Indeks witryny Indeks witryny

a-one a-one

polnet zuromin blattin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest pi─ůtek 28 lut 2020, 20:45

Strefa czasowa UTC+2godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 160 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é:

M├│j ksi─Ögowy twierdzi ┼╝e dla skarb├│wki maszyna amortyzuje si─Ö po 5 latach i p├│┬čniej tak jakby jej nie by┼éo

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Czyli po 5 latach mo┼╝na sprzeda─ç maszyn─Ö bez odprowadzania vat?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

w─ůtpi─Ö ksi─Ögowy chyba troch─Ö si─Ö myli

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

Bez wat mo┼╝esz sprzeda─ç tylko te maszyny kt├│re by┼éy na stanie przed przej┼Ťciem na wat.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

navaho13 pisze:
Maszyny kupione przed przyst─ůpieniem do vat mo┼╝na sprzeda─ç bez vat. Tak?
Maszyny używane kupione w trakcie rozliczania się z vat, ale na umowę, ( nie było zwrotu vat ), można sprzedać bez vat?
Maszyny nowe kupione w trakcie rozliczania si─Ö z vat, musz─ů by─ç sprzedane z odprowadzeniem vat? Nawet po 10 latach?

To jaka jest odpowied┼║ na drugie pytanie?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

je┼╝eli masz ja wykazana w ┼Ťrodkach trwa┼éych i robi┼ée┼Ť na ni─ů odliczenia np koszty cz─Ö┼Ťci do naprawy to sprzedajesz ja na fakture vat takie jest moje zdanie

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

beniu33 pisze:
M├│j ksi─Ögowy twierdzi ┼╝e dla skarb├│wki maszyna amortyzuje si─Ö po 5 latach i p├│┬čniej tak jakby jej nie by┼éo
Przy sprzeda┼╝y maszyny na kt├│r─ů odliczy┼ée┼Ť vat zawsze do ceny sprzeda┼╝y doliczasz 23%

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Mam takie pytanko
rolnik rozliczaj─ůcy si─Ö na zasadach og├│lnych sprzedaje warchlaka rolnikowi na ryczyta┼étcie za 200 z┼é.
co napisa─ç na fakturze ???
czy musi by─ç przelew ???
i ile watowiec ma odprowadzi─ç do urzedu skarbowego???

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

stan1069@o2.pl pisze:
Mam takie pytanko
rolnik rozliczaj─ůcy si─Ö na zasadach og├│lnych sprzedaje warchlaka rolnikowi na ryczyta┼étcie za 200 z┼é.
co napisa─ç na fakturze ???
czy musi by─ç przelew ???
i ile watowiec ma odprowadzi─ç do urzedu skarbowego???

Witaj stan ja tak kupuje wiesz i wychodzi to tak ze np. za ostatnie zapłaciłem cenę warchlaka+vat 8% i on te 8% odprowadza do skarbówki
np, 21kg*10zł=210*8%

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

i kasiorę do reki możesz zapłacić gdyby było odwrotnie to przelew no i 7%

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Mo┼╝na Vatowcowi zap┼éaci─ç got├│wk─ů i tak piszemy na fakturze , vat 8% -i tyle vatowiec odprowadza do skarb├│wki

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

arek pisze:

ale bzdura

go┼Ť─ç daje ci got├│wk─Ö i ty musisz jecha─ç wp┼éaci─ç kase do banku
a potwierdzenie mu wys┼éac bo vatu sobie nie odlicz─ů
tak juz robiłem

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Dziekuje za odpowiedzi
jestem na ryczalcie ale dzisiaj rozmawialem z watowcem i o ma┼éo co do r─Ökoczyn├│w nie dosz┼éo :lol: pytal nawet przez telefon pana kt├│ry go rozlicza i g┼é─ůb nie wiedzial :lol:
100 z┼é. co miesi─ůc umie schowa─ç do kieszeni ale wiadomo┼Ťci 0
to znaczy ┼╝e watowiec dolicza ryczaltowcowi 8 % i te 8 % zanosi do skarb├│wki
watowciec watowcowi dolicza 8 % i je odprowadza , mo┼╝na to zrobi─ç gotowk─ů
watowiec kupuj─ůc od rycza┼étowca dolicza 7 % i p┼éaci przelewem

a przy sprzeda┼╝y tucznika np. watowiec ktory sprzedaje watowcowi ZM dolicza 8 % a odprowadza do skarbowki 5 % tak to jest ??
a jak sprzedaje np.s─ůsiadowi i chce wypisa─ç fakture to dolicza 8 % a ile odprowadza ????

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

muchozol co ty gadasz jak ja jestem na vacie i jak sprzedaje tucznika to pisze faktur─Ö got├│wkow─ů i nie musz─Ö niczego przez bank przesy┼éa─ç inaczej jak to rycza┼étowiec tobie co┼Ť sprzedaje i chce vat doliczy─ç to musisz mu wys┼éa─ç na bank kas─Ö

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

stan niczego nie zrozumiales

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Muchozolali pisze:
arek pisze:

ale bzdura

tak juz robiłem
Arkowi chodzi o to ┼╝e watowcy mi─Ödzy sob─ů mog─ů operowa─ç got├│wk─ů , natomiast ┼╝eby m├│gl watowiec odliczy─ç wat kt├│ry zaplaci┼é rycza┼étowcowi musi mu zap┼éaci─ç przelewem

bo mogłoby się okazać że watowiec odlicza wat który niby zaplacił ryczałtowcowi, który jeszcze się nie narodził albo umarł 100 lat temu :lol: :lol:
bo o rycza┼étowcu nic w urz─Ödzie skarbowym nie wiedz─ů

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

dopoki nie bedziesz mial konroli ze skarbowki to bedzie ok ale na kontroli to pan\pani powie ci ze tymi fakturami mozesz sobie podetrzec sam wiesz co

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

arek pisze:
stan niczego nie zrozumiales
Warchlak netto kosztuje 200 zł +8%=216
ryczaltowiec p┼éaci 216 za ┼Ťwinie
a watowiec 200 chowa do kieszeni , a 16 zł zanosi do skarbówki tak to rozumie

a jak watowiec sprzedaje tucznika to np. tucznik kosztuje 600 zł + 8 % =648 do kieszeni chowa 600 + 3%=618 a do skarbówki zanosi 30 zł tak jest ????

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

vatowiec zawsze zanosi 8% nie ma znaczenia co sprzedaje

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

arek pisze:

dokladnie vat przy sprzedazy to jest kasa dla skarbowki. jesli kupujesz to jest dla ciebie

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

arek pisze:
Ty jeste┼Ť tego pewien ????
bo mojego kolege kilka lat ten g┼é─ůb rozlicza i przy sprzeda┼╝y odprowadza 5 % troche niby go w k┼éopoty wci─ůgn─ů┼é , mia┼é kontrole dosy─ç powa┼╝n─ů ale tego nie wykryli 8)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

jestem pewien a kolega co┼Ť pewnie pokr─Öci┼é nie wiem sk─ůd to 5%

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Stan dobrze to przedstawi┼ée┼Ť, ale jest jedno ALE . Na koniec miesi─ůca , b─ůd┼╝ kwarta┼éu bierze Stan faktury zakupu i sprzeda┼╝y i liczy Vat od np ;kupionych warchlak├│w , paliwa , oprysk├│w i trochy wyposa┼╝enia chlewni , oraz tego co sprzeda┼é .Po podliczeniu wychodzi ┼╝e Stan sprzeda┼é towaru za 5000 z┼é Vat a kupi┼é za 7500 i co robi Stan ? Stan pisze do US o zwrot nadp┼éaconego Vatu , pisze , czeka i zwrot otrzymuje :P :P :P
Jedyny haczyk jest tu taki, że Stan musi główkować aby mieć kasiorę na zakupy towarów o jak największej stawce Vat.
8%na 100% , ale nie od wszystkiego . Od owsa jest bodaj┼╝e 5% , od mleka te┼╝ chyba 5%

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

jest jeszcze opcja ze STAN wi─Öcej dosta┼é vatu jak wydal i musi do US zanie┼Ť─ç kasiorke

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

stan1069@o2.pl pisze:
Muchozolali pisze:
arek pisze:

ale bzdura

tak juz robiłem
Arkowi chodzi o to ┼╝e watowcy mi─Ödzy sob─ů mog─ů operowa─ç got├│wk─ů , natomiast ┼╝eby m├│gl watowiec odliczy─ç wat kt├│ry zaplaci┼é rycza┼étowcowi musi mu zap┼éaci─ç przelewem

bo mogłoby się okazać że watowiec odlicza wat który niby zaplacił ryczałtowcowi, który jeszcze się nie narodził albo umarł 100 lat temu :lol: :lol:
bo o rycza┼étowcu nic w urz─Ödzie skarbowym nie wiedz─ů

moze odliczyc jesli dostanie odemnie potwierdzenie z banku ze taka kase wpłacilem na swoje konto za taka i taka fakture i tytułem na tuczniki

po sprawie

jak chcesz to baraki wrzuci taka fakture na forum i potwierdzenie z banku

poz

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

mietko75 pisze:
Stan dobrze to przedstawi┼ée┼Ť, ale jest jedno ALE . Na koniec miesi─ůca , b─ůd┼╝ kwarta┼éu bierze Stan faktury zakupu i sprzeda┼╝y i liczy Vat od np ;kupionych warchlak├│w , paliwa , oprysk├│w i trochy wyposa┼╝enia chlewni , oraz tego co sprzeda┼é .Po podliczeniu wychodzi ┼╝e Stan sprzeda┼é towaru za 5000 z┼é Vat a kupi┼é za 7500 i co robi Stan ? Stan pisze do US o zwrot nadp┼éaconego Vatu , pisze , czeka i zwrot otrzymuje :P :P :P
Jedyny haczyk jest tu taki, że Stan musi główkować aby mieć kasiorę na zakupy towarów o jak największej stawce Vat.
8%na 100% , ale nie od wszystkiego . Od owsa jest bodaj┼╝e 5% , od mleka te┼╝ chyba 5%
Taki go┼Ťciu mia┼é w┼éa┼Ťnie problem , wydal wi─Öcej ni┼╝ sprzeda┼é i od nieudokumentowanych dochodow grozilo mu zap┼éacenie 75 % podatku
ju┼╝ poma┼éu si─Ö za sznureczkiem rozgl─ůda┼é :lol: ale si─Ö wybroni┼é wcze┼Ťniejsz─ů sprzeda┼╝─ů 8) ale widze ┼╝e jak nie zmieni go┼Ťcia ktory go rozlicza to sznurek mu si─Ö mo┼╝e przyda─ç :wink:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

nie zawsze trzeba kupowac na taka sama kwote. kupujac maszyny czy paliwo masz 23% a sprzedajac zboze czy swiniaka 8%. mi prawie zawsze vat zwracaja. chyba ze gdzies jakas fakrure zgubie z zakupu. najwiecej zaplacilem 216 zloty a zwrotu cos ponad 44 tys. generalnie nie jest zle tylko trzeba faktury trzymac w jednym miejscu oraz druczki za przelewy z banku na kupowany towar gdzie placisz przelewem ( nie wiem czemu jak nie ma tej wplaty to skarbowka uwaza fakture za niewazna).
ja tam wole sie rozliczac sie sam bo jak rozliczala mnie ksiegowa to byly problemy podczas kontroli

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Jaki jest kod PKWiU na zmielone ziarno np. pszenicy? Szukałem w google i jest tylko normalnie na pszenicę jako ziarno. Czyżby nie miało to znaczenia czy ziarno jest całe czy zmielone?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

mo┼╝e jako karma dla zwierz─ůt 10.91.10.0?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

No w┼éa┼Ťnie nie wiem jak to jest.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

W kwietniu kupi┼éem w elewatorze kukurydz─Ö dzi┼Ť otrzyma┼éem faktur─Ö koryguj─ůc─ů gdy┼╝ zle naliczono vat 8% a powinno by─ç 5% czy b─Öd─Ö musia┼é t─ů r├│┼╝nic─Ö zwr├│ci─ç do skarb├│wki? :roll:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

elewator musi odda─ç tobie r├│┼╝nice ┼║le naliczonego vatu a tobie zale┼╝y jak wyjdzie z rozliczenia miesiaca

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Te┼╝ tak my┼Ťl─Ö ale oni na korekcie wstawili netto o te 3% wi─Öcej i wychodzi tyle samo tylko vat do skarb├│wki ja mam odda─ç? :twisted:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é: zagadka

witam wszystkich serdecznie

czy kto┼Ť mo┼╝e si─Ö orientuje czy rolnik b─Öd─ůcy na vac-ie musi sprzeda┼╝ na rycza┼étowca ewidencjonowa─ç na kasie fiskalnej?

innymi s┼éowy czy ma kto┼Ť mo┼╝e kas─Ö fiskaln─ů ?

pytam poniewa┼╝ moja ksi─Ögowa dopatrzy┼éa si─Ö w jakiej┼Ť ustawie takiego obowi─ůzku

czy kto┼Ť mo┼╝e co┼Ť wi─Öcej wie?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

a musi wogole ewidencjowac? sprzedajesz i tyle...
firma sprzedajac osobie fizycznej nie prowadzacej dzialalnosci gospodarczej, czyli np rolnik ryczaltowy musi wystawic paragon lub fakture VAT, ktora tez nalezy zewidencjowac na paragonie...
ale kase fiskalna kupujesz gdy przekroczysz okreslona sprzedaz dla osob fizycznych, w Twoim wypadku kupujesz bloczek "Rachunek" lub "Paragon" i wystawiasz ryczaltowcowi...

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

je┼╝eli przekroczyles 20 tys obrotu w roku ubieglym dla odbiorcow nie badacych vatowcami to niestety musisz kupic kase i wszystko nabijac na kasie to co sprzedajesz a dla vatowcow jeszcze wystawiac fakture

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:

Dzi─Öki za odpowiedzi

dla mnie to wydaje si─Ö absurdalne.
wystawiam faktury sprzeda┼╝y do tego prowadzona jest "ksi─ů┼╝ka" to po jakiego grzyba wystawia─ç paragony

rozmawia┼éem dzi┼Ť ze znajomym, kt├│ry prowadzi dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů. m├│wi ┼╝e wystawia faktury i si─Ö nie pyta czy ten kto┼Ť jest na og├│lnych czy na rycza┼écie.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Tytu┼é:
Awatar u┼╝ytkownika

to go u┼Ťwiadom, ┼╝e wystawiaj─ůc faktur─Ö nie firmie musi j─ů zewidencjowa─ç na kasie, US lubi taki nie┼Ťwiadomych ;)

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Awatar u┼╝ytkownika

Jak wystawia─ç faktury w 2014 r.

Od 1 stycznia transakcje b─Ödziemy dokumentowa─ç do 15. dnia miesi─ůca nast─Öpuj─ůcego po tym, w kt├│rym dokonano dostawy towaru lub wykonano us┼éug─Ö. Od tej zasady b─Öd─ů wyj─ůtki, np. w przypadku us┼éug budowlanych

Czy dotychczasowy termin b─Ödzie dozwolony

Podatnik VAT przygotowuje si─Ö do zmian w fakturowaniu po 1 stycznia 2014 r. Faktury b─Ödzie wystawia┼é na zasadach og├│lnych. Czy mo┼╝e to robi─ç tak jak dotychczas, czyli w ci─ůgu 7 dni od dostawy towaru lub wykonania us┼éugi?

Obecnie zasad─ů jest wystawianie faktur w terminie 7 dni od dokonania dostawy towar├│w lub ┼Ťwiadczenia us┼éug. Od 1 stycznia regu┼éy si─Ö zmieni─ů. Faktura nie b─Ödzie ju┼╝ mia┼éa takiego znaczenia dla rozliczenia podatku. Obowi─ůzek podatkowy b─Ödzie powstawa┼é w momencie dokonania dostawy towar├│w lub ┼Ťwiadczenia us┼éug, natomiast faktur─Ö co do zasady b─Ödzie mo┼╝na wystawi─ç p├│┼║niej, w kolejnym miesi─ůcu. Jak wynika z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, b─Ödzie na to czas do 15. dnia miesi─ůca nast─Öpuj─ůcego po tym, w kt├│rym dosz┼éo do dostawy towaru lub wykonania us┼éugi, z zastrze┼╝eniem ust. 2ÔÇô8.

Przepisy okre┼Ťlaj─ů wi─Öc, kiedy najp├│┼║niej trzeba wystawi─ç faktur─Ö. Nie ma jednak przeszk├│d, aby zrobi─ç to wcze┼Ťniej, np. 7. dnia, licz─ůc od chwili dokonania dostawy lub wy┼Ťwiadczenia us┼éugi. Nale┼╝y jednak uwa┼╝a─ç na szczeg├│lne przypadki wystawiania faktur, okre┼Ťlone w art. 106i ustawy o VAT. Przyk┼éadowo dotyczy to ┼Ťwiadczenia us┼éug budowlanych lub budowlano-monta┼╝owych ÔÇô faktur─Ö wystawia si─Ö wtedy nie p├│┼║niej ni┼╝ 30. dnia od ich wykonania.

Podstawa prawna

Art. 106i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy faktur─Ö mo┼╝na wystawi─ç w kolejnym miesi─ůcu

Sprzedawca obecnie wystawia faktury zgodnie z zasad─ů 7 dni od dostawy towaru lub wykonania us┼éugi. Czy po Nowym Roku b─Ödzie m├│g┼é dokumentowa─ç transakcje p├│┼║niej?

Nowe przepisy przewiduj─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç wystawiania faktur nie p├│┼║niej ni┼╝ 15. dnia miesi─ůca nast─Öpuj─ůcego po tym, w kt├│rym dokonano dostawy towaru lub wykonano us┼éug─Ö, z pewnymi wyj─ůtkami. Oznacza to, ┼╝e dokumenty b─Ödzie mo┼╝na sporz─ůdza─ç p├│┼║niej ni┼╝ obecnie. Przyk┼éadowo, je┼Ťli podatnik sprzeda towar 11 stycznia, to b─Ödzie m├│g┼é wystawi─ç faktur─Ö najp├│┼║niej 15 lutego. Ten sam termin b─Ödzie obowi─ůzywa┼é, je┼Ťli do sprzeda┼╝y dojdzie 31 stycznia. Z kolei dostawa z 1 lutego b─Ödzie oznacza┼éa konieczno┼Ť─ç sporz─ůdzenia faktury najp├│┼║niej 15 marca. Oczywi┼Ťcie s─ů to terminy ko┼äcowe. Nie ma przeszk├│d, aby dokumenty wystawia─ç wcze┼Ťniej. Cz─Ö┼Ť─ç firm mo┼╝e wr─Öcz ustali─ç tak─ů praktyk─Ö, z uwagi na to, ┼╝e nie zmieni si─Ö termin rozliczenia VAT za poprzedni miesi─ůc. Po 1 stycznia 2014 r. ÔÇô tak jak dotychczas ÔÇô deklaracje VAT b─Ödziemy sk┼éada─ç do 25. dnia miesi─ůca nast─Öpuj─ůcego po tym, kt├│rego dotyczy rozliczenie. Otrzymanie faktur 15. dnia miesi─ůca b─Ödzie oznacza┼éo, ┼╝e podatnik ma tylko 10 dni na przygotowanie i z┼éo┼╝enie w urz─Ödzie skarbowym prawid┼éowo sporz─ůdzonej deklaracji VAT.

Podstawa prawna

Art. 99 ust. 1, art. 106i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy podatnik zwolniony musi sporz─ůdzi─ç dokument

Czytelnik zamierza rozpocz─ů─ç prowadzenie dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej od 1 stycznia 2014 r. B─Ödzie chcia┼é skorzysta─ç ze zwolnienia podmiotowego w VAT (dop├│ki warto┼Ť─ç sprzeda┼╝y nie przekroczy kwoty 150 tys. z┼é, nie wliczaj─ůc kwoty podatku). Czy b─Ödzie musia┼é wystawia─ç faktury?

Zmiana przepis├│w dotycz─ůcych fakturowania nie zmieni zasady, zgodnie z kt├│r─ů podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT nie musz─ů wystawia─ç faktur. Pytanie mo┼╝e wynika─ç z faktu, ┼╝e do ko┼äca 2013 r. przepisy dotycz─ůce obowi─ůzku wystawiania faktur m├│wi─ů o podatniku VAT czynnym. Po zmianach art. 106b ust. 1 ustawy o VAT b─Ödzie okre┼Ťla┼é, ┼╝e ka┼╝dy podatnik b─Ödzie musia┼é wystawia─ç faktury. Przepis nie precyzuje, czy chodzi o podatnika VAT czynnego, czy innego. Nie mo┼╝na jednak zapomnie─ç o art. 106b ust. 2, kt├│ry wprost okre┼Ťla, ┼╝e podatnik nie ma obowi─ůzku wystawiania faktur, gdy korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. A zatem czytelnik nie b─Ödzie musia┼é sporz─ůdza─ç tych dokument├│w.

Podstawa prawna

Art. 106b ust. 1 i 2, art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy VAT b─Ödzie si─Ö odlicza─ç na podstawie faktur

Przedsi─Öbiorca prowadzi sklep ze sprz─Ötem komputerowym. Nabywa go od dostawc├│w krajowych, a nast─Öpnie sprzedaje z mar┼╝─ů. Czy od 1 stycznia 2014 r. nadal b─Ödzie m├│g┼é odlicza─ç VAT z faktur zakupowych?

Zasady odliczania VAT zostan─ů od 1 stycznia powi─ůzane g┼é├│wnie z momentem powstania obowi─ůzku podatkowego, cho─ç faktura te┼╝ b─Ödzie mia┼éa znaczenie. Zmiany wynikaj─ů z modyfikacji art. 86 ust. 10 ustawy o VAT. Do ko┼äca 2013 r. przepis ten ustanawia zasad─Ö, zgodnie z kt├│r─ů prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w okresie rozliczeniowym, w kt├│rym podatnik otrzyma┼é faktur─Ö lub dokument celny. Z kolei od 1 stycznia 2014 r. uprawnienie to b─Ödzie powstawa┼éo w rozliczeniu za okres, w kt├│rym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towar├│w i us┼éug powsta┼é obowi─ůzek podatkowy. Od Nowego Roku b─Ödzie jednak r├│wnie┼╝ obowi─ůzywa┼é nowy art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, ┼╝e w przypadkach gdy kwota podatku b─Ödzie wynika┼éa z faktury lub dokumentu celnego, prawo do odliczenia VAT powstanie nie wcze┼Ťniej ni┼╝ w rozliczeniu za okres, w kt├│rym podatnik je otrzyma┼é. Jak wskazuj─ů eksperci podatkowi, zestawienie obu tych przepis├│w oznacza, ┼╝e prawo do odliczenia VAT od 1 stycznia 2014 r. b─Ödzie powstawa─ç w rozliczeniu za okres, w kt├│rym wyst─ůpi w p├│┼║niejszym terminie jedno z dw├│ch zdarze┼ä: powstanie obowi─ůzku podatkowego lub otrzymanie faktury albo dokumentu celnego.

Podstawa prawna

Art. 86 ust. 10 i 10b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy dokument może powstać przed wykonaniem usługi

Podatnik VAT b─Ödzie ┼Ťwiadczy┼é us┼éugi najmu na rzecz firmy, innego podatnika VAT. Czy faktur─Ö b─Ödzie m├│g┼é wystawi─ç wcze┼Ťniej, np. w styczniu za luty?

Obecnie podatnicy maj─ů bardzo ograniczone mo┼╝liwo┼Ťci wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy towar├│w lub wykonaniem us┼éugi. Dotyczy to jedynie kilkunastu przypadk├│w wymienionych w rozporz─ůdzeniu ministra finans├│w w sprawie m.in. wystawiania faktur. Od 1 stycznia 2014 r. nie b─Ödzie jednak przeszk├│d, aby dokument sporz─ůdzi─ç przed transakcj─ů. Zgodnie bowiem z art. 106i ust. 7 ustawy o VAT faktury nie b─Öd─ů mog┼éy by─ç wystawione wcze┼Ťniej ni┼╝ 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem us┼éugi albo przed otrzymaniem ca┼éo┼Ťci lub cz─Ö┼Ťci zap┼éaty, je┼Ťli nast─ůpi ona jeszcze przed dostaw─ů lub ┼Ťwiadczeniem. B─Ödzie to zasada og├│lna. Wynika ona z faktu, ┼╝e od Nowego Roku faktura nie b─Ödzie ju┼╝ mia┼éa tak du┼╝ego znaczenia jak obecnie.

Przepisy pozwalaj─ů jednak ÔÇô w szczeg├│lnych przypadkach ÔÇô na wystawienie faktury jeszcze wcze┼Ťniej ni┼╝ 30. dni przed dostaw─ů lub wykonaniem us┼éugi. Taki dokument musi jednak zawiera─ç informacj─Ö, jakiego okresu dotyczy. Jednym z przypadk├│w, do kt├│rego mo┼╝na stosowa─ç t─Ö regulacj─Ö, s─ů us┼éugi najmu, dzier┼╝awy, leasingu lub inne o podobnym charakterze. Oznacza to, ┼╝e podatnik b─Ödzie m├│g┼é wystawi─ç w styczniu faktur─Ö za us┼éug─Ö najmu, kt├│r─ů b─Ödzie ┼Ťwiadczy┼é w lutym. Musi na dokumencie okre┼Ťli─ç, ┼╝e dotyczy on us┼éugi za luty 2014 r.

Podstawa prawna

Art. 106i ust. 1 i 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy potrzebne jest potwierdzenie odbioru korekty

Po udzieleniu rabatu podatnik musi wystawi─ç faktur─Ö koryguj─ůc─ů i wys┼éa─ç j─ů do odbiorcy. Czy aby obni┼╝y─ç podstaw─Ö opodatkowania w VAT o kwot─Ö rabatu, musi stara─ç si─Ö uzyska─ç potwierdzenie odbioru od nabywcy?

Zgodnie z obecnie obowi─ůzuj─ůcymi przepisami w przypadku udzielenia rabatu (kt├│ry powoduje obni┼╝enie podstawy opodatkowania i podatku nale┼╝nego) podatnik musi uzyska─ç potwierdzenie odbioru faktury koryguj─ůcej, kt├│r─ů wys┼éa┼é do kontrahenta. Z orzecznictwa s─ůd├│w administracyjnych wynika, ┼╝e dopuszczalne s─ů odst─Öpstwa od tej zasady. Podatnik mo┼╝e wi─Öc obni┼╝y─ç podstaw─Ö opodatkowania w VAT, je┼Ťli wyka┼╝e, ┼╝e podj─ů┼é wysi┼éek dostarczenia korekty i z innych okoliczno┼Ťci wynika, ┼╝e kontrahent j─ů odebra┼é, a jedynie nie wyda┼é potwierdzenia. Eksperci zwracali uwag─Ö, ┼╝e wym├│g uzyskania potwierdzenia odbioru jest niezgodny z dyrektyw─ů o VAT. Sytuacja zmieni si─Ö od 1 stycznia 2014 r. Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT w dalszym ci─ůgu podatnik, kt├│ry np. udzieli┼é rabatu albo stwierdzi┼é pomy┼ék─Ö w kwocie podatku na fakturze i wystawi w zwi─ůzku z tym jej korekt─Ö, aby obni┼╝y─ç podstaw─Ö opodatkowania, b─Ödzie musia┼é uzyska─ç potwierdzenie odbioru faktury koryguj─ůcej, ale przepisy pozwalaj─ů na odst─Öpstwo od tej regu┼éy. Jak wynika z art. 29a ust. 15 pkt 4, podatnik b─Ödzie m├│g┼é obni┼╝y─ç podstaw─Ö, je┼Ťli nie uzyska┼é potwierdzenia, ale udokumentuje pr├│b─Ö dor─Öczenia faktury koryguj─ůcej i z posiadanej dokumentacji b─Ödzie wynika┼éo, ┼╝e nabywca towaru lub us┼éugobiorca wie, ┼╝e transakcja zosta┼éa zrealizowana zgodnie z warunkami okre┼Ťlonymi w dokumencie koryguj─ůcym (np. skoryguje VAT po swojej stronie). Oznacza to, ┼╝e podatnicy musz─ů przynajmniej spr├│bowa─ç dostarczy─ç faktur─Ö koryguj─ůc─ů do kontrahenta po udzieleniu mu rabatu i potrafi─ç to udokumentowa─ç, np. przedstawiaj─ůc dow├│d nadania przesy┼éki poleconej. Nie zawsze trzeba b─Ödzie mie─ç potwierdzenie odbioru, natomiast zawsze trzeba pr├│bowa─ç je uzyska─ç.

Podstawa prawna

Art. 29a ust. 13 i 15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy e-faktury musz─ů mie─ç okre┼Ťlony format

Podatnik chce od 1 stycznia 2014 r. przej┼Ť─ç na fakturowanie elektroniczne. Czy takie dokumenty musz─ů mie─ç jaki┼Ť okre┼Ťlony format, np. pliku pdf?

Od Nowego Roku, podobnie jak do ko┼äca 2013 r., podatnicy b─Öd─ů mogli wysy┼éa─ç faktury w dowolnym formacie elektronicznym. Przepisy nie narzucaj─ů tu ┼╝adnych regu┼é. To podatnik musi zdecydowa─ç, czy b─Ödzie to np. plik w formacie XML lub pdf. Trzeba jedynie pami─Öta─ç, aby zapewni─ç fakturom autentyczno┼Ť─ç pochodzenia i integralno┼Ť─ç tre┼Ťci. Przez autentyczno┼Ť─ç pochodzenia faktury rozumie si─Ö pewno┼Ť─ç co do to┼╝samo┼Ťci dokonuj─ůcego dostawy towar├│w lub us┼éugodawcy albo wystawcy dokumentu. Z kolei przez integralno┼Ť─ç tre┼Ťci rozumie si─Ö, ┼╝e w fakturze nie zmieniono danych, kt├│re powinna zawiera─ç. Przepisy przewiduj─ů jedynie przyk┼éadowo, ┼╝e autentyczno┼Ť─ç pochodzenia i integralno┼Ť─ç zapewnia bezpieczny podpis elektroniczny oraz system wymiany danych EDI. Nie ma jednak ┼╝adnych przeszk├│d, aby stosowa─ç inne metody.

Podstawa prawna

Art. 106m ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

autor: Łukasz Zalewski

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

panowie podobno wesz┼éa jaka┼Ť ustawa co zobowi─ůzuje nas mie─ç aktualny raport oddzia┼éywania na ┼Ťrodowisko albo co┼Ť podobnego wie kto┼Ť co┼Ť o tym

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Nie bierz do głowy

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

wiecie ┼╝e od pocz─ůtku roku s─ů inne zasady w podatkach,sam mia┼éem problem ze skupnikiem po miesi─ůcu zap┼éaci┼é za towar a termin mia┼é 14 dniowy nie jestem vatowcem i cwaniakom nie przepada vat jak nie zap┼éaci w terminie :twisted:

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Nie tylko od tego roku takie cyrki cwaniaki robi─ç mog─ů.
Te┼╝ jestem rolnikiem rycza┼étowym i oko┼éo 2 lata temu handlowa┼éem z lokaln─ů masarnia, kt├│ra z powodzeniem stosowa┼éa i nadal stosuje takie praktyki.
Pieni─ůdze wyp┼éaci┼é po oko┼éo miesi─ůcu.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

witam potrzebuje kody sprzedaży dla płodów rolnych

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Prosz─Ö bardzo
http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkwiu/ ... e.html#D01

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Czy kto┼Ť posiada ci─ůgnik kupiony na r├│┼╝nicowanie w kierunku dzia┼éalno┼Ťci nierolniczej, np. us┼éugi? Czy faktury za paliwo na te ci─ůgniki piszecie na gosp. czy na firm─Ö?i czy to ma znaczenie?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Awatar u┼╝ytkownika

...jeżeli przeciętny polski rolnik wlazł na vat to --ja NIEMOGE.

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Czego nie mo┼╝esz ? My┼Ťled┼║ chyba .

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Ja raczej pisz─Ö faktury na firm─Ö , ale tyle ┼╝eby pasowa┼éo do ilo┼Ťci us┼éug , a reszta na gospodarstwo

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Czy mog─Ö odliczy─ç vat od samochodu osobowego u┼╝ywanego i paliwo do niego je┼Ťli s┼éu┼╝y mi do dojazd├│w na gospodarstwo oddalone o 10 km gdzie prowadz─Ö tucz? Ma kto┼Ť tak─ů sytuacj─Ö?

Na g├│r─Ö
 Wy┼Ťwietl profil  

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 160 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna

Strefa czasowa UTC+2godz.