Indeks witryny Indeks witryny

a-one a-one agrobios

..

Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest pi─ůtek 13 gru 2019, 16:18

Strefa czasowa UTC+2godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 160 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Nast─Öpna
Autor Wiadomo┼Ť─ç

Mam pytanie. Mam zamiar zarejestrowa─ç si─Ö na vat na zasadach og├│lnych. Prowadz─Ö sprzeda┼╝ tucznikow i troch─Ö inwestuj─Ö. Mo┼╝e kto┼Ť mi powie tak po "ch┼éopsku" jakie s─ů plusy i minusy bycia vatowcem? Czy to si─Ö op┼éaca? Czy samemu idzie sobie poradzi─ç z prowadzeniem ksi─ůg? By┼é ju┼╝ podobny temat ale ostatni post w tym temacie datowany jest na 2008r a teraz mamy 2009 i napewno co┼Ť si─Ö zmieni┼éo.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Dlaczego nikt nie chce podzieli─ç si─Ö swoj─ů wiedz─ů i do┼Ťwiadczeniem na temat Vatu w rolnictwie? Naprawd─Ö interesuje mnie ten temat i chcia┼éabym skorzysta─ç z do┼Ťwiadcze┼ä innych rolnik├│w kt├│rzy s─ů Vatowcami. No chyba ┼╝e nikt z forumowicz├│w nie jest Vatowcem i nie chce si─Ö wypowiada─ç na temat mu nie znany.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

Wiadomo plusy i minusy. Ja prowadzeniem ksi─ůg si─Ö nie zajmuj─Ö, za 100z┼é robi to ksi─Ögowy (murarze do mur├│w.....)
W czteroletniej przygodzie z watem by┼é tylko jeden miesi─ůc gdzie trzeba by┼éo do skarb├│wki dop┼éaci─ç.
Tak┼╝e je┼Ťli cho─ç troche inwestujesz, kupujesz paliwo itp to si─Ö nie zastanawiaj :)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

podobna sytuacja u mnie tylko jeszcze ani razu nie zanios┼éem do skarboweg o poprostu lekko trzeba pomy┼Ťle─ç

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Dzi─Öki za pozytywne opinie. Mam troch─Ö inwestycji w planach wi─Öc my┼Ťl─Ö, ┼╝e do skarb├│wki nie b─Öd─Ö musia┼éa przez jaki┼Ť czas (mam nadziej─Ö ┼╝e zawsze) nic oddawa─ç.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

By┼éam dzisiaj w US, jutro jad─Ö si─Ö zarejestrowa─ç. Pani w urz─Ödzie odpowiedzia┼éa mi na nurtuj─ůce mnie pytania i ju┼╝ wiem (mniej wi─Öcej) co i jak. Reszta wyjdzie w praktyce. :wink:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

a jak chcesz zarejstrowa─ç swoje gospodarstwo jako firma czy imiennie to ma znaczenie jak w nied┼éugim czasie chcia┼éaby┼Ť przekaza─ç gospodarstwo

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

gospodarstwo b─Ödzie zarejestrowane imiennie. A jaka jest r├│┼╝nica w zarejestrowaniu? - na ten temat nie zaci─ůgne┼éam informacji.
A je┼Ťli chodzi o przekazanie mojego gospodarstwa nast─Öpcy to na razie takie mi nie grozi, gdy┼╝ m├│j nast─Öpca ma dopiero 7 lat :lol: :wink:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

je┼Ťli chodzi o inwestycje d┼éugoterminowe to je┼Ťli w trakcie amortyzacji przeka┼╝e sie gospodarstwo to trzeba zap┼éaci─ç niezamortyzowany wat je┼Ťli gosp, jest zarejstrowane nie imiennie to nowego w┼ésciciela wpisuje sie jako wsp├│┼éudzia┼éowca i niema potrzeby zanosi─ç kasy do skarbowego

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

a ile vatu jest na┼éo┼╝one na ┼Ťrodki produkcji??

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Wszystkim zainteresowanym przestawi─Ö kolejne etapy zarejestrowania si─Ö rolnika w urz─Ödzie skarbowym jako podatnika czynnego rozliczaj─ůcego si─Ö na zasadach og├│lnych.
Jestem Vatowcem od 1 sierpnia. Ale zanim do tego dosz┼éo, najpierw z┼éo┼╝y┼éam formularz Vat-R oraz NIP 1. Panie w urz─Ödzie z u┼Ťmiechem na twarzy pomog┼éy w wype┼énieniu formularza. Potrzebny by┼é r├│wnie┼╝ numer REGON oraz informacja z banku o posiadanym rachunku.
(dalsze informacje ni┼╝ej - problem z wys┼éaniem ca┼éo┼Ťci w jedny po┼Ťcie)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Zdecydowa┼éam rozlicza─ç si─Ö kwartalnie, w zwi─ůzku z czym b─Öd─Ö sk┼éada─ç deklaracj─Ö na duku Vat-7k.
Zakupiłam druki faktur, gdyż to teraz ja będę wystawiać faktury za sprzedane tuczniki.
Kupiłam również zeszyt "Ewidencja Nabycia Towarów i Usług Vat" oraz zeszyt "Ewidencja Sprzedaży Vat"
Zdecydowałam, że sama będę prowadzić ewidencję, gdyż nie jest to trudne i w moim przypadku nie zabierze zbyt cennego czasu.
Deklaracj─Ö kwartalne sk┼éada si─Ö do 25 dnia miesi─ůca nast─Öpuj─ůcego po zako┼äczonym kwartale czyli za stycze┼ä-luty-marzec deklaracj─Ö sk┼éada si─Ö do 25 kwietnia itd. W moim przypadku b─Ödzie to 25 pa┼║dziernik.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

A teraz informacj─Ö dotycz─ůce Vatu nale┼╝nego (tzn. ile mamy odda─ç Pa┼ästwu)
- za tuczniki - 3%
- za inne płody nie wiem, gdyż nie zajmuję się czym innym
A Vat naliczony (tzn ile Państwo nam odda)
- ┼Ťrodki ochrony ro┼Ťlin - 7%
- nawozy - 7%
- paliwo - 22%
- koncentraty - do dnia 31.12.2010 - 3% - a p├│┼║niej? Zobaczymy...
- s├│l potasowa - 3%
- sznurek do maszyn - 7%
- maszyny rolnicze - 22%
A poza tym wszelkie inne zakupy niezb─Ödne do prowadzenia gosp. rol. - 22%

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Rozliczanie si─Ö na zasadach og├│lnych jest banalnie proste. Jak kto┼Ť sam wype┼énia wniosek na dop┼éaty to tym bardziej nie b─Ödzie mia┼é problem├│w z prowadzeniem ewidencji.
Wszystko co sprzedajemy (wystawiamy faktur─Ö) odnotowujemy w zeszycie "Ewidencja sprzeda┼╝y Vat.
Wszystko co kupujemy (do rolnictwa), na co posiadamy fakturę, odnotowujemy w zeszycie "Ewidencja Nabycia Towarów i Usług"
I tyle je┼Ťli chodzi o ewidencj─Ö.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Wszelkie informacj─Ö dotycz─ůce obliczania amortyzacji i innych spraw dotycz─ů podatnika p┼éac─ůcego podatek dochodowy a nie rolnika rozliczaj─ůcego si─Ö na zasadach og├│lnych.
W wielkim skr├│cie przedstawi┼éam informacje dotycz─ůce rolnika vatowca. Je┼╝eli kto┼Ť mia┼éby co┼Ť do dodania to bardzo prosz─Ö, sama jeszcze wszystkiego nie wiem i ch─Ötnie si─Ö dowiem :wink:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 160 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Nast─Öpna

Strefa czasowa UTC+2godz.