Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Odbywanie stażu w gospodarstwie rolnym.
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest czwartek 28 mar 2024, 14:25

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek 20 sty 2015, 18:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Od jakiegoś czasu jest możliwość organizowania staży w gospodarstwie rolnym.

http://samorzad.infor.pl/sektor/organiz ... nikow.html

W naszym PUPie rusza za kilka dni przyjmowanie wniosków o organizację staży, postanowiłem więc popytać o możliwość zorganizowania takiego stażu dla bezrobotnego absolwenta ZDZ (na prośbę ww absolwenta). Pracownice PUPu nie wiedzą, czy mogę złożyć wniosek o staż, bo na ogół wnioski składają przedsiębiorcy. Pytają mnie, czy mam wpis do ewidencji przedsiębiorców, że prowadzę produkcję roślinną i zwierzęcą, a ja im mówie, że rolnik nie musi mieć wpisu do ewidencji działalności, a wpisanie się do takiego wpisu skutkuje tym, że gospodarstwo jest traktowane jako działalność gospodarcza i jest opodatkowana podatkiem dochodowym.

https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.eng ... b0907e6541

One mówią, że jakbym miał wpis do CEIDG albo jakbym był przedsiębiorcą, to by nie było problemów. Ja im na to, że mam działalność pozarolniczą, ale stażystę chcę do gospodarstwa, a nie do działalności, a one ruszają ramionami i muszą radcy prawnego zapytać...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 20 sty 2015, 20:21 
Offline

Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:19
Posty: 430
Peron pisze:
......, one ruszają ramionami i muszą radcy prawnego zapytać...

:lol: myślałem, że to ja na końcu świata mieszkam :roll:
Kilka lat temu chcąc zatrudnić pracownika (gość zarejestrowany w UP jako bezrobotny) poszedłem do miejscowego UP zapytać jakich formalności muszę dopełnić i gdzie/do jakich urzędów się zwrócić żeby tą sprawę załatwić. Pani podpowiedziała mi, że informacje których potrzebuję znajdę w...internecie :lol: Rozbawiło mnie to niemal do łez...ale skoro się okazało, że ów pani do niczego potrzebna mi nie będzie więc ''narazić'' się mogę, zapytałem - od czego i po co one tu właściwie siedzą? Pani zbulwersowana odpowiedziała, że ona jest od pomagania bezrobotnym, a nie pracodawcom :shock: :lol:

Peron, zapytaj ''swoich'' pań czy nie szkoda kasy na radcę prawnego. Być może łatwiej i prościej (chodź nie bez obciachu)będzie jeśli zadzwonią do właściwego mi UP i zapytają ''jak to się robi''? Do 15 grudnia ubiegłego roku miałem stażystę w gospodarstwie rolnym...gospodarstwie nie przedsiębiorstwie rolnym.
Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dostępnych na stronie www.psz.praca.gov.pl taki stażysta nosi tytuł ''pomocniczy robotnik przy hodowli zwierząt'' czemu odpowiada kod 921 201.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 20 sty 2015, 20:46 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Taki bystrzak a nie wiesz że aby dostać niski wyrok to się idzie do adwokata , a nie do proboszcza :lol: :lol:
prawdopodobnie ta Pani by złamała prawo udzielając Ci takiej informacji


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 20 sty 2015, 21:00 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Tez coÅ› o tym wiem :D
UP nie wiedzą co począć w przypadku rolnika, jedyny sposób to zacytować im tresć ustawy.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 20 sty 2015, 21:03 
Offline

Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:19
Posty: 430
stan1069@o2.pl pisze:
prawdopodobnie ta Pani by złamała prawo udzielając Ci takiej informacji

