanie gregora jest wymyślone głową , czego nie mozna powiedziec o pomysle chiefa


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 05 lis 2016, 22:07 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
stan1069@o2.pl pisze:
Rozwiązanie gregora jest wymyślone głową , czego nie mozna powiedziec o pomysle chiefa

Stanie masz jakies doświadczenia ze możesz sie tak wypowiadac?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 05 lis 2016, 22:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 11:45
Posty: 6025
...czy nie lepiej wybrać proste rozwiązanie .
..zimą okna zamykać i odchylać , a w lato wyjąć z futryny. 8)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 06 lis 2016, 08:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
i to jest głos rozsądku! Mądrego to aż miło poczytać:)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 06 lis 2016, 12:41 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Wcale głupio nie gada :lol: :lol: Jak były duze mrozy to był problem ze sztuczna mgła w chlewni i z tego co pamiętam wyjsciem z tego było własnie uchylenie okien i otwarcie kominów zeby wymiana powietrza była wolno ale cały czas :lol: :lol:

Nie widzę powodu żeby wykorzystywać zimą naturalna wentylację a wymuszona ustawić tak żeby ja w razie potrzeby uzupełniała :lol: :lol: :lol:

Chief zanim powietrze świeże ze wschodu dotrze do zachodu to juz świeże nie będzie a tam tez potrzebne :lol: :lol: :lol: :lol: za bardzo tez się nie nagrzeje na korytarzu o szerokości pół metra :lol: :lol:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 06 lis 2016, 15:29 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
stan1069@o2.pl pisze:
Wcale głupio nie gada :lol: :lol: Jak były duze mrozy to był problem ze sztuczna mgła w chlewni i z tego co pamiętam wyjsciem z tego było własnie uchylenie okien i otwarcie kominów zeby wymiana powietrza była wolno ale cały czas :lol: :lol:

Nie widzę powodu żeby wykorzystywać zimą naturalna wentylację a wymuszona ustawić tak żeby ja w razie potrzeby uzupełniała :lol: :lol: :lol:

Chief zanim powietrze świeże ze wschodu dotrze do zachodu to juz świeże nie będzie a tam tez potrzebne :lol: :lol: :lol: :lol: za bardzo tez się nie nagrzeje na korytarzu o szerokości pół metra :lol: :lol:

Tak zes widział wentylację jak świnia niebo... I pojecia nie masz na temat tego co piszesz bo starys jak węgiel a życie i tak cie nic nie nauczylo
Jak zima włączysz wentylatory i tak jak mowisz to w chlewni nie zobaczysz nic na odległość 3metrow
Zima wentylatory mam wyłączone wloty otwarte na 10% temp średnia to 27 i tak to funkcjonuje az do wiosny
Co do korytarza i ogrzewania powietrza nie zsmierzam psuć sobie języka na tłuków bez doświadczenia


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 06 lis 2016, 17:16 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Jak masz temperature 27 stopni na tuczarni średnio w zimie i wentylację wyłaczoną to o czym z Tobą dyskutować ??????????? chyba o specjalistach z NFZ :lol: :lol:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 06 lis 2016, 17:24 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 03:47
Posty: 1295
Lokalizacja: wlkp
Chief, wymień wyświetlacz od termometru bo cię oszukuje...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: niedziela 06 lis 2016, 20:16 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Wszystko zależy od powierzchni grzewczej...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: sobota 03 gru 2016, 17:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
nie zapomnij się do nich zgłosić po wypłatę za reklamę na forum.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 08 gru 2016, 23:57 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 15 cze 2007, 23:35
Posty: 789
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Peron pisze:
nie zapomnij się do nich zgłosić po wypłatę za reklamę na forum.

Szkoda ze nie można lajkowac postów :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB