Trzoda-Chlewna - Forum • WyÅ›wietl temat - Przepuchlina - przyczyny??
Indeks witryny Indeks witryny



terraexim

a-one baner


zuromin
Regulamin FORUM >>
Dzisiaj jest piÄ…tek 29 mar 2024, 12:53

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: Å›roda 08 lip 2009, 21:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Mam ostatnio duże problemy z przepuchlinami u wieprzków.
Około trzeciego tygodnia życia pojawia się przepuchlina u ok 20% kastrowanych wieprzków.
Kastruję na trzeci dzień strzypcami krusse. Nie ucinam nabłonków tylko wyrywam razem z jądrami.
Pytanie moje brzmi, czy te przepuchliny mogą być konsekwencją tej metody kastracji??, czy mogą mieć one podłoże mechaniczne??

Do.dam, że nie operuje tego. Ok 90% wciąga ją z powrotem przy masie ok 60kg. Problem jest tylko przy sprzedaży prosiąt


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 08 lip 2009, 23:24 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Posty: 2331
Lokalizacja: szamotuły
przepuchlina przekazywana jest przez knura


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 09 lip 2009, 12:56 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
Po pierwsze przepuklina, po drugie owszem knury przekazujÄ… ale przepuklinÄ™ wrodzonÄ… a nie pokastracyjnÄ… !
Specjalne kleszcze do kastracji a nie do kiełków mają ostrze sklapela w rękojeści i tym ostrzem należy obcinać a nie wyrywać ! Wtedy przepuklin pokastracyjnych praktycznie nie ma , zabieg trzeba wykonywać delikatnie , bez pośpiechu i nie szarapać ,kwestia wprawy!!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 09 lip 2009, 13:14 
Offline

Rejestracja: niedziela 01 mar 2009, 19:19
Posty: 24
Mam teraz miot prosiąt w którym są dwie świnki z jądrami tzw kaśka wojtek . Nigdy nie miałem takiego przypadku , czy zdażają się wam takie przypadki i czy można ich kastrować . Jedna z nich ma też przepuklinę :)


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 09 lip 2009, 21:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
U nas jest przepuchlina i już ;) tak jak presa do słomy i balociara która zwija baloty:)
A ponadto kremer, szleper itp ;))

A tak na poważnie jakoś ten skalpel mi nie pasuje do obcinania tych błonek.
To jak to robisz nacinasz, chwytasz jajko w rękę i wtedy skalpelem to ucinasz??


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 11 lip 2009, 09:10 
Offline

Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 21:34
Posty: 164
Tu mamy spuściznę tych lichych lat wielu rolników zaczęło oszczędzać nawet na genetyce.Żeby dojść do odpowiedniego poziomu też trzeba kilku lat.


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: sobota 11 lip 2009, 09:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04
Posty: 3752
Krzysztof akurat genetyka loch u mnie jest na poziomie, nasienie 100% z Wchirz Gostyń a problemy były zawsze ale marginalne a od jakis trzech m-cy mam z tym duży problem


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: niedziela 12 lip 2009, 14:03 
Offline

Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 21:34
Posty: 164
Spróbuj raz niech ci lekarz zrobi kastracje . Ciekawe czy będzie mniej przepuklin?


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: Å›roda 15 lip 2009, 10:39 
Offline

Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Posty: 368
Lokalizacja: Podkarpacie
lukas1982 pisze:
U nas jest przepuchlina i już ;) tak jak presa do słomy i balociara która zwija baloty:)
A ponadto kremer, szleper itp ;))

A tak na poważnie jakoś ten skalpel mi nie pasuje do obcinania tych błonek.
To jak to robisz nacinasz, chwytasz jajko w rękę i wtedy skalpelem to ucinasz??

Przecianam oba jądra jednocześnie w poprzek ,wyciskam a potem zamiast wyrywać zakładam powrózki do rękojeści i pociągam po skosie do góry a umieszczony tam skalpel odcina wszystko i jest OK ! Jak masz takie same kleszcze to wiesz o co chodzi , ja swoje kupiłem w Polnecie ze 3 lata temu nie pamiętam jakiej firmy tyle że duńskie !


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: czwartek 16 lip 2009, 09:08 
Offline

Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Posty: 4618
Lokalizacja: mazowieckie
Lukas podstawowa przyczyna to genetyka i jescze raz genetyka!!! Pierwsze lochy od których zaczynałem hodowle dawały prosieta bez przepuklin, nawet jak trafił się jakiś 1 na 100 to po jakims czasie sama znikała, niestety następne loszki od innego dostawcy rodziły juz prosieta z przepuklinami. Moga byc dodatkowe przyczyny które sprzyjają ujawnianiu sie tych przypadłości np. w okresie letnim gdy jest wysoka temperatura na porodówce może dochodzić do częstrzych przypadków przygniecen przez lochy i mechaniczne pękanie błon. Kastrowanie nie zależnie od sposobu wykonywania ja bym raczej wykluczył jako czynnik, gdyby dochodziło do uszkodzeń błon przy tym zabiegu to efektem było by wypadnięcie jelit na podłogę!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
 TytuÅ‚:
Post: piÄ…tek 17 lip 2009, 09:11 
Offline

Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 18:31
Posty: 100
No nie do końca ... przykład z fermy K.....y , zmienia się chlewmistrz ,kastruje >na wyścigi < i przepuklin pokastracyjnych (brak jąder, mniejsze lub większe zrosty) jest ok 4 % w ciągu 6 miesięcy, po wymianie człowieka (zgadnijcie za co wyleciał z roboty ?) odsetek spada do ok. 0,3 %( norma w tym gospodarstwie), podczas gdy odsetek przepuklin wrodzonych (obecność jąder przy zabiegu) jest na tej fermie stały od lat i wynosi ok. 0,6 % !!


Na górę
 WyÅ›wietl profil  
 
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
TechnologiÄ™ dostarcza phpBB