:lol:
noooooo...złamała by prawo, złamała - informując mnie, że aby zatrudnić pracownika trzeba ten fakt zgłosić między innymi do ZUS i US, przeprowadzić szkolenie BHiP i wysłać kandydata na pracownika do lekarza w celu ''wyrobienia'' tzw świadectwa zdrowia. :roll:
uuuuuuuuuuuuuuu :lol:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 20 sty 2015, 22:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
najśmieszniejsze jest to, że w nasz PUP przygotował taki wniosek o staż, że informacje w nim zawarte tyczą się przedsiębiorców, jest wzmianka o zaświadczeniu z ZUS, nie ma o zaświadczeniu z KRUS itp. Jak już mówiłem rolników traktuje się jako przedsiębiorców prowadzących gosp rolne, więc oprócz dokumentów potrzebnych dla zwykłego przedsiębiorcy potrzebne są jeszcze akty notarialne, zaświadczenie z Gminy o powierzchni użytków i dodatkowo "zaświadczenie o prowadzeniu działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2ha przeliczeniowe lub o prowadzeniu działu specjalnego produkcji rolnej". Na moje pytanie, kto ma wystawić takie zaświadczenie, Pani zaczęła przełączać z działu do działu, nikt nie wiedział co mi powiedzieć, potem przełączyli do działu, w którym Pani mi proponowała złożenie wniosku o refundację kosztów na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego w kwocie ponad 22 tys zł, po czym kazali zostawić numer i oddzownili, że sprawa się musi oprzeć o prawnika....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 20 sty 2015, 23:07 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
A wspomniała że jesli gospodarstwo chce otrzymac tę refundacje to musi najpierw mieć conajmniej pół roku zatrudnionego na umowę o prace pracownika? Jesli spełniasz ten warunek to możesz się starać jesli nie to lipa bo tak niestety jest zapisane w ustawie.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 20 sty 2015, 23:18 
Offline

Rejestracja: piÄ…tek 04 lut 2011, 18:37
Posty: 2899
Baraki -czytałeś osobiście tą ustawę?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 00:14 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
http://www.praca.siedlce.pl/dla_bezrobo ... botny.html


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 00:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
stan, my to wszyscy wiemy, ale wg pań z mojego UP organizator wymieniony w punkcie 3 to przedsiębiorca pełną gębą.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 00:26 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Peron pisze:
stan, my to wszyscy wiemy, ale wg pań z mojego UP organizator wymieniony w punkcie 3 to przedsiębiorca pełną gębą.
No i Panie mają racje bo to jest staż a nie niewolnictwo / patologia


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 00:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Stan.... zgadzam się, bo wiem, jak jest na stażach u niektórych pracodawców, ale u mnie to będzie lajcik,,,:D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 00:40 
Offline

Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 19:50
Posty: 5786
Lokalizacja: Malopolska
Nie wiem co potrzebne żeby założyć działalność ale wiem że bezrobocie by było na minusie :lol: :lol: :lol:
a w każdym gospodarstwie pokojówka albo parobek :lol: :lol: :lol: wiem Panowie że jesteśmy w uni ale za dużo wymagający niektórzy są :lol: :lol: :lol:


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 00:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Stan, bardzo bym się pomylił, jakbym napisał, że poza gosp. pracujesz w jakiejś instytucji zawodowo? :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 12:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: piÄ…tek 25 lut 2011, 11:34
Posty: 835
Lokalizacja: Wielkopolska
Peron na jak długo możesz dostać ten staż i jak długo zobowiązujesz się do zatrudnienia po tym stażu ?
W moim UP jest 3 m-ce stażu i 3 zatrudnienia nooo może jeśli środków starczy przedłużą o miesiąc ale to trzeba prośbę uzasadnioną pisać przed końcem 3 m-ca.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 13:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 00:44
Posty: 656
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
u nas jest 6 m-cy stazu 3 m-ce zatrudnienia, jednak prawdopodobnie to zatrudnienie nie jest obowiazkowe tylko jest to wymysl UP aby mieli dluzej spokoj z bezrobotnym...


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 19:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
U nas jest tak, że jak zadeklarujesz, że zatrudnisz, a nie zatrudnisz, to ma się blokadę 2 lata na kolejny staż....


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: Å›roda 21 sty 2015, 22:20 
Offline

Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Posty: 3588
Lokalizacja: łódzkie
Ze ślubną też tak powinno być .


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: wtorek 24 lut 2015, 00:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 23:05
Posty: 3582
Lokalizacja: łódzkie
Wniosek oceniony pozytywnie. Jestem pierwszym rolnikiem w naszym PUPie, który o to wystąpił:) A może się blokady boją i zielonego miasteczka pod schodami?:)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
Post: czwartek 05 mar 2015, 23:13 
Offline

Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:34
Posty: 636
Lokalizacja: Świętokrzyskie
No to będzie miał kto robić.. :D


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB